Sony prezentuje PlayStation Project Q – nową konsolę przenośną. Wielki powrót do handheldów?

Za nami PlayStation Showcase – święto miłośników konsol i gier od Sony, podczas którego ogłoszono mnóstwo nowych tytułów, które zmierzają na sprzęt od drużyny niebieskich. Nie zabrakło także hardware’u, a pierwsze skrzypce grał długo oczekiwany (i sukcesywnie wyciekający) nowy handheld od Sony – PlayStation Project Q. Poznaliśmy nie tylko jego wygląd, ale także pierwsze szczegóły o możliwościach urządzenia. Czy zamiesza na rynku przenośnych konsol do gier?

PlayStation Project Q – czy Steam Deck i Switch mają czego się bać?

Od razu odpowiem na postawione wyżej pytanie – nie, Steam Deck, Nintendo Switch czy Asus ROG Ally nie będą bezpośrednio konkurować z Project Q. Przenośna konsola Sony, w przeciwieństwie do kultowego PSP czy PS Vita, będzie „towarzyszką” PlayStation 5 i posłuży do streamowania gier w standardzie Remote Play. Gry muszą być zainstalowane na samej konsoli PlayStation 5, więc nie ma na ten moment mowy o strumieniowaniu z chmury.

Design Project Q
Źródło: Sony

Samo urządzenie prezentuje się zaś naprawdę ciekawie. To po prostu… kontroler Dual Sense z zamontowanym pośrodku 8-calowym ekranem w rozdzielczości 1080p. Pod względem ergonomii i komfortu grania nie będzie zatem powodów do narzekania, zwłaszcza że PlayStation Project Q obsługuje wszystkie unikatowe cechy kontrolera DualSense, m.in. haptyczne wibracje i spusty z kontrolowanym oporem.

Data premiery PlayStation Project Q

Niestety muszę nieco rozczarować wszystkich, którzy chcieliby już mieć w rękach konsolę Project Q. Urządzenie ma trafić do sprzedaży „jeszcze w tym roku”, ale Sony nie podało dokładnej daty. Nieznana jest także cena urządzenia, ale skoro jest ono przeznaczone wyłącznie do Remote Play, można mieć nadzieję, że nie będziemy musieli głęboko sięgać do kieszeni.

Design PlayStation Earbuds
Źródło: Sony

Dodatkowo Sony zaprezentowało słuchawki true wireless PlayStation Earbuds. Ich design jest spójny z PS5 i Project Q i przeznaczone są przede wszystkim do konsol Sony, ale mają bezproblemowo współpracować także z PC i smartfonami. I przyznam szczerze – wyglądają naprawdę dobrze.