Apple iPhone 12s / 13 — jaki będzie i kiedy premiera?

Premiera Apple iPhone 12 odbyła się niedawno, bo w październiku. Tak w Internecie coraz częściej pojawiają się plotki na temat jego następcy, który kolejno i roboczo nazywany jest iPhone 13, ale może okazać się też iPhone 12s. W ramach dorocznej tradycji premiera powinna odbyć się we wrześniu 2021 roku, a w tym artykule będę publikować wszystkie oficjalne i nieoficjalne informacje. Sprawdź, czego możemy się spodziewać.

Jak będzie nazywać się następca iPhone 12?

W wielu plotkach najnowszy flagowiec Apple ma nosić kolejny numer, czyli 13. Jednak w wielu regionach jest to liczba kojarzona pechem. Możliwe, że nowy iPhone podobnie jak w poprzednich latach otrzyma tylko przydomek „s” i będzie to po prostu iPhone 12s. Jeśli razem ze mną czekasz na kolejną generację smartfonów Apple, wyczekuj jednej z tych dwóch nazw. Dla ułatwienia w tekście będę korzystać z  „13”.

Kiedy premiera Apple iPhone 13?

Nikt nie powinien kryć zaskoczenia na temat, kiedy odbędzie się premiera. Patrząc na daty premier poprzednich generacji, wszystkie konferencje Giganta z Cupertino odbywały się we wrześniu, a urządzenia trafiały do klientów na przełomie września-listopada, co było zależne od modelu i kraju sprzedaży.

Kiedy dokładnie Apple prezentowało poprzednie generacje iPhone’ów?

 • 4 października 2011: Apple iPhone 4s
 • 12 września 2012: Apple iPhone 5
 • 10 września 2013: Apple iPhone 5s oraz iPhone 5c
 • 9 września 2014: Apple iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus
 • 9 września 2015: Apple iPhone 6s oraz iPhone 6s Plus
 • 7 września 2016: Apple iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus
 • 12 września 2017: Apple iPhone X, iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus
 • 12 września 2018: Apple iPhone Xs oraz iPhone Xr
 • 10 września 2019: Apple iPhone 11, iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max
 • 13 października 2020: Apple iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max

Faktem jest, że w przypadku iPhone 12 pojawiło się „opóźnienie” spowodowane prawdopodobnie pandemią. Apple jednak w żaden sposób nigdy oficjalnie nie odnosił się do daty konferencji. Oby w tym roku nie trzeba tak długo czekać na prezentację.

Wygląd Apple iPhone 13

Analizując poprzednie modele, design iPhone 13 nie ulegnie zmianie względem iPhone 12. Apple przyzwyczaiło użytkowników do zmian w wyglądzie co 3-4 lata. Płaskie krawędzie zaprezentowane na ostatniej konferencji powinny zagościć w iPhone’ach przynajmniej do 2022 roku.

Mniejszy Notch

Mocno oczekiwany przez wszystkich jest jednak mniejszy Notch, który w obecnych czasach zaczyna być przestarzały. Plotki na temat mniejszego wcięcia pojawiły się już przed premierą iPhone 12, jednak w tym roku mogą stać się faktem — w końcu na świecie są już pierwsze smartfony, gdzie przedni aparat udało się schować pod ekranem (np. ZTE Axon 20).

W przypadku Apple może to być trudniejsze ze względu na moduł FaceID, jednak takie warianty pojawiają się też w plotkach. Podchodząc do tematu na zimno, wydaje mi się, że możemy spodziewać się tylko odchudzonego wcięcia w ekranie. 

iphone 13 render
źródło: Ben Geskin, Smazizg

Sprawdzona ochrona wyświetlacza

Testy warstwy Ceramic Shield w iPhone’ach 12 potwierdzają też jej większą wytrzymałość, tym sposobem Apple zastosuje to samo rozwiązanie, aby jak najlepiej zabezpieczyć smartfony przed ewentualnym uszkodzeniem.

Całkowity brak portów?

Niektóre plotki mówią o braku złącza ładowania w Apple iPhone 13. Smartfony miałyby oferować tylko ładowanie indukcyjne. Jednak w te doniesienia nie chce mi się wierzyć. Era całkowicie bezprzewodowych urządzeń nadejdzie, ale nie będzie to mieć miejsca w 2021 roku.

Specyfikacja Apple iPhone 13

Ciężko przewidzieć, ile modeli przygotuje Apple w 2021 roku. Śledząc doniesienia, najczęściej pojawia się informacja o trzech lub czterech wariantach, jak to miało miejsce rok temu. Miałyby to być: podstawowy iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

A jakie prawdopodobnie będą cechy Apple iPhone 13?

 • 120 Hz odświeżanie ekranu w wersji Pro.
 • Czytnik linii papilarnych w ekranie.
 • Wszystkie modele otrzymają ulepszony aparat główny z sensorem LiDAR. Podstawowe wersje dodatkowo miałyby obiektyw szerokokątny, a wersje Pro również teleobiektyw.
 • Każdy model będzie wspierać łączność 5G.
 • Apple przygotuje udoskonaloną wersję procesora pod nazwą Apple A15 Bionic, który będzie jeszcze potężniejszy od Apple A14 Bionic.
 • Dostępne warianty pojemności na dane nie powinny ulec zmianie względem modeli w 2020 roku. iPhone 13 i mini będą posiadać od 64 GB na dane, a iPhone 13 Pro i Max od 128 GB. Pojawiają się też pogłoski o wariancie z pojemnością 1 TB.
 • Pamięć RAM: podobnie jak w iPhone 12, możemy spodziewać się większej ilości pamięci RAM w wersjach Pro. Przełoży się to na zachowanie dłuższej płynności działania wraz z upływem lat.
 • Największym przełomem byłaby lepsza długości pracy na baterii i jeszcze szybsze ładowanie, jednak w tym przypadku konieczne byłoby wykorzystanie akumulatorów grafenowych, czego raczej nie możemy oczekiwać w tym roku.
 • Nie mogę się też przekonać do doniesień na temat czytnika linii papilarnych w ekranie. Porównując tę metodę do FaceID, byłby to moim zdaniem krok do tyłu dla Apple. Jednoczesne stosowanie obu rozwiązań wydaje się też dla mnie mało praktyczne, ale kto wie? Zobaczymy.
tył iPhone 11 Pro w ręce

Czy warto czekać na Apple iPhone 13?

Prezentując pierwszą generację iPhone’a, Apple zmieniło świat. Było to absolutnie rewolucyjne urządzenie mobilne, które w tamtych czasach było o wiele sprytniejsze niż jakiekolwiek inny przenośny sprzęt.

Obecnie technologia przestaje być tak rewolucyjna dla większości użytkowników. Progres ogranicza się coraz częściej do tego, że wszystko dzieje się szybciej i ma to miejsce m.in. dzięki łączności 5G oraz z każdym rokiem wydajniejszym procesorem, lepiej zoptymalizowanym algorytmom. Nie jest to jednak widoczne gołym okiem, a taką zmianę odczuwa się najmocniej, zmieniając smartfon co 2-3 lata.

W przypadku Apple iPhone 13 możemy spodziewać się udoskonalonej wersji iPhone’a 12. Różnica nie będzie znacząca dla właścicieli obecnych flagowców. Jednak magia towarzysząca każdej konferencji Apple wystarczy, aby powiedzieć „wow” i zapragnąć zmiany.

Obecnie najlepszym smartfonem, który można kupić, są modele z serii Apple iPhone 12. A my powoli czekamy na premierę iPhone 13.

Źródła: techradar.com, tomsguide.com