Kontroler PlayStation DualSense otrzyma aktualizację oprogramowania, dzięki której pad zadziała na PC

Kontroler DualSense dołączany do PlayStation 5 jest gigantycznym powiewem świeżości na rynku peryferii. Oferujący haptyczne wibracje i adaptacyjne triggery pad pozwala bardziej wczuć się w grę. Niestety problem leży w tym, że nie jest on w pełni obsługiwany przez komputery stacjonarne. Jednak to może się zmienić w niedalekiej przyszłości.

Czy Sony wprowadzi pełną funkcjonalność DualSense na PC?

Wraz z premierą PlayStation 5 firma Sony wprowadziła na rynek nową odsłonę kontrolera. Pad DualSense stał się prawdziwym hitem, ponieważ może on całkowicie zmienić wrażenia płynące z rozgrywki. Dzięki implementacji zaawansowanej haptyki oraz adaptacyjnych triggerów kontroler nie ma sobie równych.

Niestety gracze PC-towi nie mogą skorzystać w pełni z możliwości najnowszego urządzenia Sony. Szczególnie duży problem związany z używaniem padów DualSense na PC polega na tym, że użytkownicy nie są w stanie zaktualizować oprogramowania kontrolera bez dostępu do konsoli PlayStation 5.

Jak łatwo można się domyśleć, bez odpowiedniego softu urządzenie działa, ale wszystkie unikalne funkcje DualSense już nie. Jednak w niedalekiej przyszłości może to ulec zmianie, ponieważ Sony szykuje się do udostępnienia oficjalnego programu lub porządnych sterowników dla pada na PC.

6 kwietnia jeden z użytkowników Reddita o pseudonimie Kgarvey dostrzegł, że na oficjalnej stronie internetowej firmy Sony pojawiła się umowa licencyjna dotycząca przyszłego oprogramowania, które ma służyć do aktualizowania kontrolera DualSense za pomocą komputera stacjonarnego z systemem Windows lub macOS.

Szukajcie, a znajdziecie – Sony ukrywa tajemniczą umowę licencyjną

Pomimo tego, że strona odnaleziona przez użytkownika Reddita została już zdjęta, to wciąż można ją znaleźć w archiwalnych plikach Google. Pełną treść dokumentu znajdziesz tutaj. W skrócie w treści umowy licencyjnej pojawiła się informacja, iż:

„Licencjobiorca akceptuje niniejszą Umowę w imieniu własnym oraz innych osób, które uzyskują dostęp lub korzystają z programu na urządzeniach komputerowych, których użytkownik jest właścicielem albo pełni nad nimi nadzór (i które zgodnie z prawem uruchamiają legalne wersje systemu Microsoft Windows lub macOS) oraz na urządzeniach sterujących sprzedawanych czy też oficjalnie licencjonowanych przez SIE (Sony Interactive Entertainment). Licencjobiorca jest odpowiedzialny za korzystanie z Aplikacji przez inne osoby oraz za zgodność z warunkami niniejszej Umowy”.

Zakup Haven przez Sony

O ile urządzeniem komputerowym można nazwać wiele sprzętów elektronicznych, to precyzyjne określenie systemu operacyjnego pozwala stwierdzić, że ma to być aplikacja na komputery stacjonarne i laptopy. Biorąc pod uwagę ostatnie poczynania japońskiego giganta, które obejmują udostępnianie ekskluzywnych gier na PC, program tego typu nie byłby niespodzianką.

Sugeruje to również ostatni zakup Sony, czyli studio Haven Entertainment. Pierwszym projektem nowego zespołu ma być mulitiplatformowa gra wieloosobowa, która zmieni zupełnie podejście do interakcji między graczami. Może to oznaczać dodanie funkcji DualSense, takich jak haptyczne sprzężenie zwrotne i adaptacyjne triggery, co pozwoli na większą imersję.

Kiedy zostanie wydane oprogramowanie DualSense dla PC?

Dedykowana aplikacja pozwoli graczom aktualizować kontrolery Sony za pośrednictwem komputera. Usunięta umowa licencyjna użytkownika, zauważona przez Kgarveya, była datowana na kwiecień 2022 r., co sugeruje, że wydanie może nastąpić dość szybko. Udostępnienie softu może się zbiec z premierą Uncharted: Dziedzictwo Złodziei, która ma już wkrótce zadebiutować na Steam oraz Epic Games Store. Jednak na tę chwilę Sony nie udostępniło daty wydania specjalnego oprogramowania dla DualSense na komputery PC z systemami Windows i MacOS.

Sprawdź także: