iPhone 3G s. Jeszcze szybszy, z dodatkami i lepszą kamerką

Nadchodzi rok 2009 a wraz z nim iPhone 3G s, który jest najprościej mówiąc – ulepszoną wersją modelu sprzed roku. Jako pierwszy smartfon od Apple posiada nadal jedną, ale zdecydowanie lepszą 3 Mpix kamerkę – a ta potrafi w końcu nagrywać. iPhone 3G s z 2009 roku to również pierwszy smartfon Apple, który proponuje dwie wersje kolorystyczne obudowy – czarną i białą.

iPhone z 2009 roku

Jeśli idzie o wygląd zewnętrzny, iPhone 3G s praktycznie nie różni się od modelu z 2008 roku. Zmieniło się za to jego wnętrze. Smartfon został wyposażony w procesor o szybszym taktowaniu oraz podwojono jego pamięć RAM – z 128 do 256 MB. Za grafikę odpowiada w nim PowerVR SGX. iPhone 3G s możemy kupić w dwóch wersjach pamięci wewnętrznej, która również została zwiększona – 16 i 32 GB. Niestety nadal nie poszerzymy jej za pomocą karty microSD.

iPhone 3G s jest jeszcze szybszy

Skrót „s” w nomenklaturze Apple pojawia się nieprzypadkowo i zarówno w tym, jak i późniejszych przypadkach będzie oznaczał szybszą wersję wydanego uprzednio smartfona. Według zapewnień przedstawicieli Apple podczas prezentacji modelu, wersja iPhone 3G s z 2009 roku jest ponad dwa razy wydajniejsza i szybsza od swojego poprzednika. Jak się później okaże, odczuwalne jest to przede wszystkim przy korzystaniu z modułu transmisji danych, przesyłaniu plików za pomocy iTunes czy streamowania filmików wideo.

apple iphone 3gs
Źródło: Apple

Dodatki i udoskonalenia w iPhone 3G s

iPhone 3G s posiada kamerkę o zwiększonej rozdzielczości 3 Mpix. Soczewka po raz pierwszy potrafi nagrywać filmy 640 x 480p. Co więcej, wyświetlacz 3,5” pokryto w nim po raz pierwszy tzw. powłoką oleofobową, zapobiegającą pozostawianiu odcisków palców. Telefon co prawda palcował się nadal, ale o wiele łatwiej było te odciski usunąć.

W wersji iPhone 3G s ulepszono także baterię, która według oficjalnych informacji wytrzymuje aż do 12 godzin rozmów w sieci 2G, a do 5 godzin w sieci 3G. W praktyce, iPhone 3G s przy standardowym korzystaniu z Internetu i rozmowach wystrzymywał około 3-4 dni bez ładowania, a to już był imponujący wynik na tamten czas i przy takiej multimedialności.

Innowacyjne VoiceControl

VoiceControl to nic innego jak funkcja sterowania głosowego smartfonem, która po raz pierwszy pojawiła się właśnie w iPhonie 3G s. Polega na wydawaniu konkretnych komend poprzez wypowiedzenie ich na głos, po uprzednim wciśnięciu przycisku „Home”. Następnie, sprzęt je weryfikuje i potwierdza przyjęcie polecenia, natychmiastowo je wykonując. Trzeba przyznać, że jak na nowe i mało powszechne wówczas rozwiązanie, funkcja działa bardzo sprawnie.

Interesują Cię inne modele iPhone’a? Zajrzyj do tekstu: Flashback: Historia iPhone’a. Modele od 2007 do 2019 roku.

Poznajcie iPhone’a 3G 

Zobaczcie też iPhone 4

Źródło: Apple