Niespodziewana zapowiedź Steam Deck OLED. Nie tylko nowy ekran, ale i pojemniejsza bateria!

Valve nie pozostaje bierne na ostatnie nowości na rynku przenośnych konsol. W obliczu ostatnich premier Lenovo Legion Go czy Asus ROG Ally amerykańska firma zapowiedziała ku zaskoczeniu wszystkich Steam Deck OLED. Wbrew nazwie nowa, odświeżona wersja konsoli, dzięki której tego typu urządzenia przeżywają prawdziwy renesans, nie zmienia tylko samego ekranu. Poznaj szczegóły.

Nie tylko nowy ekran. Specyfikacja Steam Deck OLED

Kluczową nowością w Steam Deck OLED jest, jak sama nazwa wskazuje, ekran OLED. Ten 7,4-calowy wyświetlacz nie tylko zapewnia bardziej nasycone kolory i głębszą czerń, ale także oferuje lepszą reakcję na dotyk, co jest kluczowe w dynamicznych grach. To prawdziwy przeskok jakościowy w porównaniu do poprzednich modeli.

Ale to nie tylko ekran robi różnicę. Nowy Steam Deck OLED został wyposażony w układ APU (połączenie procesora i zintegrowanego układu graficznego) w niższym 6-nanometrowym procesie technologicznym. Oprócz tego Valve pokusiło się o zamontowanie szybszych pamięci RAM (6400 zamiast 5500 MHz), co przełoży się na nieco lepszą wydajność. Według pierwszych recenzji nowa wersja Steam Decka jest wydajniejsza o kilka procent (do 9% maksymalnie).

Dodatkowo, urządzenie oferuje szybsze Wi-Fi (6E zamiast 5), co jest istotne w dobie gier online i streamingu oraz pojemniejszy akumulator (50 Wh zamiast 40 Wh). Dzięki lepszej baterii konsola ma w stanie wytrzymać nawet 12 godzin bez ładowania (wcześniej było to maksymalnie 8 godz.). Nawet kabel został wydłużony – do 2,5 m (zamiast 1,5 m).

Mimo pozytywnych zmian i większego ekranu konsola ma ważyć mniej – 639 gramów zamiast 669 g.

Poznaj specyfikację Steam Decka OLED:

Wersje i ceny Steam Deck OLED

Steam Deck OLED pojawi się w różnych wariantach, z których najbardziej rozbudowany – z 1TB pamięci – będzie dostępny w cenie 649 dolarów, natomiast za mniej pojemną wersję zapłacisz 549 dolarów.

W przypadku polskich cen przekładają się one na 2599 zł (512 GB) i 3099 zł (1 TB). Poprzednie wydanie Steam Decka pozostanie w sklepach tylko w wariancie 256 GB SSD NVMe w cenie 1899 zł. Pozostałe znikną ze sprzedaży, jak zostaną wyprzedane.

Kiedy premiera Steam Deck OLED? Sprzedaż już na dniach

Premiera konsoli przenośnej Steam Deck OLED odbędzie się już 16 listopada 2023 roku o godz. 19:00 czasu polskiego. Dopiero wtedy pojawi się możliwość składania zamówień na oficjalnej stronie Valve.

Co dalej? Steam Deck 2 w planach

Valve nie spoczywa na laurach. Już teraz pracuje nad kolejną wersją konsoli – Steam Deck 2. Choć szczegóły są jeszcze owiane tajemnicą, możemy spodziewać się dalszych innowacji i ulepszeń. Konsola najpewniej pojawi się za 2-3 lata.

steam deck oled

Źródło: Valve, The Verge, VideoCardz