Laptopy do gier. Co warto o nich wiedzieć? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Jaki laptop jest, każdy widzi: ma podstawę połączoną z pokrywą zawiasami, ma ekran, klawiaturę, gładzik, a w środku skrywa te same komponenty, co desktop, tyle że w pomniejszonej wersji. Laptopy możemy dzielić według różnych kryteriów, jednak najczęściej używanym jest kryterium przeznaczenia. I tak, na przykład, wyróżniamy laptopy do domu i biura, biznesowe ultrabooki czy laptopy do gier. W niniejszym wpisie zajmiemy się tymi ostatnimi i spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań, które często towarzyszą laptopom gamingowym.

Co to właściwie jest ten laptop gamingowy?

Najprościej rzecz ujmując – jest to przenośny komputer zaprojektowany i stworzony z myślą o graczach. Co to oznacza? Po pierwsze – odpowiednio wydajne podzespoły, które pozwalają na uruchamianie wymagających gier i względnie komfortową rozgrywkę. Po drugie – wiele udogodnień wprowadzanych z myślą o graczach, na przykład matryce z wysoką częstotliwością odświeżania, oświetlenie RGB czy klawiaturę dostosowaną do potrzeb i nawyków osób, które regularnie grają w gry.

dell alienware x17 r1

Czym laptop gamingowy różni się od zwykłego?

Tym, co rzuca się w oczy jako pierwsze, jest design. O ile laptopy biurowe czy biznesowe w większości stawiają na klasyczny minimalizm, tak ich gamingowe odpowiedniki pozwalają sobie na znacznie więcej. Laptopy dla graczy charakteryzują się odważnym, niekiedy też „agresywnym” wzornictwem. Niektóre modele posiadają oświetlenie RGB na klawiaturze i innych elementach.

Rzecz kolejna – waga. Notebooki dla graczy są znacznie cięższe niż na przykład biurowe. Nietrudno się domyśleć, dlaczego tak jest. Obsługa nowych gier AAA wymaga sporej mocy obliczeniowej, moc obliczeniowa – komponentów, a komponenty – odpowiednio efektywnego chłodzenia, które swoje waży.

A skoro już przy komponentach jesteśmy: notebook dla gracza wymaga nie tylko wydajnego procesora, ale również dedykowanej karty graficznej. W notebookach określanych mianem „biurowych” w większości przypadków wystarcza zintegrowany układ graficzny. Co prawda nie oferuje on tak dużej mocy obliczeniowej, jak dedykowane GPU, ale raz, że do zadań typowo biurowych (obsługa pakietu Microsoft 365, praca z przeglądarką) nie potrzeba tak olbrzymiej wydajności, a dwa — dzięki takiemu rozwiązaniu współczesne notebooki biurowe są bezgłośne, lekkie (nie ma potrzeby stosowania ciężkiego aktywnego chłodzenia) i nie generują wysokich temperatur.

Laptopy gamingowe często posiadają więcej złączy niż standardowe notebooki. To sprawia, że możemy do nich podłączyć jednocześnie wiele akcesoriów, bez konieczności pomagania sobie przejściówkami. Obowiązkowe gniazdo RJ-45 z kolei nie uzależnia graczy od jakości bezprzewodowego połączenia z Wi-Fi, ale pozwala łączyć się z siecią przewodowo, co najczęściej oznacza stabilniejszą rozgrywkę online.

legion 5 2022 srgb 100%

Ile kosztuje laptop gamingowy?

To bardzo ogólne pytanie, więc można odpowiedzieć na wiele rozmaitych sposobów. To również pytanie, które generuje odpowiedzi z krótkim terminem przydatności, wszak ceny laptopów zmieniają się dość dynamicznie. A już szczególnie teraz, kiedy doświadczamy wysokiej inflacji, a kurs dolara od ponad 1,5 roku utrzymuje się na poziomie powyżej 4 złotych.

Zacznijmy od tego, jak na ten moment wygląda dolna i górna półka cenowa laptopów dla graczy. W sklepie x-kom najtańsze notebooki gamingowe (stan na 1 czerwca 2023) kupimy za niewiele poniżej 3 tysięcy złotych. Oczywiście są to urządzenia przecenione, z komponentami, które swoją premierę miały kilka lat temu (np. procesory 10. generacji firmy Intel), więc trudno oczekiwać, aby udźwignęły najnowsze tytuły, zwłaszcza te najbardziej wymagające sprzętowo.

Natomiast w tej cenie to i tak jest opcja do rozważenia, szczególnie jeśli gracie w starsze gry, albo jesteście fanami pozycji „indie”, a przy okazji też wykorzystujecie laptop do pracy biurowej.

O czym warto pamiętać przy okazji zakupu tanich notebooków dla graczy, to sprawdzenie, czy interesujący nas model jest sprzedawany razem z systemem, czy bez. Drugi wariant naturalnie wymusza na nas dodatkowy koszt, jakim jest zakup klucza licencyjnego do systemu Windows (zakładam, że nie będziecie grać na Linuksie albo ChromeOS).


Jeśli chodzi o przeciwny biegun, tutaj tak naprawdę „sky is the limit”. W ofercie x-komu za najdroższe laptopy do gier trzeba w tym momencie zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Znajdziemy tutaj między innymi model Dell Alienware m16 R1, który miałem okazję przetestować i zrecenzować na łamach Geeksa.

Ile kosztuje DOBRY laptop do gier?

Pod przymiotnikiem „dobry” mogą kryć się najróżniejsze oczekiwania. Aby jednak w ogóle odpowiedzieć na to pytanie, musimy ubrać te oczekiwania w jeden konkretny pakiet. Uznajmy więc, że „dobry” laptop do gier pozwala uruchomić najnowsze gry na co najmniej średnich ustawieniach graficznych, do tego posiada 16 GB RAM lub więcej oraz matrycę z odświeżaniem na poziomie minimum 120 Hz. Dobrze również, aby taki laptop posiadał pojemny dysk, wszak gry z roku na rok „ważą” coraz więcej; przyjmijmy za minimum 512 GB.

Jeżeli przełożymy takie kryteria na konkretne filtry produktów w sklepie x-kom, szybko okaże się, że wyniki są… różne. Na liście można zauważyć laptopy nawet za cenę około 3,5 tysiąca złotych, działające na procesorach Intel Core i5 11. generacji oraz (w większości) kartach GeForce RTX 3050 (lub 3050 Ti). Przeważają jednak laptopy kosztujące 4 tysiące złotych lub więcej.

Oczywiście różnice cenowe między poszczególnymi modelami bardzo często wynikają z niuansów, których nie sposób włączyć do ogólnego skądinąd pytania, ile kosztuje dobry laptop do gier. Z drugiej strony jednak nie będzie przesadną kontrowersją, jeśli napiszę, że w chwili obecnej, zalecaną kwotą minimalną, jaką warto przeznaczyć na gamingowy laptop, jest 4 tysiące złotych.

asus tuf dash f15 matryca ewv

Czy na laptopie gamingowym da się pracować?

Jak najbardziej. Oczywiście praca pracy nierówna i wiele zależy od rodzaju wykonywanych zadań. Wykorzystywanie laptopów dla graczy wyłącznie do pracy z edytorami tekstu i przeglądarką może być postrzegane za marnowanie potencjału tych potężnych urządzeń. Natomiast jeśli ktoś łączy pracę z graniem w gry i ceni sobie możliwość wykonywania jednego i drugiego na jednym urządzeniem, wtedy laptop gamingowy będzie rozwiązaniem wręcz idealnym.

Warto wspomnieć, że ze względu na dużą moc obliczeniową, wynikającą głównie z obecności dedykowanych układów graficznych, laptopy dla graczy są często wykorzystywane jako mobilne stacje robocze dla fotografów, grafików, montażystów wideo, ale też dla architektów, konstruktorów i projektantów, którzy pracują z narzędziami typu AutoCAD.

Dodatkowym atutem przemawiającym za takim właśnie wykorzystaniem notebooków gamingowych jest to, że część modeli jest wyposażana w fenomenalne wyświetlacze – z dużą rozdzielczością, wysokim kontrastem i wiernie odwzorowaną paletą barw, co sprawia, że zaopatrzenie się w zewnętrzny monitor nie stanowi konieczności, lecz opcję.

Czy laptop do gier nadaje się do nauki?

Oczywiście, że tak. Jeszcze bardziej nadaje się do tego, żeby naukę symulować, na przykład przed rodzicami, i grać w ulubione gry, kiedy nie akurat nie patrzą.

msi katana 15 hogwarts legacy

„Ile trzyma bateria w laptopie gamingowym?”

Czas pracy baterii w laptopie gamingowym zależy od wielu czynników, takich jak podejmność akumulatora i jakość ogniw, wydajność sprzętu, zużycie energii przez komponenty, jasność ekranu, ustawienia oszczędzania energii i obciążenie systemu. Zazwyczaj laptopy gamingowe mają większą moc obliczeniową i bardziej energochłonne podzespoły, co skraca czas pracy na baterii w porównaniu do standardowych laptopów.

Warto pamiętać, że laptop gamingowy zazwyczaj wymaga podłączenia do zasilania, gdy jest używany do wymagających gier. To pozwala na pełne wykorzystanie jego mocy obliczeniowej i uniknięcie ograniczeń wynikających z czasu pracy na akumulatorze. Mówiąc wprost – granie w gry „na baterii” wiąże się z kompromisami. Albo spadek wydajności za cenę wydłużenia grania bezprzewodowego, albo pełna moc, która wydrenuje baterię bardzo szybko.

Jeśli jednak korzystacie z laptopa w kontekście lżejszych zadań, takich jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów, a przy tym zoptymalizujecie softowo wydajność sprzętu (albo oprogramowanie producenta zrobi to za Was), wówczas czas pracy baterii zauważalnie się wydłuży. Na ile zauważalnie? To już zależy od konkretnego modelu i ustawień systemowych.

gigabyte g5 mf rtx 4050

Czy laptopy gamingowe się grzeją?

Niestety tak. W większości przypadków nie ma znaczenia, czy mówimy o gamingowych notebookach za 3–4 tys. zł, czy o ultrawydajnych maszynach kosztujących powyżej 20 tys. zł. Ba, z mojej praktyki recenzenckiej wynika, że niejednokrotnie droższe laptopy gamingowe, a tym samym te bardziej wydajne i energożerne potrafią generować wyższe temperatury, niż tańsze odpowiedniki z kartami GTX lub słabszymi wariantami RTX-ów.

Czy to wada tego typu sprzętu? Raczej nie użyłbym tego słowa. Powiedziałbym, że to coś, z czym po prostu trzeba się liczyć, rozważając zakup laptopa do gier.

Laptopy gamingowe mają tendencję do nagrzewania się z kilku powodów:

  1. Wydajność i moc obliczeniowa: laptopy gamingowe są zazwyczaj wyposażone w mocne procesory i karty graficzne, które generują dużą ilość ciepła podczas intensywnych obliczeń. Im większa wydajność, tym większe jest generowane ciepło.
  2. Kompaktowa konstrukcja: notebooki dla graczy, w przeciwieństwie do desktopów, mają wewnątrz obudowy ograniczoną przestrzeń, w której muszą pomieścić wszystkie swoje komponenty. Ich konstrukcja powoduje, że części są blisko siebie, a układ chłodzenia jest bardziej skomplikowany. Brak odpowiedniej wentylacji i przepływu powietrza może prowadzić do zwiększonego nagrzewania się urządzenia.
  3. Niewystarczający układ chłodzenia: laptopy gamingowe muszą radzić sobie z większym wydzielaniem ciepła niż zwykłe laptopy, co wymaga bardziej zaawansowanego układu chłodzenia. Niektóre modele mogą mieć słabsze lub mniej efektywne wentylatory i chłodnice, co prowadzi do większego nagrzewania się podzespołów.
  4. Obciążenie systemu: gry komputerowe są wymagającymi zadaniami, obciążającymi procesor, kartę graficzną i inne komponenty. Im bardziej wymagające gry i wyższe nastawy graficzne, tym zwiększa się zużycie energii, a tym samym również generowane ciepło.