Do sieci wyciekła specyfikacja nowego procesora Apple M1X. Jest piekielnie mocny!

Premiera procesorów Apple M1 opartych na architekturze ARM miała miejsce niespełna 4 miesiące temu, a już teraz w Internecie pojawiły się przecieki na temat jego następcy, piekielnie mocnego procesora Apple M1X, który ma trafić do sprzedaży w urządzeniach między wiosną a jesienią 2021 roku. Sprawdź, co wiemy jego temat.

Procesor Apple M1

Podczas konferencji One More Thing, która odbyła się 10 listopada 2020 roku, Tim Cook zaprezentował autorski układ ARM Apple M1: 8-rdzeniowy procesor wyposażony w 8-rdzeniową zintegrowaną grafikę oraz zunifikowaną pamięć RAM. 

Za najważniejsze cechy tego rozwiązania uznaje się:

 • niezwykłą wydajność (w porównaniu do procesora Intel Core i7-10875H nawet 40% więcej wydajności dla pojedynczego rdzenia, oraz porównywalny wynik w trybie wielordzeniowym)
 • wykonanie procesora w technologii 5 nm, co przekłada się na bardzo długi czas pracy na zasilaniu akumulatorowym (procesor jest niezwykle energooszczędny)
 • bardzo dobrą kulturę pracy (nawet w przypadku Apple MacBook Air z chłodzeniem pasywnym)
 • obsługę najważniejszych kodeków multimedialnych
 • szyfrowanie danych
 • obsługę Thunderbolt 3

Pojawienie się procesorów w architekturze ARM było wyczekiwane już dawna. Podczas konferencji Apple zapowiedziało też pełne przejście z procesorów Intel na własne układy. Wszystko ma wydarzyć się na przestrzeni kilku najbliższych lat.

Procesor Apple M1X

Pierwsze przecieki na temat Apple M1X pojawiały się już pod koniec 2020 roku, jednak wtedy ciężko było brać je na poważnie. W końcu byliśmy świeżo po premierze układów Apple M1. Sytuacja uległa zmianie po oficjalnym opublikowaniu przez portal cpu-monkey.com specyfikacji dla Apple M1X. W tej chwili premiera i informacje na jego temat wydają się pewniakiem.

procesor apple m1x
źródło: funkykit

Specyfikacja Apple M1X

Podobnie jak w przypadku Apple M1 do produkcji procesora zostanie wykorzystany 5 nm proces technologiczny od TCMS. Układ ma być jeszcze potężniejszy niż jego poprzednik. 

Co go będzie cechować?

 • 12 rdzeniowy procesor z maksymalnym taktowaniem wynoszącym 3,2 GHz (8 rdzeni ma być nastawionych na najwyższą wydajność, pozostałe 4 na energooszczędność)
 • do dwóch razy bardziej wydajny zintegrowany 16-rdzeniowy układ graficzny obsługujący 256 jednostek wykonawczych
 • obsługa 3 zewnętrznych ekranów
 • nawet 32 GB pamięci RAM (LPDDR4x-4266) 
 • współczynnik TDP wynoszący 35W (z możliwością zwiększenia do 45W)
 • podobnie jak jego poprzednik będzie obsługiwać Tunderbolt 3, szyfrowanie danych oraz wszystkie najważniejsze kodeki multimedialne

Do jakich urządzeń trafi procesor Apple MX1?

Oficjalnej premiery możemy spodziewać się w drugim kwartale 2021 roku. Urządzenia, które jako pierwsze zostaną wyposażone w ten potężny procesor to:

 • MacBook Pro 14 – nowy model MacBooka z mniejszymi ramkami, większym ekranem i odświeżonym designem, który zastąpi dotychczasowe modele z wyświetlaczem o przekątnej 13,3″
 • MacBook Pro 16
 • iMac 27
render macbook pro 14 cali
źródło: JetFromTheNorth

Praca na nowym procesorze Apple

Pierwsze miesiące pracy z wykorzystaniem procesorów wykonanych w nowej architekturze to czas, aby producent mógł wprowadzić poprawki. Co prawda domyślne aplikacje do codziennego użytkowania działają niezawodnie, problemy pojawiają się jednak w przypadku zastosowania specjalistycznego oprogramowania. Wszystko ze względu na brak dostosowania poszczególnych aplikacji do nowego procesora.

Jeśli aplikacja nie jest wspierana natywne, odbywa się jej automatyczne „tłumaczenie”, aby mogła działać na takim urządzeniu. Z perspektywy wielu użytkowników jest to niemal niezauważalny proces, jednak takie rozwiązanie nie pozwala w pełni wykorzystać wydajności procesora i w niektórych przypadkach może powodować błędy w trakcie pracy (np. wykonując wirtualizacje systemów). 

Na szczęście wraz ze wzrostem popularności nowej architektury, producenci dostosowują aplikacje do potrzeb użytkowników. Pierwszą głośną premierą w 2021 roku ma być pakiet Adobe zoptymalizowany z myślą o procesorach Apple.

Podsumowanie

Jeśli ktoś był przekonany, że procesory Apple M1 są szybkie, z pewnością nie znał możliwości Apple M1X. W tej chwili pozostaje czekać na  konferencję Apple, na której oficjalnie poznamy nową wersję procesora i urządzenia, które będą w niego wyposażone.

Specyfikacja potwierdza jego niezwykłą wydajność, a podobnie jak w przypadku pierwszej wersji, z pewnością możemy liczyć na świetną kulturę pracy. Pomimo ogromnej wydajności do pełni szczęścia wyczekiwałbym obsługi zewnętrznego GPU.

Gdy uzyskam więcej informacji na temat procesora Apple M1X, poinformuję o tym w aktualizacji tego artykułu.  

Źródła: cpu-monkey.com