Autoryzowani sprzedawcy Apple w Polsce. Dlaczego warto wybrać sprawdzone źródło?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem sprzętu Apple, na pewno starasz się znaleźć najbardziej korzystną cenowo ofertę. Ale w świecie technologii atrakcyjna cena to nie wszystko. Wraz z urządzeniem otrzymujesz szereg usług i praw, ale wymóg jest jeden – smartfon czy laptop musi pochodzić z oficjalnego źródła. Dlatego najlepiej skorzystać z oferty autoryzowanych sprzedawców Apple w Polsce. Czym się różnią i gdzie kupić Apple?

Czy mamy Apple Store w Polsce?

Oczywiście pierwsze, co przychodzi do głowy, to sklep firmowy Apple. Ale tutaj pojawia się pewien problem. W Polsce nie powstał dotychczas żaden oficjalny salon Apple, chociaż od wiosny 2021 roku chodzą słuchy, jakoby pierwszy miał zostać otwarty w Warszawie. Czy zrobi on różnicę?

Oficjalny, stacjonarny sklep Apple to dostępność sprzętu i wsparcia technicznego z pierwszej ręki. Salony są zwykle bardzo duże, znakomicie zaopatrzone, a ich pracownicy to największe apple’owe geeki. Poza tym sklepy Apple to także experience, tak jak ich sprzęt. Oprócz efektownego wystroju i oddanej obsługi, salony Apple oferują niemal codziennie darmowe warsztaty czy kursy obsługi urządzeń. Odwiedzając Apple Store w Southampton w Wielkiej Brytanii, trafiłem na przykład na warsztaty z mobilnej fotografii, zupełnie za darmo.

Zobacz także:

Apple Store w Londynie
Jeden ze sklepów Apple w Londynie. Źródło: Apple

Co zatem ma zrobić Polak spragniony sprzętu Apple? Sprawdzić ofertę autoryzowanych sprzedawców Apple w Polsce. W naszym kraju jest ich kilka rodzajów.

Rodzaje autoryzowanych sprzedawców Apple w Polsce. Ten sam sprzęt, różne doświadczenie

Autoryzowany Sprzedawca Apple (Authorised Apple Reseller)

Autoryzowany sprzedawca Apple w Polsce to sklep, który podpisał umowę z jednym z oficjalnych dystrybutorów w kraju nad Wisłą. Dzięki temu sprzęt jest na pewno nowy, przeznaczony na właściwy rynek i objęty gwarancją, którą można bez problemu zrealizować w autoryzowanych serwisach w Polsce. Jeżeli dany sklep jest autoryzowanym sprzedawcą Apple, znajdziesz go w spisie na oficjalnej stronie producenta.

Logo autoryzowanego sprzedawcy Apple

Apple w marketach i salonach z elektroniką

Autoryzowani sprzedawcy Apple w Polsce to głównie popularne markety czy salony z elektroniką, na przykład x-kom. Urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem stanowią część ich bardzo szerokiej oferty produktów, możesz więc kupić nie tylko smartfona czy laptop Apple, ale też niemal całą elektronikę dla swojego domu. Wielu pracowników takich sklepów to wierni fani i użytkownicy Apple, którzy na dodatek są regularnie szkoleni na certyfikowanych przez Apple platformach.

Salon x-kom we Wrocławiu
Salon x-kom we Wrocławiu.

Wśród autoryzowanych sprzedawców Apple w Polsce znajdują się także Apple Shopy, czyli sklepy, które oferują niemal wyłącznie sprzęt Apple, ale jakość obsługi nie kwalifikuje ich do tytułu sprzedawcy premium. Ponadto Apple Shopem są też osobne stoły, które Apple wstawia do niektórych elektromarketów. Do takiej strefy przypisany jest zatrudniony przez Apple pracownik. Obecnie firma coraz rzadziej stosuje tego typu praktyki, nawiązując ściślejszą współpracę ze sklepami i oddając sprzedaż w ich ręce.

Zalety autoryzowanego sprzedawcy Apple

Ale dlaczego nie kupić tanich iPhone’ów na aukcji? Chociaż faktycznie mogą być fabrycznie nowe, to prawdopodobnie przeznaczone są na inny rynek. W związku z tym jest ryzyko, że gwarancja będzie ograniczona, a część funkcji może być nieaktywna. O takich problemach przekonali się m.in. użytkownicy smartfonów Xiaomi. Dotyczy to zwłaszcza standardów sieci komórkowych, które potrafią nieco się różnić między krajami. Niewykluczone także, że sprzęt pochodzi z kradzieży, nieopłacanego abonamentu lub ma ukryte wady. 

Wybierając autoryzowanych sprzedawców Apple w Polsce, masz pewność, że wszystko będzie działać, a w razie awarii skorzystasz z gwarancji. Gwarancja taka będzie zrealizowana najszybciej jak to możliwe. Po wygaśnięciu rocznej gwarancji Apple możesz dalej skorzystać z regulowanej polskim prawem konsumenckim dwuletniej rękojmi. A jeżeli chcesz zaoszczędzić, wielu sprzedawców oferuje outlet, czyli urządzenia po zwrocie lub z niewielkimi wadami kosmetycznymi w dużo niższych cenach. Outletową ofertę x-komu znajdziesz na Allegro – wszystkie urządzenia są szczegółowo opisane i objęte gwarancją.

iPhone SE 2022 różne kolory
Źródło: Apple

Autoryzowany Sprzedawca Premium (Apple Premium Reseller)

Osobną grupą są autoryzowani sprzedawcy premium. Aby uzyskać ten status, muszą nie tylko sprzedawać oryginalny sprzęt, ale też sprostać dość rygorystycznym wymogom giganta z Cupertino. Dotyczą one wystroju i powierzchni sklepów oraz jakości oferowanej obsługi. Zdecydowana większość oferty takich sklepów to właśnie urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem, a pracownicy są specjalnie wyszkoleni pod kątem wiedzy o Apple.

Ich wystrój jest niemal identyczny, ponieważ mają przypominać sklepy Apple. W porównaniu z pełnoprawnymi salonami są jednak zwykle mniejsze i nie oferują dodatkowych atrakcji. Autoryzowani sprzedawcy premium mają swoje salony przede wszystkim w największych miastach w Polsce, zazwyczaj w najlepszych lokalizacjach.

Apple Store w Southampton
Apple Store w Southampton. Na takim wystroju zwykle wzorują się sprzedawcy premium. Źródło: Apple

Gdzie kupić Apple? Dlaczego u autoryzowanego sprzedawcy?

Niezależnie od tego, który rodzaj autoryzowanego sprzedawcy Apple w Polsce wybierzesz, jednego możesz być pewien – wyjdziesz z nowym, przeznaczonym na polski rynek urządzeniem, które objęte jest gwarancją i rękojmią. Decydując się na sprzęt Apple ze sprawdzonego źródła, możesz ze spokojem korzystać z urządzenia i być spokojnym o pomoc w razie awarii czy prawidłowe działanie wszystkich funkcji.

Ponadto wybierając autoryzowanego sprzedawcę, możesz zawsze liczyć na wysokiej jakości doradztwo. Dzięki temu dopasujesz urządzenie do swoich potrzeb i dobierzesz najlepsze akcesoria. Ponadto niektórzy sprzedawcy, tak jak x-kom, oferują możliwość zwrotu do 14 dni nawet wtedy, jeżeli zakupu dokonasz stacjonarnie. Sprzęt niesprawny albo po prostu niespełniający oczekiwań możesz bez problemu zwrócić lub wymienić na inny.

Para w sklepie Apple

Autoryzowani sprzedawcy Apple to także różne formy finansowania (m.in. raty, leasing), a także opcje ubezpieczenia urządzeń, na przykład od uszkodzeń mechanicznych. Na głodnych okazji czekają liczne promocje czy oferta outletowa, a także szeroka oferta akcesoriów czy gadżetów. 

Słowem podsumowania – komfort korzystania z pełnowartościowego urządzenia z zaufanego źródła jest dużo lepszy, niż ryzyko trafienia na wadliwy sprzęt na podejrzanej aukcji z najniższą ceną. Dlatego wybierz autoryzowanego sprzedawcę Apple w Polsce i ciesz się swoim wymarzonym urządzeniem przez długi czas.

Poznaj strefę Apple w x-komie – autoryzowanym sprzedawcy Apple w Polsce