Jak ulepszyć i przyspieszyć laptopa do gier?

Laptopy to konstrukcje raczej zamknięte. Te gamingowe również. O ile w większości desktopów istnieje opcja wymiany poszczególnych komponentów na lepsze, tak w notebookach możliwości te są mocno ograniczone. Bywa nawet tak, że w ogóle ich nie ma. Czy w związku z tym możemy zrobić cokolwiek, żeby ulepszyć i przyspieszyć działanie laptopa do gier? Istnieje kilka rozwiązań, które przywołamy dla Was w tym wpisie.

Dołożenie RAM-u do laptopa gamingowego

Jedno z niewielu usprawnień hardware’owych, które można zaimplementować w większości laptopów, także tych przeznaczonych do gier. Jeżeli wiecie, że Wasz notebook ma wolny slot na dodatkową kość RAM-u, dołożenie pamięci operacyjnej może być dobrym pomysł.

RAM odgrywa kluczową rolę w działaniu gier. Podczas rozgrywki wiele informacji, takich jak tekstury, modele postaci, dane o świecie gry i inne, jest wczytywane do pamięci RAM, aby można było je szybko przetwarzać. Dzięki temu gra działa płynnie, a elementy świata gry są szybko renderowane.

Jeśli macie wystarczającą ilość RAM, będzie to miało pozytywny wpływ na płynność gry, ponieważ wszystkie potrzebne dane są łatwo dostępne. Jeśli jednak RAM-u jest zbyt mało, system będzie musiał korzystać z pamięci wirtualnej na dysku twardym, co jest znacznie wolniejsze i może powodować opóźnienia.

Jest to szczególnie istotne w przypadku tytułów z dużymi, otwartymi światami lub skomplikowanymi scenami z wieloma postaciami i obiektami wymagają więcej RAM-u, aby prawidłowo i płynnie działać.

Kiedy warto zainwestować w dodatkową pamięć operacyjną? Update wskazany jest wtedy, gdy chcecie ulepszyć lub przyspieszyć gamingowego laptopa, który ma 8 GB RAM-u lub mniej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwiększyć pamięć, na przykład, z 16 GB do 32 GB RAM-u.

pamięć ram

Wymiana dysku HDD na SSD

Ta porada dotyczy wyłącznie posiadaczy naprawdę już sędziwych laptopów do grania, bo od dobrych kilku lat montowanie dysków SSD jest już standardem, nawet w sprzętach z najniższej półki cenowej. Jeśli jednak posiadacie sprawną maszynę wyposażoną w dysk HDD i chcecie w jakiś sposób ją ulepszyć, zamontowanie SSD będzie zmianą, która zrobi kolosalną różnicę.

Czyszczenie i konserwacja

„Wąskim gardłem” laptopów do grania jest przede wszystkim kwestia chłodzenia. Kompaktowa konstrukcja notebooków sprawia wiele trudności w efektywnym odprowadzaniu na zewnątrz ciepła z komponentów, które w przypadku sprzętów gamingowych generują znacznie wyższe temperatury, niż ma to miejsce w laptopach biurowych czy biznesowych.

Jeszcze gorzej rzecz wygląda, kiedy wewnątrz laptopa zacznie się gromadzić kurz i brud. Zakurzone i zabrudzone wentylatory nie działają tak, jak powinny, co niestety przekłada się na wyższe temperatury komponentów. A warto pamiętać, że wyższe temperatury procesora czy karty graficznej to, po pierwsze, krótsza żywotność laptopa, a po drugie – gorszy komfort grania. Chociażby ze względu na zjawisko dławienia termicznego (ang. Thermal throttling), gdzie wysokie temperatury powodują automatyczne i celowe obniżenie wydajności, np. procesora tak, aby temperatura szybko wróciła do normy.

Co z tego wynika? Otóż regularne czyszczenie wnętrza laptopa, w tym wentylatorów, może poprawić chłodzenie, a tym samym też wydajność. To również świetny sposób na to, aby wydłużyć życie notebooka.

Dobrą praktyką jest również cykliczna wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów, jeśli laptop je posiada, co najmniej raz na dwa lata, choć wskazane jest zrobienie tego raz do roku.

Zakup podkładki chłodzącej

Dobrze dobrana podkładka chłodząca bywa wybawieniem w przypadku laptopów do gier. Wielu użytkowników kwestionuje efektywność tego typu urządzeń, natomiast zeszłoroczny test przeprowadzony przez Bartka Kwaśkiewicza dobitnie pokazuje, że podkładka chłodząca potrafi obniżyć temperatury na procesorze i karcie graficznej nawet o 10 stopni Celsjusza.

Nie wierzycie? Sprawdźcie tekst: Podstawka chłodząca do laptopa – czy warto? Test 10 modeli

Jak ulepszyć laptopa do gier? Optymalizując działanie systemu

Granie z włączoną przeglądarką w tle, uruchomione zbędne aplikacje, których działania nie widać… im więcej tego jest, tym więcej zasobów wykorzystują komponenty laptopa i tym mniej zasobów przeznaczonych na płynne działanie gier.

O tym, jak wiele aplikacji działa tle, dowiecie się, korzystając z Menedżera Zadań (wywołacie go skrótem klawiszowym Ctrl + Alt + Delete). W zakładce „Uruchamianie” znajdziecie listę aplikację wraz z oznaczeniem, jak wpływają na uruchamianie komputera. Tutaj również możecie wyłączyć pojedyncze pozycje, choć oczywiście warto mieć świadomość, co ewentualnie się wyłącza.

Regularne aktualizacje

Pamiętajcie o regularnych aktualizacjach laptopa, czy to pod kątem systemu, czy sterowników. Aktualizacje nie powstają bez powodu. W teorii zawsze służą temu, aby system czy sterownik działał lepiej, wydajniej, bez błędów, które zostały wcześniej zauważone, a także z większym bezpieczeństwem dla użytkownika i jego danych.

Większość producentów dołącza do gamingowych laptopów autorskie oprogramowanie, które przypomina o aktualizacjach, kiedy te zostaną udostępnione przez twórców do pobrania.

Laptopy RTX serii 30

A może czas na zmianę i zakup nowego laptopa do gier?

Czasami nie ma innego wyjścia i trzeba po prostu powiedzieć „do widzenia” temu, co stare, i „dzień dobry” temu, co nowe. Jeśli rozważacie zakup nowego gamingowego laptopa, koniecznie odwiedźcie nasz ranking:

Sprawdź polecane produkty:


Możecie również zapoznać się z zupełnie innym podejściem do grania w gry na laptopach:

Jeśli zaś dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z laptopami gamingowymi, koniecznie sprawdźcie inny nasz tekst: