Lenovo Legion z GeForce RTX. Sprawdź potęgę tego połączenia

Lenovo Legion 5 i Legion 7, to jedne z najlepszych laptopów gamingowych, jakie kiedykolwiek powstały. Są one wręcz klasą premium wśród konkurencji, a montowane dedykowane karty graficzne NVIDIA GeForce RTX serii 30 tylko tę sytuację podkręcają. Poznaj stylowe i niezwykle wydajne laptopy Lenovo Legion, których jakość od dawna stoi na najwyższym levelu.

Laptopy wkraczają w świat mobilnego gamingu

Jeszcze kilka lat temu granie w najnowsze produkcje AAA (triple-a) na laptopach było wręcz abstrakcją. Jeśli chcieliśmy podziwiać świat w wysokich detalach, zachowując przy tym płynność rozgrywki, musieliśmy wygospodarować w swoim mieszkaniu odpowiedni kącik i zainwestować w desktopa. I to desktopa nie byle jakiego, ponieważ musiał posiadać ponadprzeciętne podzespoły, a całość konstrukcji zaczynała coraz więcej ważyć i czasem dochodziła nawet do 20 kilogramów. Taka wartość dyskwalifikowała już nawet jakiekolwiek przeniesienie komputera, żeby pograć sobie na wakacjach czy nawet zabrać go ze sobą na popularne niegdyś LAN Party.

Alternatywą dla mobilnego gamingu stały się przenośne konsole, które jednak nie dawały nawet połowy możliwości, jakie oferował komputer. Wiele nowych gier nie było w ogóle dostępnych, a jeśli były to po przeportowaniu wyglądały tragicznie i podobnie się w nie grało. Prawdziwą rewolucją na rynku była premiera laptopów marki Lenovo, a dokładniej serii Legion. Dowiodły one, że hardcorowe granie na laptopie stało się nie tylko realne, ale także dostarczało nie mniej rozrywki, niż to na desktopie.

Lenovo Legion NVIDIA GeForce RTX

Dużo podróżuje po kraju pociągami i coraz częściej jestem świadkiem, kiedy to w pociągu jakiś chłopak rozpina plecak, wyciąga swojego Legiona i rozpoczyna zabawę w najlepsze. W czasie kiedy on oddaje kolejne zadania w RPG-u, ja wpatruję się w okno i zaczynam się nudzić. Nasuwa się tutaj spostrzeżenie, że do niektórych gier nie musimy przewozić nawet nausznych słuchawek, oddzielnej klawiatury i myszki. Wystarczy to, co oferuje laptop, więc wystarczy otworzyć jego pokrywę i voilà.

Laptopy Lenovo Legion. Doskonałe dla wymagających graczy

Laptopy Lenovo Legion zostały zaprojektowane głównie z myślą o graczach i na nich się w tym artykule skupimy. Jednak poza graczami na tych urządzeniach zdjęcia mogą obrabiać fotografowie, gdy akurat są w plenerze, a montażyści sklejać nowe filmy. Nawet ja jestem świetnym tego dowodem, bo właśnie piszę ten artykuł na jednym z Legionów. Pomaga mi w tym doskonała, wyczuwalna pod palcami klawiatura z wysokim skokiem oraz wyświetlacz z proporcjami 16:10. Nie dość, że cechuje się on świetnym odzwierciedleniem kolorów, to jeszcze 16-calowy panel pozwala mi wyświetlić na nim wszystko, co potrzebuję, bez konieczności podpinania zewnętrznego monitora. 

Jednym słowem uniwersalność Lenovo Legion polega na świetnej optymalizacji, dobrej jakości wykonania i zaawansowanym podzespołom, jak karta graficzna NVIDIA GeForce RTX.

zalety laptopów z kartą rtx 30

Czwarta generacja MAX-Q

W laptopach Lenovo Legion z kartami graficznymi GeForce RTX serii 30 została zaimplementowana technologia MAX-Q. Jest to krok w stronę zoptymalizowana poboru prądu, w taki sposób, żeby podzespoły były bardziej energooszczędne bez konieczności rezygnacji z wysokiej efektywności. CPU Optymalizer kontroluje wydajność, temperaturę i pobór mocy, a zaoszczędzona w tym procesie energia jest przekazywana dla układu graficznego.

Dla osób pracujących kreatywnie lub studiujących została przewidziana technika Rapid Core Scaling. Polaga ona na rozpoznawaniu w czasie rzeczywistym uruchomionej aplikacji, jak np. Adobe After Effects, Sony Vegas Pro lub CorelDraw, rozpoznawaniu jej zapotrzebowania i wykorzystywaniu jedynie tych rdzeni, które są niezbędne do efektywnego działania. Battery Boost 2.0 wykorzystuje natomiast sztuczną inteligencję, żeby optymalizować zużycie baterii. Algorytm musi wykonać wiele skomplikowanych obliczeń, ale są tego efekty, ponieważ akumulator w laptopie może pracować nawet do 70% dłużej.

Można by powiedzieć, że laptopy Lenovo Legion z kartami GeForce RTX na pokładzie, to taki Aston Martin w świecie samochodów. Posiadają one wysoką klasę wykonania niczym w Rolls-Royce, natomiast osiągi są zbliżone do Ferrari.

Inteligentne rozwiązania termiczne

Najnowsze laptopy gamingowe Lenovo Legion oferują użytkownikom najwyższą wydajność. Podzespoły pracujące na pełnych obrotach pobierają jednak spore pokłady energii, które mogą emitować sporo ciepła. Mogą, jednak tego nie robią, ponieważ w laptopach została zaimplementowana technologia Coldfront 4.0, która poprawia obieg powietrza, dzięki czemu urządzenie się nie nagrzewa i jednocześnie jest cichsze, bowiem wentylatory nie pracują na najwyższych obrotach.

Niższe temperatury wpływają na żywotność baterii, która jest mniej zużywana przez elementy chłodzenia. Natomiast czujniki temperatur umieszczone na procesorze, karcie graficznej, dysku SSD i wszystkich otworach wentylacyjnych na bieżąco wysyłają informacje o temperaturach, dzięki czemu system dobiera optymalną prędkość wentylatorów i w razie potrzeby ogranicza pobór mocy, chroniąc sprzęt przed przegrzaniem. Warto dodać, że układ 5 rurek cieplnych w najnowszych Legionach ma o 140% mocniejszy system wentylatorów i o 40% cieńsze łopatki w stosunku do poprzedniej generacji.

Lenovo Coldfront 3.0

Lenovo Legion AI Engine

Lenovo Legion AI Engine to autorskie rozwiązanie inżynierów chińskiego producenta. Tworzy ono swoisty ekosystem, w który skład wchodzą podzespoły, oprogramowanie i firmware, a jego głównym celem jest maksymalizacja wydajności tak, aby gracz odczuwał jak największą przyjemność z rozgrywki. Mówiąc w skrócie, sztuczna inteligencja w czasie rzeczywistym monitoruje zużycie procesora i karty graficznej. Jeśli zauważy, że dana produkcja bazuje na CPU, to żeby zmaksymalizować osiągane FPS-y, przekazuje niewykorzystaną moc obliczeniową z GPU lub odwrotnie. To prawdziwa magia uczenia maszynowego.

Klawiatura Legion TrueStrike

Klawiatura Legion TrueStrike sprawi, że przestaniesz korzystać z oddzielnej, mechanicznej klawiatury. Jest to układ zaprojektowany specjalnie do modelu gamingowych laptopów, które posiada pełnowymiarowe klawisze. Jego precyzja sprawia, że nie klikniesz przypadkowo innego przycisku. Klawiatura w standardzie wyposażona jest w jasne, białe podświetlenie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać opcjonalne RGB. Same klawisze działają miękko, a ich skok wynosi 1,5 mm, co sprawia, że klawisze wskakują dużo głębiej, niż w zwykłych klawiaturach membranowych.

Lenovo Legion Truestrike

NVIDIA GeForce RTX. Potęga Ray tracingu i DLSS

Mobilne karty graficzne NVIDIA GeForce RTX zapewnią wszystko, czego potrzebujesz, dlatego są one na standardowym wyposażeniu wszystkich najpotężniejszych laptopów na rynku, w tym Lenovo Legion. Architektura Ampere, która znajduje się w serii 30 i zastąpiła Turing znaną z serii 20, przyniosła wiele usprawnień. Zapewnia niemal dwukrotnie więcej rdzeni RT, które odpowiadają za śledzenie promieni w czasie rzeczywistym i Tensor do obliczeń robionych przez sztuczną inteligencję. Podwójnie wzrosła także wydajność, jaką generuje każdy wat.

Dzięki kartom graficznym GeForce RTX serii 30, gdy w które grasz na laptopie, są piękniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a na ekranie jest zauważalny każdy detal. Oprócz tego możesz cieszyć się płynnym obrazem, który niejednokrotnie zapiera dech w piersiach. Na straży płynności stoi technologia DLSS (Deep Learning Super Sampling), która umożliwia tzw. upskaling obrazu. Na czym to polega? Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji (AI) obraz jest renderowany w niższej rozdzielczości, a następnie uzupełniany do natywnej dla danego monitora. Ty nie zauważysz żadnej straty jakości, a zdobędziesz nawet do kilkudziesięciu klatek na sekundę więcej.

rdr 2 z dlss 2.0

Ray tracing to natomiast prawdziwa innowacja ostatnich lat, który zrobił prawdziwą furorę wśród graczy. W Hollywood od dawna wykorzystuje się technikę śledzenia promieni, aby wyglądały one w filmach jeszcze bardziej realistycznie. Teraz dzięki zastosowaniu ray tracingu w grach, cienie i oświetlenie robią duży krok, przybliżając graczy do niemal całkowitego fotorealizmu. Teraz nawet z pozoru brzydka gra, zaoferuje Ci zapierające dech w piersiach widoki.

Poznaj laptopy Lenovo Legion 5


Poznaj laptopy Lenovo Legion 7