Kiedy mieszkanie ginie powoli w chaosie, ale misje w Borderlands same się nie przejdą. Recenzja robota Eufy Robovac 35C

Nic tak nie odpręża po całym dniu w biurze, jak kilka odstrzelonych głów Psycholi. W końcu ponoć najlepszym remedium na pracę umysłową jest aktywna forma relaksu, a ile w Borderlands trzeba namachać się karabinem wie ten, co grał. Co robić jednak, kiedy snując już po drodze mordercze fantazje, wracasz do domu, gdzie okazuje się, że wśród tumanów kurzu nie możesz znaleźć pada? Czytaj recenzję robota sprzątającego Eufy Robovac 35C.

Background

Ostatnimi czasy w ramach wieczorków relaksacyjnych odświeżamy sobie z mężem Borderlands 2. To taka emocjonująca forma zacieśniania rodzinnych relacji, niosąca cenną lekcję efektywnej kooperacji w sytuacji podwyższonego ryzyka. Serio, odłóżcie testy psychologiczne. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy pasujecie do siebie z partnerem, odpalcie jakiś tytuł na splicie i zobaczcie, czy – zupełnie –przypadkiem nie pozabijacie się nawzajem

robot eufy robovac 35c sprząta mieszkanie

Czasami jednak po powrocie z pracy stajemy przed odwiecznym i nierozwiązalnym dylematem moralnym. Najpierw obowiązki, czy przyjemności? Tak się jednak szczęśliwie dla nas złożyło, że żyjemy w czasach dość intensywnego rozwoju nowych technologii. Co wiąże się w dużej mierze z automatyzacją naszej rzeczywistości.

Dlaczego więc mielibyśmy nie skorzystać z dobroci współczesnej myśli technicznej i nie pozwolić sobie na słodkie zredukowanie monotonnych, ale jednak czasem koniecznych, zadań domowych? Słowem, jak skomplikowany proces myślowy musiałby zajść w moim mózgu, abym odrzuciła propozycję recenzji robota sprzątającego?

Pomyślałam też, że nic tak dobrze nie komponuje się z portalem o nazwie Geex, jak robot automatyczny. Dlaczego? No bo czy urządzenie, które pozwala na trwonienie więcej czasu przed konsolą nie jest totalnie geekowskie? Ponadto okrągły robot krążący koło mojego – a jakże – gamingowego worka sako zresztą bardzo przypomina mi mecha D347-TP, który towarzyszy mojej growej postaci Gaige. Kobieta-cyborg z technologicznym orężem? Od teraz to będę ja. Odpalam zatem mojego Deathtrapa, to znaczy Robovaca 35C i sprawdzam, czy to wystarczająca broń na nieporządek w mieszkaniu.   

robot automatyczny odkurzacz

My First Gun – przegląd robota sprzątającego Robovac 35C

Przede wszystkim na początek warto sprawdzić specyfikację i parametry naszej broni. A zatem robot Eufy Robovac 35C to okrągły, zgrabny, automatyczny i zdalnie sterowany odkurzacz o wysokości 7,2 cm i zaledwie 2,6 kg wagi. Wyposażony w dwie szczotki boczne, kółka, 0,6-litrowy pojemnik na odpady, potrójny zestaw filtrów, moduł wi-fi oraz pokaźny arsenał czujników, w skład których wchodzą:

 • Czujnik antykolizyjny
 • Czujnik wykrywający przeszkody
 • Czujnik zabezpieczający przed upadkiem
 • Czujnik powrotu do stacji dokującej

Ponadto w robocie Eufy Robovac 35C zaimplementowano technologię BoostIQ, która zwiększa moc rażenia ssania w przypadku wysokiego zagrożenia, to znaczy zanieczyszczenia. Maksymalna moc silnika Eufiego wynosi pryzwoite 1500 Pa, a jego praca tylko 55 dB głośności – to naprawdę bardzo niewiele na odkurzacz. Do tego robot obsługiwany jest za pomocą dotykowego panelu, pilota, poprzez aplikację EufyHome lub asystenta głosowego (niedostępne na naszym rynku). W pakiecie z automatycznym odkurzaczem znajduje się także:

 • Stacja ładująca
 • Ładowarka
 • Baterie do pilota
 • Wirtualna ściana
 • Szczotka boczna x4
 • Czyścik
 • Filtr
 • Filtr piankowy

Ok, kiedy już poznaliśmy wstępnie możliwości robota sprzątającego Eufy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć misję sprzątanie.

Przy okazji jeszcze, jeżeli chcecie wiedzieć, co jest istotne w doborze odpowiedniego robota sprzątającego, odsyłam Was na stronę sklepu al.to do mojego poradnika Jaki robot sprzątający wybrać?

Cleaning up the Berg – jak sprząta Eufy Robovac 35C

Musicie wiedzieć, że nasze mieszkanie było skrupulatnie przygotowywane na pojawienie się robota. Co znaczy po prostu tyle, że przez dwa tygodnie nie odkurzaliśmy. Czy to nie najlepszy dowód na to, z jak dużym zaangażowaniem podchodzimy do powierzonych zadań? Jeśli nie, to już nie wiem, co innego mogłoby być. Tak czy inaczej, robot musiał przejść swoją misję na najwyższym poziomie trudności.

odkurzacz automatyczny eufy

Zwłaszcza, że w żaden dodatkowy sposób nie przygotowałam przestrzeni roboczej. To znaczy, że wszelkie kable tak jak zwisały wesoło, tak wisiały dalej, a różne pułapki (na przykład w postaci suszarki na pranie) były z premedytacją rozstawione. A tak naprawdę to na 35 m kwadratowych nie bardzo można poszaleć z organizacją.

Technologia działania

Robot sprzątający Eufy Robovac 35C przystępuje do pracy wiedziony tylko swoim instynktem, czyli czujnikami, systemem pozycjonowania opartym na podczerwieni oraz algorytmami, które to pozwalają mu na bieżąco tworzyć strategię sprzątania pod konkretną powierzchnię.

Niestety model ten nie posiada kamery z funkcją mapowania. Działa więc w sposób opierający się bardziej na metodzie prób i błędów, niż przemyślanego planu. Jest to zdecydowany i zauważalny minus, ponieważ przy każdym wyjeździe robot potykał się wciąż o te same przedmioty.

This Town Ain’t Big Enough

Co więcej, mam wrażenie, że nasz egzemplarz jest wyjątkowo upartym (lub upierdliwym) maniakiem. Często zamiast poruszać się po dużej (jak na nasze możliwości), pustej powierzchni salonu, on nieubłaganie wjeżdżał pod biurko, gdzie bombardował labirynt przewodów. Niejednokrotnie też ciągnął za sobą moje buty czy mocował się z firanką, próbował wjechać na mopa parowego czy stertę gazet leżącą akurat gdzieś na podłodze, a nieraz bez wparcia nie mógł też dotrzeć do bazy ładującej.

No Hard Feelings

Początkowo wymagał tak dużej opieki, że czasami wydawało mi się, że mam w domu niesfornego szczeniaka. Szczególnie wtedy, gdy krążył mi pod nogami, kiedy coś akurat gotowałam. Złapałam się nawet na tym, że podrzucam mu okruchy do poodkurzania, jak psiakowi przysmaki. Zaczęłam też na niego wołać pieszczotliwie Eufi.

Z czasem jednak, wydaje mi się, algorytmy robota zaczęły uczyć się i zapamiętywać przebieg trasy oraz staranniej omijać przeszkody, dzięki czemu przejazdy były zdecydowanie mądrzejsze. Niestety nie znalazłam na potwierdzenie mojej tezy żadnej oficjalnej informacji, aczkolwiek zmiana była na tyle zauważalna, że jestem w stanie uwierzyć, że to nie fatamorgana lub przejaw rodzicielskiej dumy.  

Bądź co bądź, jeżeli chcesz, aby robot sprzątał pod Twoją nieobecność, uporządkuj koniecznie przestrzeń roboczą, ewentualnie oklej ją po obwodzie specjalną taśmą, która tworzy wirtualną ścianę, to naprawdę bardzo przydatne. W pierwszym wypadku przede wszystkim zgarnij kable i wszelkie przedmioty, w których odkurzacz mógłby się zaklinować. Inaczej może się okazać, że Twój laptop wyląduje na bruku lub robot będzie wył z rozpaczy uwięziony w pułapce i nikt go nie usłyszy.

robot eufy robovac odkurzacz

Alarmy dźwiękowe

Bright Lights, Flying City

Nie trwóżcie się. Przesadzam z tym wyciem, ale na pewno będzie pikał, a panel migał niebieskim lub czerwonym światłem. Robovac 35C ma bowiem zainstalowany system powiadomień alarmowych, dźwiękowo-świetlnych, w którym kombinacji zawiadomień jest tak dużo, że albo wkuwacie je na pamięć, lecicie do instrukcji obsługi za każdym razem lub po prostu metodą sherlockowej dedukcji sami dochodzicie do rozwiązania sprawy.

I ten ostatni sposób polecam najbardziej. Osobiście zapamiętałam, że po 4-ktornym „bibnięciu” robotowi brakuje mocy, więc po takim powiadomieniu usilnie wysyłałam go do stacji ładującej. Zdarzyło się jednak, że ten po kilku godzinach uzupełniania akumulatorów wyjeżdżał na moment i wciąż piszczał. Byłam zła, rozgoryczona i zawiedzona.

Bad Hair Day

Niepotrzebnie. Po szczegółowych oględzinach okazało się po prostu, że taka forma wyrazu w połączeniu z innym rodzajem sygnału świetlnego oznacza, że coś zaplątało się w obrotową szczotkę robota. Była to moja szeroka gumka do włosów i cały kłębuszek włosów, które lecą jesienią z mojej głowy niczym złociste liście z korony drzew. Morał: Nie warto więc zawierzać jedynej zapamiętanej informacji.

Claptrap’s Secret Stash

Najważniejszą lekcją jaką wyciągnęłam z tej historii było jeszcze coś innego. A mianowicie, robot sprzątający Eufy Robovac 35C to naprawdę pracowity sprzęt. Uruchomiony zaledwie 3 czy 4 razy wypełnił po brzegi swój niemały pojemnik na odpady. Przyznam się, że podchodziłam do tego rodzaju urządzenia raczej, jako do sprzętu wspomagającego, a wychodzi na to, że nasz robot odwalał kawał solidnej roboty, kiedy my akurat podążaliśmy śladami Handsome Jacka.

czyszczenie robota sprzątającego eufy

Programy sprzątające w Eufy Robovac 35C

Poetic License

Oprócz tego Robovac 35C może pracować na co najmniej jeszcze trzy różne sposoby. Według trybu automatycznego, miejscowego i krawędziowego. Drugi z wymienionych programów jest bardzo przydatny, kiedy zależy nam na posprzątaniu tylko konkretnego, niedużego obszaru. Wtedy robot wykonuje ruchy przypominające mi poszerzające się kręgi na tafli jeziora, gdy wpada coś do wody, mącąc jej spokój. Mniej poetycko oznacza to tyle, że robot wykonuje ruchy okrężne, poszerzając sukcesywnie ich średnicę.

Za to program krawędziowego sprzątania, co sugeruje nam już jego nazwa, skupia się wyłącznie na odkurzaniu samego obwodu pomieszczenia. Dodatkowe szczotki robota spisują się do tego idealnie, ponieważ pomagają wymieść zalegający po kątach kurz.

You Are Cordially Invited: Party Prep

Bardzo funkcjonalną opcją jest również funkcja 30-minutowego sprzątania. Nieoceniona, gdy znajomi lub rodzina znienacka oznajmiają Ci, że niedługo wpadną. A kiedy jeszcze podkręci się moc robota na maksa, to dzieje się prawdziwa magia. W czasie kiedy robot sprzątający doprowadza mieszkanie do stanu użyteczności publicznej, ja mogę przygotować przekąski. Dzięki temu otwieram drzwi moim gościom z uśmiechem na twarzy w stylu Perfekcyjnej Pani Domu lub Bitch please I’m faboulous.

Jak już wspomniałam, Eufy Robovac 35C ma także zaimplementowaną technologię BoostIQ, przy pomocy której robot sam podkręca moce swojego silnika w przypadku zarejestrowania większego zabrudzenia. Jednakże siłę zasysania, o czym nadmieniam wyżej, można zmieniać też indywidualnie, jeżeli uznamy to za potrzebne. Obie opcje sprawdzają się bez zarzutu.

Czas pracy i ładowania robota

Pamiętacie historię o tym, jak nietrafnie odczytywałam sygnały wysyłane przez Eufiego i uparcie wysyłałam go do stacji dokującej? Cóż, teraz powiem coś, co uzasadni moją ówczesną irytację. Robovac 35C potrzebuje bowiem aż 6 godzin do pełnego naładowania akumulatora, natomiast „pełny magazynek” wystarcza mu na 1 godzinę i 40 minut sprzątania, oczywiście przy standardowej prędkości działania. Przy wielkości naszego mieszkania, i poziomu jego zagracenia, nigdy nie doczekałam do wykonania całego cyklu, ale nie jest to wynik, który by mi szczególnie imponował.

Aplikacja mobilna EufyHome

Gdybym doceniła jej walory wcześniej, również uniknęłabym błędnego interpretowania alarmów robota. Naprawdę, aplikacja jest bardzo intuicyjna, przejrzysta i funkcjonalna. Na tyle, że warto ją zainstalować i połączyć się z odkurzaczem w pierwszej kolejności.

Won’t Get Fooled Again

Dzięki niej możesz sterować robotem samodzielnie, zdalnie ustawiać tryby odkurzania i ich intensywność oraz zaplanować sprzątanie według tygodniowego harmonogramu, wysłać sprzęt do stacji początkowej lub go znaleźć. Co najważniejsze jednak, aplikacja powiadomi także o statusie urządzenia. Pokaże poziom naładowania baterii i poinformuje, jeśli robot gdzieś utknie, nie będzie mógł trafić do bazy lub coś zablokuje szczotkę. To zdecydowanie ułatwia obsługę robota Eufy.

The Road to Sanctuary – trudności nie do pokonania?

Akapit ten poświęcić chcę na chwilę zadumy, refleksji i analizy. Jak sprząta robot automatyczny Eufy Robovac 35C? Czy warto go kupić? Czy inteligentne odkurzacze weszły już w okres dojrzałości emocjonalnej? Te i inne pytania kołatały mi się po głowie w czasie, który spędziliśmy w towarzystwie Eufiego.

Robovac 35C to przede wszystkim budżetowa wersja robota sprzątającego. Nic więc dziwnego, że musiał przyjąć na siebie pewne kompromisy. Tym jest między innymi brak opcji mapowania pomieszczenia, co ma swoje przełożenie w praktyce. Są za to czujniki, pozostawiające co nieco do życzenia. Możemy zatem spać spokojnie. Nie zapowiada się jeszcze na to, aby sztuczna inteligencja wyprzedziła w najbliższym czasie ludzkie umysły, ponieważ zwyczajnie brakuje jej jeszcze trochę punktów IQ.

odkurzacz automatyczny eufy

Torture Chairs

O czym nie powiedziałam wyżej, a trzeba o tym wspomnieć to to, że kółka, w teorii mające być udogodnieniem, w praktyce Eufi wykorzystywał do niezłomnego wjeżdżania na przedmioty, które raczej powinien omijać. Nie radził sobie również bezbłędnie z dywanikami – na myśli mam te lekkie, łazienkowe. Cięższe, mocno trzymające się podłoża, nie stanowiły problemu, ale to chyba oczywiste.

Podsumowując, uczciwie nie mogę uznać Robovaca 35C za najbystrzejszą bestię, która stanie Ci na drodze – co może poskutkować także groźnym potknięciem się. Istnieje jednak pewne ale.

The Once and Future Slab – dlaczego warto kupić Eufy Robovac 35C?

Będąc uczciwą do końca, nie tylko przed Wami, ale też przed samą sobą, muszę przyznać, że pomimo całej swej nieporadności, robot Eufy Robovac 3DC sprząta skutecznie. Bardzo ładnie wciąga mniejsze i większe kłaczki, śmieci i pyłki napotkane na trasie. Ładnie i (czasami za bardzo) uparcie dociera do wszystkich kątów. Zgrabnie wymiata zanieczyszczenia spod szafek czy łóżka oraz z włosia dywanu – jak już uda mu się na niego wjechać.

Ponadto robot dostaje dostęp do bardzo wygodnej aplikacji EufyHome, a na tle konkurencji w swym przedziale cenowym i tak wyróżnia się mocą działania i wytrzymałością baterii. Prawdziwie bezcenny jest natomiast czas, który zaoszczędziłam na sprzątaniu. To naprawdę przyjemne uczucie, tak bez wyrzutów sumienia trwonić czas na mordowanie szalonych bandytów.

odkurzacz automatyczny eufy

The Good, the Bad, and the Mordecai

A tak zupełnie na koniec dodam, że według mnie to dopiero początek drogi rozwoju automatycznych robotów. I choć, jak w przypadku Eufiego, na razie jest jeszcze ona dość kręta i niepewna, to z czasem na pewno będzie prostsza, szybsza i bardziej logiczna. Na tym etapie Robovac 35C nie jest liderem i choć nawet do tego miana nie dąży, to w swojej grupie jest superpoprawny i bardzo użyteczny.

Minusy

Plusy

Misja bonusowa lub po napisach końcowych

Dla wytrwałych w czytaniu mam dodatkowo specjalny prezent Mikołajkowy. Kod rabatowy obniżający cenę robota Eufy Robovac 35C o 200 złW koszyku z produktem wystarczy wpisać: GEEX-EUFY i gotowe :). Częstujcie się. Oferta obowiązuje do 31.01.2020 roku lub do wyczerpania zapasów produktu. Na zakupy zapraszam do sklepu al.to.