Najlepsze programy do nagrywania gier

Podczas rozgrywki często wydarza się coś bardzo śmiesznego lub niespodziewanie spektakularnego. Jeśli chcesz mieć pamiątkę z takich akcji, zainstaluj program do nagrywania gier. Oto lista 5 aplikacji, którymi utrwalisz to, co dzieje się na ekranie.

Czego potrzebujesz do nagrywania gier? ​

Żeby nagrywać materiały z gier w dobrej jakości i przyzwoitej liczbie klatek, musisz wyposażyć się w mocny sprzęt. Praktycznie wszystkie programy do przechwytywania polegają na wydajności procesora, zabierając moc obliczeniową jednego lub dwóch rdzeni. Nagrywanie lub streaming wiążą się ze spadkiem wydajności, szczególnie dla starszych komputerów.

Uniknięcie spadków płynności podczas rozgrywki wymaga zakupu mocnego procesora, aby wybrać odpowiednią jednostkę, musisz celować w co najmniej 6 rdzeni. Świetnym wyborem będą procesory Intel Core i5-11600K oraz AMD Ryzen 5 5600X. Aby zoptymalizować czas obróbki materiałów wideo, możesz również wybrać mocniejsze CPU jak Intel Core i9-10900 czy AMD Ryzen 9 5900X, skróci to znacząco czas renderu. Dzięki czemu będziesz mógł poświęcić jeszcze więcej czasu na granie.

wnętrze komputera

Dostępne są również darmowe aplikacje, które zamiast mocy obliczeniowej procesora wykorzystują tą karty graficznej, a ta zazwyczaj jest wyższa niż ta CPU. Dzięki temu nagrywanie płynnej rozgrywki łączy się z komfortowym graniem, nawet w najbardziej wymagających tytułach AAA takich jak Assassin’s Creed Valhalla, spadek wydajności nie jest znaczący.

Trzecią możliwością przechwytywanie obrazu z gry przy pomocy oprogramowania, jest zapis rozgrywki, która już się wydarzyła. Do tego typu zapisu potrzebujesz dużej ilości pamięci RAM, ponieważ program zapisuje ostatnie sekundy, minuty rozgrywki właśnie w niej. Aby zapisać fragment rozgrywki, musisz użyć dedykowanego klawisza, wówczas nagranie zapisze się na dysku w formie powtórki.

Jaki sprzęt może się jeszcze przydać?

Poza stosunkowo mocną jednostką centralną, musisz zapewnić odpowiednią jakość dźwięku. Mowa tutaj o mikrofonie. Jasne, początkowo możesz wykorzystać ten, który znajduje się w laptopie lub słuchawkach, nowoczesne headsety oraz notebooki zapewniają wystarczającą jakość. Jednak jeśli celujesz w szerszą publikę, warto rozważyć zakup oddzielnego mikrofonu.

Wybierając nawet jedno z tańszych rozwiązań, którym jest mikrofon MAONO MKIT USB, zapewnisz potencjalnemu odbiorcy dużo lepszą jakość dźwięku. Dodatkowo dzięki dołączonym akcesoriom, takim jak statyw, pop filtr oraz gąbka mikrofonowa, nie będziesz musiał martwić się o niepożądane szumy podczas nagrywania dźwięku.

Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć, jest kamerka internetowa. Jasne nie jest to pierwszy wybór podczas nagrywania gameplayu, ale jeśli myślisz również o stramingu, warto ją mieć. W przypadku komputerów stacjonarnych kamerka może się również przydać podczas wideokonferencji lub zdalnego nauczania.

Jeśli chciałbyś zostać streamerem lub youtuberem, firma Elegato posiada jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. W ofercie producenta znajdziesz: mikrofony, oświetlenie, karty przechwytujące wideo i wiele więcej. Ważnym faktem jest, że wszystkie urządzenia tej firmy są ze sobą kompatybilne. Daje to możliwość kontroli np. nad oświetleniem z poziomu urządzenia Stream Deck.

Więcej o sprzęcie Elegato przeczytasz w artykułach:

Po co nagrywać rozgrywkę?​

Nagrania z gier możesz zachować dla siebie jako pamiątka, lecz możesz je też zamieścić w sieci. Wystarczą tylko umiejętności i zapał do pracy. Na YouTube co kilka tygodni przebija się nowa gwiazda, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stał się jedną z nich. Jeżeli czytasz ten artykuł, na pewno jesteś graczem, więc masz kilka możliwości.

Pierwszą z nich jest nagrywanie poradników. Pomyśl tylko, ile razy borykałeś się z problemem nie do przeskoczenia lub zagadką, przez którą wypruwałeś sobie żyły. Niezależnie czy jest to schemat budowy kolejki w Minecrafcie, czy skomplikowana zagadka logiczna z serii Tomb Rider, pierwsze co robią gracze, to wpisują zapytanie w YouTube. Jeżeli masz odpowiednią wiedzę i umiejętności to Ty możesz okazać się osobą, która rozwiąże dany problem.

Fotel gamingowy

Kolejną z możliwości, które daje ci nagrywanie, jest tworzenie materiałów Lets Play. Istnieje duża liczba ludzi, którzy nie mają wystarczająco mocnego sprzętu lub brakuje im czasu na grę, za to chętnie oglądają rozgrywki innych. Jeżeli Twoim głównym zajęciem w czasie wolnym jest granie, a do każdego tytułu podchodzisz z uśmiechem na ustach, warto się tym podzielić z innymi.

Gdy często grasz ze znajomymi po sieci, musiałeś spotkać się z dziwnymi, często zabawnymi sytuacjami. Funny moments to materiały wideo, które właśnie takie sytuacje przedstawiają. Krótkie urywki zabawnych akcji, już w momencie publikacji są niezmiernie popularne. A jedyne co musisz zrobić to powycinać je z wcześniej nagranego materiału wideo.

Najlepsze programy do nagrywania gier

Skoro wiesz już jakiego sprzętu potrzebujesz, a w Twojej głowie wykreował się już plan, co będziesz nagrywał, musisz jeszcze postanowić jakiego programu użyjesz. Oferta aplikacji jest szeroka, a każda z nich jest na swój sposób unikatowa. Aplikacje różnią się interfejsem i funkcjami więc musisz wybrać mądrze. Oto 5 najlepszy aplikacji do nagrywania wideo z gier:

Open Broadcaster Software – najczęściej wybierane narzędzie

OBS to całkowicie darmowy program na licencji opensource. Pierwszy kontakt z aplikacją nie należy do najłatwiejszych, duża mnogość opcji oraz niezbyt przyjazny interfejs nie pomagają nowemu użytkownikowi. Jednak  w sieci znajduje się masa tutoriali, które w znacznym stopniu ułatwiają obsługę tego świetnego narzędzia. OBS oprócz nagrywania rozgrywki oferuje możliwość streamingu z opcją utworzenia kilku różnych scen jednocześnie.

Pobierz program Open Broadcaster Software

NVIDIA Shadowplay – darmowy program dla posiadaczy kart NVIDIA​

NVIDIA Geforce Experience to darmowe narzędzie dla posiadaczy GPU od „Zielonych”. Nie jest to jeden program, ale zbiór narzędzi, które mają na celu zapewnienie jak największej wygody podczas grania. Shadowplay nakładka uruchamiana w tle, umożliwia zapis ostatnich chwil rozgrywki, po kliknięciu jednym klawiszem. Program obsługuje także wszystkie najpopularniejsze serwisy streamingowe i pozwala nawet na tworzenie krótkich GIF-ów. Nagranie możesz rejestrować nawet w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę.

Pobierz program NVIDIA GeForce Experience

Stanowisko GeForce Experence

AMD Radeon ReLive – propozycja z obozu czerwonych​

Naturalną sprawą jest, że konkurencja nie śpi. AMD podobnie jak NVIDIA posiada swoje oprogramowanie do nagrywania, nazywa się ono ReLive i jest częścią oprogramowania Radeon Software Adrenalin. Aplikacja zawiera sterowniki do kart graficznych AMD oraz możliwość zarządzania GPU. ReLive pozwala nagrywać wideo z maksymalną rozdzielczością 4K i przy 60 kl/s.

Pobierz program AMD Radeon ReLive

Program Radeon ReLive

Action! - świetna jakość nagrania​

To aplikacja dla osób ceniących sobie jakość nagrania. Action! to proste narzędzie, które pozwala użytkownikowi z łatwością nagrać rozgrywkę z gry o dobrej jakości w formacie MP4 czy AVI. Program może posłużyć także do streamingu obrazu do najbardziej popularnych serwisów, takich jak YouTube czy Twitch. Interfejs użytkownika jest przyjemny i prosty a mnogość opcji sprawia, że każdy użytkownik dostosuje narzędzie pod swój sprzęt.

Pobierz program Action!

Aplikacja Action!

Fraps – najbardziej rozpoznawalny program​

Fraps to program świetnie znany graczom, choć kojarzony jest głównie z wyświetlaniem liczby fps, służy również do zapisywania rozgrywki. Ta mała aplikacja umożliwia nagrywanie w bardzo wysokiej rozdzielczości, wynoszącej aż 7680 x 4800 pikseli. Do tego przechwytuje obraz z maksymalną szybkością 120 klatek na sekundę. Narzędzie posiada prostą szatę graficzną i zajmuje niewielką ilość miejsca na dysku.

Pobierz program Fraps

Fraps aplikacja