100 zł na DVB-T2? Co wiemy o bonie na dekoder

DVB-T2/HEVC, czyli nowy standard telewizji naziemnej, ma zostać wprowadzony na terenie całego kraju jeszcze w pierwszej połowie 2022. Posiadacze nowych telewizorów raczej nie muszą się martwić – zdecydowana większość takich urządzeń jest gotowa na zmiany. A co z tymi, którzy mają starsze, ale wciąż sprawne telewizory i wcale nie chcą ich wymieniać? Pozostaje im zakup nowego dekodera. Jak się okazuje, prawdopodobnie będą mogli liczyć na pomoc rządu. KPRM zapowiedziała bowiem dofinansowanie na dekoder. Oto co na razie wiadomo.

Dlaczego wprowadza się nowy standard? Co warto wiedzieć o DVB-T2?

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej wynika z konieczności zwolnienia częstotliwości z zakresu 700 MHz. Zostaną one zagospodarowane na potrzeby rozwoju szybkiego internetu (na terenie całej Europy). Natomiast dla telewizji naziemnej przeznaczony będzie zakres 470 – 694 MHz.

Co ważne, DVB-T2/HEVC przyniesie również korzystne zmiany dla telewidzów. W tym standardzie możliwa stanie się emisja w rozdzielczościach HD i UHD. Zwiększeniu ulegnie także ilość przesyłanych danych (24,88 Mb/s do ok. 40 Mb/s), co pozwoli dodawać nowe kanały.

dekoder na stoliku, obok pilot

Po więcej informacji na temat standardu DVB-T2/HEVC zajrzyjcie do artykułu: DVB-T2 – co, kiedy, dlaczego? oraz Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2?

Bon na dekoder DVB-T2. Co już wiemy?

Na razie projekt ustawy znajduje się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Z informacji opublikowanych na stronie rządowej wynika, że każde gospodarstwo potrzebujące wsparcia w przystosowaniu się do nowego standardu otrzyma jednorazową pomoc w wysokości 100 zł. Już teraz wiadomo, że takie świadczenie będzie przysługiwać tylko jednej osobie z danego gospodarstwa domowego, na urządzenie o parametrach opisanych w rozporządzeniu.

Wnioskować o 100 zł na dekoder DVB-T2 będzie można na trzy sposoby:

  • przez formularz elektroniczny,
  • tradycyjny wniosek w formie papierowej,
  • za pośrednictwem pełnomocnika (członka rodziny lub domownika).
e-urząd

Kiedy będzie można odebrać bon na dekoder DVB-T2?

Jak mówi minister Janusz Cieszyński, konsultacje dotyczące projektu rozpoczną się w najbliższym czasie. Wszystko po to, aby zdążyć jeszcze przed pierwszym etapem wprowadzania zmian, zaplanowanym od 28 marca 2022. Co ważne, z badań przeprowadzonych dla rządu wynika, że do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nie jest przystosowanych jeszcze około 2,27 miliona gospodarstw.

To na razie wszystko. Obiecuję jednak trzymać rękę na pulsie i wracać tu z nowymi informacjami. Jeśli dowiecie się czegoś przede mną, podzielcie się w komentarzach.

PS W tym momencie (przynajmniej mnie) nie wiadomo nic o tym, czy bony będzie można realizować wstecznie, tj. na dokonane już zakupy. Jeśli więc chcecie skorzystać z dofinansowania, poszukajcie informacji na ten temat i ewentualnie zaczekajcie na ostateczne rozstrzygnięcia.