Ile 4K jest w 4K? Test i recenzja telewizora Sony 55X85J

Kończymy testy telewizorów Sony z serii X85J. Pierwotnie zaplanowaliśmy przetestowanie większości modeli z tej ważnej, bo 120-hercowej serii, aż do rozmiaru 65 cali włącznie. Ponieważ sprawdziliśmy już ekrany o przekątnych 43, 50 i 65 cali, czas na 55-calowy. Jego braci wyposażono w matryce typu VA. Z kolei 55X80J z niższej serii ma panel ADS. Jak zatem będzie z 55X85J? Niski czy wysoki kontrast? ADS czy jednak VA? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Sony KD-55X85J (dalej dla uproszczenia zwany 55X85J) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 6.4284.0521EUA. Telewizor wyprodukowano w październiku 2021 r., a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

nalepka znamionowa telewizora Sony 55X85J

Design

55-calowa Bravia z serii X85J wygląda niemal identycznie jak model 55X80J.

telewizor sony 55x85j z przykładową scena (formacja skalna na tle błękitnego nieba
Źródło: Sony

W konstrukcji tego telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • dość gruba obudowa;
  • plastikowa tylna ścianka;
  • ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego;
  • szerokość ramki wynosi 6 mm (z boku);
  • nóżki wykonane z trzech warstw: plastik, metal i plastik, tj. metalowy rdzeń obłożony po bokach elementami z tworzywa sztucznego;
  • nóżki montuje się na wcisk, bez użycia jakichkolwiek wkrętów, co jest szybkie, łatwe i bardzo wygodne;
  • do dyspozycji mamy dwa rozstawy nóżek:
    • mniejszy równy 457 mm,
    • większy – ok. 975 mm.
Źródło: Sony

Pod względem konstrukcyjnym 55X85J nie odstaje od wcześniej testowanych modeli z serii X85J i podobnie jak w ich przypadku, do wykonania i wykończenia tego telewizora nie mam żadnych istotnych zastrzeżeń.

Jakość obrazu Sony 55X85J

Wyświetlacz

W Sony 55X85J zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA. Zaletą tego typu wyświetlaczy jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS lub ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (stąd grubsza obudowa).

podświetlenie telewizora sony 55x85j, obraz z termogramu

Kolory

W nieznacznie ochłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie własnym (6622K) średni błąd odwzorowania barw był bardzo niski i wyniósł 2,5.

Pod kątem kolory ciemnieją i lekko bledną, ale na szczęście mniej niż w matrycach LCD, które mają mniejszą liczbę domen w swoich subpikselach.

Oczywiście najlepszą jakość obrazu zapewni oglądanie na wprost ekranu lub pod niewielkim kątem.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło aż 89%, co jest bardzo dobrym wynikiem.

W trybie HDR błędy reprodukcji barw były w dolnym zakresie błędów średnich, a to jest zasługą zarówno szerszej palety barw, jak i ponadprzeciętnie wysokiej luminancji (ale o tym więcej w sekcji „HDR”).

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4307:1. To więcej niż dobry wynik – znacznie wyższy niż w modelu 50X85J (2614:1), ale z drugiej strony niższy niż w 65X85J (5113:1). Znowu potwierdza się teza, że wbrew twierdzeniom producentów przynależność do tej samej serii wcale nie oznacza, że telewizory będą miały takie same parametry obrazu.

Zanim zaproszę Was do obejrzenia, już tradycyjnie, zdjęć z filmu Zjawa (The Revenant, 2015), chciałbym zwrócić uwagę, że wiele zależy od tego, czy funkcję „zaawansowane zwiększenie kontrastu” (ZZK) pozostawimy w opcji domyślnej (mała), czy też ZZK wyłączymy. Proszę rzucić okiem na dwa zdjęcia poniżej. Najpierw w ustawieniach fabrycznych, czyli przy ZZK „małe”.

twarz mężczyzny wyłania się z ciemności

A teraz to samo, ale z wyłączonym ZZK.

Dla lepszego uświadomienia sobie różnicy zobaczmy te oba zdjęcia naraz w postaci animowanego GIF-a.

Jak widać, ZZK poprawia czerń (ściemnia ją), ale nie bez skutków ubocznych:

  • obraz jest ciemniejszy, niż być powinien;
  • gubią się detale w cieniach, np. kora drzewa z lewej strony czy włosy Hawka;
  • wbrew swojej nazwie ZZK wcale nie poprawia kontrastu – rozpiętość tonów jasnych i ciemnych wcale nie ulega zwiększeniu.

W związku z tym zaryzykuję stwierdzenie, że ZZK przeznaczone jest dla typowego konsumenta, natomiast wyłączenie ZZK dla tych, którym zależy na wiernej reprodukcji obrazu. Decyzja o tym, czy ZKK zostawić w domyślnej opcji „małe”, czy też wyłączyć, należy oczywiście do użytkownika, jednakże wybór tej pierwszej opcji niesie ze sobą także inne skutki, które opisuję w sekcji HDR.

Zobaczmy jeszcze znany kadr ze sceny testowej ze statkiem kosmicznym (SDR).

mały statek kosmiczny na tle gwieździstego nieba

HDR

W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru była stabilna i wyniosła 506 cd/m^2.

Jest to wynik ponadprzeciętny, lepszy od tego z 50X85J, ale nieco gorszy niż w 65X85J. To kolejny argument za tym, że wbrew twierdzeniom producentów telewizory z tej samej serii nie oferują takiej samej jakości obrazu.

Ponadto zwracam uwagę, że:

  • w trybie HDR ZZK jest fabrycznie włączony (tak jak w SDR);
  • maksymalna jasność z włączonym ZZK (opcja małe) to 460 cd/m^2;
  • z kolei maksymalna jasność z wyłączonym ZZK to 517 cd/m^2;

Jak widać tzw. „zaawansowane zwiększenie kontrastu” obniża luminancję maksymalną o 57 kandeli. Ponadto wyłączenie ZZK sprawia, że przebieg krzywej jasności jest bardziej zbliżony do wzorcowego.

Odwzorowanie ruchu

Podobnie jak modele z serii X80J i krewniacy z serii X85J, Sony 55X85J posiada funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:

  • Wył. – brak upłynniania,
  • Auto – duże upłynnianie,
  • Własny – upłynnianie regulowane (za pomocą opcji „gładkość”).

Podobnie jak krewniaków z serii X85J, Sony 55X85J również wyposażono w matrycę LCD klasy 120 Hz. Oto wyniki pomiarów ostrości ruchu (rozdzielczości dynamicznej):

  • W trybie własnym przy gładkości=3 i czystości=3 (g=3, c=3) ostrość obrazów ruchomych wyniosła 700 linii (TVL); pomimo panelu innej klasy częstotliwościowej ruchomy obraz nie był tak wyraźny jak w najlepszych wyświetlaczach 120 Hz, które osiągają ten sam poziom rozdzielczości dynamicznej (tj. mają tyle samo linii).
  • Przy g=2, c=2 ostrość spada do 600 linii.
  • Przy g=2, c=1 ostrość wynosi również 600 linii.
  • Przy g=1, c=1 ostrość spada do 150 linii, ale brak pewnej nadpłynności ruchu, jaką daje g=2.
  • Zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE) było małe.
  • Smużenie określiłbym jako mało-średnie.

Inaczej mówiąc, chcąc mieć ponadprzeciętnie ostre obrazy ruchome, musimy ustawić gładkość w pozycji co najmniej „2” i pogodzić się z pewną nadpłynnością ruchu. Myślę, że dla niektórych może to być niełatwe do zaakceptowania, choć innym może się spodobać.

Inne uwagi:

  • rywale mają więcej stopni upłynniania ruchu;
  • tryb kliszy musi być w opcji duży, aby funkcja upłynniania była w ogóle aktywna.

Za odwzorowanie ruchu Sony 55X85J otrzymuje ode mnie ocenę dobrą, choć muszę przyznać, że po panelu klasy 120Hz oczekiwałem jednak nieco wyższej ostrości i czystości ruchu.

Jakość dźwięku

Sony 55X85J wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.

głośniki sony 55x85j - niewiele większe od pięciozłotówki

Jakość brzmienia do złudzenia przypomina model 50X80J, tak więc aby się nie powtarzać, po szczegóły odsyłam Was do jego recenzji.

Funkcje smart telewizora Sony 55X85J

Sony 55X85J posiada identyczne funkcje i możliwości multimedialne jak testowany wcześniej model 65-calowy. W związku z tym po szczegółowe informacje na ten temat odsyłam Was do jego recenzji.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.1 eARC*
  • HDMI 4 – 2.1*
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Do specyfikacji złącz HDMI mam kilka uwag:

  1. Złącza mają teoretycznie pełną przepustowość (48Gb/s).
  2. Maksymalne taktowanie ograniczono do 600 MHz (co stoi w sprzeczności z wymogiem pełnej przepustowości, bowiem do tego potrzeba nie 600 MHz, lecz 1190 MHz).
  3. Tak się złożyło, że krótko przed testem 55X85J ukończyłem opracowywanie i weryfikację nowej procedury sprawdzania rozdzielczości w trybie 4K/120Hz.
  4. Niestety zgodnie z moimi podejrzeniami, narosłymi w trakcie testów poprzednich modeli z tej serii, okazało się, że otrzymując przez złącze HDMI sygnał 4K/120Hz 55X85J nie jest niestety w stanie wyświetlić pełnej rozdzielczości pionowej; inaczej mówiąc wyświetla nie 2160 linii, lecz tylko 1080.

Na poglądowych zdjęciach poniżej widać, że w trybie 60 Hz telewizor wyświetla pełną rozdzielczość 4K (3840 na 2160 linii), podczas gdy nie jest tego w stanie zrobić przy 120 Hz.

Wyjaśnienie: w obszarach zaznaczonych czerwoną strzałką telewizor powinien wyświetlać na przemian białe i czarne poziome linie, co będzie oznaczać, że jest w stanie pokazać pełną pionową rozdzielczość. Jeżeli tego nie będzie w stanie zrobić, wyświetli jednolitą, mniej lub bardziej szarą powierzchnię, jak na drugim w kolejności zdjęciu.

Podłączony do 55X85J najnowszy Xbox pokazał zgodność z trybem 4K/120Hz.

Xbox tylko odczytuje informacje podane przez konsolę i ich nie weryfikuje. Inaczej mówiąc, Xbox stwierdza tylko, że telewizor informuje go, że jest w stanie przyjąć sygnał 4K/120Hz.

Z drugiej strony test rozdzielczości wykazał, że 55X85J nie jest w stanie pokazać pełnego 4K przy 120 Hz, a Xbox nie jest w stanie stwierdzić, czy telewizor poprawnie wyświetla taki właśnie sygnał.

Problem ten wystąpił już w pierwszej generacji Bravii z HDMI 2.1 (XH90) i jak widać, producentowi nadal nie udało się go rozwiązać.

Czas na podsumowanie:

  • Każdy z dotychczas przetestowanych przeze mnie telewizorów z serii X85J (tj. 43X85J, 50X85J, 55X85J i 65X85J) jest w stanie wyświetlić pełną rozdzielczość 4K przy częstotliwości 60 Hz.
  • Żaden z dotychczas przetestowanych przeze mnie telewizorów z serii X85J (tj. 43X85J, 50X85J, 55X85J i 65X85J) nie jest w stanie wyświetlić pełnej rozdzielczości 4K przy 120 Hz.

Czy to ma duże znaczenie? To zależy. Dla graczy siedzących bardzo blisko ekranu (np. 1 m i mniej), różnica będzie widoczna. Jeśli zaś siądziemy dalej, obniżona rozdzielczość nie będzie widoczna i nie będzie nam doskwierać.

Inaczej mówiąc:

  • Gdy konsola podaje sygnał 4K/60Hz, Sony 55X85J wyświetla obraz o rozdzielczości 3840×2160 pikseli.
  • z kolei gdy konsola podaje sygnał 4K/120Hz, telewizor ten wyświetla obraz o rozdzielczości 3840×1080 pikseli.
  • W pierwszym przypadku mamy całkowitą liczbę pikseli równą 8.294.400.
  • W drugim przypadku mamy całkowitą liczbę pikseli równą 4.147.200, czyli dokładnie o połowę mniej niż przy 4K/60Hz.

Tak to właśnie wygląda z technicznego punktu widzenia. Z drugiej strony gracze powinni wziąć pod uwagę odległość, w jakiej siedzą od telewizora i sami ocenić, czy ww. mankament będzie dla nich dokuczliwy czy też nie.

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4307:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,5
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 89
  • input lag (ms) – 14,8

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
sony 55x85j w salonie

Podsumowanie

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Podobnie jak wcześniej przetestowane modele z tej serii Sony 55X85J do swoich atutów może zaliczyć kontrast, reprodukcję barw, ponadprzeciętną jasność w trybie HDR, obsługę VRR czy bogate multimedia. Polecam, choć z ww. uwagami.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 6/10
Gry: 7/10

Sony 55X85J czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.