Wolelibyśmy zapowiedź GTA 6, ale… GTA 5 i GTA Online będą miały swoje wersje na PlayStation 5

Wśród tytułów zapowiedzianych na konsolę PS5 jeden liczy sobie już 7 lat. Tak, Grand Theft Auto 5, gra znakomita i zasłużenie kultowa, doczeka się portu na konsoli nadchodzącej generacji od Sony. Wraz z nią na PlayStation 5 pojawi się również GTA Online. Odświeżone wersje mają być efektowniejsze niż pierwowzory i będą wykorzystywać możliwości PS5.

Na zapowiedź GTA 6 pewnie jeszcze poczekamy. Na razie musimy się cieszyć z tego, co nam dano

Sony zapowiedziało przeniesienie GTA 5 na PlayStation 5 podczas czwartkowej prezentacji konsoli. W swej starczej naiwności liczyłem, że jeśli na pokazie przewinie się marka Grand Theft Auto, to w kontekście szóstej odsłony, której gracze wypatrują na horyzoncie już od dłuższego czasu.

Faktem jest jednak, że tryb online w GTA 5 to prawdziwa maszynka do drukowania pieniędzy. Trudno się dziwić, że Rockstar zamierza wydłużyć jej żywot, przenosząc ją na świeży grunt konsol nadchodzącej generacji (domyślam się, że nie tylko na PS5 i wkrótce podobną zapowiedź zobaczymy w odniesieniu do Xbox Series X).

Siedmioletni klasyk w odświeżonym wydaniu

Na brak popularności GTA 5 narzekać nie może. Wystarczy wspomnieć ostatnią akcję Epic Games Store, które rozdawało grę za darmo. Zainteresowanie było tak duże, że serwery usługi dostały chwilowej zadyszki, a konta z grą hulają dziś po Allegro i hulać będą zapewne jeszcze przez długi czas.

Dla formalności przypomnijmy: po raz pierwszy Grand Theft Auto 5 wydane zostało w 2013 roku, jeszcze na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Ponieważ był to zmierzch szóstej generacji konsol, niedługo potem gra została przeniesiona na PS4 i Xbox One. W 2015 roku GTA 5 doczekało się portu na komputery osobiste, a ogólną żywotność produkcji Rockstara udało się wydłużyć znacząco dzięki świetnemu trybowi online.

Tak czy inaczej, GTA 5 jest Minecrafcie najlepiej sprzedającą się grą wszechczasów, a wspomniany tryb online ciągle generuje ogrom zysków dla Rockstara i Take-Two Interactive.

GTA 5 - bohaterowie

Czy posiadacze GTA 5 na PS4 dostaną bezpłatną aktualizację do PS5?

Niestety nie podano informacji na ten temat, choć warto wspomnieć, że przy przesiadce z PS3 na PS4 takiej możliwości nie było. Sądząc jednak po tym, że wtedy gra wciąż była świeżynką, a teraz liczy sobie już 7 lat, być może Rockstar zdecyduje się na wykonanie podobnego kroku, który byłby przyjaznym wyciągnięciem dłoni do graczy.

Co się tyczy GTA Online, wszyscy właściciele PS5 otrzymają do trybu dostęp w przeciągu trzech miesięcy od premiery gry. Oczywiście, aby można było zagrać, konieczna będzie aktywna subskrypcja PlayStation Plus.

Nie wiadomo natomiast, czy do nowej wersji będziemy mogli przenosić save’y i postępy z GTA 4 i GTA Online.

 

Źródła: Sony, TheVerge