Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od 27 czerwca na terenie całej Polski telewizja naziemna będzie nadawana w nowym standardzie. Wbrew pozorom czasu wcale nie zostało wiele, bo proces przełączania nadajników przebiegać będzie stopniowo. Dlatego już teraz upewnijcie się, że Wasz sprzęt jest gotowy na tę zmianę. Sposobów na to jest kilka, a żaden z nich nie zajmie Wam więcej niż kilka minut. Zobaczcie więc, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2.

DVB-T2 – podział na strefy i czas wprowadzenia

Najpierw jednak kilka słów o tym, w jaki sposób będą wprowadzane zmiany. Proces ma przebiegać fazowo, z uwzględnieniem podziału terytorium naszego kraju na cztery sfery. Najlepiej przedstawia to poniższa mapa, na której zobaczycie też daty wprowadzania DVB-T2.

mapa Polski z podziałem na strefy, w których wprowadzana będzie DVB-T2
Źródło: Emitel

Jak widać, czasu naprawdę zostało niewiele. Szczególnie mieszkańcom regionów oznaczonych jako pierwszy i drugi.

A jeśli chcecie szybko dowiedzieć się, o co właściwie chodzi z tym DVB-T2, przeczytajcie też:

Television on Google   DVB-T2 – co, kiedy, dlaczego? 

Television on Google Jakie kanały TV będą dostępne w standardzie DVB-T2?

Television on Google Jak ustawić antenę DVB-T?

Które telewizory mają DVB-T2?

Teraz jeszcze ogólna informacja o tym, które telewizory mają DVB-T2. Aby wyświetlać kanały emitowane w nowym standardzie, odbiornik musi być wyposażony w dekoder DVB-T2/HEVC. Dobra wiadomość jest taka, że wielu europejskich krajach DVB-T2 działa sprawnie już od jakiegoś czasu. Dlatego trafiające na nasz rynek telewizory od kilku lat są wyposażone w odpowiedni dekoder.

Dla przykładu:

  • Sony od 2016 r. montuje dekodery DVB-T2 we wszystkich telewizorach (wcześniej tylko w modelach z systemem Android).
  • Panasonic wprowadził dekodery do każdego modelu w 2017.
  • Samsung stosuje podobną praktykę od 2018, a od 2015 wyposażał w DVB-T2 wybrane modele (warto jednak sprawdzić zgodność kodeków, bo niektóre serie mogą ich nie obsługiwać).

Można więc zakładać, że zdecydowana większość modeli, które trafiły na rynek w 2017 i później, będzie miała odpowiedni dekoder. Ale te założenia warto zweryfikować.

sony 55x90j wygląd
Sony 55X90J to nowość, więc dekoder DVB-T2 ma w pakiecie || Źródło: Sony

Polecane telewizory z DVB-T2


Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 i obsługuje kodek HEVC?

Teraz pora na krótką prezentację sposobów na to, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 i obsługuje kodek HEVC (bez niego na ekranie nie będzie obrazu).

Sprawdzam TV – prościej się nie da

To chyba najmniej wymagający ze sposobów, aby przekonać się, czy telewizor jest gotowy na nowy standard telewizji naziemnej. Już w grudniu 2021 r. z inicjatywy TVP został uruchomiony program opisany jako Sprawdzam TV. Znajduje się on na kanale numer 28, a zobaczycie na nim planszę testową, której towarzyszy komunikat czytany przez lektora. Jeśli planszy nie widać, ale słychać głos – Wasz telewizor nie jest niestety gotowy na nowy standard (powodem może być brak obsługi kodeka HEVC).

informacja, że telewizor jest gotowy
Wspomniana plansza || Źródło: gov.pl

Wyszukiwarka na stronie telewizjanaziemna.pl

Po prostu wchodzicie na stronę telewizjanaziemna.pl i w polu „wyszukaj” wpisujecie model telewizora, który posiadacie. Im bardziej szczegółową nazwę podacie, tym szybciej zlokalizujecie odpowiednią pozycję.
Żródło: telewizjanaziemna.pl

Odbiór kanałów nadawanych w standardzie DVB-T2

To z kolei całkiem praktyczne rozwiązanie. Wystarczy włączyć telewizor, przełączyć go na odbiór telewizji naziemnej (w ogromnej większości przypadków służy do tego przycisk na pilocie opisany jako „source”), a następnie uruchomić wyszukiwanie programów. Tutaj warto mieć na uwadze fakt, że po takim wyszukiwaniu lista programów może się zmienić.

Potwierdzeniem tego, że telewizor odbiera sygnał, będzie pojawienie się na liście następujących kanałów Telewizji Polskiej: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka.

Sprawdzenie w instrukcji obsługi telewizora

Jeśli macie ten chwalebny zwyczaj i skrupulatnie przechowujecie wszystkie instrukcje, możecie sięgnąć do dokumentacji Waszego telewizora. To jednak może okazać się o wiele bardziej czasochłonne niż sposoby wymienione wyżej.

Gdyby zdarzyło się, że instrukcja gdzieś się zapodziała, zawsze możecie zerknąć na stronę producenta i tam dokładnie sprawdzić specyfikację modelu.

dekoder na stoliku, obok pilot

Co zrobić, kiedy telewizor nie obsługuje DVB-T2/HEVC?

Są dwie opcje: można kupić nowy telewizor albo wymienić dekoder. Pierwsza może mieć sens dla wszystkich tych, którzy posiadają wiekowe już odbiorniki i chcą na przykład coś o większej przekątnej lub z optymalnie działającym systemem operacyjnym. Drugą warto z kolei wybrać, jeśli Wasz telewizor wciąż dobrze sobie radzi, a jego największą wadą jest brak DVB-T2.

Television on Google Jaki telewizor kupić w 2022 roku

Television on Google Jak otrzymać dofinansowanie na zakup odbiornika zgodnego z DVB-T2?

Sprawdźcie też polecane dekodery


Jeśli pominąłem jakiś sposób na to, jak sprawdzić, czy TV ma DVB-T2, piszcie w komentarzach. Chętnie uzupełnię tekst.

Źródła: gov.pl, telewizjanaziemna.pl, strony producentów TV, emitel