PS5 już oficjalnie? Dowiemy się 4 czerwca

Czy w czwartkową noc o godzinie 22 czasu polskiego będziemy mogli śpiewać już z Agnieszką Chylińską: – teraz, teraz, teraz, teraz już wiem, jak to smakuje?! Oby! Fani Microsoftu czekają na słodką zemstą za memy po prezentacji konsoli od Phila Spencera, fani niebieskich liczą na pokaz gier ekskluzywnych, które potwierdzą, że wyścig znów może wygrać Sony. Emocje rosną!

Sony – długo mamy jeszcze czekać?

Data 4 czerwca przewijała się już w plotkach, kuluarach i newsach od dłuższego czasu. Jedną prezentację już Sony co prawda zrobiło, ale… jakby to delikatnie ująć, dotyczyła ona bardziej miłośników wiedzy dotyczącej działania dysków SSD. Tym razem ma być inaczej, ponieważ dostaliśmy enigmatyczną zapowiedź sygnowaną hasłem: Future of Gaming, a sam prezes i zarazem dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment Jim Ryan szumnie zapowiedział, że zabierze nas w podróż, która ma zdefiniować przyszłość gier wideo.

W tym momencie Microsoft jest co najmniej krok albo dwa przed Sony. Pokazali ,jak konsola będzie wyglądać oraz kilka gier, które będą na nią dostępne (póki co bez jakiegoś wielkiego tytułu AAA na wyłączność). Piłeczka jest po stronie Sony, które za to pokazało biały kontroler, dało wykład o specyfikacji urządzenia oraz zaprezentowało tech-demo stworzone przez Epic.

Zapowiedź PlayStation 5 konferencja

Co możemy zobaczyć na konferencji

Po pierwsze, raczej nie zobaczymy samej konsoli. Jeżeli chodzi o jakiekolwiek elementy sprzętowe to bardzo możliwe, że Sony pokaże nam czarną wersję kontrolera i zasadniczo… tyle. W tym momencie większość amerykańskich dziennikarzy na Twitterze poświęca swoje wpisy obecnej sytuacji społeczno-politycznej, ale z wcześniejszych postów Jeffa Grubb’a możemy wnioskować, że to, co Sony nam zaserwuje to wyłącznie gry zmierzające na platformę PS5. Co wśród tych gier może się znaleźć? Nie liczmy na Uncharted 5 czy nowe God of War.

Wiele wskazuje na to, że tytułem startowym może być coś stworzone przez Insomniac Games. Nowy Ratchet i Clank albo Spiderman Remaster ze wszystkimi DLC? Po pierwsze sugerują to Tweety Insomniac Games, po drugie zwróćmy uwagę, że od początku wszystko, co dotyczyło wydajności nowej konsoli, było uzasadniane na przykładzie Spidermana (pamiętacie pierwszą zapowiedź, że szybka podróż w pająku to będzie kilka sekund?).

Osobiście marzy mi się Horizon Zero Dawn 2 albo jakieś nowe IP od wspomnianego Insomniac, ale pamiętajmy, że start nowej generacji nigdy nie rozpoczyna się od wielkiego wybuchu. W piątek rano będziemy już mądrzejsi, na ten moment możemy mieć tylko nadzieję, że Sony mówiąc o prezentacji przyszłości gier wideo, spełni chociaż trochę tej obietnicy, bo jak to bywa zwykle  z zapowiedziami i realizacją wiemy już wszyscy aż za dobrze.