Nokia wchodzi na rynek laptopów. 15- i 17-calowe notebooki Nokia PureBook Pro z premierą jeszcze w tym roku

Nudny jak flaki z olejem rynek laptopów może doczekać się wkrótce lekkiego odświeżenia. Do gry o konsumenta dołącza Nokia, a raczej francuski startup OFF Global, związany z fińskim gigantem umową licencyjną, pozwalającą na produkcję laptopów Nokia PureBook Pro, a także ich dystrybucję w 22 krajach na całym świecie.

Logo Nokii, produkcja francuska

Nokia PureBook Pro powstaje w dwóch wariantach rozmiarowych – z 17,3- oraz 15,6-calowymi matrycami. Za produkcję urządzenia odpowiada francuski startup OFF Global. Rola Nokii sprowadza się więc prawdopodobnie wyłącznie do użyczenia własnego brandu. Już teraz wiadomo, że urządzenie będzie sprzedawane oficjalnie w 22 krajach na całym świecie.

Nokia PureBook Pro laptop
Źródło: Nokia

Czego mamy się spodziewać? Słówko o specyfikacji laptopów Nokia PureBook Pro

Konstrukcyjnie jest raczej standardowo. Aluminium na górnej pokrywie, zaokrąglone krawędzie, dość charakterystyczny duży gładzik, no i, rzecz oczywista, podświetlana klawiatura.

Specyfikacja nie powala. Do wyboru mamy mieć wyłącznie jeden procesor, a konkretnie – Intel Core i3-1220P. Do tego ledwie 8 GB RAM, co na obecne standardy na nikim wrażenia raczej nie zrobi. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że OFF Global da możliwość rozszerzenia RAM-u o dodatkową kość.

Oba warianty mają posiadać dyski SSD o pojemności 512 GB oraz panele IPS o rozdziałce Full HD z jasnością maksymalną na poziomie 250 nitów. 17-calowa wersja ma pracować na baterii 63 Wh, 15-calowa – 57 Wh.

Obie iteracje wyposażone są w te same porty:

  • dwie sztuki USB-C 3.2, z czego jedną trzeba będzie zarezerwować na ładowarkę,
  • jeden port USB-A 3.2,
  • standardowe gniazdo audio 3,5 mm.

Zaskoczeniem może być „odczuwalna” waga urządzeń. Większa Nokia PureBook Pro waży aż 2,5 kg, 15-calowa natomiast – 1,7 kg. Laptopy sygnowane logotypem Nokii sprzedawane będą w czterech wariantach kolorystycznych: niebieskim, szarym, srebrnym i czerwonym.

Nokia PureBook Pro warianty kolorystyczne

Kiedy premiera Nokia PureBook Pro? W jakich krajach można będzie kupić laptopa?

Na rynku urządzenia pojawią się już w drugim kwartale tego roku.

Kraje, do których trafią pierwsze partie laptopów Nokia PureBook Pro to: Francja, Belgia, Finlandia, Dania, Szwecja, Luksemburg, Holandia, Austria, Niemcy, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Hiszpania, Norwegia, Islandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Maroko, Tunezja, Kanada, i Tajlandia.

Nokia PureBook Pro szary

Ile zapłacimy?

Okazuje się, że wcale niemało. Szczególnie jeśli spojrzymy na deklarowaną specyfikację urządzeń.

Tak czy inaczej, mniejszy, 15,6-calowy PureBook Pro, ma kosztować 699 euro. Ceny 17-calówek natomiast zaczynać się będą od 799 euro.

Zobacz również: