Najlepszy smartfon? Recenzja Apple iPhone 12 Pro — czy warto go kupić?

Ponad 2 miesiące używania Apple iPhone 12 Pro: godziny rozmów, dziesiątki zakupów w internecie, setki wiadomości, niezliczona liczba zdjęć i wiele innych codziennych czynności. Wszystkie doświadczenia podsumowuję w tej recenzji, czy najnowszy iPhone jest smartfonem idealnym? Czy warto dopłacić do niego względem podstawowej wersji iPhone 12? Sprawdź.

Apple iPhone 12 Pro — pierwsze wrażenia

Jestem zwykłym użytkownikiem Apple ceniącym niezawodność systemu, jakość i dbałość o detale. Żaden producent nie robi tego dobrze jak Apple. Na co dzień korzystam z iPhone Xs, a przez ostatnie 2 miesiące zamieniłem go na najnowszego Apple iPhone 12 Pro. Flagowiec Apple z wyglądu jest powrotem do tradycji, czyli płaskich krawędzi znanych z iPhone 4 lub najnowszych iPadów — Pro oraz Air. Poza tym jest świetna wydajność i obsługa 5G. Całość robi bardzo dobre wrażenie, ale tego właśnie oczekuje się od sprzętu klasy premium.


Unboxing — zawartość zestawu

Apple iPhone 12 Pro jest dostępny w 4 wariantach kolorystycznych — Graphite, Silver, Gold oraz Pacific Blue, i właśnie ten ostatni trafił w moje ręce. Podstawowa wersja ma 128 GB na dane, natomiast bardziej wymagający mogą sięgnąć po 256 lub 512 GB.

Nowy iPhone dostał też odchudzone pudełko, w którym poza smartfonem jest tylko:

  • skrócona instrukcja obsługi
  • kabel do ładowania ze złączem USB-C -> Lighting

Słuchawki i wtyczkę do ładowania należy kupić oddzielnie. Jak w przypadku słuchawek w pełni zgadzam się z ich brakiem, sam od kilku lat nie używam słuchawek dołączanych do smartfona, a od maja korzystam z Apple AirPods Pro, których recenzję przeczytasz tutaj. Natomiast w przypadku braku kostki mam mieszane uczucia — szkoda, że jej nie ma. Sprawdź, jaką ładowarkę kupić do iPhone 12.

Specyfikacja — Apple iPhone 12 Pro

Wszystkie iPhone’y 12 posiadają procesor z chipem Apple A14 Bionic, a różnią się ilością pamięci RAM. Wersja podstawowa oraz Mini mają 4 GB RAM, natomiast Pro i Pro Max to GB 6 RAM. Poniżej dokładna specyfikacja testowanego modelu iPhone 12 Pro:

Wyświetlacz

Ekran Apple iPhone 12 Pro ma przekątną 6,1″, jego rozdzielczość wynosi 2532 x 1170 piksele przy zagęszczeniu 460 pikseli na cal, a wzdłuż górnej krawędzi znajduje się wcięcie (notch) na Face ID i przednią kamerę.

Zastosowany typ wyświetlacza to OLED, czyli doskonała czerń i bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Najbardziej znaczącą różnicą w porównaniu do ubiegłorocznego modelu jest zastosowanie warstwy Ceramic Shield na przodzie obudowy, dzięki czemu smartfon ma jeszcze większą odporność na upadki.

ekran iphone 12 pro

Nie prowadziłem testów z upadkami, ale po ponad 2 miesiącach używania iPhone 12 Pro zauważam, że na ekranie widać mniej mikrorys niż na starszych modelach po podobnym czasie. Pomimo zastosowania Ceramic Shield przez Apple, zachęcam do wyboru dodatkowego szkła ochronnego, aby mieć spokojną głowę.

Maksymalne podświetlenie w słońcu pozwala na wygodne korzystanie z urządzenia:

ekran iphone 12 pro w słońcu

Dźwięk

Pomimo że to tylko komórka to głośniki stereo Apple iPhone 12 Pro brzmią lepiej niż niejedne głośniki w markowych laptopach. Może ekran o przekątnej 6.1″ nie jest wymarzony dla seansów filmowych, tak podczas odpoczynku po pracy — oglądając nowości na YouTube lub puszczając dobrą nutę w towarzystwie, mamy gwarancję idealnego dźwięku.

Aparty — zdjęcia i wideo

Możliwości aparatu Apple iPhone 12 Pro sprawdziliśmy w specjalnym teście do którego serdecznie odsyłam. Wspólnie z Dominikiem dokonaliśmy porównania zdjęć zrobionych najnowszym flagowcem Apple oraz profesjonalnym bezlusterkowcem Nikon Z6. W dalszej części tego tekstu znajdziesz też kilkanaście dodatkowych zdjęć z iPhone 12 Pro.

Jaki obiektywy posiada Apple iPhone 12 Pro?

Wszystkie zastosowane obiektywy mają rozdzielczość 12 Mpx:

  • Ultraszerokokątny ma przysłonę  ƒ/2,4 i pole widzenia 120°
  • Szerokokątny z przysłoną ƒ/1,6 (przeze mnie określany jako podstawowy, gdyż jest on głównym aparatem iPhone 12 Pro)
  • Teleobiektyw z przysłoną ƒ/2,0
  • Aparat przedni (selfie) z przysłoną ƒ/2,2

Do dyspozycji jest też 4-krotny zoom optyczny i 10-krotny zoom cyfrowy. Dodatkowo tryb portretowy przy słabym oświetleniu jest wspierany przez skaner LiDAR dbający m.in. o jak najlepsze przedstawienie fotografowanej postaci.

Teleobiektyw i zoom

Czym różnią się poszczególne obiektywy iPhone 12 Pro? Zobaczysz na poniższej serii zdjęć: 3 pierwsze fotografie zostały wykonane kolejno obiektywem: ultraszerokokątnym, szerokokątnym i teleobiektywem. Ostatnie 2 zdjęcia to pokazanie możliwości 5- i 10-krotnego zoom’u:

Ultraszerokokątny obiektyw

Ultraszerokokątny obiektyw przyda się podczas zdjęć grupowych, fotografii wnętrz oraz zabytków. 120° kąt widzenia pozwala pokazać na zdjęciu więcej. Poniżej dla porównania zdjęcie zrobione właśnie tym obiektywem oraz obiektywem podstawowym:

Doskonały tryb nocny

Na mnie nieustannie największe wrażenie robi tryb nocny. Poniżej porównanie zdjęcia zrobionego Apple iPhone Xs (brak trybu nocnego) oraz iPhone 12 Pro (tryb nocny i maksymalny czas naświetlania). Dodam, że nawet podczas robienia zdjęć moje oko dostrzegało niewiele więcej detali co iPhone Xs.

Różne przykłady zdjęć

Poniżej dodatkowo zbiór kilkunastu losowych zdjęć zrobionych w różnych warunkach i różnymi obiektywami. Zdjęcia publikowane na stronie przechodzą kompresję, jednak jeśli mogę pokusić się o komentarz i porównanie aparatów iPhone 12 Pro do poprzednich generacji:

  • W przypadku zdjęć robionych iPhone 11 lub iPhone 11 Pro odczuwam poprawę jakości przy słabszych warunkach oświetleniowych.
  • Dla zdjęć robionych przy dobrym świetle nie zauważyłem znaczącej różnicy w porównaniu do iPhone 11, iPhone 11 Pro lub iPhone Xs.
  • Porównując możliwości iPhone 12 Pro do starszych modeli iPhone’ów — w każdym przypadku będzie można odczuć pozytywną różnicę.

Obiektyw podstawowy — przykłady zdjęć

Zdjęcia zrobione teleobiektywem

Zdjęcia zrobione obiektywem szerokokątnym

Tryb nocny — zdjęcia po zmroku

Tryb portretowy

Przednia kamera — selfie

Filmy z Apple iPhone 12 Pro

Kamery iPhone’a od zawsze radzą sobie bardzo dobrze. Podobnie jest w tym roku i choć najlepszej jakości wideo można uzyskać dzięki iPhone 12 Pro Max (inne mechanizmy stabilizacji i ciut inna optyka), tak w przypadku iPhone 12 Pro jest niemal równie doskonale. Nagrania mają dobrą jakość, nawet jeśli są nagrywane pod światło. Dużą zaletą są żywe i naturalne kolory: 

Stabilizacja obrazu w przypadku wszystkich kamer wypada dobrze, aby nagrać dobrej jakości pamiątkowe filmy, natomiast profesjonalni vlogerzy z pewnością nie pogardzą dodatkowym gimbalem:

Poprawie względem iPhone 11 Pro uległy szczególnie filmy kręcone po zmroku:

Wydajność — Apple iPhone 12 Pro

Chipset A14 Bionic posiada 6 rdzeni, 2 są przeznaczone do wydajniejszych zadań, a pozostałe 4 do mniej wymagających obliczeń. To, co wyróżnia tegoroczny procesor to produkcja  w technologii 5 nm (A13 to wersja 7 nm).


Benchmark — AnTuTu

Test Antutu pozwolił Apple iPhone 12 Pro zdobyć łącznie 608920 punktów, czyli ok. 15% więcej od Apple iPhone 11 Pro. Sprawdźmy jednak, jak rozkładały się poszczególne punkty:

 iPhone 11 ProiPhone 12 Pro
CPU168750166466
GPU210273235954
MEM61883115538
UX7464890962
Total515554608920

Największa i najbardziej znacząca różnica ma miejsce w przypadku pamięci RAM, której w Apple iPhone 12 Pro jest po więcej (6 GB), a ubiegłoroczny flagowiec miał 4 GB. Poniżej szczegółowe wyniki iPhone 12 Pro w AnTuTu:

Komfort obsługi

Kanciaste krawędzie przy takiej przekątnej ekranu początkowo stwarzały dziwne wrażenie, ale od pierwszych chwil nie dało się zaprzeczyć, że telefon leży w dłoni pewniej niż jego poprzednicy. Wystarczyło też kilka dni używania, aby przyzwyczaić się do nowego kształtu obudowy, a płaskie krawędzie w chwili pisania tego tekstu oceniam pozytywnie.

W przypadku iPhone 12 Pro mogę napisać o niezawodności w każdej sytuacji, która jest zapewniona przez wydajny procesor i 6 GB RAM. Bez znaczenia, czy podczas jazdy samochodem musiałem przełączyć cel nawigacji, dokonać płatności Apple Pay w sklepie, czy też szybko odpisać na wiadomość podczas spotkania. Smartfon nigdy nie kazał na siebie czekać.

Bateria — długość pracy i czas ładowania

Pojemność baterii Apple iPhone 12 Pro wynosi 2775 mAh. W porównaniu do konkurencyjnych smartfonów Android może wydawać się to niewiele, jednak doskonała optymalizacja przekłada się na dobry czas pracy.

Długość pracy baterii

W zależności od intensywności korzystania z telefonu bateria wytrzyma od 12 do nawet 48 godzin. Pierwszy wariant dotyczy bardzo ekstremalnego użytkowania — wielu rozmów, odtwarzania wideo lub grania. Jeśli mowa o zrównoważonym trybie pracy, bateria trzymała u mnie ok. 24-36 godzin.

Uzyskane rezultaty w moim odczuciu są porównywalne do Apple iPhone Xs oraz iPhone 11 Pro.

Ładowanie iPhone 12 Pro

Jak wspomniałem na początku recenzji, w zestawie z telefonem dostajemy tylko kabel do ładowania, a wtyczkę należy dokupić oddzielnie lub korzystać np. z tej od starego iPhone’a. Jeśli zdecydujesz się na używanie wtyczki o mocy 5 W, smartfon będzie ładować się ok. 3 godziny, sięgając pod wtyczkę o mocy 20 W, będzie to niewiele ponad godzinę (a od 0% do 50% w zaledwie 30 minut).

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny flagowiec wspiera też ładowanie bezprzewodowe z mocą 7,5 W, jednak różnicę stanowi wsparcie dla ładowania bezprzewodowego z mocą 15 W przy użyciu ładowarki Apple MagSafe Charger.

Jakość rozmów i 5G

Podczas rozmów, jesiennych wypadów i świątecznych wyjazdów — zasięg 3G i 4G LTE za każdym razem spisywał się bardzo dobrze. Rozmówcy i ja nie możemy w żaden sposób narzekać. W przypadku 5G nie przeprowadzałem testów. Jest to o tyle nowa technologia, gdzie w przypadku Polski będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać na możliwość pełnego sprawdzenia tego nowego rodzaju łączności w praktyce (np. podczas imprez masowych).


System iOS

Apple zapewnia bardzo długi dostęp do aktualizacji. Patrząc na smartfony dostępne obecnie w sprzedaży, wybierając iPhone, można liczyć nawet na 5 lat wsparcia. Ta informacja jest ważna, bo żaden inny producent nie zapewnia aktualizacji przez tak długo. Apple iPhone 12 Pro debiutuje z systemem iOS 14, który wprowadza m.in. nowoczesne widżety:

Czy warto kupić Apple iPhone 12 Pro?

Tak. Jeśli ktoś może sobie pozwolić na taki wydatek, Apple iPhone 12 Pro jest świetnym smartfonem. W każdej sytuacji gwarantuje najlepszą wydajność, a doskonałe aparaty pomagają uwiecznić każdą chwilę niezależnie od panujących warunków. Taki zakup dzięki procesorowi Apple A14 Bionic i 6 GB RAM w połączeniu z długim wsparciem producenta zapewni płynne działanie smartfona nawet przez 4-5 lat.

Czy warto dopłacić względem Apple iPhone 12?

Różnica w cenie podstawowej wersji Apple iPhone 12 Pro i iPhone 12 wynosi 1000 zł, z czego to wynika? W poniższej tabeli zestawienie różnic między tymi modelami:

 iPhone 12iPhone 12 Pro
Pamięć na dane64 GB128 GB
Pamięć RAM4 GB6 GB
TeleobiektywNieTak
Zoom optycznyx 2x 4
Zoom cyfrowyx 5x 10
Skaner LiDARNieTak
ObudowaSzkło i aluminiumSzkło i stal nierdzewna

Pozostałe cechy (m.in. wyświetlacz, procesor, aparaty) i funkcjonalności są identyczne. Potrzebę dopłaty każdy musi ocenić indywidualnie. Dzięki większej ilości pamięć RAM wersja Pro zapewni jednak płynne działanie, przełączanie się między różnymi aplikacjami na dłużej. Większa liczba pamięci na dane pozwoli też przechowywać na telefonie więcej zdjęć, filmów oraz muzyki. Dla mnie jednak najważniejszy byłby teleobiektyw, dla którego byłbym skłonny dopłacić do wersji Pro. A Ty który model iPhone 12 wybierasz? Daj znać w komentarzu.

iphone 12 pro

Minusy

  • mocno wystające aparaty wymagające zakupu etui, aby dobrze je zabezpieczyć
  • ekran z odświeżaniem 60 Hz
  • póki co wykorzystanie LiDAR tylko do zdjęć portretowych w słabych warunkach

Plusy

  • wydajność i płynność działania
  • bardzo dobre aparaty
  • długie wsparcie producenta z aktualizacjami
  • design nawiązujący do starych iPhone'ów
  • gotowy do obsługi 5G
  • 128 GB na dane w podstawowej wersji
  • 6 GB pamięci RAM

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja