Jak wygląda rynek IT w 2023 roku? Poznaj wyniki 5. edycji Badania Społeczności IT – największego raportu IT w Polsce

19 marca 2023 roku zakończyło się zbieranie internetowych ankiet w ramach 5. edycji Badania Społeczności IT, które organizuje Bulldogjob. Jego partnerami zostali x-kom oraz Geex. A już teraz można zapoznać się z wynikami tegorocznej edycji. Sprawdź, ile osób wzięło udział w badaniu, jakie informacje z niego uzyskasz i dołącz do ponad 200 000 osób, które od 2019 roku skorzystały z Raportów z Badań Społeczności IT.

Kto wziął udział w 5. edycji Badania Społeczności IT? Poznaj przekrój rynku IT w 2023 roku

W 5. edycji Badania Społeczności IT wzięło udział ponad 10 tysięcy specjalistów z branży IT. Po szczegółowej analizie, do finalnego Raportu trafiło 7270 ankiet. Tak wysoka liczba uczestników to gwarancja rzetelnych, miarodajnych i szczegółowych wyników, które mogą śmiało wykorzystywać pracodawcy, pracownicy i rekruterzy w branży IT. A kto wziął udział w Badaniu? Już szybki rzut oka na dane z raportu to mnóstwo wartościowych informacji.

Wśród uczestników badania przeważają mężczyźni (82%), ale wzrósł udział kobiet – z 14% w 2022 roku do 18%. To dobry znak, że kobiety coraz śmielej wkraczają do branży IT. Wśród ankietowanych przeważają osoby w przedziale wiekowym 25-29 lat, a także 30-34 lata. Uczestnicy mieszkają przede wszystkim w największych polskich miastach (m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław) i w większości zdobyli lub zdobywają wyższe wykształcenie. Przeważają kierunki informatyczne.

Najliczniejszą grupę ankietowanych stanowią zaś programiści (aż 53 %), a najpopularniejsze języki programowania to JavaScript, SQL, HTML/CSS oraz Python. Kolejni są zaś testerzy (14%) i administratorzy IT (10%). 

To zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką jest obszerny Raport z Badania Społeczności IT. Poza najbardziej ogólnymi wnioskami, na stronie raportu znajdziesz aż 180 wykresów zestawiających różne dane dotyczące branży IT w Polsce. Sprawdź, czego jeszcze dowiesz się z Raportu i jakie korzyści przyniesie on dla Ciebie.

Czego dowiesz się z Raportu z Badania Społeczności IT? Zarobki w IT, rodzaje umów i wiele więcej

Badanie Społeczności IT to dużo więcej niż mnóstwo danych i kolorowe wykresy. To praktyczne informacje, podzielone na kategorie ogólne (np. zarobki, warunki pracy, wykształcenie czy wykorzystywane technologie), ale także szczegółowe raporty dotyczące konkretnych zawodów. Dzięki temu poznasz m.in. rzeczywiste zarobki w IT na rękę w różnych miastach, zobaczysz pełny przekrój rynku IT w 2023 roku oraz kierunki rozwoju na podobnych stanowiskach, a także przekonasz się, jak wygląda w całej branży IT kwestia studiów.

Przykładowo, zarobki w IT utrzymują się na wysokim poziomie, na co wpływ ma głównie forma zatrudnienia, specjalizacja i doświadczenie. Przykładowo średnie zarobki programisty na umowie o pracę to 9 379 PLN na rękę i 20 800 PLN netto na fakturze. Najwięcej zarabiają architekci IT, którzy zarabiają średnio 14 462 PLN na umowę o pracę i nawet 29 356 PLN na kontrakcie B2B. Warto przy tym zauważyć, że aż 51% pracowników na B2B może liczyć na płatny urlop.

Raport IT pozwoli Ci wyznaczyć kierunek rozwoju zawodowego, ubiegać się o awans czy negocjować podwyżkę, a także poznać odczucia pracowników oraz relacje w zespołach w Polsce. Poznasz również opinie i analizy autorstwa przedstawicieli pracodawców IT, dzięki czemu lepiej zrozumiesz wyniki, a może zdecydujesz się nawet podjąć współpracę z jedną z firm. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, pracodawcą czy rekruterem, czeka na Ciebie mnóstwo cennych i wiarygodnych informacji, które pozwolą rozwinąć Twoją karierę lub firmę albo utwierdzić się w przekonaniu o słuszności obranego kierunku.