Jaki komputer do Hellblade 2? Piękny koszmar bez koszmarnych wymagań sprzętowych

Senua’s Saga: Hellblade II zapowiada się od początku na jedną z pierwszych nowogeneracyjnych gier, na których brak tak często narzekamy. Postęp niby jest, ale do tej pory mało który tytuł zaliczył przeskok, który rzeczywiście był w pełni godny miana nowej generacji. Hellblade 2 ma szansę to zmienić i wbrew pozorom nie będzie wymagać do tego komputera z kosmosu. Jakie wymagania sprzętowe ma nowa gra studia Ninja Theory? Przekonaj się.

Jakie wymagania sprzętowe ma Senua’s Saga: Hellblade II?

Wymagania sprzętowe Hellblade 2 od studia Ninja Theory zaskakują, bo są nadzwyczaj niskie. Ale zaraz, czy na pewno powinny dziwić? Świat Hellblade 2 to w końcu nie jest złożony, otwarty świat, który potrzebuje ogromnej mocy obliczeniowej. To właściwie „korytarzówka” z pięknymi (i mrocznymi) widokami, więc twórcy mogą sobie pozwolić na bardziej widowiskową oprawę wizualną przy niekoniecznie dużych wymaganiach sprzętowych.

Naturalnie nie brakuje gier, które mimo takiej struktury nie działają dobrze na naprawdę mocnych konfiguracjach, ale Hellblade 2 najprawdopodobniej nie będzie jednym z nich. Najprawdopodobniej, bo ciągle opieramy się na oficjalnych wymaganiach sprzętowych, które nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Ale wszystko wskazuje na to, że Ninja Theory zadba o optymalizację swojej gry, którą udźwigną nawet słabszej klasy PC – byle miały odpowiednią ilość (V)RAM-u. Sam zobacz:

Hellblade 2 – minimalne wymagania sprzętowe PC do 720p i niskich ustawień grafiki

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub Windows 11
 • Procesor: Intel Core i5-8400 lub AMD Ryzen 5 2600
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce GTX 1070, Radeon RX 5700 lub ARC A580
 • Pamięć VRAM: 6 GB
 • Dysk: 70 GB wolnego miejsca na SSD

Hellblade 2 – zalecane wymagania sprzętowe PC do 1080p i średnich ustawień grafiki

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub Windows 11
 • Procesor: Intel Core i5-9600 lub AMD Ryzen 5 3600X
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce RTX 2070, Radeon RX 5700 XT lub ARC A580
 • Pamięć VRAM: 8 GB
 • Dysk: 70 GB wolnego miejsca na SSD

Hellblade 2 – zalecane wymagania sprzętowe PC do 1440p i wysokich ustawień grafiki

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub Windows 11
 • Procesor: Intel Core i7-10700K lub AMD Ryzen 5 5600X
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce RTX 3080, Radeon RX 6800 XT lub Intel ARC A770
 • Pamięć VRAM: 8 GB
 • Dysk: 70 GB wolnego miejsca na SSD

Hellblade 2 – zalecane wymagania sprzętowe do 4K i bardzo wysokich ustawień grafiki

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub Windows 11
 • Procesor: Intel Core i5-12600K lub AMD Ryzen 7 5700X
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: GeForce RTX 4080 lub Radeon RX 7900 XTX
 • Pamięć VRAM: 12 GB
 • Dysk: 70 GB wolnego miejsca na SSD

Hellblade 2 jednak NIE wymaga Windowsa 11 do uruchomienia, jak sugerowały to wstępne wymagania sprzętowe. Ponadto nie wiemy, do jakiego klatkażu odnoszą się podane przez producenta konfiguracje. Zwykle te do najniższych ustawień dotyczą 30 fps, a pozostałe – do 60 fps, ale ta wartość nie zawsze jest gwarantowana. Dlatego zakładam, że z tego wynika brak tej… gwarancji ze strony Ninja Theory.

Raczej wątpię, by na PC docelowo miało być to też 30 fps (bez technik skalowania), jak na konsolach Xbox. Tak, nawet na Series X będzie to 30 fps (brak trybu wydajnościowego).

W uzyskaniu wyższej liczby klatek na sekundę na pewno pomocne okażą się wspomniane funkcje skalowania. A do Hellblade 2 trafią:

Do wyboru do koloru – cieszy zwłaszcza obecność DLSS 3 z generatorem klatek oraz FSR 3 z Fluid Motion Frames, które drastycznie zwiększają liczbę fps (nawet kilkukrotnie). Pierwsza opcja wymaga jednak karty graficznej z serii GeForce RTX 4000.

Gra obsłuży też ultrapanoramiczne monitory.

Nie tylko wizualna uczta. Dźwięk też siłą Hellblade 2

Warto jeszcze wspomnieć, że do Hellblade 2 zalecana jest porządna karta dźwiękowa oraz słuchawki, w których docenisz efekty binauralnego nagrywania dźwięku. Aby poczuć się, jakby znajdowało się w grze, nie potrzebujesz jednak urządzeń z obsługą systemów 5.1 lub 7.1. Przestrzenny dźwięk odczujesz bowiem także na sensownych słuchawkach stereo, które powinny zapewnić nawet lepsze wrażenia.

Dowiedz się, jak wybrać słuchawki dla graczy.

Jaki procesor (CPU) do Hellblade 2?

Wymagania Hellblade 2 względem procesora nie wydają się zbyt duże, ale producent zaleca do gry przynajmniej 6-rdzeniową i 6-wątkową jednostkę. Można sądzić, że gra będzie wykorzystywać większą dawkę rdzeni, bo w najwyższej konfiguracjach zalecany jest już 8-rdzeniowy Ryzen.

Jednak wymogi są na tyle niskie, że do gry wystarczy CPU pokroju Ryzena 5 5500, który jest nowszym odpowiednikiem Ryzena 5 3600. Wszystko powyżej, czyli przykładowo nowocześniejsze Intel Core i5-12400 i Intel Core i5-13400 oraz Ryzen 5 5600 i Ryzen 7 5700X, zapewnią optymalną moc nawet do wysokich i najwyższych ustawień graficznych.

Sprawdź pełną ofertę procesorów w x-komie

Jaka karta graficzna (GPU) do Hellblade 2?

A jaka karta graficzna do Hellblade 2? I tu nie ma co szaleć. Do średnich detali wystarczą Radeony RX 7600 (XT) oraz GeForce RTX 3060 lub RTX 4060 do rozdzielczości Full HD. Tylko na tym ostatnim układzie dodatkowo włączysz DLSS 3, które poprawi doznania. Wydaje się, że podane karty graficzne Intel ARC nie wynikają z cudownej optymalizacji pod nie, a raczej z braku laku.

Do lepszych wrażeń, zwłaszcza że samo Ninja Theory zaleca granie w wysokich ustawieniach, potrzebujesz już mocniejszego sprzętu. Przy niekoniecznie musi być to GeForce RTX 4070 (Super) czy Radeon RX 7800 XT. Bo ich odpowiedniki dotyczą bowiem rozdzielczości 1440p – w 1080p wymagania co do GPU maleją. W niższej rozdzielczości Hellblade 2 powinno zadowolić się już RTX-em 4060 Ti czy Radeonem RX 7700 XT.

4K jest wyjątkiem, ale to norma – ta rozdzielczość po prostu wymaga, niezależnie od gry, mocnego PC (zwłaszcza mocnej karty graficznej).

Odkryj wszystkie karty graficzne w x-komie

Jaki komputer do Hellblade 2?

Jak wynika z wymagań sprzętowych, Hellblade 2 zadowoli się przeciętnym komputerem. Nawet do wysokich ustawień nie potrzebujesz sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych, chociaż do wysokiego klatkażu, pod wysokohercowe monitory, trudno będzie obejść bez mocnego tandemu CPU i GPU. Na razie jednak trudno doprecyzować wymogi, nie znając rzeczywistego działania gry na określonych konfiguracjach sprzętowych.

podróż do wioski w hellblade 2

Jaki PC lub laptop do Hellblade 2 w 1080p?

Jaki PC lub laptop do Hellblade 2 w 1440p?

Jaki PC lub laptop do Hellblade 2 w 4K?

Kiedy premiera Hellblade 2?

Senua’s Saga: Hellblade II zadebiutuje na PC oraz Xboksach Series X/S już 21 maja 2024 roku. Gra będzie dostępna w dniu premiery w usłudze Game Pass (na obu platformach sprzętowych) i na innych platformach od godz. 10:00 czasu polskiego. Wtedy również pojawią się pierwsze recenzje.

Tytuł ma mieć polskie napisy i podobnie jak Alan Wake 2 będzie sprzedawany wyłącznie w cyfrowym wydaniu. Cena sugerowana wynosi 219 zł.

Źródło: Steam, opracowanie własne

Dowiedz się więcej o Hellblade 2:

Przeczytaj też:

Zobacz pełną ofertę komputerów stacjonarnych dla graczy i laptopów gamingowych w x-komie