Apple AirTag — co to jest i kiedy premiera?

O premierze Apple AirTags w internetowych kuluarach mówi się od dawna. Informacje na temat prac nad lokalizatorem potwierdził przypadkowo nawet sam producent podczas prezentacji funkcjonalności iOS 13. Emocje w ostatnich dniach dodatkowo rozpaliła publikacja chińskiego portalu Economic Daily News, który zapowiedział, że premiera lokalizatora Apple odbędzie się 16 marca 2021 roku. Czy pogłoski okażą się prawdziwe? Co wiemy na temat AirTags? Sprawdź.

Apple AirTag — co to jest?

AirTagi to małe — odrobinę większe od zakrętka butelki — okrągłe znaczniki umożliwiające lokalizację przedmiotów dzięki łączności Bluetooth. Będzie można przyczepić je do dowolnych obiektów za pomocą kleju lub mocowania takiego jak brelok.

Istnieje wiele wizji, jak dokładnie będą wyglądać. Poniżej jeden z renderów udostępniony przez Jona Prossera na Twitterze:

apple air tag render
źródło: jon_prosser (twitter)

Jon Prosser wielokrotnie udostępniał informacje na temat produktów i konferencji organizowanych przez Apple. Spora część tych przecieków znajdywała potwierdzenie premierach. Miejmy nadzieję, że prawdziwe okażą się również te doniesienia.

Jak będą działać AirTags?

AirTags będą mieć wbudowany chip pozwalający na łączenie i udostępnienie lokalizacji. Ich działanie będzie porównywalne do możliwości wyszukiwania zaginionych urządzeń Apple. Aby zwiększyć dokładność (szczególnie w pomieszczeniach), lokalizatory mają korzystać z technologii szerokopasmowej, dzięki czemu będą lepsze od trackerów konkurencji.

Podgląd miejsc, gdzie znajduje się AirTag, ma być możliwy w aplikacji Lokalizator w nowej karcie: Items (elementy). Podobnie jak w przypadku utraty iPhone’a na mapie pojawi się adres ostatniej zapisanej lokalizacji, a aplikacja stanie się kompleksowym centrum obsługi wszystkiego, co chce się znaleźć.

lokalizator apple air tag
źrodło: macrumors

Podczas konfiguracji wybierzemy domyślną odległość, na którą będziemy mogli oddalić się od AirTaga. Przekroczenie ustawionego dystansu spowoduje otrzymanie powiadomienia.  Aplikacja Lokalizator pozwoli też na tworzenie bezpiecznych stref tj.: dom lub biuro. W tych miejscach oddalimy się od lokalizatora na dowolną odległość bez wywołania alertu. W razie potrzeby (odszukania przedmiotu) ręcznie wywołamy ręcznie alarm dźwiękowy w poszukiwanym AirTagu.

Co stanie się, gdy zgubimy przedmiot z AirTagiem?

W momencie oddalenia się od AirTaga na odległość większą od ustawionej w aplikacji dostaniemy powiadomienie. Zlokalizowanie przedmiotu będzie możliwe w aplikacji lub przez wywołanie lokalizatora, który zacznie głośno dzwonić. Do poszukiwań pomocna może okazać się rozszerzona rzeczywistość, aby łatwiej odszukać zgubiony przedmiot.

Niewiadomą jest zasięg, jaki będą mieć Apple AirTags. Idealne rozwiązanie pozwalałoby odszukiwać zgubionego przedmiotu, gdziekolwiek on jest.

Tylko jak mogłoby to działać?

Lokalizatory konkurencji pozwalają na śledzenie w odległości do 120 metrów na otwartej przestrzeni. W budynkach jest to utrudnione i ograniczone m.in. przez ściany ograniczające moc sygnału.

Aby to osiągnąć, producent może pozwolić inny użytkownikom Apple na znajdywanie utraconych przez nas przedmiotów. Jeśli zgubimy AirTag i udostępnimy informację o tym w aplikacji i inny użytkownik Apple znajdzie się w pobliżu naszego przedmiotu, dostaniemy powiadomienie o znalezisku wraz z dokładną lokalizacją.

Jak będzie zasilany Apple Air Tag?

Apple podczas testów ma analizować dwie możliwości zasilania:

  • Baterię CR2032, którą mógłby wymienić każdy użytkownik. Wystarczyłoby odkręcić tylną pokrywkę Apple AirTag, a taki akumulator zapewniłby nawet 12 miesięcy działania.
  • Akumulator ładowany indukcyjnie np. przy użyciu takiej ładowarki jak ma Apple Watch. Czas pracy w tym przypadku pozostaje nieznany, ale mógłby być porównywalny do standardowej baterii.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, w tej chwili ciężko przewidzieć, na którą opcję zdecyduje się Apple.

Praktyczne wykorzystanie lokalizatora

Każdy użytkownik podepnie do swojego konta dowolną liczbę lokalizatorów. W zależności od potrzeb każdy Apple AirTag dostosujemy do połączenia z różnymi przedmiotami. Pomysły na wykorzystanie można mnożyć bez końca, w końcu ilu użytkowników, tyle  rozwiązań. Poniżej kilka przykładów, do których bym go wykorzystał:

  • wyjeżdżając na wakacje, lokalizator umieścimy w portfelu, a gdy zostawiłbym go np. w sklepie lub restauracji, błyskawicznie dostałbym powiadomienie z informacją, gdzie się znajduje
  • AirTag dołączyłbym w formie breloka do kluczy, a jeśli wypadłyby mi podczas spaceru lub zostawiłbym je np. szafce na siłowni, dostałbym natychmiastowo informację i mógłbym od razu po nie wrócić.
  • Lokalizator przyczepiłbym też do roweru, aby poinformowałby mnie, gdyby ktoś próbowałby kradzieży (zacząłby się oddalać).

A Ty, do jakich celów wykorzystasz Apple AirTag? Jestem ciekaw pomysłów. Z pewnością niektóre mogą stanowić inspirację dla innych. Daj znać w komentarzu.

Kiedy premiera Apple AirTag?

Artykuł chińskiego portal Economic Daily News informuje, że Apple zorganizuje 16 marca 2021 roku konferencję, na której poznamy nowe iPady (Pro i mini) oraz AirTag. Producent jeszcze tych doniesień nie potwierdził. Gdy tylko uzyskamy więcej informacji na temat Apple AirTag, natychmiastowo poinformujemy o tym w aktualizacji tego tekstu.

Dowiedz się więcej na temat doniesień o wiosennej konferencji Apple w 2021 roku.

Ile będzie kosztować Apple AirTag?

Cena Apple AirTag ma wynosić od 25$ do 40$ za sztukę. Są to jednak stawki typowane przez technologicznych ekspertów i fanów marki.

Osobiście uważam, że wyznacznikiem może okazać się lokalizator Samsunga: Galaxy SmartTag, który kosztuje 199 zł. Cena urządzenia Apple może być podobna lub odrobinę wyższa.

Sprawdź, jakich premier Apple oczekujemy w tym roku.

Źródła: Economic Daily News, macrumors, techradar