Gry na PS5 i Xbox Series X – tanio nie będzie

Nadal oczekujemy na podanie konkretnych cen PS5 i Xbox Series X, a jednocześnie nadal dowiadujemy się, ile zapłacimy (lub możemy) za gry na nowe konsole. Wychodzi na to, że za latanie na pajęczynie jako Miles Morales, uganianie za piłką czy walkę jako wiking, przyjdzie nam zapłacić coś bliskiego milionom monet. I to nie bez powodu…

Wrzucanie do kosza (i nie tylko) za prawie trzy stówy

69,99 dolarów, co przy obecnym kursie daje nam prawie 300 zł. Tyle przyjdzie nam zapłacić za symulator koszykówki NBA 2K21 w dostępnych już w preorderze wersjach na PS5 i Xbox Series X. Warianty na konsole obecnej generacji będą o 10 dolarów tańsze. Cały czas mowa o wersji standardowej. Będzie jeszcze edycja specjalna Mamba Forver, za którą – niezależnie od wariantu – zapłacimy 99,99 dolarów (ok. 400 zł).

nba 2k21 ceny gier ps5 xbox series x
Źródło: NBA 2K

Podobne ceny – 74,99 euro (czyli nieco ponad 300 zł) – pojawiły się w duńskim sklepie Bol.com. Tyle w przedsprzedaży kosztują gry na PS5, takie jak Horizon: Forbidden West, Marvel’s Spider-man: Miles Morales, GTA 5, Gran Turismo 7, Ratchet & Clank: Rift Apart oraz Godfall. Brak tu potwierdzenia Sony, jednak – jak piszesz Ilse Jurrien z LetsGoDigital – wygląda na to, że są to prawdziwe ceny. Jako argument podaje koszty produkcji poszczególnych gier. I tu przechodzimy do kolejnego w ostatnich dniach głosu w temacie kosztów gamingu.

Dlaczego zapłacimy więcej za granie na PS5 i Xbox Series X?

Po newsach odnośnie do ceny NBA 2K21 pojawiły się doniesienia, że inni wydawcy również rozważają podbicie na konsole nowej generacji. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez firmę IDG Consulting. Jak dowodzi jej prezes Yoshio Osaki, ceny gier w zasadzie nie wzrastały od długiego czasu, bo od 2006 roku. Obecnie, choć koszty produkcji poszczególnych tytułów wzrosły nawet o 300%, ceny utrzymują się na tym samym poziomie (podczas gdy zwiększone zostały opłaty za bilety do kina, Netfliksa czy kablówkę).

Zdaniem Osakiego podwyższenie ceny o 10 dolarów to niewielki wzrost, odpowiadający zaledwie 17%. Niemniej ma to być ruch we właściwym kierunku. Według doniesień IDG możliwe jest, że niektórzy wydawcy tamtędy podążą. Osaki przyznaje, że nie każda gra powinna kosztować 69,99, ale w przypadku flagowych tytułów (jak NBA 2K21) jest to uzasadnione.

konsole ps5 xbox series x

Obok tych prognoz pojawiła się wypowiedź Kima Libreriego z Epic Games. W rozmowie z PlayStation Magazine UK oznajmił, że PS5 i Xbox Series X dostarczą graczom jakości rodem z filmów. Ma to być wynikiem działania silnika Unreal Engine 5. Grafika i moc przetwarzania nowej generacji nie tylko uczynią gry bardziej immersyjnymi, ale także umożliwią całkowicie nowe koncepty gameplay’u, które wykorzystają w pełni dynamiczne środowiska i oświetlenia, ulepszoną fizykę, bystrzejszą sztuczną inteligencję i bogatsze doświadczenia trybu wieloosobowego – wyliczał Libreri.

Ceny samych konsol – czy coś wiemy?

Gdy weźmie się pod uwagę te aspekty – plus to, co już wiemy o elementach konsol, jak bardzo szybkie dyski SSD – drożejące gry mogą aż tak nie dziwić. Czy wiemy coś o cenach konsol? Ostatnio pisaliśmy o planowanym na 13 lipca ogłoszeniu ile zapłacimy za PlaySation 5 oraz o spekulowanych cenach. A całkiem niedawno na Reddicie pojawiła się ankieta Nielsena, w której padły losowe ceny PS5 – 349 funtów (ok. 1800 zł) za wersję z Blu-ray i 259 funów (niecałe 1300 zł) za wersję Digital.

ps5 ceny wg ankiety nielsen
Źrodło: Reddit

Zdaniem Alana Martina z Tom’s Guide ceny te są zupełnie nieprawdziwe, ale między wierszami można wyczytać, że Sony stara się wybadać, jaka kwota będzie dla potencjalnego gracza nieopłacalną.

Jeśli chodzi o Xbox Series X, to – według dziennikarza Jeffa Grubba i źródeł portalu VGC – Microsoft przedstawi niektóre gry (w tym Halo: Infinite) podczas eventu zaplanowanego na 23 lipca. Czy poznamy wtedy również cenę konsoli?

Źródła: Hypebeast, NBA 2K, LetsGoDigital, GamesIndustry.biz, VGC, Tom’s Guide, Reddit