Mamy to! Premiery Apple ogłoszone. Nowy, potężny iPad Pro z procesorem M4, iPad Air w dwóch rozmiarach i ulepszone akcesoria

Majowa konferencja Apple już za nami. Zaskoczeń nie było, ale to wcale nie oznacza, że nie jest ciekawie. Gigant Cupertino zgodnie z oczekiwaniami zaprezentował potężnego iPada Pro, odświeżonego iPada Air w dwóch rozmiarach oraz nowy Magic Keyboard i Apple Pencil w wersji Pro.

iPad Air w końcu w dwóch rozmiarach i z chipem M2

Ostatnie generacje iPada Pro i iPada Air trafiły na rynek w 2022 roku, więc już trochę proszą się o odświeżenie. Apple w tym czasie przygotował się i na zakończonej właśnie konferencji wykorzystał szansę, by rozpocząć nową erę dla iPada.

iPad Air został odświeżony i po raz pierwszy Apple podzieliło linię Air i wprowadziło dwa modele. Pierwszy iPad Air jest bezpośrednim następcą obecnej wersji i będzie miał przekątną 11 cala. Drugi model będzie dostępny z ekranem o przekątnej 13 cala, podobnym do iPada Pro.

Oferowanie iPada Air w dwóch rozmiarach ekranu umożliwi klientom, którzy chcą mieć duży ekran w cenie bardziej przystępnej niż iPad Pro, mieć taką opcję. Modele iPada Air nie będą jednak wyposażone w tę samą technologię ekranów OLED, którą Apple wprowadził w iPadzie Pro, zamiast tego będą korzystać z wyświetlacza LCD, co obniży koszty.

nowy iPad Air M2
Żródło: Apple

Dodatkowo, model ten został wyposażony w wysokiej jakości głośniki stereo i kamerę umieszczoną na dłuższym boku urządzenia, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla użytkowników szukających urządzenia idealnego do rozrywki.

Oprócz tego najnowsza generacja iPadów Air została wyposażona w procesor M2, który oferuje trzykrotnie większą szybkość niż modele z procesorem A12 oraz o 50% szybszą wydajność w porównaniu do poprzedników z chipem M1. Procesor M2 w iPadzie Air charakteryzuje się szybszym 8-rdzeniowym CPU oraz 10-rdzeniowym GPU.

iPad Pro – potężny i niewiarygodnie cienki

Największe wrażenie podczas konferencji, zrobił oczywiście najdroższy i najbardziej zaawansowany tablet Apple, czyli iPad Pro, który będzie dostępny w dwóch rozmiarach: 11-calowym i 13-calowym. Apple nazywa go najcieńszym produktem w historii. Mniejsza wersja o przekątnej 11 cali ma zaledwie 5,3 mm grubości, a wersja 13-calowa to jedyne 5,1 cala.

iPad Pro M4
Źródło: Apple

Mimo zadziwiająco cienkiej konstrukcji, Apple udało się tutaj zmieścić szereg imponujących technologii. I tak np. po raz pierwszy nowe tablety iPad Pro zostały wyposażone w panele OLED. Jednak będą one różnić się od standardowych ekranów stosowanych w smartfonach.

Apple wprowadziło innowacyjne rozwiązanie, łącząc dwa wyświetlacze w jedną technologię o nazwie Tandem OLED, teraz znanej jako Ultra Retina XDR. Dzięki temu ulepszeniu, urządzenia mogą osiągnąć maksymalną jasność na poziomie 1000 nitów na całej powierzchni oraz nawet 1600 nitów w obszarze wyświetlania treści HDR, co znacząco podnosi jakość obrazu.

„Zawsze wyobrażaliśmy sobie iPada jako magiczną taflę szkła” – powiedział John Ternus, starszy wiceprezes ds. inżynierii sprzętu podczas wtorkowej imprezy Apple poświęconej iPadowi w Cupertino. „A dzięki nowemu iPadowi Pro chcieliśmy zapewnić klientom jeszcze bardziej niezwykłe wrażenia wizualne”.

Decyzja Apple o przejściu z LCD na OLED niesie ze sobą wiele korzyści. iPad Pro będzie teraz mógł uzyskać znacznie większy kontrast, co pozwoli uzyskać doskonały poziom czerni i większe zanurzenie podczas oglądania filmów, a także precyzję jasności w przeliczeniu na piksel.

Przejście na OLED oznacza również, że oba rozmiary iPada Pro będą teraz oferować ten sam poziom jakości wyświetlacza.

Nowy iPad Pro z procesorem M4 - ekran OLED
Źródło: Apple

Wraz z najnowszymi tabletami iPad Pro, Apple wprowadziło na rynek nowy procesor – Apple M4. Nowy układ, wykonany w zaawansowanej litografii 3 nm, nie tylko jest bardziej kompaktowy, co przyczyniło się do zmniejszenia grubości urządzenia, ale także jest znacznie bardziej energooszczędny. Apple M4, wyposażony w 10 rdzeni CPU i 10 rdzeni GPU, zapewnia znaczący wzrost wydajności, dochodzący nawet do czterokrotności w porównaniu do poprzednika, procesora M2. Zmiany te są możliwe dzięki nowej architekturze oraz zastosowaniu innowacyjnego systemu chłodzenia, w tym miedzianego elementu w logo na tylnej obudowie, który skuteczniej odprowadza ciepło.

Dodatkowo, procesor M4 oferuje zmodernizowany procesor NPU dla lepszej obsługi sieci neuronowych, sprzętowe wsparcie dla formatu AV1 oraz technologii ray-tracingu, co jest istotne dla aplikacji graficznych i gier. Z nowym silnikiem wyświetlania, sprzętowo przyspieszanym cieniowaniem siatki i śledzeniem promieni, M4 zapewnia do 50% większą wydajność procesora oraz czterokrotnie wyższą wydajność renderowania w porównaniu z modelem wyposażonym w M2. Te ulepszenia sprawiają, że nowy iPad Pro jest nie tylko potężniejszy, ale również bardziej efektywny i odpowiedni do najbardziej wymagających zadań.

Nowa klawiatura Magic Keybord dla iPada Pro

Nowe iPady Pro otrzymały również odświeżone akcesoria. Apple ogłosiło, że klawiatura Magic Keyboard przeszła „całkowitą przebudowę” i jest teraz znacznie cieńsza oraz lżejsza. Wprowadzone zmiany obejmują szereg nowych funkcji, które ułatwiają dostęp do takich elementów sterujących jak jasność ekranu, regulacja głośności oraz funkcje odtwarzania i pauzy. Ponadto, nowa wersja klawiatury Magic Keyboard wyposażona została w aluminiowe podpórki pod nadgarstki i powiększony gładzik, co zwiększa komfort użytkowania. Apple podkreśla również, że klawiatura jest bardziej responsywna, oferuje dotykowe sprzężenie zwrotne oraz posiada port USB-C do ładowania. Jest to pierwsza znacząca aktualizacja Magic Keyboard od czasu jej debiutu w 2020 roku.

Apple Pencil w wersji Pro

Kiedy Apple w październiku ubiegłego roku wypuściło prostą, budżetową wersję Apple Pencil, bez funkcji wykrywania nacisku, zaskoczenie było spore. Na szczęście teraz, podczas wydarzenia Let Loose firma ogłosiła oficjalnie wprowadzenie Apple Pencil Pro, który jest kompletnym przeciwieństwem swojego poprzednika.

Zaawansowane funkcje tego gadżetu obejmują haptyczną reakcję, która informuje użytkownika o wykonanej akcji poprzez dotykowe sprzężenie zwrotne. Ponadto, naciskając Apple Pencil Pro, można wywołać menu kontekstowe, które ułatwia dostęp do narzędzi niezbędnych dla artystów i grafików. Obracając Apple Pencil, użytkownik może zmieniać kształt pędzla, co dodaje nowe możliwości kreacyjne. Dodatkowo, z funkcją Znajdź można łatwo odnaleźć sprzęt, gdy zostanie gdzieś zapomniany.

Apple Pencil Pro będzie kompatybilny nie tylko z iPadami Pro, ale również z iPadami Air, co poszerza jego potencjalne zastosowanie.