Intel Xe-HPG DG2 – debiut kart graficznych dla graczy może nastąpić na CES 2022

Do walki o klientów na rynku kart graficznych dla graczy dołączy niebawem Intel wraz ze swoimi układami Intel Xe-HPG DG2. Topowy model GPU „niebieskich” może zaoferować wyższą wydajność niż NVIDIA GeForce RTX 3070. Brzmi obiecująco. Kiedy może dojść do oficjalnej prezentacji i premiery kart graficznych Intel DG2?

Karty Intel Xe-HPG DG2 jednak nie zadebiutują w 2021 roku?

Na początku 2021 roku Intel wypuścił na rynek OEM dedykowane karty graficzne Intel Iris Xe DG1, ale nie są one przeznaczone dla graczy. Ci powinni skierować swój wzrok na nadchodzące GPU Intel Xe-HPG, które miały pojawić się jeszcze w tym roku. Najnowsze plotki sugerują, że tak się nie stanie.

Na popularnym profilu Hardware Academy w serwisie społecznościowym Weibo, który jest chińskim odpowiednim Twittera, pojawiła się informacja o planach Intela w związku z kartami graficznymi dla graczy. Według zaufanych źródeł premiera Intel DG2 może nastąpić na targach technologicznych CES 2022. Odbędą się one 5-8 stycznia 2022 roku (dni dla prasy rozpoczną się 3 stycznia).

wpis hardware academy na weibo o premierze intel dg2
Źródło: Hardware Academy (Weibo)

W informacji pada wzmianka o premierze, a nie zapowiedzi. W takim razie oficjalna prezentacja kart graficznych Intel DG2, opartych na architekturze Xe-HPG, powinna nastąpić wcześniej. To by sugerowało, że zostaną one ujawnione jeszcze przed końcem 2021 roku, być może na prezentacji Intel Innovation (27-28 października 2021 roku) wraz z procesorami Intel Alder Lake-S.

Opóźnienie nie byłoby duże, ponieważ karty graficzne Intel Xe-HPG DG2 i tak były planowane raczej nie wcześniej niż na czwarty kwartał 2021 roku. Od ubiegłego miesiąca prototypy układów trafiają do partnerów biznesowych Intela, co zbliża „niebieskich” do kwalifikacji do produkcji masowej.

Intel DG2 nawet na miarę GeForce’ów RTX 3070 i RTX 3080

Intel wraz z serią DG2 zamierza podjąć ostrą walkę z firmami NVIDIA i AMD na rynku konsumenckich GPU. Choć nikt nie spodziewa się, że „niebiescy” sięgną od razu po koronę króla wydajności, to nie będą raczej mieli czego się wstydzić. Według dotychczasowych prognoz i przecieków flagowy model DG2, z 512 jednostkami wykonawczymi (EU) oraz 16 GB pamięci GDDR6 (256-bit), ma przynieść wydajność pomiędzy GeForce’ami RTX 3070 i 3080.

rdzeń karty intel xe-hpg z 512 eu
Źródło: Raja Koduri

Do tego pojawi się obsługa sprzętowego ray tracingu. Nie tak źle, jak na początek, prawda? Bez obaw, będzie też coś dla mniej wymagających graczy. Według dotychczasowych doniesień do sprzedaży ma trafić kilka wariantów DG2 o różnej specyfikacji. Jeszcze większa rywalizacja w każdym segmencie kart graficznych powinna przynieść same korzyści dla konsumentów. W każdym razie dodatkowy gracz na rynku GPU dla graczy na pewno nie zaszkodzi.

Źródło: VideoCardz, Wccftech, Hardware Academy (Weibo)

Przeczytaj także: