Chromebook – co to jest? Dlaczego warto postawić na laptopa z systemem ChromeOS?

Jakiś czas temu dość popularne było stwierdzenie, że tanie laptopy już się skończyły. Na szczęście nic bardziej mylnego, bo jednocześnie pojawiły się Chromebooki, które mają potencjał na to, by zająć wygodne miejsce w segmencie przystępnych cenowo urządzeń. A co trzeba dodać – niższa cena nie oznacza, że są gorsze czy ograniczone. Zastanawiasz się, co to jest Chromebook? Dowiedz się, dlaczego warto postawić na te ultramobilne laptopy.

Co to jest Chromebook?

Na pierwszy rzut oka Chromebook nie różni się niczym od zwyczajnego laptopa. Natomiast to, czym wyróżnia się od pozostałych, jest system operacyjny. Chromebook pracuje na ChromeOS, a więc prostym, szybkim i bezpiecznym systemie. Zoptymalizowany jest nie tylko pod kątem korzystania z usług online, ale i offline.

Można odnieść wrażenie, że Chromebook łączy w sobie funkcjonalność laptopa z Windowsem i smartfona z Androidem. A to dlatego, że bazuje na aplikacjach dostępnych w Chrome Web Store i Google Play Store, zaś głównym narzędziem jest przeglądarka Google Chrome.

Urządzenia oparte na ChromeOS sprzedawane są pod szyldem popularnych producentów, między innymi: Acer, ASUS, Lenovo czy HP. To, na co często zwraca się uwagę przy porównaniach, to budżetowa specyfikacja, a co za tym idzie, również niższa cena. Natomiast „budżetowa” w tym wypadku nie znaczy „gorsza”, a to dlatego, że ChromeOS potrzebuje mniejszej mocy obliczeniowej od swoich odpowiedników z innym systemem.

Dowiedz się, jak wykorzystać bon dla nauczycieli na laptopa, który obowiązuje również przy zakupie Chromebooka.

Sprawdź Chromebooki w x-komie

Chromebook jest więc szybki i świetnie nadaje się do najbardziej podstawowych zadań – przeglądania internetu, przesyłania poczty elektronicznej, odtwarzania multimediów czy pracy z dokumentami. Użytkownik potrzebne pliki ma na wyciągnięcie ręki, a dzięki dużej liczbie aplikacji dostępnych na ChromeOS, znajdzie odpowiednie oprogramowanie do swoich codziennych zadań. Na Chromebooku szczególnie łatwo odnajdą się użytkownicy, którzy korzystają na co dzień ze środowiska Google, a więc wszystkich aplikacji i rozwiązań oferowanych przez tę firmę.

Programy na Chromebooku. Jakie aplikacje działają na ChromeOS?

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem Chromebooka, najczęściej zadają sobie pytanie, czy wszystko to, czego potrzebują, będzie działać. 

Jeśli martwisz się o kompatybilność, bez obaw. Chromebooki współpracują z pakietem Microsoft® Office. Czy to Word, Excel czy PowerPoint z łatwością znajdziesz je w sieci. Ich dodatkowa zawartość dostępna jest z platformą Microsoft 365. Zaś dołączone aplikacje – Dokumenty Google, Arkusze Google i Prezentacje Google zwiększą Twoją produktywność.

Ale Chromebook to nie tylko tworzenie dokumentów, arkuszy czy prezentacji. W Sklepie Google Play dostępne jest wszystko, co potrzebne, by wykorzystać możliwości urządzenia. Znajdziesz tam między innymi:

  • oprogramowanie do porządkowania plików (Dysk Google czy Dropbox),
  • narzędzia do notatek (Google Keep, Evernote czy Microsoft OneNote),
  • aplikacje do odtwarzania muzyki i filmów (Spotify, YouTube czy Netflix),
  • komunikatory (Facebook Messenger, Microsoft Teams, Whatsapp czy Google Meet),
  • aplikacje do edycji zdjęć (Adobe Lightroom, Photopea czy Zdjęcia Google),
  • klientów poczty elektronicznej (Gmail czy Microsoft Outlook)
  • kalendarze (Kalendarz Google).

Więcej o wykorzystaniu Chromebooka do codziennych zadań pisaliśmy w artykule: Do czego służy Chromebook? Komu i do czego się przyda?

chromeos aplikacje

Laptop z Windowsem czy Chromebook?

W tym miejscu można zadać pytanie, co wybrać – laptopa z Windowsem czy Chromebooka? Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb. Jak się okazuje, wiele tych samych zadań da się wykonać zarówno na laptopie z Windowsem, jak i na Chromebooku. A co szczególnie przemawia za Chromebookiem:

  • jest bardziej przystępny cenowo względem laptopów, które oferują podobną wydajność i kulturę działania,
  • większość aplikacji jest darmowa, a ponadto nie musisz dodatkowo dopłacać do systemu czy ochrony antywirusowej,
  • system jest prosty w obsłudze, intuicyjny i bezpieczny.

Ponadto Chromebook może być też bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które pracują w środowisku Google, a dzięki temu łatwo będzie o synchronizację danych między laptopem a telefonem. Dzięki temu dostęp do wszystkich czy wybranych plików możliwy jest z dowolnego urządzenia.

Natomiast zaawansowane programy, które tworzone są pod Windowsa czy macOS-a, potrzebują już laptopów działających właśnie na tych systemach. Dlatego kluczowe w dokonaniu wyboru pomiędzy Chromebookiem a innym laptopem, jest określenie, do jakich zadań to urządzenie będzie przeznaczone.

Więcej o różnicach dowiesz się z tekstu: Laptop a Chromebook. Czym się różnią? Co je łączy? Który lepszy?

Zobacz pełną ofertę Chromebooków w x-komie