MSI dołącza do wyścigu przenośnych konsol. Czy MSI Claw A1M pokaże pazura?

Rynek konsol przenośnych niesamowicie odżył dzięki Steam Deckowi, który niedawno doczekał się wersji OLED-owej. Nic więc dziwnego, że kolejni producenci dążą do tego, by zagarnąć dla siebie kawałek upragnionego tortu. Po Asus ROG Ally i Lenovo Legion Go przyszedł czas na kolejnego czołowego gracza: MSI i jego Claw A1M. Czy to konkurencja, która pokaże pazura i podbije serca graczy bezkompromisowymi możliwościami?

Jeszcze więcej konsol przenośnych. Już nie tylko Valve, Asus i Lenovo, ale także MSI

Popularność Steam Decka otworzyła innym producentom oczy i jeden za drugim tworzy własną wersję konsoli przenośnej do gier. Po Asus ROG Ally czy Lenovo Legion Go swój ruch wykonało MSI. Na targach CES 2024 w Las Vegas firma oficjalnie potwierdziła wcześniejsze doniesienia i na rynek trafi wkrótce konsola przenośna MSI Claw A1M w aż trzech wariantach. I nie ma przed nami już praktycznie żadnych tajemnic. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź, czym się wyróżnia na tle konkurencji.

Specyfikacja techniczna MSI Claw. Miła odmiana, bo z podzespołami Intela!

To trochę nowość, bo w ostatnich wydaniach konsol przenośnych konkurencji ciągle słyszy się o AMD i AMD. MSI wyróżnia się tym, że zdecydowało się na współpracę z Intelem i wsadziło w swoją konsolkę najnowszy procesor z serii Intel Meteor Lake, który trafił do pierwszych laptopów w grudniu 2023 roku.

W topowej wersji MSI Claw A1M znajdziesz 16-rdzeniowy i 22-wątkowy model Intel Core Ultra 7 155H z mobilnej serii Intel Core Ultra 1. generacji. Jego wydajność stoi gdzieś na poziomie Intel Core i7-12700H, ale może pochwalić się lepszą efektywnością energetyczną, która jest mocno istotna w przenośnych urządzeniach, takich jak właśnie MSI Claw.

design msi claw

W parze z nim idzie zintegrowany układ graficzny oparty na architekturze Intel ARC Alchemist z obsługą techniki skalowania XeSS (odpowiednik DLSS). Jego wydajność jest porównywalna z układami AMD RDNA 3 (Radeon 780M), które znajdziesz w Asus ROG Ally i Lenovo Legion Go (przynajmniej wersja z 8 rdzeniami Xe). W razie potrzeby można podłączyć konsolę do zewnętrznego GPU dzięki złączu Thunderbolt 4.

Ponadto, mimo doniesień o wersji 32 GB, nawet najdroższa opcja zaoferuje „tylko” 16 GB LPDDR5, więc będzie tutaj standardowo.

Warianty MSI Claw mają różnić się nie tylko procesorem (Core Ultra 5 lub Core Ultra 7) i tym samym iGPU (7 lub 8 rdzeni Xe), ale także pojemnością dysku SSD (512 GB lub 1 TB).

budowa msi claw

Podzespoły zostaną zamknięte w ergonomicznej, odpowiednio wyprofilowanej obudowie, a wagowo będzie jej bliżej do ROG Ally niż Legion Go.

grubość msi claw
przyciski msi claw

Poznaj pełną, oficjalną specyfikację MSI Claw A1M:

tył obudowy msi claw

Kiedy premiera MSI Claw A1M i w jakiej cenie?

MSI zamierza wypuścić na rynek wszystkie trzy warianty MSI Claw A1M w cenie od 699 (Core Ultra 5, 16 GB i 512 GB SSD) do 799 dolarów (Core Ultra 7, 16 GB i 1 TB SSD). Tańszy wariant będzie więc kosztować tyle, ile Asus ROG Ally Z1 Extreme (3799 zł), natomiast cena najdroższego przekroczy 4000 zł. Z kolei środkowy model najprawdopodobniej będzie tym mocniejszym, ale z 512 GB SSD.

MSI Claw A1M w swojej topowej wersji będzie więc zauważalnie droższy od konkurencji. Może mieć to spory wpływ na zainteresowanie, zwłaszcza że specyfikacja nie wypada tak zauważalnie lepiej od konkurencyjnych urządzeń. Wydajność w grach powinna być porównywalna do osiągów generowanych na ROG Ally.

msi claw

Premiera MSI Claw A1M odbędzie się w pierwszym kwartale 2024 roku – w lutym albo marcu. Producent nie podał dokładnej daty uruchomienia sprzedaży, więc może ona ulec zmianie, zwłaszcza że wiele źródeł mówi o pierwszej połowie roku. Samo MSI nie jest więc jeszcze pewne terminu.

Źródło: MSI, VideoCardz, The Verge, Tom’s Hardware

Poznaj inne konsole przenośne:

Sprawdź pełną ofertę konsol przenośnych w x-komie