Palm grip, Claw grip i Fingertip grip – rodzaje chwytów myszy, ich wady i zalety

Zastanawiałeś się, dlaczego testowana przez Ciebie mysz w sklepie mimo pozornie wygodne kształtu była dla ciebie nieergonomiczna? Dlaczego grając na swojej ulubionej czułości DPI nie jesteś wystarczająco celny? Mogą być to przyczyny nieodpowiednio dobranego chwytu myszy. W tym tekście postaram się wyjaśnić, jakie wyróżnia się ich typy i do czego się one nadają.

Czym jest grip myszy?

W tym momencie zapewne Twoja dłoń bezwiednie układa się na myszy komputerowej, tak jak robiła to niemal zawsze. Jesteś pewnie w stanie nawet bez pomocy myszki ułożyć swoją dłoń w wygodny dla Ciebie kształt, tak, jakbyś ją trzymał. Nic dziwnego, w końcu pamięć mięśniowa jest niezwykle przydatna przy korzystaniu z tych samych przedmiotów przez dłuższy okres czasu. Użytkując mysz przez wiele miesięcy czy nawet lat Twoja dłoń przyzwyczaiła się już do chwytu, czyli po angielsku „gripu”.

Zmiana myszy oznacza ciężki wybór? Niekoniecznie

Może się zdarzyć, że Twój ukochany gryzoń wyzionie ducha i konieczny będzie zakup nowego. Wybierasz więc model, który Ci odpowiada, wydajesz pieniążki i z bananem na ustach fruniesz do domu z zamiarem przetestowania nowego cacka.

Podłączasz więc gryzonia do swojej gamingowej maszyny, instalujesz sterowniki i ustawiasz ulubioną czułość. Odpalasz grę i… coś jest nie tak. Zaraz odczuwasz ból nadgarstka i jednocześnie masz wrażenie, jakbyś próbował grać stopą albo lewą ręką. Zaczynasz więc ciskać gromy na producenta czy na sam wybrany przez Ciebie model.

Ból nadgarstka przy graniu

W tym momencie chcę Cię uspokoić. W interesie producenta jest przecież to, aby stworzone przez niego akcesorium było dla użytkownika jak najwygodniejsze, a nie na odwrót.

Przyczyn trudności w korzystaniu z nowego kontrolera może być wiele. Bardzo jednak możliwe, że nawyki wyrobione przez lata użytkowania wcześniejszej myszki przeszkadzają Ci w odkryciu prawdziwego potencjału nowo zakupionego gryzonia.

Jeżeli jednak jesteś zbyt przyzwyczajony do swojego ulubionego profilu myszki, nowo zakupiony gryzoń może nie być dla ciebie wygodny nawet przez niewielką różnicę w stosunku do ukochanego akcesorium.

Podstawowe rodzaje grip’ów

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje chwytów myszy:

  • Palm grip
  • Claw grip
  • Fingertip grip

Oprócz nich istnieją również gripy hybrydowe, będące połączeniem którychkolwiek z powyższych.

Palm grip

Jest to najczęściej spotykany rodzaj chwytu myszy z powodu wysokiej wygody przy długich posiedzeniach przed komputerem. W jego przypadku dłoń spoczywa całkowicie na całej powierzchni myszki. Przyciski LPM i PPM wciskane są całą powierzchnią palców wskazującego i środkowego. Kciuk trzyma lewą stronę myszy, palec serdeczny i mały natomiast podpierają prawą stronę.

Większa część śródręcza leży całkowicie na dolnej części myszki. Wewnętrzna część śródręcza, znajdująca się bliżej nadgarstka albo w ogóle nie dotyka podłoża albo spoczywa delikatnie na podkładce.

Dzięki temu chwytowi dłoń ułożona jest w sposób naturalny, znacząco odciążając stawy palców i nadgarstka. Świetnie sprawdza się również przy graniu w gry FPS przy bardzo niskich ustawieniach DPI, takich jak 800, 600 czy nawet 400.

Palm grip pozwala więc na bardzo szybkie i pewne suwanie myszki po podłożu, wykonując duże zamachy całym przedramieniem. Do tego chwytu najlepiej nadają się myszki o podłużnym i niskim profilu, z wysuniętym tyłem, umożliwiającym ułożenie na nim śródręcza. Poniżej znajdziesz przykłady gryzoni, które sprawdzą się przy tym gripie.

Claw grip

W tym chwycie dłoń ułożona jest na wzór szpona i ma tylko pięć punktów styku z gryzoniem. Przyciski LPM i PPM wciskane są przez palce wskazujący i środkowy, jednak w przeciwieństwie do Palm grip’u tutaj używa się jedynie opuszków palców. W zależności od preferencji wyróżnia się również wersję alternatywną, gdzie LPM wciskany jest przez palec wskazujący, PPM przez palec serdeczny a palec środkowy spoczywa na rolce. Kciuk i mały palec pewnie trzymają gryzonia po obu stronach przy użyciu jedynie opuszków.

Śródręcze w ogóle nie styka się z myszką, natomiast cały ciężar dłoni spoczywa na nadgarstku, który leży na podkładce. Zdecydowaną większość ruchów wykonuje tutaj sam nadgarstek. Taki chwyt zapewnia bardzo dobrą kontrolę nad gryzoniem, umożliwia szybkie kliknięcia każdego z przycisków i precyzyjne, delikatne ruchy.

Świetnie sprawdzi się więc przy korzystaniu z wysokich rozdzielczości DPI, sięgających nawet 3000 DPI. Takie ułożenie dłoni może być jednak niewygodne przy długich sesjach przed pecetem.

Jeżeli preferujesz taki rodzaj chwytu, to najlepiej sprawdzą się przy nim myszki krótkie, z wysokimi krawędziami i dobrze wyżłobionymi miejscami na palce zarówno na bokach, jak i na przyciskach głównych. Tu znajdziesz przykłady myszek, które będą nadawać się do tego gripu.

Fingertip grip

Ten rodzaj chwytu jest czymś pośrednim pomiędzy Palm grip i Claw grip. Palce wskazujący i środkowy są wyprostowane i leżą na przyciskach LPM i PPM, dotykają ich jednak jedynie opuszkami. Kciuk, mały palec i palec serdeczny trzymają boki myszki również stykając się z nią jedynie opuszkami.

Śródręcze nie dotyka górnej części myszy. Główny ciężar dłoni spoczywa na nadgarstku, który leży na podkładce.

Ten chwyt oferuje najbardziej wyważoną kontrolę nad myszką. Umożliwia szybie ruchy całej dłoni jak i precyzyjne oraz delikatne ruchy nadgarstka. Z tego też powodu wykorzystywany jest przez graczy, preferujących zarówno wysokie jak i niskie ustawienia czułości.

Przy tym chwycie najlepiej sprawdzają się myszki krótkie i stosunkowo niskie. Ergonomicznie wyprofilowane boki będą dodatkowym bonusem. Niżej wylistowałem parę przykładów myszek, które sprawdzą się przy tym gripie.

Odpowiednia myszka do stylu grania i ułożenia dłoni

Ułóż teraz swoją dłoń na myszce tak, aby było Ci najwygodniej i abyś miał nad nią jak największą kontrolę. Zwróć uwagę, jak ustawione są Twoje palce, nadgarstek i całe przedramię. Porównaj teraz to ułożenie z opisanymi przeze mnie chwytami. Jeżeli któreś z nich jest podobne do tego, który ty stosujesz, wiesz już na co patrzeć przy wyborze następnego gryzonia.

Odpowiednio dobrany chwyt do rodzaju myszki i własnych upodobań to klucz do zwycięstwa w praktycznie wszystkich grach nastawionych na rywalizację. A więc wybierz odpowiedni oręż, miecz (mysz) w dłoń i do boju!