Jeff Bezos leci w kosmos. Silny, zwarty, gotowy, nie nerwowy

To już dziś. Nie, nie chodzi o imieniny Czesława, Hieronima i Małgorzaty (choć oczywiście życzymy wszystkiego najlepszego). Dzisiaj Jeff Bezos wyruszy w kosmos. Zostawmy na razie dywagacje na temat, czy lepiej byłoby, gdyby pozostał z dala od Ziemi (jak chce twórca internetowej petycji) i skupmy się na szczegółach wyprawy. Kto będziesz towarzyszył miliarderowi w tym przedsięwzięciu? Gdzie zainteresowani mogą oglądać start rakiety Bezosa?

Fantastyczna czwórka, czyli kto leci z Jeffem Bezosem w kosmos?

Rakieta New Shepard, która o godzinie 15 naszego czasu wyruszy na suborbitalny lot, zabierze ze sobą czwórkę pasażerów. W skład kwartetu śmiałków wchodzą sam Bezos, jego brat Mark, 82-letnia pilotka astronautka Wally Funk oraz 18-letni Holender Oliver Daemen, który jest pierwszy klientem kosmicznej firmy Bezosa Blue Origin i zarazem najmłodszym człowiekiem w kosmosie.

Dla Funk, która będzie z kolei najstarszą osobą wyruszającą w kosmos, lot z Bezosem to spełnienie ciągnącego się od przeszło pół wieku marzenia. W 1961 roku kobieta brała udział w prywatnym programie Mercury 13, którego uczestniczki przeszły testy identyczne z tymi, jakie musieli zdać astronauci NASA. Pomimo sukcesu i trzeciego najlepszego wyniku, Funk nie dane było ruszyć ku gwiazdom, gdyż program został skasowany.

Teraz przyznaje, że czuje się, jak gdyby znowu miała 24 lata – czyli prawie tyle, ile miała jako najmłodsza uczestniczka Mercury 13. Ekscytacji nie kryje też brat Bezosa. Sam miliarder stwierdził natomiast, że jest podekscytowany, zaciekawiony, ale nie zdenerwowany. Pojazd jest gotowy, załoga jest gotowa, zespół jest niesamowity, czujemy się naprawdę dobrze – powiedział w poniedziałek.

Jee Bezos z pasażerami lotu w kosmos
Źródło: Jeff Bezos/PA via Evening Standard

Gdzie można oglądać lot New Shepard i Bezosa w kosmos?

Choć start planowany jest na 15, to prowadzony na żywo stream zacznie się już o godzinie 13.30. Widzowie będą mogli zobaczyć rakietę oraz widok z niej. Materiał z wnętrza zostanie upubliczniony po powrocie New Sheperd. Zarówno stream, jak i konferencję prasową z pasażerami po zakończeniu lotu, będzie można oglądać na stronie Blue Origin oraz na kanale YT.

Dla rakiety będzie to szesnasty lot, a pierwszy z pasażerami. Cała wyprawa ma potrwać 11 minut.

Niech nie wraca – czyli kto nie chce powrotu Bezosa na Ziemię?

Detale wyjaśnione, pora na kwestię wspomnianej petycji na Change.org. Zaczęła się ona jako żart 31-latka z Michigan, Rica Geigera. Gdy jednak osiągnęła przeszło 130 tysięcy podpisów i zwróciła uwagę mediów, uznał, że to dobre narzędzie do zwrócenia uwagi na prawa człowieka oraz nierówność ekonomiczną. Obecnie podpisów jest ponad 160 tysięcy.

Źródło: Change.org

Pod jaką ideą zbierane są podpisy? Pod taką, by uchylający się od płacenia podatków miliarder pozostał w przestrzeni kosmicznej. Zdaniem Geigera klasa, którą reprezentuje Bezos nie powinna istnieć. Obecna kosmiczna odyseja Bezosa, Muska i innych miałaby być policzkiem dla pracujących ludzi, zmagających się z różnymi problemami. Geiger tym samym nawołuje do tego, by miliarderzy poświęcili więcej uwagi (i funduszy) na rozwiązywanie kwestii trapiących mieszkańców Ziemi.

Źródła: Evening Standard, CNN Business, Forbes, Change.org, Wikipedia