iPhone 5. Rozpędza się jeszcze bardziej i zmienia design

Na 2012 rok kalendarz Majów zapowiadał koniec świata. Apple się tym nie przejęło i wypuściło kolejnego iPhone’a – iPhone 5. Nowy, wykonany w sporej części z aluminium produkt, wyposażony był m.in. w pionierski procesor Apple A6, 4-calowy ekran LED oraz możliwość obsługi LTE. Czy faktycznie był największą rzeczą, jaka przydarzyła się marce od wynalezienia pierwszego iPhone’a?

Najcieńszy smartfon roku apokalipsy?

Jakkolwiek tytuł ten przypadł raczej chińskiemu Oppo Finderowi, iPhone 5 niewiele mu ustępował. Cieńszy o 18 procent, a lżejszy o 20 od swojego poprzednika – iPhone’a 4s, miał grubość 7,6 mm. Skoro mowa o procentach, to w przypadku tyłu obudowy aż 80% powierzchni wykonane było – po raz pierwszy w historii iPhone’ów – z aluminium anodyzowanego aluminium serii 6000. Pozostałe 20 procent stanowiło ceramiczne lub barwione szkło.

Z przodu znajdował się mierzący 4 cale wyświetlacz LED Retina o rozdzielczości 1136 x 640 pikseli, a także gęstości 326 pikseli na cal. Tyle samo było w przypadku 4s, o 44 procent zwiększyło się jednak w stosunku do niego nasycenie barw. Wyświetlacz obsługiwał także technologię multi-touch, a przed palcowaniem chroniło go oleofobowa powłoka.

Podróż do wnętrza iPhone’a 5

Mózgiem iPhone’a 5 był wprowadzony przy okazji jego premiery procesor Apple A6. Dwa razy szybszy od starszego o przeszło rok Apple A5, osiągał maksymalne taktowanie 1,3 GHz. Od poprzednika był także mniejszy oraz bardziej energooszczędny. Posiadał również więcej RAM-u, bo 1 GB. W „piątce” znajdował się także slot nano-SIM – mniejszy niż micro-SIM w iPhone 4s i iPhone 4.

apple a6 iphone 5

iPhone 5 pracował w oparciu o system iOS – wyjściowo był to iOS 6. Rozszerzone zostały w nim możliwości asystenta Siri, któremu można było dyktować tweety i statusy facebookowe czy rezerwować miejsce w restauracji. Zawierał także nowe lub zaktualizowane aplikacje – Apple Maps czy Apple Passbook (obecnie znaną bardziej jako Apple Wallet). Na iPhonie można było także korzystać z komunikatora IMessage.

Łączność z iPhone 5

Wnętrze iPhone’a 5 skrywało także moduł LTE, dzięki któremu wzrastała wydajność połączeń bezprzewodowych. Apple chwaliło się zastosowaniem rozwiązania z pojedynczym radiem, które idealnie mieściło się w cienkiej obudowie. Na zewnątrz  znajdował się z kolei port dla wtyku Lightning. To w pełni cyfrowe łącze było smuklejsze, gdyż obsługiwało 8, a nie 30 pinów, jak we wcześniejszym, używanym od 2003 roku. Dostępna była niemniej przejściówka pozwalająca na łączenie iPhone’ 5 z akcesoriami używającymi starszego złącza. Wtyczkę Lightning można było również podłączać dwustronnie. 

earpods iphone 5
Źródło: Apple

Do iPhone’a 5 dołączano także słuchawki Apple EarPods, kompatybilne z wcześniejszymi modelami (od iPhone’a 3GS wzwyż). Zaprojektowano je tak, by ulepszyć obustronny przepływ powietrza i tym samym poprawić jakość dźwięku. Choć były też dołączone do iPod Toucha piątej generacji i iPod Nano siódmej, tylko te sprzedawane z iPhone’m 5 miały przełącznik i mikrofon.

(Prawie) Powtórka z rozrywki, czyli aparat 8 Mpix

Jeśli chodzi o obecny w iPhone 5 aparat, był prawie ten sam, który użytkownicy znali już z 4s. Prawie, bo iSight 8 Mpix był o 25 procent mniejszy, ale za to o 40 procent szybszy. Obiektyw został także pokryty szafirową, a nie szklaną powłokę. Nowy iSight pozwalał wykonywać zdjęcia panoramiczne o rozdzielczości do 28 Mpix (przez przesunięcie płynnym ruchem kamery wokół sceny), a także fotografować podczas nagrywania video. W przypadku rejestrowania filmów ulepszono z kolei stabilizację obrazu i dodano możliwość wykrywania nawet 10 twarzy.

iphone 5 tył isight
Źródło: Apple

Na froncie iPhone’a 5 znalazła się natomiast kamera FaceTime HD. Zapewniała czystość obrazu podczas połączeń w aplikacji FaceTime, pozwalała na robienie selfie i nagrywanie filmów w HD 720p. Zdjęcie wykonywane tylnym lub przednim aparatem można było udostępniać poprzez iCloud.

Produkcja iPhone’a 5 zakończyła się niespełna rok po premierze. W tym samym czasie zaprezentowano aż dwóch jego następców, którzy obaj nadal posiadali w nazwie numer 5.

Źródła: Apple, the unofficial AppleKeynotes channel, Time, TechRadar, VentureBeat, Engadget, ZDNet

Poznajcie iPhone 4s

Zobaczcie też iPhone 5s oraz iPhone 5c