Arkenfox, czyli utwardzamy Firefoxa dzięki user.js

Arkenfox, czyli mały plik user.js pozwala na skonfigurowanie wszystkich kluczowych opcji powiązanych z bezpieczeństwem i prywatnością w przeglądarce Firefox. Bez niego czekałaby nas żmudna operacja ręcznego przeklikiwania się przez meandry ustawień dostępnych w about:config. Na szczęście umieszczony w odpowiednim miejscu user.js załatwia to za nas. Raz i skutecznie.

Po co user.js pod nazwą Arkenfox?

Najpierw uściślijmy, czym w ogóle jest user.js. W największym skrócie jest to plik konfiguracyjny, który może zmieniać ustawienia przeglądarki Firefox. Jeśli jesteście ciekawi podstaw tego, jak ustawić Firefoxa dla większej prywatności, zapraszamy do naszego wcześniejszego wpisu. Plik user.js to nieco wyższy poziom zmian dotyczących prywatności w sieci, ale komplementarny z opisywanymi przez nas wcześniej metodami.

User.js odwołuje się do ustawień, które w większości normalnie wprowadza się ręcznie w about:config. Wszystkie te ustawienia kontrolują, w jaki sposób podczas swego działania zachowuje się przeglądarka Firefox. Jakby tego było mało Firefox ma jeszcze tzw. hidden preferences, czyli ustawienia ukryte, które pojawiają się i działają, gdy zostaną ustawione przez użytkownika.

Arkenfox to nazwa „sprytnego” pliku user.js. Jak widać po nazwie, jest to wykonywalny skrypt. Na szczęście jego edycja jest prosta, a jego struktura i układ są przejrzyste, logiczne i łatwo zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika Internetu.

Plik user.js edytujemy w zwykłym notatniku

Jak w praktyce działają ustawienia zawarte w pliku user.js Arkenfox?

Gdy klikamy ikonkę przeglądarki Firefox na naszym komputerze, Firefox zaczyna się uruchamiać. W pierwszym kroku sprawdza aktywne ustawienia w pliku user.js i zapisuje je do pliku prefs.js. Od teraz to plik prefs.js przejmuje sterowanie ustawieniami, a przeglądarka wróci do user.js dopiero po następnym uruchomieniu.

Wszystkie zmiany, które wprowadziliśmy w naszym pliku Arkenfox user.js, będą po otwarciu przeglądarki widoczne w about:config tak, jakbyśmy wprowadzili je ręcznie. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że za każdym razem możemy zacząć od zera. Jeśli cokolwiek nie działa, to zmieniamy daną linijkę w user.js i po problemie. Możemy również całkowicie usunąć plik user.js z folderu Firefoxa i przeglądarka będzie działała tak, jakbyśmy niczego w niej nie zmieniali. Trzeba przyznać, że dobrze to wszystko wykombinowali!

Jakie zmiany znajdziemy w user.js z projektu Arkenfox?                                                                                              

W skrócie całą masę i nie ma sensu przepisywać tutaj całego pliku. Jego struktura zawiera wygodny dla nas spis treści i łatwo możemy podejrzeć co, gdzie i jak jest zmieniane. W tym akapicie rzucimy jedynie okiem na kluczowe z naszej perspektywy zmiany.

By daleko nie szukać i zacząć z wysokiego C, user.js z projektu Arkenfox wycina nam całą telemetrię. Pozwala ingerować w geolokalizację wykonywaną przez przeglądarkę (spróbujcie to zrobić z Chrome w tak łatwy sposób…), ustawia nasz język wysyłany w świat jako podstawowy oraz wycisza pop-upy i wbudowane sugestie i reklamy.

Za jednym zamachem mamy też wprowadzone wszystkie sensowne ustawienia utwardzające Firefox i dodatkowo zabezpieczające nas przed niespodziankami czyhającymi w sieci. Arkenfox ma też korzystny wpływ na to, jak używamy systemu DNS.

Dodatkowo, postępując zgodnie ze strukturą pliku user.js, możemy na niego nanosić własne zmiany i dokładać dodatkowe ustawienia. Jeśli któraś opcja nam nie odpowiada, możemy ją dezaktywować, a jeśli któraś opcja jest domyślnie wyłączona, a jest dla nas korzystna, to możemy ją włączyć. Nie przyciskiem, ale poprzez edycję linijki zaczynające się od „user_pref”. Dodatkowo wszystko mamy jasno prosto i logicznie opisane w komentarzach znajdujących się w pliku. Z naszej perspektywy ustawienia domyślne są całkiem strawne, ale to zależy od indywidualnych preferencji. Codziennie w pracy przeglądamy Inter…, to znaczy pracujemy właśnie na takich ustawieniach.

Na zrzucie zamazałem dane odnośnie kompilacji i wersji - wiadomo - lepie nie podskakiwac firmowemu IT SEC, ale gdzie znaleźć folder widać 😉

Gdzie należy umieścić plik user.js by zadziałał?

W sumie to najważniejsza sprawa tuż po samej konfiguracji pliku, którą oczywiście wykonujemy po otwarciu go w notatniku dostępnym na każdym współczesnym komputerze. Skąd mamy wiedzieć, gdzie umieścić plik user.js? By poznać ścieżkę dostępu, uruchamiamy Firefoxa i w pasku adresu wpisujemy about:support.

W tabeli zatytułowanej „Informacje o programie” znajdujemy wiersz „Folder profilu”. Obok powinien znajdować się przycisk „Otwórz folder” i po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni od razu w miejsce w którym powinniśmy umieścić nasz świeżo upieczony plik user.js.

Co jeszcze poza ustawieniami user.js z projektu Arkenfox?

Tutaj nie będziemy oryginalni. Standardowo zalecimy naszą ulubioną wtyczkę, czyli uBlock Origin. W zasadzie, jeśli dorzucimy do tego prywatny DNS, to to, co możemy zrobić, a nie zaburzy nam zbytnio korzystania z sieci, mamy już załatwione. Jeśli ktoś nie jest przywiązany do systemu Windows, gdyż większość czasu spędza i tak w przeglądarce, to może jeszcze rozważyć wybór Linuxa. Jeśli nie wiecie, jaki Linux wybrać, to polecamy wam jeden z naszych wcześniejszych artykułów, a najlepiej całą ich serię, gdyż da Wam ona sensowny ogląd sytuacji.

Czy przedstawione rozwiązania uczynią Was niewidzialnymi w sieci? Oczywiście, że nie. Nie taki jest ich cel, a przede wszystkim w zasadzie nie ma takiej możliwości. Przy odpowiedniej sumie pieniędzy położonej na stole każdy jest do zidentyfikowania. Prędzej czy później.

W naszych poradnikach pokazujemy jedynie, jak przestać być dawcą danych i karmić Big Data nieprzerwanym strumieniem informacji o sobie. Wszak to jest towar, a za każdy towar My musimy płacić. Dlaczego Big Tech ma dostawać za darmo? No dobra. Kończmy już to moralizowanie i wróćmy jednak do user.js i Arkenfox.

Jeśli coś dla Was jest niejasne, nie wiecie, czy tego potrzebujecie, albo nie do końca wiecie, jak to wszystko ustawić, to piszcie w komentarzach. Tak samo, jeśli gdzieś się „rypnęliśmy”. Nikt nie jest nieomylny. Wszak wszystko sprawdzamy bojem po to, byście wy już nie musieli.

Źródło:
  • https://github.com/arkenfox/user.js