PlayStation 5 pokazana światu – oto nowa konsola Sony

Plotkom, przeciekom, spekulacjom, fake newsom nie było końca. Aż wreszcie nadszedł ten dzień, w którym światu miała zostać w końcu objawiona nowa konsola Sony. I stało się. Podczas streamu The Future of Gaming zostały zaprezentowane nie tylko trailery nadchodzących tytułów, ale również sama PlayStation 5.

Początek – trailery gier, trailery gier, trailery gier…

Znaczna część transmisji poświęcono na pokazy zwiastunów nowych gier, przeplatanych wypowiedziami twórców. Raz jeszcze podkreślali znane już atuty PlayStation 5, jak większa wolność czy poczucie immersyjności.

marvel's spider-man miles morales ps5
Źrodło: PlayStation

Wśród nadchodzących gier znalazł się m.in.  Marvel’s Spider-man: Miles Morales (potwierdziły się w ten sposób pogłoski o nowym tytule z Pająkiem), remake Demon’s Souls zapowiadany Godfall, a także Gran Turismo 7 i Hitman 3. Innym sequelem będzie Horizon Forbidden West – kontynuacja Horizon Zero Dawn.

horizon forbidden west ps5
Źródło: PlayStation

Nowego ogniwa doczeka się również seria Ratchet & Clank (w postaci gry Rift Apart), a także Resident Evil (Village). Powróci również znany z PS VR Astrobot – w Astrobot’s Playhouse. Fani koszykówki dostaną natomiast NBA 2K21. Osobiście najbardziej zaciekawił mnie Deathloop – z płatnym killerem uwięzionym w pętli czasu – oraz tytuł sci-fi od Capcomu: Pragmata.

pragmata ps5
Źródło: PlayStation

Na PS5 zawita też GTA V w rozszerzonej i ulepszonej – technicznie i wizualnie – wersji. Do tego posiadacze PS5 będą mieli trzymiesięczny darmowy dostęp do nowej odsłony GTA Online przy jej starcie (wymagana będzie subskrypcja PS Plus). Właściciele PS4 będą natomiast od dziś (czy od wczoraj) dostawali co miesiąc milion dolców w walucie GTA. I tak aż do pojawienia się wersji na nową konsolę (która planowana jest na drugą połowę 2021 roku).

Zaprezentowane zwiastuny można obejrzeć na kanale PlayStation.

Czy to wszystko?

Trailery trailerami, ale ludzie nie po to jednak przyszli. Pojawiały się wprawdzie głosy, że konsoli jeszcze nie zobaczymy, a stream zdominują gry– po stronie Geeksa takie przypuszczenia snuł Kamil (w tekście: PS5 już oficjalnie? Dowiemy się 4 czerwca). Niektórzy oglądający nie kryli jednak rozczarowania i zniecierpliwienia:

I kiedy zapowiadało się na coś w stylu powtórki z Road to PS5 i wykładu Marka Cerny’ego, stało się TO.

PlayStation 5 – oto i ona

ps5 konsola i kontroler
Źródło: PlayStation

To już nie żaden fanowski render czy żart – tak wygląda PS5. Co więcej – nie jest ona jedynaczką. Okazuje się bowiem, że oprócz wariantu z dyskiem Ultra HD Blu-ray pojawi się też wersja Digital Edition – bez dysku.

playstation 5 obie wersje konsoli
Źródło: PlayStation

 Nick Statt z The Verge podejrzewa, że będzie to wersja dla osób, którym zależy na estetyce (PS5 Digital Edition jest nieco cieńsza) oraz przekonanych, że wszystkie gry nabędą w formie cyfrowej. Brak dysku nie pozwoli jednak na odtwarzanie płyt Blu-ray, co – jak sugeruje Statt – może wpłynąć na różnicę cenową konsol (swoją drogą, nie poznaliśmy ceny żadnego z wariantów PlayStation 5). Z kolei Sid Shuman na PlayStation.Blog pisze, że niezależnie od wybranej wersji, wrażenia z grania na PS5 będą takie same.

playstation 5 prezentacja konsoli
Źródło: PlayStation

Przy okazji pokazano też rodzinkę akcesoriów PS5 – znany już kontroler DualSense ze stacją dokującą, ale także bezprzewodowe słuchawki nauszne, pilot czy kamera. Więcej informacji na temat konsoli poznamy w najbliższym czasie.

Tak wygląd PS5 podsumowali fani (nie obyło się bez odniesień do Xboksa):

A jak Wam się podoba nowa konsola Sony? Która z gier na PlayStation 5 robi na Was największe wrażenie? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach.

Źródła: PlayStation, PlayStation.Blog, The Verge, TechRadar