Większy, lepszy i jeszcze bardziej uniwersalny. Test i recenzja telewizora Samsung 65DU8002

W swojej aktualnej ofercie telewizorów 4K firma Samsung ma tylko trzy serie elcedeków nie będącymi tzw. QLED-ami.
Spośród nich seria DU8002 jest najwyższą (DU9002 to tylko 1 model, a więc trudno mówić o serii). Co ciekawe, model 65DU8002 wypadł znacznie lepiej od 55DU8002. A czy tego pierwszego warto kupić, dowiecie się z recenzji telewizora Samsung 65DU8002.

Samsung 65DU8002 jest telewizorem klasy budżetowej, który ze względu na niezłą czerń, dobry kontrast oraz atrakcyjne kolory sprawdzi się zarówno podczas oglądania telewizji w ciągu dnia, jak i filmów w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.
Tak. Niezła jakość obrazu oraz bogate multimedia czynią z niego atrakcyjną propozycję dla użytkowników mających ograniczony budżet. Sporą zaletą jest też zauważalnie wyższa szybkość działania od niższej serii DU7102.
Degradacja barw pod kątem oraz niska ostrość obrazów ruchomych mogą nie spodobać się niektórym użytkownikom, w tym graczom.

O telewizorze Samsung 65DU8002

Seria 8002 plasuje się poniżej QLED-ów z serii Q6xD i obejmuje modele o przekątnych od 43 aż do 85 cali. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych serii telewizorów w gamie koreańskiego producenta i przeznaczona jest dla szerokiego grona konsumentów.

Samsung UE65DU8002KXXH (dalej dla uproszczenia zwany 65DU8002) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Tizen oraz oprogramowania systemowego w wersji 1120.6. Zastosowano platformę sprzętową NIKEL, która szybkością działania przewyższa znaną z niższej serii DU7192 platformę KANTSU2.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model UE65DU8002KXXH
Kraj produkcji Made in Slovakia
Wersja panelu 02
Testowany egzemplarz telewizora udostępnił nam producent, za co dziękujemy.

Design

Samsung 65DU8002 jest telewizorem o ładnej, smukłej i atrakcyjnej stylistyce. Jakość wykonania jest dobra i adekwatna do ceny urządzenia.

W konstrukcji Samsung 65DU8002 można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu pod kątem Samsung 65DU8002
  • tylna ścianka: plastik;
  • ramka wokół ekranu: plastik;
  • szerokość ramki: 5 mm;
  • nóżki: plastik;
  • rozstaw nóżek: 1064 mm;
  • prześwit maksymalny: 64 mm (na środku);
Regulacja wysokości nóżek Samsung 65DU8002
nóżki mają bardzo przydatny wihajster, który pozwala zwiększyć prześwit (na zdjęciu wihajster w pozycji prześwitu minimalnego, czyli ustawieniu fabrycznym)
  • gniazda: po prawej stronie;
  • kabel zasilania: odłączany;
  • pilot: ze zmniejszoną liczbą przycisków, akumulatorem i ogniwem fotowoltaicznym (TM2360E).
Pilot Samsung 65DU8002

Jakość obrazu Samsunga 65DU8002

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA (BGR) o strukturze subpikseli żywo przypominającej rozwiązania firmy Sakai Display Products (czyli Sharpa). Główną zaletą matryc typu VA jest natywny kontrast – wyższy niż w matrycach typu ADS/IPS.
Subpiksele Samsung 65DU8002
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, dzięki czemu telewizor może się pochwalić naprawdę smukłą obudową.
Termogram Samsung 65DU8002

Kolory

Pomiary oraz analiza wzrokowa wykazały, że odwzorowanie barw przez Samsunga 65DU8002 stoi na całkiem dobrym poziomie.

W ocieplonym (tj. wykazującym nadmiar składowej czerwonej i niedobór niebieskiej [5704K]) trybie filmmaker średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 3,6, a więc powyżej progu postrzegalności (3,0).

Wynika to ze zbyt ciepłej fabrycznej kalibracji telewizora oraz z barw czerwonej i żółtej, które były nieco zbyt mocno nasycone. To „podkręcenie” barw dawało żywy i subiektywnie bardzo atrakcyjny obraz bez większych negatywnych skutków, no może poza nieco zbyt intensywną barwą ludzkiej skóry (ale i to nie we wszystkich scenach). Tak jakby producent zdecydował się „podstroić” kolory pod użytkownika, który lubi mocniej nasycone barwy. Pod kątem kolory bledną i ciemnieją, ale w sposób typowy dla dobrych matryc typu VA.
Jeśli chodzi o biel, to nie było z nią żadnych problemów: była jednolita i wolna od winietowania.

Szeroka paleta barw

Pod tym względem testowany telewizor wypadł mocno przeciętnie, bowiem potrafi wyświetlać paletę barw jedynie poszerzoną w stosunku do standardowej. Mierzone powierzchniowo pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 82%, co jest wynikiem raczej słabym z punktu widzenia reprodukcji treści szerokogamutowych. No cóż, ekonomiczne podświetlenie Dual LED nigdy pod tym względem prymusem nie było.

Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 9,7, co jest raczej miernym wynikiem. Powód? Zarówno zbyt mała luminancja, jak i niedostateczne nasycenie barw. 

Jednakże na tej półce cenowej taki wynik nie dziwi: mamy tu przecież do czynienia nie z zaawansowanym technicznie flagowcem, lecz ekranem co najwyżej klasy podstawowej.

Czerń i kontrast

65-calowy Samsung z serii CU8002 może się pochwalić niezłą czernią i dość wysokim kontrastem, co oznacza, że nadaje się do kina domowego.

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4615:1, co jest wynikiem dobrym i wystarczającym do treści SDR. Mimo że matryca ma w zasadzie wystarczający kontrast natywny konstruktorzy i tak zastosowali niewyłączalną przez użytkownika funkcję przyciemniania całego kadru (ang. global dimming). Na szczęście działa ona tylko na treściach SDR.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła zaskakująco dobrze: plastyka i szczegółowość były co najmniej dobre, a czerń była jednolita i pozbawiona lokalnych przejaśnień.

Dla przypomnienia i porównania, poniżej ta sama scena na 55-calowej odmianie tego telewizora, czyli na wcześniej testowanym modelu 55DU8002.

Jak widać, różnica w jakości (tj. detalach i plastyce) jest ogromna: na korzyść wyposażonego w matrycę VA modelu 65DU8002 oczywiście.

Na koniec warto zaznaczyć, że na treściach HDR poziom czerni był dobrze ustawiony, natomiast na treściach SDR niezbędna była duża korekta opcji „szczegóły cieni” z fabrycznego „0” na „4”.

HDR

Ze względu na stosunkowo niską jasność maksymalną Samsung 65DU8002 nie nadaje się do krytycznego oglądu wymagających treści HDR. W trybie filmmaker na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 282 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru, a więc o 33 kandele więcej niż w 55-calowym modelu z tej samej serii (55DU8002).

Luminancja była stała i jednakowa niezależnie od rozmiaru planszy testowej, co oznacza, że producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED. I chwała mu za to.

Producent poprawił działanie opcji o nazwie „mapowanie tonów HDR”, która w poprzedniku była nieskuteczna. Chociaż w ustawieniach fabrycznych (mapowanie tonów: statyczne) widać bardzo duży clipping (tj. gubienie detali w światłach), sytuację można poprawić: włączając aktywne mapowanie tonów. Niestety, coś za coś: poprawa widoczności detali w światłach okupiona jest spadkiem jasności obrazu.

Widok z przodu Samsung 65DU8002
źródło: Samsung

Odwzorowanie ruchu

Samsung 65DU8002 oferuje co najwyżej akceptowalną ostrość obrazów ruchomych.

Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) Samsung 65DU8002 pokazał 150 linii, a po włączeniu opcji WRLED („wyraźny ruch LED”) 1000 linii, co jest niezłym wynikiem w tej klasie. Z drugiej strony ostrzejszy tryb WRLED okupiony jest sporym spadkiem jasności, migotaniem obrazu, skrajnie dużym zwielokrotnieniem krawędzi obrazów ruchomych oraz ich rozkolorowaniami (zielono-czerwonymi).

Poniżej pozostałe uwagi odnośnie do reprodukcji obrazów ruchomych:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) nie wystąpiło, co jest godne odnotowania ze względu na rozmiar ekranu;
  • smużenie było duże.

Podobnie jak mniejszy model 55DU8002 ma skutecznie działający układ upłynniania ruchu.

Jakość dźwięku telewizora Samsung 65DU8002

Samsung 65DU8002 oferuje dość przyzwoite, złagodzone i mocno odchudzone brzmienie, które jest typowe dla smukłych telewizorów tego producenta z podświetleniem krawędziowym.

Producent podaje, że zastosowano głośniki o mocy 20 W. Z punktu widzenia oglądania telewizji brzmienie jest akceptowalne, ale bas niestety nie zachwycił. Chociaż został poprawiony w stosunku do wcześniejszych „smuklaków” (serie BU/CU8002), niestety w trybie wzmocnienie na wymagających materiałach z dużą ilością basu niekiedy słychać było zniekształcenia. W związku z tym odstąpiłem od wykonania pomiarów.

Tak jak w modelu 55DU8002, użytkownik ma do dyspozycji 3 fabrycznie zdefiniowane tryby: standardowy, dopasowujący się oraz wzmocnienie, a różnice pomiędzy nimi są dobrze zaznaczone. 7-punktowy korektor dostępny jest tylko w trybie standardowym.

Funkcje smart telewizora Samsung 65DU8002

Multimedia w Samsungu 65DU8002 są cechą, której producent nie musi się wstydzić. Wybór aplikacji jest spory, a tych najbardziej popularnych nie brakuje:

  • Apple TV
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • Max
  • Netflix
  • Polsat Box Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • TVP Sport
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Niestety zabrakło dwóch aplikacji, tj.:

  • Canal+ oraz
  • Tidal.

Obsługa plików wideo stała na dobrym poziomie – telewizor odtworzył prawie wszystkie testowe pliki z USB (w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp i wmv).

Złącza i interfejsy

Złącza boczne Samsung 65DU8002
złącza boczne
W Samsungu 65DU8002 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0 eARC
HDMI 3 2.0

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Samsunga 65DU8002.

Złącza tylne Samsung 65DU8002
złącza tylne

Współpraca z konsolą i komputerem

Samsung 65DU8002 oferuje raczej podstawowe funkcje dla graczy, tj.:

  • tryb gry;
  • obsługa HGiG.

Z powodu awarii miernika nie mogliśmy zmierzyć opóźnienia sygnału na złączu HDMI. Pomimo tego, ze względu na ten sam procesor i identyczną platformę sprzętową jak w mniejszym modelu 55DU8002, opóźnienie nie powinno znacząco odbiegać od mniejszego modelu. Przypomnę, że w modelu 55DU8002 na sygnale 1080p/60 input lag wyniósł zaledwie 9,8 ms.

Konsola Xbox Series X tak oto oceniła testowany telewizor pod kątem możliwości współpracy:

Podsumowanie testu Samsunga 65DU8002

Zdjęcie końcowe Samsung 65DU8002
źródło: Samsung

65-calowy Samsung z serii DU8002 jest telewizorem znacznie bardziej uniwersalnym od swojego mniejszego brata, a to dzięki wysokokontrastowemu wyświetlaczowi LCD typu VA. Dzięki temu telewizor spisze się bardzo dobrze w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, czyli w domowym kinie. Innymi atutami 65DU8002 są dobra reprodukcja barw na wprost, bogate multimedia oraz udany system operacyjny, który działa zdecydowanie żwawiej niż w niższej serii DU7192. Podsumowując, Samsung 65DU8002 to smukły telewizor do większej liczby zastosowań niż model 55-calowy z tej samej serii. Polecam.

Minusy

  • kolory bledną pod kątem
  • trochę „podkręcone” barwy (SDR)
  • paleta barw HDR węższa od rywali
  • niewyłączalne globalne ściemnianie (SDR)
  • niska jasność i ostrość ruchu
  • brak aplikacji Canal+ i Tidal

Plusy

  • niezła czerń i kontrast (SDR)
  • żywe, atrakcyjne barwy
  • szybszy i żwawszy od DU7192
  • czysta biel i równomierne podświetlenie
  • bogate multimedia
  • regulowany prześwit
  • wygodny pilot

Ocena redakcji

6/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.