Jak wybrać podkładkę pod mysz? Która do gier? Jaka do pracy?

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebna jest nam podkładka do myszy. Tak niewielki przedmiot potrafi, chociażby poprawić śledzenie, zapewnić większą kontrolę nad ruchem myszy czy przedłużyć jej żywotność. Przed Tobą poradnik, w którym przedstawimy najważniejsze cechy zarówno podkładek do gier, jak i tych do pracy.

Czym jest podkładka pod mysz?

Podkładka pod myszkę to specjalna powierzchnia do umieszczania i przesuwania tego urządzenia. Zwiększa jej żywotność w porównaniu z używaniem myszy bezpośrednio na stole. Zapewnia powierzchnię umożliwiającą dokładny pomiar ruchu bez drgań. Podkładki pod gryzonia są zwykle wykonane z plastiku, tkaniny, metalu, a ich podstawy z materiału antypoślizgowego, takiego jak guma.

Czy potrzebujesz podkładki pod mysz?

W każdym wypadku odpowiedź brzmi tak. Nawet jeśli zależy Ci jedynie na ograniczeniu zniszczeń myszki, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Rozmiar
  • Grubość
  • Materiał powierzchni
  • Wykończenie

Jaki rozmiar podkładki pod mysz wybrać?

Podkładki pod mysz są w większości dostępne w czterech różnych rozmiarach:

  • Małe
  • Średnie
  • Duże
  • Rozszerzone

Nic dziwnego, że większość osób preferuje duże podkładki pod mysz. Zapewniają wystarczająco dużo miejsca do poruszania myszą i dobrze sprawdzają się podczas pracy biurowej. Przepisywanie danych z arkuszy i dokumentów potrafi być nużące i powodować dekoncentracje. Dlatego na większej podkładce bez obawy wykonywasz krótkie lub długie ruchy myszą, nie martwiąc się o dotknięcie krawędzi podkładki czy nawet wypadniecie z jej obrębu.

Rozmiary podkładek do myszki

Nie ma również znaczenia, czy używasz myszy wertykalnej, klasycznej czy ergonomicznej – duże podkładki pasują do wszystkich stylów. Business Comfort XL zapewni wygodę podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Będzie stanowiła wygodne podparcie dla nadgarstków, dzięki czemu wyeliminuje odczucie zmęczenia rąk oraz dłoni, a w konsekwencji może nawet zmniejszyć potencjalne urazy.

Natomiast jeśli pracujesz zdalnie i nie masz wystarczająco dużo miejsca na biurku to zaletą małej podkładki pod mysz do gier, jak i biurowej jest to, że jest wystarczająco niewielka, aby zmieścić się na niemal każdym biurku. Oprócz tego jest również znacznie łatwiejsza do noszenia w porównaniu z jej największą wersją.

Rozmiary podkładek do myszki seria gamingowa

Jaką grubość podkładki pod mysz wybrać?

Jakie są podkładki cienkiej grubości?

Zwykle podkładki cienkiej grubości (2-2,5mm) są bardziej elastyczne i można je złożyć do kształtu powierzchni, na której są umieszczone. Na przykład, jeśli Twoje biurko ma kontury i zagłębienia na swojej powierzchni, cienka podkładka pod mysz dopasuje się do powierzchni biurka, tworząc w konsekwencji nierówną powierzchnię, która jest niekorzystna do grania.

Zaletą cienkich podkładek pod mysz jest ich lekkość. To czyni je bardzo przenośnymi. Z drugiej strony oznacza to również, że mogą się łatwo przesuwać na biurku, jeśli ich podstawa nie jest wykonana z materiału antypoślizgowego.

Jakie są podkładki standardowej grubości?

Podkładki pod mysz standardowej grubości mają średniej wielkości (3-3,5mm) podstawę, która nie jest ani za cienka, ani za gruba. Są preferowane przez większość graczy, ponieważ są wystarczająco ciężkie i sztywne, aby utrzymać jednolitą powierzchnię. Podkładka G4M3R Pro Medium trzymilimetrowej grubości będzie stanowiła bardzo wygodne podłoże dla nadgarstka i dłoni, ale jednocześnie pomagała myszce być w gotowości do zabijania wrogów.

Jakie są grube podkładki pod mysz?

Grube (5 mm) podkładki pod mysz mocniej trzymają się powierzchni, zapobiegając w ten sposób wszelkiego rodzaju ruchom. Sprawdzą się przede wszystkim podczas pracy biurowej. Pięciomilimetrowa podkładka pod mysz Business Comfort M zapewni doskonałe podparcie dla nadgarstków, więc stanowisko pracy będzie ergonomiczne, a korzystanie z obu najważniejszych urządzeń peryferyjnych wygodniejsze.

Twarda czy miękka podkładka pod mysz?

Materiał powierzchni podkładek pod mysz określa się jako twardy lub miękki. Wybór miękkiej lub twardej podkładki pod mysz jest kwestią osobistych preferencji. Zrozumienie zalet i wad każdego z nich może rzucić trochę światła na to, który z nich powinieneś zdobyć.

Podkładka pod mysz do pracy biurowej

Jakie są miękkie podkładki pod mysz?

Miękkie podkładki pod mysz, zwane również podkładkami pod mysz z tkaniny, są wykonane z tkanej tkaniny i mają gąbczastą podstawę. Ze względu na swój materiałowy charakter, zapewniają one także często poduszkę pod mysz, na której większość osób może wygodnie oprzeć nadgarstek.

W porównaniu do twardych podkładek pod mysz, miękkie podkładki pod mysz zwiększają również żywotność stóp myszy. Ich miękka powierzchnia nie niszczy nóżek myszy tak szybko, jak twarda powierzchnia.

Następną zaletą jest to, że miękkie podkładki pod mysz są składane, co ułatwia ich przenoszenie, a także bardziej precyzyjne, ponieważ podczas przesuwania myszy uzyskuje się większe tarcie, a tym samym większą kontrolę.

Z drugiej strony miękkie podkładki pod mysz są trudniejsze do czyszczenia niż twarde. I podobnie jak większość materiałów tekstylnych, mają tendencję do zbierania małych cząstek kurzu i innych zanieczyszczeń, szczególnie w nieużywanych obszarach, i dlatego muszą być czyszczone co jakiś czas.

Podkładka pod mysz do grania

Czy miękkie podkładki przydają się podczas grania?

Podkładki typu SPEED w myszkach z serii x-kom G4M3R Pro zapewniają idealną kontrolę nad myszką redukując tarcie i znacznie przyspieszając wykonywanie zaplanowanego ruchu. Ich tekstura umożliwia wykonywanie płynniejszych ruchów oraz poprawia precyzję i szybkość myszy, ponieważ sensor lepiej odczytuje sygnał. Dodatkowo antypoślizgowy spód zapewnia świetną przyczepność do powierzchni biurka, nawet podczas dynamicznych pojedynków w wirtualnym świecie.

Jest to szczególnie ważne podczas grania w gry FPS, takie jak Call of Duty, Overwatch i Apex Legends, gdzie potrzebujesz większej kontroli nad swoim celownikiem i ruchem. Ponadto, gdy mysz ślizga się po powierzchni z tkaniny, otrzymujesz mniej hałasu niż po twardej powierzchni.

Jakie są twarde podkładki pod mysz?

Świetnie nadają się do szybkich gier, w których priorytetem jest szybkość, a nie kontrola. W przypadku twardych podkładek pod mysz, do przesuwania myszy na dużą odległość potrzebna jest bardzo mała siła. Czyszczenie ich jest bardzo proste, wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, a następnie pozostawić na kilka sekund do wyschnięcia. 

Z drugiej strony, ponieważ są bardzo sztywne, nie można ich złożyć i łatwo przenosić jak miękkie podkładki pod mysz. Dostajesz również trochę hałasu, gdy mysz ślizga się po twardej podkładce pod mysz. Podkładki pod mysz wykonane z aluminium mogą być również zimne w dotyku, co niektórzy gracze uwielbiają, a inni nienawidzą.

Ponieważ nie ma materiału amortyzującego, twarda podkładka pod mysz może być niewygodna lub powodować zmęczenie po dłuższym czasie grania. Twarde podkładki pod mysz do gier powodują również szybsze zużycie stóp myszy niż miękkie podkładki pod mysz.

Jaki powinien być rodzaj wykończenia na krawędziach?

Podkładki bez żadnych szwów na brzegach zwykle zaczynają się strzępić po dłuższym użytkowaniu lub kilku praniach. Może to skrócić żywotność podkładki pod mysz, a także sprawić, że biurko będzie wyglądać nieporządnie.

Dlatego, jeśli zdecydujesz się na miękką podkładkę pod mysz, upewnij się, że ma przeszyte krawędzie, które zapobiegną strzępieniu się. Krawędzie twardych podkładek pod mysz również powinny być gładkie, aby zapobiec strzępieniu i zarysowaniu nadgarstków.

Jaką podkładkę pod mysz wybrać? – podsumowanie

Powinieneś wybrać podkładkę pod mysz w oparciu o swoje konkretne potrzeby. Idealna podkładka pod mysz to taka, która zapewnia wystarczająco dużo miejsca do poruszania myszą bez braku miejsca.

Czy zależy Ci na jak najlepszych wrażeniach z gier? Pomyśl o podkładce pod mysz, która jest wykonana z tkaniny i ma antypoślizgowy tył.  Dodatkowo zapewni idealną kontrolę nad myszką redukując tarcie i znacznie przyspieszy wykonywanie zaplanowanego ruchu. Dzięki takim podkładkom Twoje ruchy będą płynniejsze, ponieważ sensor lepiej odczyta sygnał.

Jeśli zdecydujesz się na dużą lub rozszerzoną podkładkę pod mysz, upewnij się, że biurko do gier ma wystarczająco dużo miejsca, aby mogła się na nim oprzeć.
W aspekcie myszy biurowych najważniejsze jest to, aby zadbać o jak największą wygodę. Dlatego grubsze podkładki pod mysz o większej przestrzeni zapewnią doskonałe podparcie dla nadgarstków i stworzą idealne stanowisko do pisania prac, przeglądania dokumentów czy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi.