Path of Exile – spolszczenie i polska wersja. Co wiadomo na ich temat?

Dla wielu graczy ARPG hack’n’slashów to PoE króluje. Na niezaprzeczalnie wciągającej rozgrywce się nie kończy, bo jest w czymś jeszcze wyjątkowa – gra jest dostępna w zupełności za darmo. A na dodatek regularnie aktualizowana i otrzyma sequel. Nie wszyscy jednak radzą sobie z angielskim. A więc, czy spolszczenie do Path of Exile istnieje? I czy kiedykolwiek powstanie oficjalna polska wersja?

Spolszczenie do Path of Exile – jest czy nie ma?

Krótko: nie ma spolszczenia do Path of Exile. Nikt na razie go nie zrobił i nie wiadomo, czy jego stworzenie jest możliwe – a na pewno wymagałoby dużo pracy. Później zadania sobie trudu, żeby było bieżące z każdą najmniejszą aktualizacją oryginalnej wersji gry. Bo treści w PoE, jak to w każdym hack’n’slashu, jest mnóstwo. To produkcja, która w 2023 roku będzie obchodzić swoje dziesięciolecie. A od tych 10 lat otrzymała dotąd 10 dużych rozszerzeń. Darmowych dla każdego, jak i sama gra, należałoby wspomnieć.

rozgrywka na pc w path of exile

Path of Exile po polsku? Jeśli tak, to kiedy?

To zabawne. Bo jakieś 9 lat temu czytałem, że prace nad polską wersją Path of Exile mają ruszyć za kilka tygodni. Coś takiego miał potwierdzać Chris Wilson, producent w GGG, ale wygląda na to, że albo wprowadził polskich graczy w błąd, albo nic takiego nie powiedział i to był primaaprilisowy żart nie w sezonie.

Trzy lata później od obietnic bez pokrycia słyszymy, że Grinding Gear Games nie planuje stworzyć Path of Exile po polsku. Wówczas prowadzący jedną z fanowskich stronek zapytali Chrisa o możliwość zrobienia przez nich nieoficjalnego spolszczenia. Spotkali się z odmową. Firma miałaby się sama się nim zająć, ale tego nie zrobi.

Do Path of Exile potrzebujesz solidnego kompa, co powiesz na taki?


W 2021 roku natomiast GGG wystawiło ofertę pracy dla japońskich tłumaczy. Widać inne języki mogą znaleźć się w grze, ale póki co nie polski. I nie wiadomo, czy kiedykolwiek doczekamy się ą i ę w królującym w gatunku Path of Exile.

A polska wersja niewątpliwie by się przydała

Pod każdą dyskusją na temat nieobecności polskiej wersji w grze pojawi się ktoś, kto lekceważąco wypomni komuś naukę angielskiego w szkole. Znam angielski. Dojrzałem do tego, żeby nie robić takich rzeczy, a przy okazji, kiedy mam ten wybór, ochoczo korzystam z naszego języka. I polska wersja językowa w grach to rzecz godna pochwały. Nie zapominajmy proszę o innych.

path of exile przedmioty kosmetyczne za pieniądze

Z drugiej strony Path of Exile jest na tyle złożoną grą, że koniecznym jest korzystanie z wiki – a te są w języku angielskim. Ponadto jej charakter sprawia, że wykonanie polskiej wersji gry i aktualizowanie całości nie należy do najłatwiejszych. Co innego takie ukończone Grim Dawn. Swoją drogą też bardzo dobra gra z tego samego gatunku.

Waszym zdaniem, czy doczekamy się kiedyś jakiegoś spolszczenia? Może przy okazji Path of Exile 2? Czy może jednak nie ma na co liczyć, nic a nic? Spotykałem się z postami w internecie, gdzie nawet osoby doskonale czytające i piszące w języku angielskim miały problem ze zrozumieniem fabuły, i potrzebowały do tego streszczenia. No cóż.

źródło: MMORPG, pathofexile