DDR6 w produkcji, a kiedy finalizacja standardu?
Pamięci RAM DDR6 znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Przewiduje się, że proces finalizacji standardu zakończy się w 2024 roku we współpracy z członkami organizacji JEDEC. To jednak nie oznacza rychłego wejścia na rynek konsumencki. Minie jeszcze kilka ładnych lat, zanim dojdzie do premiery DDR6 (przełom tej i kolejnej dekady?), nie mówiąc już o upowszechnieniu się tego standardu.
W końcu za dwa lub trzy lata to powszechniejsze staną się dopiero pamięci RAM DDR5… Pomarzyć nikt nikomu nie broni, bo i jest o czym. Podane przez Samsunga brzmią nader obiecująco i wydają się w zasięgu ręki.
GDDR6+ i GDDR7 – świetlana przyszłość dla kart graficznych
Przynoszę dobre wieści nie tylko o RAM-ie do komputerów. Obecnie najnowszy standard Microna, GDDR6X, na wyłączność kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000, osiąga maksymalnie przepustowość do 21 Gb/s. Nowe kości z „plusem”, w procesie technologicznym 1z nm Samsunga, pozwolą dojść do bariery 24 Gb/s. To z kolei wpłynie na przekroczenie przepustowości 1 TB/s przy szerszych magistralach pamięci (320- czy 384-bitowej).
To jednak będzie tylko przedsmak tego, co znajdziemy w GPU w dalszej przyszłości. Samsung szykuje bowiem pamięci GDDR7, których przepustowość wyniesie 32 Gb/s (dwukrotność GDDR6). Mają w dodatku oferować one korekcję błędów w czasie rzeczywistym (brak szczegółów). Brzmi pięknie. Przepustowość osiągnie imponujące 1 TB/s już przy 256-bitowej szynie danych, a przy 512-bitowej magistrali nawet 2 TB/s! Czekam z wypiekami na twarzy na więcej informacji.
Spodziewałbym się jednak ich w GPU za parę lat – w GeForce’ach RTX 5000 (NVIDIA Hopper) i Radeonach RX 8000 (RDNA 4). Natomiast GDDR6+ być może zawitają do nadchodzących generacji: GeForce RTX 4000 i Radeonów RX 7000.
DDR5 – jednorożec czwartego kwartału 2021 XD