W swojej aktualnej ofercie telewizorów 4K firma Samsung ma tylko trzy serie elcedeków nie będącymi tzw. QLED-ami.
Spośród nich seria DU8002 jest najwyższą (DU9002 to tylko 1 model, a więc trudno mówić o serii). Co ciekawe, model 65DU8002 wypadł znacznie lepiej od 55DU8002. A czy tego pierwszego warto kupić, dowiecie się z recenzji telewizora Samsung 65DU8002.
Seria 8002 plasuje się poniżej QLED-ów z serii Q6xD i obejmuje modele o przekątnych od 43 aż do 85 cali. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych serii telewizorów w gamie koreańskiego producenta i przeznaczona jest dla szerokiego grona konsumentów.
Samsung UE65DU8002KXXH (dalej dla uproszczenia zwany 65DU8002) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Tizen oraz oprogramowania systemowego w wersji 1120.6. Zastosowano platformę sprzętową NIKEL, która szybkością działania przewyższa znaną z niższej serii DU7192 platformę KANTSU2.
Informacje z tabliczki znamionowej: | |
---|---|
Model | UE65DU8002KXXH |
Kraj produkcji | Made in Slovakia |
Wersja panelu | 02 |
Samsung 65DU8002 jest telewizorem o ładnej, smukłej i atrakcyjnej stylistyce. Jakość wykonania jest dobra i adekwatna do ceny urządzenia.
W konstrukcji Samsung 65DU8002 można wyróżnić następujące cechy:
Pomiary oraz analiza wzrokowa wykazały, że odwzorowanie barw przez Samsunga 65DU8002 stoi na całkiem dobrym poziomie.
W ocieplonym (tj. wykazującym nadmiar składowej czerwonej i niedobór niebieskiej [5704K]) trybie filmmaker średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 3,6, a więc powyżej progu postrzegalności (3,0).
Pod tym względem testowany telewizor wypadł mocno przeciętnie, bowiem potrafi wyświetlać paletę barw jedynie poszerzoną w stosunku do standardowej. Mierzone powierzchniowo pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 82%, co jest wynikiem raczej słabym z punktu widzenia reprodukcji treści szerokogamutowych. No cóż, ekonomiczne podświetlenie Dual LED nigdy pod tym względem prymusem nie było.
Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 9,7, co jest raczej miernym wynikiem. Powód? Zarówno zbyt mała luminancja, jak i niedostateczne nasycenie barw.
Jednakże na tej półce cenowej taki wynik nie dziwi: mamy tu przecież do czynienia nie z zaawansowanym technicznie flagowcem, lecz ekranem co najwyżej klasy podstawowej.
65-calowy Samsung z serii CU8002 może się pochwalić niezłą czernią i dość wysokim kontrastem, co oznacza, że nadaje się do kina domowego.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4615:1, co jest wynikiem dobrym i wystarczającym do treści SDR. Mimo że matryca ma w zasadzie wystarczający kontrast natywny konstruktorzy i tak zastosowali niewyłączalną przez użytkownika funkcję przyciemniania całego kadru (ang. global dimming). Na szczęście działa ona tylko na treściach SDR.
Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła zaskakująco dobrze: plastyka i szczegółowość były co najmniej dobre, a czerń była jednolita i pozbawiona lokalnych przejaśnień.
Jak widać, różnica w jakości (tj. detalach i plastyce) jest ogromna: na korzyść wyposażonego w matrycę VA modelu 65DU8002 oczywiście.
Na koniec warto zaznaczyć, że na treściach HDR poziom czerni był dobrze ustawiony, natomiast na treściach SDR niezbędna była duża korekta opcji „szczegóły cieni” z fabrycznego „0” na „4”.
Ze względu na stosunkowo niską jasność maksymalną Samsung 65DU8002 nie nadaje się do krytycznego oglądu wymagających treści HDR. W trybie filmmaker na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 282 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru, a więc o 33 kandele więcej niż w 55-calowym modelu z tej samej serii (55DU8002).
Luminancja była stała i jednakowa niezależnie od rozmiaru planszy testowej, co oznacza, że producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED. I chwała mu za to.
Producent poprawił działanie opcji o nazwie „mapowanie tonów HDR”, która w poprzedniku była nieskuteczna. Chociaż w ustawieniach fabrycznych (mapowanie tonów: statyczne) widać bardzo duży clipping (tj. gubienie detali w światłach), sytuację można poprawić: włączając aktywne mapowanie tonów. Niestety, coś za coś: poprawa widoczności detali w światłach okupiona jest spadkiem jasności obrazu.
Samsung 65DU8002 oferuje co najwyżej akceptowalną ostrość obrazów ruchomych.
Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) Samsung 65DU8002 pokazał 150 linii, a po włączeniu opcji WRLED („wyraźny ruch LED”) 1000 linii, co jest niezłym wynikiem w tej klasie. Z drugiej strony ostrzejszy tryb WRLED okupiony jest sporym spadkiem jasności, migotaniem obrazu, skrajnie dużym zwielokrotnieniem krawędzi obrazów ruchomych oraz ich rozkolorowaniami (zielono-czerwonymi).
Poniżej pozostałe uwagi odnośnie do reprodukcji obrazów ruchomych:
Podobnie jak mniejszy model 55DU8002 ma skutecznie działający układ upłynniania ruchu.
Samsung 65DU8002 oferuje dość przyzwoite, złagodzone i mocno odchudzone brzmienie, które jest typowe dla smukłych telewizorów tego producenta z podświetleniem krawędziowym.
Producent podaje, że zastosowano głośniki o mocy 20 W. Z punktu widzenia oglądania telewizji brzmienie jest akceptowalne, ale bas niestety nie zachwycił. Chociaż został poprawiony w stosunku do wcześniejszych „smuklaków” (serie BU/CU8002), niestety w trybie wzmocnienie na wymagających materiałach z dużą ilością basu niekiedy słychać było zniekształcenia. W związku z tym odstąpiłem od wykonania pomiarów.
Tak jak w modelu 55DU8002, użytkownik ma do dyspozycji 3 fabrycznie zdefiniowane tryby: standardowy, dopasowujący się oraz wzmocnienie, a różnice pomiędzy nimi są dobrze zaznaczone. 7-punktowy korektor dostępny jest tylko w trybie standardowym.
Multimedia w Samsungu 65DU8002 są cechą, której producent nie musi się wstydzić. Wybór aplikacji jest spory, a tych najbardziej popularnych nie brakuje:
Niestety zabrakło dwóch aplikacji, tj.:
Obsługa plików wideo stała na dobrym poziomie – telewizor odtworzył prawie wszystkie testowe pliki z USB (w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp i wmv).
W Samsungu 65DU8002 znajdziecie: | |
---|---|
HDMI 1 | 2.0 |
HDMI 2 | 2.0 eARC |
HDMI 3 | 2.0 |
Pełną listę złączy podano w specyfikacji Samsunga 65DU8002.
Samsung 65DU8002 oferuje raczej podstawowe funkcje dla graczy, tj.:
Z powodu awarii miernika nie mogliśmy zmierzyć opóźnienia sygnału na złączu HDMI. Pomimo tego, ze względu na ten sam procesor i identyczną platformę sprzętową jak w mniejszym modelu 55DU8002, opóźnienie nie powinno znacząco odbiegać od mniejszego modelu. Przypomnę, że w modelu 55DU8002 na sygnale 1080p/60 input lag wyniósł zaledwie 9,8 ms.
65-calowy Samsung z serii DU8002 jest telewizorem znacznie bardziej uniwersalnym od swojego mniejszego brata, a to dzięki wysokokontrastowemu wyświetlaczowi LCD typu VA. Dzięki temu telewizor spisze się bardzo dobrze w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, czyli w domowym kinie. Innymi atutami 65DU8002 są dobra reprodukcja barw na wprost, bogate multimedia oraz udany system operacyjny, który działa zdecydowanie żwawiej niż w niższej serii DU7192. Podsumowując, Samsung 65DU8002 to smukły telewizor do większej liczby zastosowań niż model 55-calowy z tej samej serii. Polecam.
W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.
Czy model 75 cali tez posiada matryce VA ?