Jaki router do domu lub biura wybrać? Ranking najlepszych routerów 2023

Wybór odpowiedniego routera do domu lub biura może wywołać niemały zawrót głowy. W końcu liczba tych urządzeń jest ogromna, rozbieżność cenowa spora, a specyfikacja niewiele mówi komuś, kto zwyczajnie chce cieszyć się internetem. Obsługiwane standardy, częstotliwość pracy czy prędkość transmisji – nie mówi Ci to wiele? Nie wiesz, jaki router wybrać? Sprawdź ranking najlepszych routerów do domu i biura.

Jak wybrać dobry router do domu lub biura?

Zacznijmy od tego, jaki rodzaj routera wybrać. Do domu najlepszym wyborem będzie urządzenie bezprzewodowe, tak by po utworzeniu sieci Wi-Fi z łatwością podłączyć do internetu laptopa, smartfona, telewizor czy sprzęt smart home. Coraz większą popularność zyskują też routery światłowodowe, a ich główną zaletą jest duża szybkość internetu. To już szczególnie dobre rozwiązanie jeśli masz w domu graczy, którzy potrzebują wysokiej przepustowości łącza, by cieszyć się rozrywką.

A jeśli często podróżujesz, warto wybrać router z modemem 4G lub 5G – po włożeniu do niego karty SIM, możesz cieszyć się internetem w każdym miejscu.

W biurze dobrym rozwiązaniem będzie router przewodowy, który prześle sygnał poprzez kabel LAN do poszczególnych stanowisk. Zaletą tego rozwiązania jest stabilność i bezpieczeństwo połączenia. By jednak urządzenia mobilne również mogły być podłączone do tej samej sieci, konieczny będzie także router bezprzewodowy lub access point.

Skoro już wiesz, jaki rodzaj routera będzie dla Ciebie najlepszy, przejdźmy dalej. Specyfikacja tych urządzeń zawiera jeszcze kilka ważnych punktów.

Standard routera

Wybór routera z odpowiednim standardem oraz częstotliwością pracy pozwoli cieszyć się szybkim oraz niezawodnym internetem. Obecnie powoli odchodzi się od standardu Wi-Fi 4, ponieważ dobrze sprawdza się tylko na małej przestrzeni, a jego prędkość transmisji może być niewystarczająca do ciągle zwiększających się potrzeb. Największą popularnością cieszą się routery obsługujące Wi-Fi 5 lub 6, ponieważ zapewniają wyższe prędkości, a dodatkowo stabilniej działają na większych przestrzeniach.

Jednak pamiętaj, że na nic zda się router z wysoką prędkością transmisji danych, jeśli umowa z dostawcą internetu zapewnia niższą przepustowość. Nie warto kupować urządzenia, którego możliwości w pełni nie wykorzystasz i niepotrzebnie dopłacisz.

Częstotliwość pracy routera

Kolejnym ważnym aspektem jest częstotliwość pracy routera. Obecnie spotkać można dwie wartości: 2,4 oraz 5 GHz. Ważne, żeby router obsługiwał dwie te częstotliwości jednocześnie, a więc pracował w trybie DualBand.

Dlaczego? Sieć 2,4 GHz lepiej radzi sobie z przeszkodami (np. ściany), ale oferuje mniejsze prędkości. Zaś częstotliwość 5 GHz nie ma takiej łatwości w pokonywaniu przeszkód, ale zapewnia zdecydowanie wyższą prędkość transmisji. Najlepiej więc ustawić router w pomieszczeniu, w którym zapotrzebowanie na internet jest największe.

Tryby pracy routera

Routery mogą działać w kilku trybach. Oczywiście do domu najczęściej wybiera się po prostu router Wi-Fi, który umożliwi bezprzewodowe połączenie z internetem dla urządzeń domowych. Niektóre routery możesz jednak wykorzystać w inny sposób, jako:

  • Access point – pozwoli zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej i wzmocni sygnał Wi-Fi. W warunkach domowych przyda się, by rozszerzyć sieć o kolejne piętro czy ogródek. W firmie zapewni stabilny dostęp do internetu wszystkim pracownikom, szczególnie jeśli siedziba ma dużą powierzchnię, a urządzeń, które wymagają internetu, jest bardzo dużo.
  • Bridge – stworzy kolejną sieć i może przydać się, szczególnie jeśli chcesz udostępnić internet, nie zdradzając hasła.
  • Repeater – również zwiększy zasięg sieci bezprzewodowej, odbierając i przesyłając dalej sygnał z routera. W tym wypadku jednak ulokowanie urządzenia jest bardzo ważne, ponieważ jego możliwości są bardziej ograniczone niż w przypadku access pointa.

Dodatkowe funkcje i zabezpieczenia routera

Routery mogą mieć jeszcze kilka funkcji, które przydadzą się nie tylko bardziej zaawansowanym użytkownikom. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

  • Kontrolę rodzicielską – pozwoli monitorować, na jakie strony wchodzą inni oraz zablokuje te, które mają treści przeznaczone dla pełnoletnich. Umożliwi także ustawienie odpowiednich limitów na korzystanie z internetu. Stopień rozbudowania tej funkcji różni się w zależności od danego urządzenia.
  • VPN – popularne dziś zabezpieczenie, które polega na szyfrowaniu działań w sieci, ukrywa adres IP i chroni tożsamość. Coraz większa liczba routerów daje możliwość ustawienia VPN dla całej sieci z poziomu ustawień urządzenia.
  • Sieć gościnną – prosta funkcja, dzięki której w łatwy sposób udostępnisz sieć gościom bez konieczności podawania im hasła.
  • QoS – czyli przydzielanie przepustowości łącza. Domyślnie wszystkie urządzenia podłączone do routera wykorzystują łącze równomiernie. Narzędzie może przydać się szczególnie graczom, którzy potrzebują wysokich transferów danych – dla komputera czy konsoli wystarczy ustawić priorytet, by zajmowały zawsze największą część łącza.
  • WPA – standard szyfrowania danych w sieciach bezprzewodowych. Obecnie najczęściej stosuje się WPA2, a od niedawna pojawia się także najnowsza wersja zabezpieczenia – WPA3.
  • Serwer multimediów – router z taką funkcją umożliwi podpięcie dysku zewnętrznego do routera, by stworzyć serwer. Działa na zasadzie chmury, a więc dostęp do plików, jakie znajdą się na serwerze, dostępny będzie z każdego miejsca na świecie.

Routery: najczęściej zadawane pytania

Najczęściej spotykanym rodzajem szyfrowania w routerach jest WPA. Generuje klucz szyfrujący i rozsyła go do użytkowników sieci. Najczęściej w routerach stosuje się standard WPA2, a od niedawna pojawia się także najnowszy – WPA3. Zasada jest prosta – im wyższy standard zabezpieczenia, tym lepsza ochrona sieci.

Router najlepiej zamontować w pomieszczeniu, w którym najwięcej urządzeń podłączonych jest do internetu. Pozwoli to na możliwie najstabilniejsze działanie internetu. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od tego, w którym miejscu znajduje się kabel sieciowy. W końcu tylko w ten sposób router da się podłączyć do internetu (za wyjątkiem modeli z modemem 4G/5G).

Do domu najlepiej wybrać router bezprzewodowy, który obsługuje standard Wi-Fi 5 lub 6. Najlepiej, by pracował w trybie DualBand, co umożliwi stabilne działanie sieci w całym domu. W biurze warto wykorzystać router przewodowy dla urządzeń, które do sieci podpięte są na stałe (np. komputery stacjonarne). Ponadto sieć warto wzmocnić access pointem, by urządzenia mobilne bezproblemowo mogły łączyć się z internetem w każdym miejscu w firmie.

Ranking: najlepsze routery do domu i biura