Lenovo Legion Go może ostro namieszać na rynku konsol przenośnych. Co warto o niej wiedzieć na premierę?

Konsole przenośne po sukcesie Steam Decka zaczynają powoli wyrastać jak grzyby po deszczu – jedna po drugiej. Mocna odpowiedź ASUS ROG Ally jednak nieco blednie na tle Lenovo Legion Go, które wyróżnia się na tle dotychczasowych urządzeń tego typu. To za sprawą naleciałości z Nintendo Switcha (odczepiane kontrolery), to także większy ekran o jeszcze wyższej rozdzielczości, a jakby tego było mało: ma mocne fundamenty w postaci mocarnej specyfikacji.

Lenovo Legion Go wyrasta na nową gwiazdę wśród konsol przenośnych

Steam Deck udowodnił, że warto było pójść w połączenie mobilnej konsoli i miniaturowego komputera. Asus pokazał, że można to zrobić jeszcze lepiej. Jak na to odpowiedziało Lenovo? Nie ma się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie: pod niektórymi względami Legion Go przyćmiewa wszystkie dotychczasowe konsole przenośne na rynku.

Lenovo Legion Go to kolejny sprzęt, który jest odpowiedzią na ogromną popularność Steam Decka. Lenovo stawia w swojej konsoli przenośnej – podobnie jak Asus w ROG Ally – na mocne bebechy, ale nie tylko, bo także – być może ku zaskoczeniu niektórych – większy rozmiar ekranu. Różnic jest jednak więcej i są nawet jeszcze bardziej zaskakujące. Dowiedz się, co oferuje Legion Go i czym wyróżnia się na tle konkurencji.

Specyfikacja Lenovo Legion Go. Więcej, lepiej, ale czy szybciej?

Procesor i układ graficzny

Pod obudową znajdziesz nie byle jakie podzespoły: sercem jest bowiem APU AMD Ryzen 7 7840U. Częścią tego układu są: procesor AMD Zen 4 w 4-nanometrowym procesie technologicznym oraz zintegrowany układ graficzny oparty na architekturze AMD RDNA 3. Jest to najpotężniejsze obecnie iGPU na rynku – Radeon 780M, który napędza też ROG Ally przy tym samym taktowaniu.

Lenovo pokusiło się o jednak o szybszą pamięć RAM – 7500 MHz zamiast 6400 MHz. Biorąc pod uwagę wyższą rozdzielczość (2560 x 1600 zamiast 1920 x 1080) można mieć trochę obawy o wydajność. W końcu wraz z jej wzrostem potrzebna jest wyższa moc (szczególnie po stronie układu graficznego).

amd ryzen z1

A podzespoły są między Lenovo Legion Go a Asus ROG Ally na tyle zbliżone, że różnica nie będzie duża, ale płynność przy natywnej rozdzielczości bez wspomagaczy w postaci FSR będzie nieco niższa. Przy aktywnej technice skalowania obrazu prym będą wiodły CPU i RAM, więc tutaj powinno się to wyrównać. Jak jest faktycznie? Zobacz wstępne testy konsoli na tle ASUS ROG Ally:

To też będzie zależne od systemu chłodzenia, który wykorzystuje znane z laptopów Legion i dostosowane pod specyfikę konsoli przenośnej rozwiązanie Legion Coldfront. Na system składają się: wentylator z 79 łopatkami z ciekłokrystalicznego polimeru i ultracienkie żeberka radiatora.

chłodzenie w lenovo legion go

Kluczowe będą jego możliwości utrzymania odpowiedniej mocy w poszczególnych trybach wydajności (TDP do 30 W, jak w ROG Ally). Jak jest faktycznie, to się dopiero okaże w praktycznych testach. Głośność systemu chłodzenia będzie wyższa niż w ROG Ally – do 25 dB, ale w trybie cichym.

Dane techniczne

Akumulator i szybkie ładowanie

Konsolka obsługuje szybkie ładowanie (funkcja Super Rapid Charge Express), które pozwoli Ci błyskawicznie wrócić do gry po rozładowaniu akumulatora o pojemności 49,2 Wh (o ok. 9 Wh pojemniejszego od tych w ROG Ally i Steam Decku). W zaledwie pół godziny naładujesz nawet 70% baterii, a całość w 80 minut. Co ciekawe, ładować konsolę możesz nawet w etui.

Plusem są jednak kontrolery, które niezależnie od wyświetlacza zasilane przez akumulatory o pojemności 900 mAh.

Producent nie podał czasu działania urządzenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Legion Go oferuje większy ekran o wyższej rozdzielczości. To siłą rzeczy przełoży się na czas pracy.

Zakładam jednak, że dzięki pojemniejszemu akumulatorowi będzie on zbliżony do tego, co oferują konkurencyjne konsole, czyli 1-2 godz. wymagającego grania w trybach wydajnościowych i do 7-8 godz. w czasie np. surfowania po sieci przy włączonym oszczędzaniu energii.

lenovo legion go

Lenovo Legion Go jak miks ROG Ally na sterydach i Nintendo Switch

Lenovo zrobiło coś, co nie zrobiło ani Valve, ani Asus. Postanowiło porzucić typowe 7 cali dla tego typu urządzeń, a zwiększyć przekątną do niemal 9 cali (8,8”). Jest to spora różnica, która wpłynie na odczucia podczas użytkowania konsoli. Większy ekran to wyższy komfort i lepsze wrażenie – nie tylko w grach, ale też podczas np. przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów.

Z większym ekranem wiąże się jednak kilka niedogodności. Owszem, podwyższona rozdzielczość to ostrzejszy obraz, ale z drugiej – bardziej obciąża podzespoły. Coś za coś. Jednak to nie wszystko – większy ekran to siłą rzeczy mniejsza kompaktowość. Różnice nie są jednak aż tak drastyczne, bo sięgają 1-2 cm i zbliżają pod tym względem Legion Go do Steam Deck. Legion Go jest o 1,5 cm wyższy, ale też o niecały centymetr cieńszy.

kontrolery z konsolą lenovo legion go
grubość lenovo legion go

Większym problemem może być dla niektórych waga urządzenia. Lenovo Legion Go waży bowiem aż 854 gramów, a więc o ponad 200 g więcej niż ROG Ally (o 185 g więcej niż Steam Deck). To już spora różnica, na niekorzyść omawianej konsoli, bo w końcu mowa o sprzęcie mobilnym. Ta waga może być już odczuwalna, zwłaszcza przy dłuższych sesjach. Jeszcze kwestia jej rozłożenia, więc w praktyce może nie być tak źle.

Odłączane kontrolery Legion TrueStrike to strzał w dziesiątkę

Jednak Lenovo dało graczom więcej możliwości dzięki odłączanym niczym w Nintendo Switch kontrolerom Legion TrueStrike. Bez nich konsola waży 640 g, choć to wciąż więcej niż ROG Ally (608 g), ale mniej niż Steam Deck (669 g). Jednak w tym trybie nie odczujesz ciężaru, bo ekran oprzesz o wbudowaną podpórkę, a jedynie, co będziesz trzymać, to kontrolery, które ważą po 214 g.

podpórka w lenovo legion go

Joysticki z efektem Halla dają według Lenovo poczucie lepszej kontroli i wyższą responsywność, a to powinno z kolei zapewnić przyjemniejsze granie niż podczas użytkowania tradycyjnych kontrolerów. Lenovo podkreśliło w zapowiedziach, że niepożądane dryfowanie dżojstików nie powinno tutaj występować, a w każdym razie ryzyko ma być zminimalizowane.

Najciekawsze jest jednak to, że w Legion Go skorzystasz też ze specjalnego trybu FPS, w którym prawy kontroler będzie służyć za (pionową) mysz do strzelania, a lewy za klawiaturę – do poruszania się postacią. Brzmi to intrygująco.

kontrolery lenovo legion go

Zestaw przycisków na kontrolerach i konsoli też jest niczego sobie – nie zabrakło także tych konfigurowalnych. Zobacz grafiki przedstawiające pełny ich układ:

Cena Lenovo Legion Go. Silna konkurencja dla Asus ROG Ally

Lenovo celuje w tę samą półkę co Asus, co zresztą sugerowały podzespoły. Jednak specyfikacja Legion Go robi jeszcze lepsze wrażenie, głównie dzięki ekranowi. Mimo to Lenovo utrzymało cenę na poziomie wyższego modelu ROG Ally z procesorem AMD Ryzen Z1 Extreme. W Polsce za Legion Go z dyskiem 512 GB zapłacisz 3799 zł (699 dolarów lub 799 euro).

Nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztować pozostałe dwie wersje: 256 GB i 1 TB. Z informacji prasowej Lenovo wynika, że mogą być one dostępne tylko w wybranych krajach.

Kiedy premiera Lenovo Legion Go? Czy jest już w sprzedaży w Polsce?

Premiera Lenovo Legion Go w Polsce odbyła się 13 listopada 2023 roku. W x-komie już ruszyła wysyłka sprzętu.

lenovo glasses z legion go

Nie jest jasne, czy Lenovo Legion Go w wersjach z 256 GB lub 1 TB ukażą się w naszym kraju. Co więcej, Lenovo zaprezentowało też specjalne okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR), które będą kompatybilne z Legion Go i mają kosztować 499 dolarów (ok. 2700 zł). To jednak opcjonalny dodatek dla osób, które chcą podkręcić jeszcze mocniej wrażenia podczas użytkowania konsoli (odpowiedzialne będą za wirtualny ekran).

Pamiętaj, że przy zakupie Lenovo Legion Go otrzymasz 3-miesięczny dostęp do usługi Game Pass Ultimate z rozbudowaną biblioteką gier. Ponadto w zestawie znajdziesz etui do przechowywania sprzętu w czasie podróży, czyli coś, czego zabrakło w ROG Ally.

Źródło: Lenovo

Przeczytaj również:

Lenovo Legion Go zamówisz w x-komie