Jak podłączyć pada od PS4 do PC? Oto 3 proste sposoby

Pad od PlayStation 4 może być świetnym dodatkiem do PC – szczególnie sprawdzi się w grach sportowych, zręcznościowych czy nawet wyścigowych. W tego typu grach pad DualShock 4 od PlayStation 4 sprawdzi się lepiej od klawiatury i znacznie usprawni oraz uatrakcyjni rozgrywkę. Sparowanie go z komputerem nie stanowi większego problemu i można to zrobić na kilka sposobów.

Czego potrzeba, żeby podłączyć pada od PS4 do PC?

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Oczywiście potrzebny będzie sam pad od PlayStation 4, czyli DualShock 4. Jeśli chcesz podłączyć pada od PS4 do PC bezprzewodowo, to będzie potrzebny także komputer z obsługą technologii Bluetooth. W przypadku gdy nie masz modułu Bluetooth w swoim komputerze, to będziesz potrzebować kabla micro USB.


Jakie oprogramowanie?

Zakładając, że podłączasz pada od PS4 do PC z Windowsem (najlepiej 10), to w każdym przypadku rekomendowana jest aktualizacja sterownika DirectX do najnowszej wersji. Istotna jest także dostępność zestawu bibliotek Visual C 2010/2012 Runtime oraz Microsoft .NET Framework 4. Pamiętaj także o wykonywaniu wszystkich operacji na koncie z ustawionymi prawami administratora.

Niezbędne mogą także okazać się dodatkowe programy:

 • DS4 Windows – w przypadku bezprzewodowego połączenia z komputerem.
 • DS4 Tool – w przypadku przewodowego połączenia z komputerem.

Programy te nie będą Ci jednak potrzebne, jeśli zamierzasz grać w gry przez platformę Steam.

playstation 5 4k

Pad od PS4 na Steam

Sparowanie kontrolera PS4 ze Steamem będzie najprostszą drogą do ogrywania gier na PC z wykorzystaniem DualShocka 4. Rozwiązanie to ma jedną wadę: nie wszystkie interesujące Cię gry mogą działać pod kontrolą Steama. Biblioteka tej platformy jest jednak ogromna. A zatem:

Jak sparować pada od PS4 ze Steam?

 1. Upewnij się, że moduł Bluetooth w komputerze jest aktywny lub kontroler podłączony do komputera za pomocą kabla micro USB.
 2. Uruchom Steam.
 3. Uruchom kontroler, przytrzymując przycisk „PS” i jednocześnie trzymając przycisk „Share”.
 4. Wejdź w zakładkę „Steam” w lewym górnym rogu aplikacji i kliknij „Ustawienia”.
 5. Przejdź do zakładki „Kontroler” i kliknij na „Ogólne ustawienia kontrolera”.
 6. Kliknij na wykryty kontroler i przejdź do preferencji, by ustawić kolor diody i jasność.

Twój pad od PS4 teraz powinien bezproblemowo działać we wszystkich grach na platformie Steam.

Pad od PS4 na PC

Steam nie obsługuje jednak wszystkich gier dostępnych na PC. Platformy takie jak Origin od EA czy Uplay od Ubisoftu nie obsługują domyślnie pada od PS4 i trzeba im w tym pomóc. Oczywiście sposób zadziała także przy grach, których nie obsługuje żadna platforma.

Podłączenie bezprzewodowe

Do podłączenia DualShocka 4 do PC bezprzewodowo potrzebujesz programu DS4Windows. Jest on darmowy i dostępny na oficjalnej stronie producenta. Pobierz go i zainstaluj na swoim komputerze.

Jak sparować pada od PS4 z PC bezprzewodowo?

 1. Upewnij się, że moduł Bluetooth jest włączony.
 2. Połącz kontroler DualShock 4 z komputerem, trzymając przycisk „PS” i jednocześnie „Share”.
 3. Włącz program DS4Windows.
 4. Kontroler powinien być widoczny w oknie dialogowym. Wybierz kolor diody i preferowane ustawienia.

Uwaga: podczas parowania urządzeń może pojawić się konieczność wpisania kodu. Wystarczy wtedy wpisać „0000” i zaakceptować.

Program ten działa jednak na zasadzie małego oszustwa, gdyż sygnał tłumaczony jest na standard XInput. Oznacza to, że uruchomione gry mogą wyświetlać ikony odpowiadające kontrolerom Microsoftu. Jednak domyślne ustawienie klawiszy jest takie samo w przypadku obu padów.

Możesz także przejść do bardziej zaawansowanych ustawień programu i zmienić funkcje klawiszy, siłę wibracji czy martwą strefę. W tym celu kliknij na „Edit” lub stwórz swój profil w zakładce „Profiles”.

Podłączenie przewodowe

Do połączenia DualShocka 4 z komputerem przewodowo potrzebujesz kabel micro USB oraz program DS4 Tool. Pobierz go z oficjalnej strony producenta i zainstaluj.

Jak sparować pada od PS4 z PC przewodowo?

 1. Podłącz kontroler DualShock 4 do komputera przez kabel micro USB.
 2. Włącz kontroler, trzymając przycisk „PS” i jednocześnie „Share”.
 3. System operacyjny rozpocznie pobieranie sterowników.
 4. Uruchom program DS4 Tool, przechodząc do jego folderu i wybierając plik „ScpServer.exe”.
 5. W nowym oknie dialogowym widoczny jest już kontroler, gdzie można skonfigurować jego ustawienia.
 6. Zapisz swoje ustawienia, klikając „Save”.

Pamiętaj o tym, aby w każdym przypadku najpierw uruchamiać pada, a dopiero potem odpowiedni program. Zmniejszy to ryzyko niepowodzenia lub błędu i przyspieszy całą operację. Korzystanie z wymienionych programów jest bezpieczne i nie spowoduje uszkodzenia oprogramowania lub sprzętu. Miłej zabawy!

Zobacz kontrolery DualShock 4 w x-kom