Czerń i kontrast
Zanim zaproszę Was do lektury tej sekcji, mam do Was, Drodzy Czytelnicy, prośbę. Otóż aby lepiej zrozumieć, czym jest i co pod względem jakości obrazu reprezentuje 55QN85B, proszę Was, abyście najpierw zapoznali się z recenzjami dwóch telewizorów, tj.:
- 55QN85A (bezpośredni poprzednik 55QN85B),
- oraz 65QN85A (większy modelu z serii QN85A).
Recenzje ww. modeli zawierają informacje, które pozwolą nie tylko lepiej zrozumieć zmiany wprowadzone w modelu 55QN85B, lecz także podjąć decyzję, który model wybrać (w chwili gdy to piszę oba, tj. 55QN85A i 55QN85B, są dostępne w krajowych sklepach).
Ogólne wrażenia z oglądania 55QN85B w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu są podobne do poprzednika, a w wielu scenach prawie identyczne. Oczywiście „prawie” nie oznacza tak samo i po pewnym czasie da się zobaczyć różnice.
Aby je znaleźć, jak zwykle zacząłem od policzenia stref. I tu czekała na mnie spora niespodzianka. Podczas powtórnego liczenia otrzymałem inny wynik niż podczas pierwszego, w związku z czym, liczenie musiałem powtórzyć. Po trzecim liczeniu wyszło na jaw, że nie ma takiej samej liczby stref jak poprzednik, co było dla mnie sporym zaskoczeniem. W związku z tym dokonałem w sumie 5 czy 6 pomiarów, licząc strefy na przemian, patrząc na ekran gołym okiem lub to, podczas kolejnego liczenia, patrząc na niego okiem cyfrowej kamery (której przetwornik obrazu jest czulszy).
Wyniki tego liczenia, na które poświeciłem w sumie niemalże pół godziny, nie pozostawiły cienia wątpliwości: inżynierowie (albo księgowi) Samsunga postanowili zredukować liczbę stref (niestety). I tak okazało się, że zamiast 576 stref jak w modelu 55QN85A, w 55QN85B mamy:
- 36 strefy w poziomie (też 36 w 55QN85A),
- 14 stref w pionie (ale 16 w 55QN85A),
…czyli razem aż 504 niezależne strefy. Oznacza to, że:
Telewizor za taką sumę pieniędzy a minusów tyle samo co plusów… Super po prostu. Może czas na test jakiegoś miniled Qned od LG bo nigdzie nie można takiego przeczytać i zobaczyć.
W takiej cenie wolałbym zdecydowanie Sony OLED XR-55A90J który obrazem i dźwiękiem stoi przynajmniej klasę wyżej. Samsunga coraz bardziej ponosi. Sam mam obecnie Sony ale model LCD X90J i jeśli już kiedyś miałbym zmieniać to na pewno na jakiegoś OLED-a od Sony na poziomie właśnie A90J
Witam
A ja czekam z niecierpliwością na testy Sony xr-65x95K oraz następcę TCL c825 czyli C835.
Czy ma Pan w planach test nowych telewizorów Sony na 2022 rok? , chodzi konkretnie o Sony X90K i Sony X95K.
Zagwozdka brzmi czy wziąć w 55 cali qn85a czy q80a?
ADS , mini led i ponad 500 stref wygaszania vs VA, 50 stref, zwykły led. Cena prawie identyczna.
Trochę oglądania pod kątem, trochę na wprost. Filmy z napisami, trochę sportu, trochę odbić od akwarium wieczorem i od okna w dzień i bądź tu mądry. Dzień/noc – 60/40. Przeczytałem Pana testy, fajne, dzięki. Ale za cholerę nie wiem który wybrać. Pomoże Pan ? lub ktoś
I jaki tv wybrałeś? Sam waham się przy 55″ ale między qn85b a q80b.
Qn85b jest zdecdowanie lepszy
Q80b ma matryce VA ponoć . Nie powinien być jednak lepszy?
Jeden z popularnych stacjonarnych sklepów z elektroniką sprzedaje go jako tv z technologią Full Array Led, zmienili to w opisie, poprzednio opisywali go jako tv z technologią Mini Led.
Czy można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć że każdy egzemplarz telewizora oznaczonego jako 55QN85B posiada podświetlenie zbudowane z diod Mini Led?
W teście i posumowaniu zabrakło bardzo ważnej informacji że Samsung ma w głębokim poważaniu klientów polskich i w TV za ponad 5k zł zlikwidowano funkcję PVR czyli możliwości nagrywania na dysk po USB. Dodam że w odpowiedniku sprzedawanym w reszcie Europy ta funkcja działa
Zastanawiam się nad wyborem opisanego QE55QN85BA a QE55Q80BA. Pierwszy ma matryce ADS. Nie wiem jak QE55Q80BA? QE55Q77 ma VA. W testach QE55Q77 wypada widzę gorzej mimo matrycy VA teoretycznie lepszej ?
Witam . Mam QE55Q80B. W opisie i specyfikacjach matryca VA . Z obserwacji głębokości czerni i kontrastu mojego QE55Q80B też mogę potwierdzić że jest na matrycy VA . IPS mają wersje na rynek północno amerykański produkowane w Meksyku . Zobserwacji obu modeli to jest QE55Q80B i QN85B mogę napisać że na pierwszym aureole w okół jasnych obiektów są mniejsze i mniej dokuczliwe (matryca VA) natomiast w drugim lepsze kąty widzenia i lepsze kolory pod kątem ale za to aureole potrafią być bardzo widoczne . Nawet w dzień (matryca IPS ) .
Czy ten telewizor 55QN85B tak, jak jego poprzednik w wersji A ma również powłokę antyrefleksyjną. Jeżeli tak, to gdzie tą informację można znaleźć? Mam b. nasłoneczniony pokój i nie wiem, czy nie będzie za dużo refleksów od okien?
Jak podłączyć mikrofon do tego TV?