Najlepsze programy do nagrywania gier

Grając ze znajomymi zrobiliście coś bardzo śmiesznego albo wykonaliście niesamowity trik i żałujecie, że nie uwieczniliście swoich wyczynów na nagraniu? Pora więc to zmienić. Na tej liście znajdziecie najlepsze programy, dzięki którym nagracie rozgrywkę ze swojej ulubionej gry.

Co potrzebujesz, by nagrywać rozgrywkę?

Nagrywanie gry w przyzwoitej jakości i dużej ilości klatek wymaga całkiem niezłej wydajności. Większość programów do przechwytywania obrazu polega na wydajności procesora, przejmując często nawet jeden bądź dwa całe rdzenie. Z tego powodu grając w tytuł silnie polegający na wydajności procesora, jak na przykład tryb sieciowy w Battlefield 5 i posiadając procesor 4-rdzeniowy, w trakcie nagrywania rozgrywki płynność gry może drastycznie spaść. Procesory 6-cio i więcej rdzeniowe, takie jak Ryzen 5 1600 AF, Ryzen 5 2600, czy i5-9400f powinny więc zapewnić odpowiednio komfortowe doświadczenie.

wnętrze komputera

Są jednak aplikacje (i to darmowe), które zamiast na CPU polegają na karcie graficznej, a ta jest zazwyczaj znacznie wydajniejsza niż procesora. W rezultacie nagrywając rozgrywkę z nawet bardzo wymagających i zasobożernych tytułów, spadek wydajności nie powinien być aż tak drastyczny, umożliwiając zapisanie płynnego obrazu i jednocześnie komfortowe granie.

Jest również trzeci sposób przechwytywania obrazu z gry przy pomocy oprogramowania, mianowicie zapis rozgrywki, która już się wydarzyła. Jak to działa? Jeżeli posiadacie w swoim komputerze znaczną ilość pamięci RAM, taki program ciągle przetrzymuje w niej ostatnie sekundy bądź minuty rozgrywki. Wtedy po kliknięciu w skrót klawiszowy gameplay jest automatycznie zapisywany na dysku w formie powtórki.

Dodatkowe oprogramowanie

Fraps

Pierwszym i chyba najbardziej rozpoznawalnym programem do zapisywania rozgrywki jest Fraps. Ta mała aplikacja umożliwia nagrywanie rozgrywki w bardzo wysokiej maksymalnej rozdzielczości, wynoszącej aż 7680 x 4800 pikseli. Do tego przechwytuje obraz z maksymalną szybkością 120 klatek na sekundę. Fraps potrafi również wyświetlić na ekranie we wskazanym miejscu liczbę klatek w grze w czasie rzeczywistym i przy pomocy pojedynczego skrótu klawiszowego wykonać zrzut ekranu. Darmowa wersja umożliwia nagranie filmu o długości 30 sekund.

Pobierz program Fraps

fraps program

Bandicam

Kolejne świetne i proste w obsłudze oprogramowanie do nagrywania obrazu to Bandicam. Dzięki tej aplikacji nagracie rozgrywkę w maksymalnej rozdzielczości 4K przy aż 480 fps’ach. Mało tego, mimo niewielkich rozmiarów program umożliwia przechwytywanie obrazu nie tylko z gry, ale również pulpitu czy niemal dowolnego urządzenia zewnętrznego, takiego jak konsole Xbox, PlayStation czy nawet smartfonu.

Pobierz program Bandicam

bandicam program

OBS Studio

Aplikacja ta jest całkowicie darmowa dzięki licencji opensource. W pierwszej chwili może odstraszać niezbyt przyjaźnie wyglądającym interfejsem i mnogością opcji. Wystarczy jednak poszukać tutoriali dla początkujących, aby przekonać się, że jest to prawdziwy kombajn. Nie dość, że umożliwia nagrywanie rozgrywki i obrazu z różnych źródeł, dostosowanie głosu przechwytywanego z mikrofonu, ale również jest świetnym narzędziem do streamingu dzięki opcji nałożenia paru różnych obrazów jednocześnie.  Dzięki dobrze zaimplementowanym kodekom nie obciąża zbytnio komputera.

Pobierz program OBS Studio

OBS Studio program

Action!

To z pozoru proste narzędzie pozwala użytkownikowi z łatwością nagrywać rozgrywkę z gry w bardzo dobrej jakości, wykorzystując przy tym takie formaty jak MP4 czy AVI. Umożliwia również streaming obrazu do najbardziej popularnych serwisów, takich jak Twitch czy YouTube Live. Przyjazny interfejs i mnogość opcji sprawiają, że jest to jedne z najlepszych narzędzi do przechwytywania obrazu. Pamiętajcie jednak, aby mieć dostatecznie dużo wolnej przestrzeni dyskowej, gdyż zapisane pliki wideo przy pomocy Action! potrafią sporo ważyć.

Pobierz program Action!

action! program

Programy do nagrywania gier, które pewnie masz

Jeżeli w swoim pececie masz dedykowaną kartę graficzną to bardzo możliwe, że nie potrzebujesz dodatkowej aplikacji, aby zapisać rozgrywkę z gry. Sami producenci GPU przygotowali dla was bardzo dobre rozwiązania do przechwytywania obrazu.

NVIDIA Shadowplay

Shadowplay jest częścią składową większego oprogramowania, jakim jest NVIDIA Geforce Experience. Posiadając kartę graficzną ze stajni „zielonych”, wystarczy podczas instalacji najnowszych sterowników zaznaczyć Geforce Experience i je uruchomić. Shadowplay to tak naprawdę nakładka, którą można uruchomić w trakcie gry. Pozwala zarejestrować rozgrywkę w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę.

Gdy program jest uruchomiony w tle, umożliwia również zapisanie paru ostatnich chwil rozgrywki, klikając w jeden klawisz. Obsługuje także wszystkie najpopularniejsze serwisy streamingowe i pozwala nawet na tworzenie krótkich GIF’ów. Dodatkowo prawie w ogóle nie obniża wydajności komputera, korzystając z zasobów karty graficznej. To wszystko całkowicie za darmo, o ile oczywiście posiadacie kartę graficzną od NVIDII.

Pobierz program NVIDIA Shadowplay

shadowplay nvidia

AMD Radeon ReLive

„Czerwoną” odpowiedzią na Shadowplay Nvidii jest Radeon ReLive. Podobnie jak w rozwiązaniu konkurencji ReLive jest częścią oprogramowania Radeon Software Adrenalin 2020 Edition, zawierającego sterowniki do kart graficznych AMD i dodatkowe aplikacje do zarządzania GPU. Pozwala nagrywać wideo z maksymalną rozdzielczością 4K i przy 60 klatkach na sekundę.

Co ciekawe, opcja streamowania rozgrywki dostępna jest również dla wideo przechwyconego z okularów VR. Nie mogło także zabraknąć funkcji Instant Replay, zapisującej maksymalnie ostatnie 20 minut gry. Wiele opcji wyboru jakości nagrania i funkcje dostosowania audio czynią z ReLive pozycję godną uwagi dla wszystkich posiadaczy kart graficznych spod znaku AMD.

Pobierz program AMD Radeon ReLive

relive amd