„Gwiezdne wojny” – jak oglądać, Panie Imperatorze? Kolejność oglądania filmów z kultowej sagi

„May the Fourth Be With You!” 4 maja obchodzony jest Światowy Dzień „Gwiezdnych wojen”. To dobra okazja, by zaplanować sobie mały maraton filmów o rycerzach Jedi, Lordach Sith i Mocy. Porządek oglądania poszczególnych filmów nie powinien nastręczać specjalnych trudności. Czy aby na pewno? Jeśli trapi Cię to, w jakiej kolejności oglądać „Gwiezdne wojny”, zapraszamy do lektury artykułu.

„Gwiezdne wojny” – kolejność właściwa jaka jest?

Wydawać by się mogło, że filmy, które posiadają w swoich tytułach numery, dość łatwo uporządkować i oglądać je w kolejności od pierwszego do ostatniego. Proste, prawda? Niby tak, ale nie do końca…

Nawet mniej zaznajomione z universum Star Wars osoby kojarzą zapewne, że George Lucas zaczął od epizodów IV, V i VI. Epizody I, II, III powstały później, tworząc tzw. Trylogię Prequeli. Wreszcie – po przejęciu franczyzy przez Disney’a – nakręcono epizody VII, VIII i IX. Do tego dochodzą też spin-offy głównej serii: Łotr 1 oraz Han Solo. W jakiej wobec tego kolejności oglądać Gwiezdne wojny?

Kolejność ukazywania się filmów

Chcąc zachować porządek, w którym kolejne części Sagi trafiały do kin, należałoby je oglądać w następującej kolejności:

  • Epizod IV: Nowa nadzieja (1977)
  • Epizod V: Imperium kontratakuje (1980)
  • Epizod VI: Powrót Jedi (1983)
  • Epizod I: Mroczne widmo (1999)
  • Epizod II: Atak klonów (2002)
  • Epizod III: Zemsta Sithów (2005)
  • Epizod VII: Przebudzenie Mocy (2015)
  • Epizod VIII: Ostatni Jedi (2017)
  • Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie (2019)

Kolejność wydarzeń

Jeśli jednak chcesz oglądać Gwiezdne wojny zgodnie z porządkiem wyznaczonym przez rozgrywające się w nich wydarzenia, to odpowiednia kolejność wygląda tak:

  • Epizod I: Mroczne widmo
  • Epizod II: Atak klonów
  • Epizod III: Zemsta Sithów
  • Epizod IV: Nowa nadzieja
  • Epizod V: Imperium kontratakuje
  • Epizod VI: Powrót Jedi
  • Epizod VII: Przebudzenie Mocy
  • Epizod VIII: Ostatni Jedni
  • Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie

Łotr 1 i Han Solo oraz pozostałe spin-offy – co z nimi?

Gdzie natomiast umieścić wspomniane spin-offy, należące do cyklu Gwiezdne wojny – historie? Jeśli przyjmujemy kolejność ukazywania się filmów to Łotra 1 z 2016 roku oglądamy po Przebudzeniu Mocy, a Hana Solo (2018) po Ostatnim Jedi. Jeżeli jednak chcesz oglądać te filmy zgodnie z porządkiem wydarzeń, najpierw musisz obejrzeć Hana Solo (po Zemście Sithów), a zaraz po nim Łotra 1 (przed Nową nadzieją).

Nie są to jedyne gwiezdnowojenne spin-offy. Zaliczają się nich także niesławny Star Wars Holiday Special (1978), dwa filmy o Ewokach (Przygoda wśród Ewoków (1984) i Ewoki: Bitwa o Endor (1985)) oraz animowane Wojny klonów (2008), powiązane z serialem z tego samego roku pod tym samym tytułem. Chcąc oglądać je zgodnie z wydarzeniami, Holiday Special rozgrywa się po Nowej nadziei, ewokowe filmy przed lub po Powrocie Jedi, a Wojny klonów przed Zemstą Sithów.

Spin-offy to oczywiście propozycja dla osób bardziej zainteresowanych Gwiezdnymi wojnami (w przypadku Holiday Special bardzo, bardzo zainteresowanych). Do tego po przejęciu przez Disney’a znaczna część tytułów (filmowych i nie tylko) się zdekanonizowała, a z umieszczeniem niektórych jest problem (patrz: filmy z Ewokami). Pomijamy tu również produkcje spod znaku LEGO®. Przeciętny widz, który nie chce zagłębiać się w meandry universum, może ograniczyć się do głównej serii (plus ewentualnie obejrzeć Łotra 1 i Hana Solo).

Seriale Star Wars – czy je też oglądać?

Tu mamy podobną sytuację co ze spin-offami. Nie są to pozycje obowiązkowe, a już na pewno nie przy maratonie stricte filmowym. Jeśli jednak zdecydujesz się po nie sięgnąć, pamiętaj, że Wojny klonów (cały czas mowa o wersji z 2008 roku, jest też wcześniejszy serial o tym samym tytule) rozgrywają się przed Zemstą Sithów, a wspomniany film animowany umieszcza się pomiędzy odcinkami The Hidden Enemy i Clone Cadests.

Akcja Parszywej zgrai (2021-) ma miejsce po Zemście Sithów,a przed Solo. Obi-Wana Kenobiego (2022-)  po SoloRebeliantów (2014-2018) – przed Łotrem 1Nową nadzieją. Mandalorianina (2019-) po Powrocie Jedi. Księga Boby Fetta (2022) rozgrywa się natomiast po drugim sezonie Mandalorianina, przed Przebudzeniem Mocy. Przed Przebudzeniem Mocy – konkretnie pół rok przed jest również Ruch oporu (2018-2020).

Jest jeszcze antologia anime Visions (2021-). Jej poszczególne odcinki rozgrywają się na różnych etapach historii świata SW. To samo tyczy się wcześniejszej serii shortów Forces of Destiny (2017-2018).

Jeśli chodzi o Galaktykę Przygód (2018-2020) to powtarza ona kluczowe momenty SW. Galaxy of Creatures (2020-2021) czy Galactic Pals (2021) rozgrywają się natomiast w czasach Nowej Trylogii.

Polecamy także:

Sprawdź też gadżety ze świata Star Wars – wiele z nich znajdziesz w ofercie al.to – oraz starwarsowe gry dostępne w sklepie x-kom. I niech Moc będzie z Tobą!

Źródła: Thrillist, Wookiepedia, Bingeclock, GamesRadar+, Inverse, Wikipedia