Premiery Apple 2021. Co w tym roku może trafić na rynek?

Rok 2020 był obfity w premiery nowych produktów Apple. Doczekaliśmy się nie tylko kolejnej generacji iPhone’a, iPadów, MacBooków, ale też przełomowej serii procesorów Apple M1 opartych na architekturze ARM. Śledząc liczne dyskusje w Internecie, 2021 rok może być równie spektakularny, a nowe produkty mogą pojawić się w ofercie już na przełomie marca i kwietnia. Sprawdź, czego możemy oczekiwać.

Jakich premier Apple możemy oczekiwać w 2021?

Pierwszych prezentacji nowych produktów Apple możemy oczekiwać już na wiosnę. Nie sposób jednak przewidzieć, jakie to będą produkty i kiedy dokładnie, do momentu premiery producent trzyma wszystko w tajemnicy. Ta nutka tajemniczości sprzyja licznym dyskusjom i oczekiwaniu na te wydarzenia w niektórych przypadkach nawet z wypiekami na twarzy.

Poniżej przedstawiam listę premier, które mogą mieć miejsce w nadchodzących miesiącach.

Tablety

Apple iPad Pro 2021 i Apple Pencil 3. generacji

Poprzednia generacja do sprzedaży trafiła wiosną 2020, ale szczególną uwagę należy zwrócić na wydajność. Po jesiennej premierze iPada Air 4 generacji to właśnie ten model stał się obecnie najwydajniejszym tabletem w ofercie Apple. Nowa generacja lub odświeżenie iPada Pro w tym roku wydaje się pewniakiem.

Poza jeszcze większą wydajnością można tu też oczekiwać ekranu mini-LED, modemu 5G i nowej generacji Apple Pencil 3. generacji, który mógłby też być dostępny w kolorze czarnym.

nowy ipad
źródło: apple.com

Apple iPad Air 5 i iPad 9 generacji

Niedawna premiera iPada Air 4 generacji (wrzesień 2020) raczej przekreśla szanse na kolejną odsłonę t w tak krótkim czasie. Jednak w przypadku budżetowego iPada 9 — kto wie? Od 4 lat Apple prezentuje co roku kolejne odsłony tego modelu. Zobaczymy, czy tradycja zostanie zachowana.

Apple iPad mini 6 generacji

Model dostępny obecnie w sprzedaży trafił do niej w 2019 roku i jest napędzany procesorem Apple A12 Bionic. Ten sam procesor znajduje się też w Apple iPhone Xs, iPhone Xr oraz zaprezentowanym jesienią 2020 roku — Apple iPad 8. generacji. W przypadku iPada mini można oczekiwać odświeżonego wyglądu tak jak w przypadku Apple iPad 4. generacji, nowszego procesora i może nawet ekranu mini-LED, jeśli taki trafiłby do iPadów Pro.

Apple AirPods 3 oraz AirPods Pro 2

Pierwsza generacja AirPods do sprzedaży trafiła w 2016 roku, natomiast druga wraz z wersją Pro zostały zaprezentowane 30 września 2019 roku. Dyskusje na temat możliwości wprowadzenia kolejnej generacji słuchawek bezprzewodowych Apple pojawiały się w Internecie bardzo często w 2020 roku. 

Jakie byłyby to modele?

  • AirPods 3. generacji
  • AirPods Pro 2. generacji

Od 2016 roku mocno wyczekiwane są słuchawki w wersji czarnej.

airpods pro w kolorze czarnym
źródło: TechBlood (YT)

Nowe iPhone’y w 2021 roku

Plotki, które najczęściej pojawiają się, mówię o kolejnym budżetowym modelu, który miałby pojawić się na wiosnę. W mojej ocenie wydaje mi się, że nie będzie mieć to miejsca, gdyż obecna oferta Apple jest mocno rozbudowana — od budżetowego iPhone SE, przez iPhone Xr, iPhone 11, aż po ubiegłoroczne flagowce z serii iPhone 12.

Za pewniaka uważam wiadomości o premierze Aple iPhone 13, o czym już pisaliśmy na łamach Geex.

Apple Watch Series 7

Wraz z premierą nowych iPhone’ów do sprzedaży powinna trafić kolejna generacja Apple Watch. Podobnie jak w poprzednich latach można oczekiwać kolejnych rozwiązań, które pomogą lepiej zadbać o zdrowie. Dużo mówi się o funkcjonalnościach mających jeszcze lepiej monitorować poziom stresu, lęku oraz zmęczenie. Mocno wyczekiwany jest też dłuższy czas pracy baterii. A jeśli gigant z Cupertino chciałby czymś zaskoczyć, z pewnością będzie to zmiana designu na okrągły.

Apple MacBook Pro 14 oraz 16

Od kilku lat pojawiają się informacje, że Apple miałoby zastąpić 13,3″ ultrabooki (Air oraz Pro) modelami z przekątną ekranu wynoszącą 14″. Ze względu na mniejsze ramki wielkość konstrukcji nie uległaby znaczącej zmianie, a większy ekran z pewnością stałby się mocno pożądany przez klientów.

Bardzo prawdopodobna jest też premiera MacBooka Pro 16 z procesorem Apple M1 lub M1X (byłaby to ulepszona i wydajniejsza wersja procesora Apple M1, który trafił do sprzedaży w Apple MacBook Air, MacBook Pro 13 oraz Mac mini jesienią 2020 roku).

render macbook pro 14 cali
źródło: JetFromTheNorth

Pozostałe premiery

Portfolio Apple jest bogate w przeróżne produkty. Pozostałymi premierami, które mogą mieć miejsce będą:

Apple TV 6 generacji

Nowa odsłona przystawki do TV miałaby zostać wyposażona w procesor A14 Bionic (ten sam, który napędza m.in.  najnowszego Apple iPhone 12 Pro), większą ilość pamięci RAM i udoskonalony pilot. Te wszystkie zmiany miałyby przełożyć się na lepsze przystosowanie m.in. do gier z usługi Apple Arcade.

Lokalizator Apple AirTag

AirTag ma być malutkim urządzeniem, które można przypiąć np. do kluczy, plecaka lub dowolnego przedmiotu. Lokalizator Bluetooth miałby umożliwiać odszukanie zgubionego przedmiotu nawet jeśli ten znalazłby się poza zasięgiem Bluetooth.

Sprawdź więcej informacji na temat Apple AirTag.

iMac oraz iMac Pro

W trwającym oraz przyszłym roku zamierza kontynuować transformację z urządzeń napędzanych procesorami Intel na te stworzone w architekturze ARM – Apple Silicon. W tym roku lub z początkiem kolejnego do sprzedaży powinny trafić nowe odsłony Apple iMac oraz iMac Pro. Zmiany podobno będzie można zauważyć nie tylko od strony hardware’u, ale też w odświeżonym wyglądzie. 

nowy imac z procesorem m1
źródło: macworld.co.uk

Podsumowanie

Prezentacje mogą zostać opóźnione przez ciągłe skutki pandemii, które przyczyniły się do mocno ograniczonej dostępności niektórych nowych produktów w końcówce 2020 roku. Pełen optymizmu wyczekuję pierwszych oficjalnych informacji od Apple. Przeczytasz o nich na naszym portalu, gdy tylko się pojawią.

Nowe produkty to nie wszystko

Podczas premier większość użytkowników skupia uwagę głównie na wyglądzie, czasami w dyskusjach pojawia się wzmianka o lepszej wydajności… Mocno zapomniane, często niedoceniane na pierwszy rzut oka jest oprogramowanie, czyli software. A to właśnie z niego korzystają wszyscy użytkownicy Apple, bez znaczenia czy jest to smartwatch, smartfon, albo laptop. Niemal dla wszystkich jest to też główny powód wyboru urządzeń z nadgryzionym jabłkiem.

Z roku na rok Apple oferuje użytkownikom coraz nowsze i lepiej zoptymalizowane wersje oprogramowania. Dzięki czemu wraz z upływem lat urządzenia działają niezawodnie, a premierowe produkty są wspierane przed producenta nawet przez 5 lat.

macOS na komputery Apple 2020

Konferencja związana z oprogramowaniem odbywa się na lato (WWDC). W tym roku zapowiedzi nowych wersji systemów oraz funkcjonalności możemy spodziewać się mniej więcej w połowie czerwca, a aktualizacje trafią do użytkowników na jesień.

Podsumowanie premier Apple 2020

Planując zakup nowych urządzeń Apple, możesz wyczekiwać premiery lub sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które trafiły do sprzedaży w 2020 roku. Jeśli oczekujesz długiego wsparcia producenta i niezawodnej wydajności, warto zwrócić uwagę na poniższe produkty:

Smartfony:

Laptopy i komputery:

Zegarki:

Tablety:

Inne:

Źródła: techradar.com, tomsguide.com, macworld.co.uk