Laptop czy Chromebook dla nauczyciela – co wybrać? Mała lekcja przed podjęciem wielkiej decyzji

W pracy dydaktycznej nie sposób już obejść się bez pomocy technologii. Komputer to podstawowe narzędzie pracy współczesnego nauczyciela, gdyż bez niego nie przygotuje lekcji, nie wystawi ocen czy nie prześle uczniom ważnych materiałów. Wraz z informacją o bonie na zakup laptopa pojawiło się zatem pytanie, co wybrać – laptop czy Chromebook dla nauczyciela? Pomożemy podjąć decyzję, od której zależą przyszłe lata pracy z uczniami.

Jaki komputer dla nauczyciela? Bon na 2500 zł a oferta laptopów

2,5 tysiąca złotych na zakup laptopa może wyglądać niepozornie, ale wbrew pozorom to kwota, w której dostępnych jest naprawdę mnóstwo zróżnicowanych laptopów. To uniwersalne modele przeznaczone właśnie do nauki, pracy biurowej czy multimediów. Im bliżej górnego progu cenowego, tym wyższa wydajność, lepszej jakości ekrany lub dodatkowe funkcje usprawniające obsługę. A przypomnę, że do wartości bonu można dopłacić i zainwestować w jeszcze lepszy sprzęt.   

Dlaczego właśnie notebook, a nie komputer stacjonarny? Po pierwsze chodzi o wygodę. Takie urządzenie można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, a większość uniwersalnych modeli waży znacznie poniżej 2 kg. W ten sposób częste przemieszczanie się z laptopem nie obciąża nadmiernie kręgosłupa. 

Ponadto nauczyciele pracują nie tylko w szkole, ale też w domu i to przez wiele godzin. Lekcje trzeba solidnie przygotować, a żeby dotrzeć do uczniów, niezbędne są nowoczesne treści, takie jak filmy, zdjęcia, prezentacje i inne interesujące multimedia. Współczesne laptopy zapewniają wysoką wydajność, a w razie potrzeby można je podpiąć do monitora, klawiatury i myszy.

Praca z uczniami przy laptopie

W kontekście bonu dla nauczycieli coraz częściej mówi się także o Chromebookach. Wyglądają jak klasyczne laptopy, ale pracują na prostym w obsłudze, intuicyjnym systemie Chrome OS. Jego filozofia działania jest skoncentrowana na możliwościach oferowanych przez przeglądarkę Chrome. 

Za wyborem Chromebooków często przemawia bardzo niska cena, a oferta zróżnicowanych modeli od znanych producentów ciągle rośnie. Sprawdźmy zatem, które urządzenie wybrać dla nauczyciela – laptop czy Chromebook?

Dowiedz się więcej o Chromebookach:

Laptop czy Chromebook dla nauczyciela? Dobierz urządzenie do swoich potrzeb

Obsługa i kultura pracy na co dzień

Chromebooki z Chrome OS

Wyjątkową cechą Chromebooków jest system operacyjny – Chrome OS. To prosty w obsłudze, szybki i bezpieczny system, którego sercem jest przeglądarka Google Chrome. Dlatego łączy w sobie funkcjonalność klasycznego laptopa z Windowsem i smartfona z Androidem. 

Na Chrome OS zainstalujesz wyłącznie aplikacje dostępne w Chrome Web Store i Google Play Store. Wiele z nich działa także bez połączenia z internetem, a ich funkcjonalności są niemal identyczne z aplikacjami na smartfony i tablety z systemem Android.

Chromebook pulpit
Pulpit systemu Chrome OS

Większość Chromebooków to niedrogie komputery pracujące na podstawowych procesorach, np. Intel Celeron, Intel Core i3 czy AMD Ryzen 3. Zazwyczaj mają nieduże dyski o pojemności od 64 lub 128 GB. Jednak Chrome OS ma bardzo niskie wymagania sprzętowe i zajmuje niewiele miejsca, więc Chromebooki działają błyskawicznie nawet na pozornie słabych konfiguracjach. 

Co istotne, kultura pracy nie powinna ulec pogorszeniu przez wiele lat od zakupu. Ponadto lekki system w połączeniu z energooszczędnymi podzespołami zapewniają bardzo długi czas pracy na baterii.

Laptopy z systemem Windows 11

Oferta laptopów z systemem Windows jest nieporównywalnie szersza, a obecnie instalowany Windows 11 bez trudu obsłużą osoby, które dotychczas korzystały z Windowsa 10 czy nawet Windowsa 7. System operacyjny od Microsoftu ma jednak wyższe wymagania sprzętowe, więc będzie działał wolniej na laptopie, na którym Chromebook zasuwa. Jednak wśród komputerów z Windowsem są zarówno urządzenia biurowe, do grania, jak i wydajne stacje robocze do zaawansowanych zadań, takich jak projektowanie graficzne, montaż filmów itp.

odmienione menu start w windowsie 11
Pulpit i menu Start w systemie Windows 11

System Windows jest bardzo wszechstronny i trafiają na niego niemal wszystkie programy – od prostych edytorów tekstu po potężne, profesjonalne narzędzia. Użytkownik nie jest uzależniony od kilku dostępnych w dedykowanym sklepie opcji, a może dowolnie wybierać oprogramowanie z różnych źródeł. Nie da się także ukryć, że większość z nas jest po prostu przyzwyczajona do tego systemu i woli pozostać w znanym, sprawdzonym środowisku.. 

Pamiętaj jednak, że bardzo wymagające aplikacje szybko zużywają akumulator. Ponadto ten sam program na laptopie z Windowsem może nieco szybciej rozładowywać akumulator. Wynika to z systemu operacyjnego, który potrzebuje po prostu więcej mocy. Do najbardziej łakomych na prąd aplikacji należą zwłaszcza te do wideorozmów, a także do obróbki zdjęć i wideo.

Praca w pakiecie biurowym – edycja tekstu, prezentacje multimedialne i arkusze kalkulacyjne

Chromebooki współpracują z pakietem Microsoft Office, czyli programami Word, Excel czy PowerPoint. Są to jednak ich uproszczone warianty, w których niedostępna jest część zaawansowanych funkcji znanych z komputerów z Windowsem lub mac OS. 

Pomimo nieco okrojonych funkcji, w zupełności wystarczą do napisania i sprawdzenia dokumentu tekstowego, przygotowania efektownej prezentacji, stworzenia kart pracy dla uczniów czy obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym. Ponadto pakiet Office na Chrome OS bez trudu otworzy wszystkie pliki przygotowane w pełnowymiarowych aplikacjach.

Microsoft Word w systemie Chrome OS

Do Chromebooków na start dołączone są aplikacje z pakietu biurowego Google – Dokumenty Google, Arkusze Google i Prezentacje Google. Oferują większość kluczowych funkcjonalności znanych z Microsoft Office, a także są od podszewki pomyślane pod kątem dynamicznej współpracy nad dokumentami poprzez Internet. To cenne w przypadku nauczania zdalnego, gdyż uczniowie mogą jednocześnie pracować nad jednym plikiem. Pakiet Google obsługuje dokumenty w większości wiodących formatów (np. docx, pptx, odt).

Wybierając laptopa z Windowsem możesz korzystać z pełnowymiarowych programów pakietu Microsoft Office, a także z pakietu Google. Ponadto w Internecie znajdziesz mnóstwo darmowych alternatyw, m.in. popularny Libre Office. 

Jednak dodatkowe funkcje, niedostępne dla Chromebooków, mogą i tak koniec końców się nie przydać. Dlatego przed podjęciem decyzji sprawdź dokładnie, które opcje są niezbędne.

Nauczanie zdalne – programy do wideorozmów

Zastanawiając się nad chromebookiem czy laptopem dla nauczyciela, ważnym aspektem jest możliwość efektywnego nauczania zdalnego. Pod tym względem Chromebooki praktycznie nie ustępują komputerom z systemem Windows. Chrome OS obsługuje m.in. Google Meet, Microsoft Teams oraz Zoom, a także komunikatory – np. WhatsApp i Messenger.

Na komputerach z systemem Windows zainstalujesz dowolną aplikację z różnych źródeł – internetowych i fizycznych. Jeżeli w Twojej szkole używany jest inny program, upewnij się, że ma też wersję na Chromebooki. Gdy nie ma go w sklepach z aplikacjami na Chrome OS, instalacja będzie bardzo utrudniona lub całkowicie niemożliwa.

Zadania kreatywne – edycja grafiki i montaż wideo

W swojej pracy korzystasz z programów do zadań kreatywnych, takich jak obróbka grafiki lub montaż wideo? Wybierając pomiędzy laptopem czy Chromebookiem dla nauczyciela, weź ten czynnik pod uwagę. Na Chrome OS dostępne są aplikacje do edycji grafiki czy rysowania, ale to zwykle proste programy o podstawowych funkcjonalnościach. Aby skorzystać z Adobe Photoshop czy bezpłatnego GIMP-a, potrzebny jest klasyczny laptop z Windowsem.

Program GIMP na laptopie z systemem Windows 11

Magazynowanie danych – materiały dydaktyczne pod ręką

Chromebooki są pomyślane pod kątem stałego połączenia z Internetem i korzystania z usług chmurowych, zwłaszcza dysku Google oraz OneDrive. Nieduży dysk SSD wystarczy do zainstalowania najważniejszych aplikacji i zapisania plików, które chcesz mieć pod ręką. Resztę danych zgromadzisz na pendrive, dysku zewnętrznym czy właśnie w chmurze.

W przypadku komputerów z systemem Windows łatwiej jest magazynować dane na dysku oraz nimi zarządzać. Standardową pojemnością dysków SSD w laptopach jest obecnie 256 GB, ale równie chętnie wybierane są modele z dyskami 512 GB czy nawet 1 TB.

Możesz wówczas zgromadzić najważniejsze materiały dydaktyczne i mieć do nich stały dostęp, bez połączenia z Internetem lub sięgania po pendrive. Usługi chmurowe pozwolą natomiast na jednoczesne zabezpieczenie ich w sieci, więc ewentualna awaria nie będzie wiązać się z utratą cennych danych.

Google Drive

Oglądanie filmów i słuchanie muzyki – online, z dysku i z płyt

Chromebooki, jako urządzenia skoncentrowane na działaniu w Internecie, oferują dostęp do wszystkich najpopularniejszych serwisów streamingowych z filmami i muzyką. Bez problemu zatem odtworzysz program dokumentalny na Netflixie lub HBO Max czy włączysz muzykę ze Spotify. Na Chrome OS dostępne są także aplikacje do odtwarzania plików wideo, np. VLC, czyli popularny „pachołek”.

Wiele materiałów edukacyjnych w szkołach dostępnych jest wciąż na płytach CD lub DVD. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest laptop z Windowsem. Chociaż do Chromebooka w teorii możesz podłączyć zewnętrzny napęd DVD, to dość często zdarzają się problemy z kompatybilnością, przez co płyty się nie odtwarzają. Windows bezproblemowo radzi sobie z danymi na nośnikach fizycznych, także bez instalowania dodatkowych aplikacji. 

Koszt zakupu, jakość wykonania i rozmiar. Który się bardziej opłaca – laptop czy Chromebook dla nauczyciela?

Ceny i oferta Chromebooków

Przechodzimy do bez wątpienia kluczowego aspektu – ceny. Podstawowe Chromebooki można dostać już za ok. 1000 zł. Są to zazwyczaj modele o małych ekranach w niskiej rozdzielczości, przydatne głównie do podstawowej edycji dokumentów i przeglądania internetu. 

Dobrego Chromebooka z wysokiej jakości wyświetlaczem i wygodną klawiaturą, który sprosta nauczycielskim wyzwaniom, kupisz za ok. 1500-2000 zł. Takie modele mają ekrany od 11,6 cala do nawet 17 cali. Wśród Chromebooków dominują jednak nieco mniejsze, mobilne konstrukcje z ekranami 14 cali.

Acer Chromebook 314 otwarta pokrywa
14-calowy Chromebook Acer

Oferta laptopów z Windowsem

Zalecane minimum do komfortowej pracy w systemie Windows to 8 GB RAM, 256 GB pamięci na dane i procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen. Rozsądne laptopy dla nauczycieli o takich parametrach dostaniesz za ok. 1600 – 2000 złotych. A na co można liczyć za 2500 zł z bonu dla nauczycieli?

Chromebook za 2500-3000 zł będzie miał procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen, 8 GB RAM i nawet 256 GB pamięci dyskowej. To modele wykonane z wysokiej jakości materiałów (aluminium i szkło), ze świetnymi wyświetlaczami IPS. Ich wydajność zapewni fenomenalne działanie systemu Chrome OS przez wiele lat.

Laptopy z systemem Windows za ok. 2500 złotych to uniwersalne maszyny do pracy biurowej i multimediów. Znajdziesz w nich procesory Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, które zapewnią wiele lat płynnego działania najważniejszych aplikacji, w tym bardziej wymagających programów do obróbki grafiki, projektowania czy montażu filmów. 

To głównie modele wykonane z tworzyw sztucznych o przekątnej ekranu 15,6 lub 17 cali. Taki rozmiar zapewnia wygodną pracę w kilku aplikacjach jednocześnie.

HP Pavilion 15 w domowym biurze
15,6-calowy laptop z systemem Windows

Chromebook czy laptop dla nauczyciela – werdykt

Argumenty za wyborem Chromebooka

Jeżeli w pracy z uczniami korzystasz tylko z pakietu biurowego i przeglądarki internetowej, Chromebook w zupełności Ci wystarczy. Na dodatek modele za ok. 2500 zł zapewnią Ci płynne działanie przez wiele lat, a dzięki wytrzymałym bateriom nie musisz nosić ze sobą zasilacza. 

System Chrome OS jest bardzo prosty i intuicyjny, rzadko zdarzają mu się awarie i trudniej „coś naklikać” w ustawieniach, gdyż ich zakres jest podstawowy. Ponadto wśród komputerów z Chrome OS w tej cenie łatwiej o znalezienie poręcznego, lekkiego modelu z ekranem mniejszym niż 15,6 cala.

Argumenty za wyborem laptopa z Windowsem

Aby skorzystać z zaawansowanych funkcji pakietu Office, edytować grafikę i filmy, a także instalować programy kompatybilne tylko z systemem Windows, potrzebujesz klasycznego laptopa. Jeżeli zechcesz odtworzyć multimedia z płyt CD lub DVD, laptop z Windowsem także będzie optymalnym wyborem. Za ok. 2500 zł kupisz uniwersalnego notebooka, stworzonego właśnie do pracy biurowej i dydaktycznej. Zewnętrzny napęd na płyty kupisz za ok. 100 zł.

Bez wątpienia system Windows zapewni Ci dużo większą wszechstronność, gdyż zainstalujesz i uruchomisz na nim niemal wszystko. Minus takiego rozwiązania to nieco szybsza utrata wydajności z biegiem lat oraz krótszy czas pracy na baterii. 

Nie musisz się jednak martwić – nawet pod większym obciążeniem laptop dla nauczyciela z Windowsem wytrzyma ładnych parę lekcji. Ponadto niektóre klasyczne notebooki umożliwiają podstawową rozbudowę w przyszłości, czyli rozszerzenie pamięci RAM lub wymianę dysku na większy.

nauczyciel

Wybór zależy od Twoich potrzeb

Wybierając między Chromebookiem lub laptopem dla nauczyciela, podsumuj wszystkie zastosowania, do jakich będzie Ci potrzebny. Weź też pod uwagę potencjalne pozaszkolne zastosowania, np. uruchamianie gier. A jeżeli traktujesz bon dla nauczyciela jako szansę na zakup bardzo wydajnego, wszechstronnego laptopa, do którego dopłacisz z własnej kieszeni, urządzenia z systemem Windows to najrozsądniejszy wybór.

Zobacz również:

Sprawdź ofertę laptopów i chromebooków dla nauczycieli w x-komie