DDR5 to już przeszłość. Nadchodzą pamięci RAM DDR6 i osiągną zawrotne prędkości

Zaledwie kilka tygodni temu nastąpiła premiera pierwszych pamięci RAM DDR5, które zaczną stopniowo wypychać z rynku kości DDR4, a przed nami rysuje się kolejny standard – DDR6. Samsung na wydarzeniu Tech Day 2021 oficjalnie zapowiedział nowe rodzaje pamięci. Oprócz DDR6 w planach są także nowe kości dla kart graficznych – GDDR6+ i GDDR7. O ile będzie szybciej?

Zapowiedź RAM DDR6. Pamięci będą diabelnie szybkie

Świat pędzi do przodu z zawrotną prędkością, szczególnie świat nowych technologii. Dopiero co na rynek trafił nowy standard pamięci RAM, czyli DDR5, a pierwsi producenci już ochoczo zwiastują nadejście następcy. A jak już zapowiadać, to z hukiem!

Firma Samsunga, która niedawno chwaliła się szczegółową specyfikacją DDR5, ujawniła to, co nas czeka w przyszłości. Jednym z najgorętszych tematów poruszonych na Tech Day 2021 przez południowokoreańskiego giganta były bez wątpienia nowe rodzaje pamięci DRAM.

nowy standard ddr samsunga

Dowiedzieliśmy się nie tylko, że firma przygotowuje pamięci DDR6 i mobilne LPDDR6, ale także GDDR6+ i GDDR7 dla kolejnych generacji GPU od NVIDIA, AMD i Intela.

Porównanie specyfikacji DDR6 na tle DDR5 i DDR4. O ile wyższa wydajność?

DDR6 mają mieć cztery kanały na moduł (dwa razy więcej niż DDR5) oraz większą liczbę banków (64 zamiast 32; cztery razy więcej niż w DDR4). Na tym nie koniec – wydajność ma być dwa razy wyższa niż DDR5. Podkręcone pamięci DDR6 mają osiągać efektywne taktowanie na poziomie nawet… 17000 MHz (!).

Naturalnie można też liczyć na większą pojemność w ramach jednej kości. W konsumenckich DDR5 maksymalna wartość wynosi 128 GB, a kto wie, ile może być w DDR6 (nawet 512 GB?).

Podane poniżej wartości DDR6 nie są jeszcze sfinalizowane i potwierdzone przez JEDEC.

Taktowania DDR6 vs DDR5 vs DDR4

  • DDR4: do 3200 MT/s; do 5600 MT/s (OC)
  • DDR5: do 6400 MT/s; do 8400 MT/s (OC)
  • DDR6: do 12 800 MT/s; do 17 000 MT/s (OC)

Co z LPPDR6?

Samsung próbuje osiągnąć o 20% lepszą efektywność energetyczną w mobilnych, energooszczędnych kościach LPPDR6 względem LPDDR5, których szybkość transmisji danych wyniesie do 17000 MT/s. Jest to znacząca poprawa w porównaniu do starszych kości (8500 MT/s w LPDDR5X i 6400 MT/s w LPDDR5). Wcześniej jednak w masowej produkcji znajdą się opracowywane w procesie technologicznym 1a nm pamięci LPDDR5X o pojemności do 64 GB. Plany jej uruchomienia zakładają początek 2022 roku.

pamięci lpddr5x

DDR6 w produkcji, a kiedy finalizacja standardu?

Pamięci RAM DDR6 znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Przewiduje się, że proces finalizacji standardu zakończy się w 2024 roku we współpracy z członkami organizacji JEDEC. To jednak nie oznacza rychłego wejścia na rynek konsumencki. Minie jeszcze kilka ładnych lat, zanim dojdzie do premiery DDR6 (przełom tej i kolejnej dekady?), nie mówiąc już o upowszechnieniu się tego standardu. 

W końcu za dwa lub trzy lata to powszechniejsze staną się dopiero pamięci RAM DDR5… Pomarzyć nikt nikomu nie broni, bo i jest o czym. Podane przez Samsunga brzmią nader obiecująco i wydają się w zasięgu ręki.

GDDR6+ i GDDR7 – świetlana przyszłość dla kart graficznych

Przynoszę dobre wieści nie tylko o RAM-ie do komputerów. Obecnie najnowszy standard Microna, GDDR6X, na wyłączność kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000, osiąga maksymalnie przepustowość do 21 Gb/s. Nowe kości z „plusem”, w procesie technologicznym 1z nm Samsunga, pozwolą dojść do bariery 24 Gb/s. To z kolei wpłynie na przekroczenie przepustowości 1 TB/s przy szerszych magistralach pamięci (320- czy 384-bitowej).

Samsung nie spoczywa na laurach i szykuje już następców GDDR6

To jednak będzie tylko przedsmak tego, co znajdziemy w GPU w dalszej przyszłości. Samsung szykuje bowiem pamięci GDDR7, których przepustowość wyniesie 32 Gb/s (dwukrotność GDDR6). Mają w dodatku oferować one korekcję błędów w czasie rzeczywistym (brak szczegółów). Brzmi pięknie. Przepustowość osiągnie imponujące 1 TB/s już przy 256-bitowej szynie danych, a przy 512-bitowej magistrali nawet 2 TB/s! Czekam z wypiekami na twarzy na więcej informacji.

Spodziewałbym się jednak ich w GPU za parę lat – w GeForce’ach RTX 5000 (NVIDIA Hopper) i Radeonach RX 8000 (RDNA 4). Natomiast GDDR6+ być może zawitają do nadchodzących generacji: GeForce RTX 4000 i Radeonów RX 7000, chociaż dotychczasowe przecieki nie sugerowały nowego rodzaju pamięci. Czas pokaże.

Źródło: ComputerBase.de, Wccftech

Poczytaj więcej o pamięciach DDR5: