Odwzorowanie ruchu
Podobnie jak modele z serii X80J i krewniacy z serii X85J, Sony 55X85J posiada funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:
- Wył. – brak upłynniania,
- Auto – duże upłynnianie,
- Własny – upłynnianie regulowane (za pomocą opcji „gładkość”).
Podobnie jak krewniaków z serii X85J, Sony 55X85J również wyposażono w matrycę LCD klasy 120 Hz. Oto wyniki pomiarów ostrości ruchu (rozdzielczości dynamicznej):
- W trybie własnym przy gładkości=3 i czystości=3 (g=3, c=3) ostrość obrazów ruchomych wyniosła 700 linii (TVL); pomimo panelu innej klasy częstotliwościowej ruchomy obraz nie był tak wyraźny jak w najlepszych wyświetlaczach 120 Hz, które osiągają ten sam poziom rozdzielczości dynamicznej (tj. mają tyle samo linii).
- Przy g=2, c=2 ostrość spada do 600 linii.
- Przy g=2, c=1 ostrość wynosi również 600 linii.
- Przy g=1, c=1 ostrość spada do 150 linii, ale brak pewnej nadpłynności ruchu, jaką daje g=2.
- Zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE) było małe.
- Smużenie określiłbym jako mało-średnie.
Inaczej mówiąc, chcąc mieć ponadprzeciętnie ostre obrazy ruchome, musimy ustawić gładkość w pozycji co najmniej „2” i pogodzić się z pewną nadpłynnością ruchu. Myślę, że dla niektórych może to być niełatwe do zaakceptowania, choć innym może się spodobać.
Inne uwagi:
- rywale mają więcej stopni upłynniania ruchu;
- tryb kliszy musi być w opcji duży, aby funkcja upłynniania była w ogóle aktywna.
Za odwzorowanie ruchu Sony 55X85J otrzymuje ode mnie ocenę dobrą, choć muszę przyznać, że po panelu klasy 120Hz oczekiwałem jednak nieco wyższej ostrości i czystości ruchu.
Panie Tomaszu czy w obrębie danego i tego samego modelu może być tak że jeden tv ma np kontrast 2600 a drugi taki sam tv 3000 ? . Pytam bo czekałem na ten test ale bardziej skłaniam się ku wersji 50′ która ze wszystkich x85 które Pan testował miała najmniejszy kontrast ale z subiektywnych odczuć użytkowników i opini które znalazłem ma najlepsze kąty widzenia. A na tym mi zależy. Druga rzecz to czy np w przyszlosci aktualizacje danego producenta mogą jeszcze bardziej poprawić kontrast , upłynnianie ruchu ostrość czy jednak to są parametry, których aktualizacje oprogramowania nie dotyczą?
Pozdrawiam
WITAM! KIEDY TEST SONY X95J 65” . BĘDZIE PRZED ŚWIĘTAMI?? POZDRAWIAM
Też czekam na test X95J 65″
Panie Tomaszu czytam wszystkie nowe testy tv i te z 2020r zdecydowałem sie na kupno tv samsung QE5580T trudnoje już kupić,Pytanie czy QE5580A to te samae tv ? czy różnica to tylko ostatnie litery znaczące rok produkcji ?
Oba modela mieliśmy okazję przetestować i możesz o nich przeczytać w naszych recenzjach i porównać wyniki.
Panie Tomaszu a jaki wybrać szampon przeciwłupieżowy? 😉
A poważnie. Rozumiem, że Pan Tomasz może nie mieć czasu odpowiadać ale czy pytania pod danym testem nie powinny dotyczyć danego modelu , serii?
Też czytam większość testów i wszędzie mętlik w komentarzach….
W pełni się zgadzam ale na YouTube jest tak samo, jak testowany jest jakiś samochód wtedy tez są pytania o wszystko tylko nie o przedmiot prezentacji:)
Witam czy telewizory Sony z serii X85J mają różne tryby oszczędzania energii ? A jeżeli tak to jakie ?
Odpowiadam sam sobie po zakupie telewizora 50X85J. Poza czujnikiem światła który działa dobrze , ma jeszcze dwa tryby oszczędzania energii w ustawieniach są to tryby Słabe i Intensywne przy trybie intensywnym obraz jest dość ciemny.
Moim zdaniem za oszczędzanie energii w tych telewizorach odpowiada głównie czujnik światła, który jest fabrycznie włączony. Oczywiście można go też wyłączyć. Natomiast nie przypominam sobie, aby występowały różne tryby oszczędzania energii, choć możliwe jest samowyłączanie telewizora po określonym czasie (np. 4 godzin).
Witam są dwa tryby oszczędzania. Włączamy ustawienia / system / zasilanie i energia / oszczędzanie energii / i mamy do wyboru Wył – Słabe – Intensywne jest też wyłączenie po okresie bezczynności Wył –
1 godz – 2 godz – 4 godz i 24 godz.
Witam Panie Tomaszu,
jestem posiadaczem xr65x90j. Czy nowo zakupiony sprzęt potrzeba dostosować do pomieszczenie czy robi to automatycznie?
Nowe telewizory mają już predefiniowane ustawienia, które należy dostosować po zakupie, aby wydobyć z nich najlepszy obraz.
Ustawienia można zacząć od wskazówek z naszego poradnika:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-sony/
Dwa lata temu pisał Pan o ustawieniach telewizorów sony Bravia. Czy serię X85j można podpiąć pod ustawienia z tamtego artykułu?
I tak, i nie. Cześć ustawień jest taka sama, część się zmieniła. Ale mam dobrą wiadomość: szykujemy aktualizację tego artykułu, która ukaże się w lutym br.
Witam. Jaka jest różnica między modelem x89j? Pozdrawiam
Jakie najlepsze ustawienia obrazu w modelu X85J?
Dodam że chodzi o o model KD55X85JAEP
Bardzo dziękuję za recenzję. Mam pytanie dotyczące jakości wyświetlania obrazu w rogach ekranu. Zarówno w moim egzemplarzu jak i na testowanym w niniejszym teście widać lekkie cienie w rogach. Czy to normalne dla tego typu matryc czy jednak jest to wada/usterka?
Będę kupował w kwietniu tv i zastanawiam się nad tym modem bądź Samsungiem QE55Q80AATXXH ewentualnie trochę niższym modelem Samsunga QE55Q77AATXXH ktoś by doradził który najoptymalniej wybrać? Głównie filmy seriale i tv konsoli nie odpalałem od pół roku raz na jakiś czas zagram. Ktoś pomorze?
Bierz Sony!
Nikt nic koledze nie doradzi? sam jestem ciekawy
Co do wyboru tego (i innych) TV. Podpowiem wam uniwersalną (i jedyną;)) w tym temacie prawdę. Niestety recenzje można, jak to pradziadek mawiał, o kant … potłuc (jedni zachwyceni, inni zawiedzeni – a jeszcze inni przekonują, że za kolejne kilka kafli jakiś parametr się podniesie). Ale wy nie będziecie przez kolejnych kilka lat oglądać cyferek i parametrów, tylko obraz, z którym opatrzycie się po tygodniu. Idźcie do sklepu i popatrzcie jak to świeci – tyle. Będziecie zdumieni, że np. x85j stojący obok x90j wygląda nie do odróżnienia. Tak – techniczne pierdu pierdu o lepszych cyferkach (4k w 120fps, taa, jasne) i portfel i 3 tysiące lżejszy. A stoisz przed oboma pół godziny i różnicy nie widzisz. A już moda na OLEDY to jest kosmos – są naprawdę ciemne, tracą jasność w miarę używania (nie mówię o wypalaniu miejsc), odbijają jak lustra i są obłędnie drogie (duże formaty). Serio, zobacz na żywo zanim kupisz. Prawda jest taka, że wszystkie współczesne, firmowe telewizory wystarczą 90% użytkowników, bez względu na model, kropka. Do netflixa na co dzień i filmu od święta sprawdzi się KAŻDY współczesny firmowy telewizor o odpowiedniej wielkości. A za rok wyjdzie i tak coś 'lepszego’.
True
Jest mi w stanie ktoś wytłumaczyć dlaczego obecne telewizory mają taki duży pobór prądu? mój stary kdl-50w756c 50cali pobiera 75W.. a ten o ile dobrze widzę 207W? O co tu chodzi?