Pierwszą partię testów telewizorów Samsunga na rok 2020 kończymy modelem z górnej półki. Matryca klasy 120Hz, wielostrefowe podświetlenie oraz wysoka jasność obrazu w trybie HDR są cechami, których nie mają „zwykłe” elcedeki. A zatem jeśli ciekawi Was, czy z tych superskładników Samsungowi udało się upiec smaczne ciasto, przeczytajcie moją recenzję modelu QE55Q80TA.
Samsung QE55Q80TA jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. Do testu przyjechał z oprogramowaniem w wersji 1053, która w trakcie testu zaktualizowała się najpierw do 1112, a potem do 1115. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No. 01).
W porównaniu do dwóch tańszych serii telewizorów QLED 2020, tj. Q6xT oraz Q7xT, gdzie mieliśmy dominację tworzyw sztucznych, 55Q80T wyróżnia się pozytywnie metalowymi akcentami. Już podczas rozpakunku moją uwagę zwróciła płaska, metalowa podstawa. Wykonana ze stalowej blachy o grubości 4 mm, daje wrażenie prawdziwej solidności i trwałości. Jeżeli zatem szukacie dobrze zbudowanego QLED-a, zacznijcie od serii Q80T.
Po metalowej podstawie do pełni szczęścia brakowało mi zatem tylko jednego: metalowego pilota. Dlatego też z szybszym biciem serca rozpakowywałem folię z akcesoriami, mrucząc pod nosem: „Będzie, czy nie będzie? Metal czy plastik?”. Jakież było moje rozczarowanie gdy moim oczom ukazał się jednak pilot wykonany z grafitowego tworzywa. „A niech Cię, Samsung…” – pomyślałem. „Niemal flagowy QLED-a 4K, ale tylko z plastikową buławą? I jak ja ma za pomocą czegoś takiego dzierżyć władzę w domu? Toż to wstyd”. Szkoda, wielka szkoda.
Dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 10 mm, a szerokość samej ramki 3 mm.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.
To dobrze, bo w tak zaawansowanym telewizorze LCD nie powinno być niczego innego.
W fabrycznie domyślnym trybie standardowym błędy odwzorowania były wysokie (średnio 13,6).
Z kolei w znacznie lepszym trybie film, średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł ponad 4 (słownie: cztery) razy mniej – zaledwie 3,0.
To dużo lepszy wynik od wyposażonych w podświetlenie Dual LED testowanych przeze mnie wcześniej QLED-ów 55Q64T i 65Q74T. Wygląda na to, że konwencjonalne rozwiązanie zastosowane w Q80T (tj. bez czerwonych diod) jest jednak dokładniejsze w reprodukcji barw. W subiektywnej ocenie kolory na ekranie 55Q80T również podobały mi się bardziej (przynajmniej na materiałach SDR).
Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 7488 K, a więc była niemal 1000 kelwinów wyższa od normy. Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIE1931xy) wyniosło 90%, a więc tylko 1 punkt procentowy więcej niż w 65Q74T.
Pomimo małej różnicy QE55Q80TA jest w stanie wyświetlać poszerzoną paletę barw w materiałach HDR. Szkoda tylko, że QLED-y sprzed dwóch lat oferowały w tym zakresie jednak nieco więcej.
Błędy reprodukcji barw RGBCMY były niższe niż w modelu 65Q74T.
Zacznijmy tę sekcję niestandardowo. Zamiast nudnego „współczynnik kontrastu ANSI wyniósł …”, najpierw trochę historii.
Gdy Samsung wprowadził na rynek pierwszą generację QLED-ów w roku 2017, były to bez wyjątku modele z podświetleniem krawędziowym. Tak, dobrze przeczytaliście, kra-wę-dzio-wym. Nietrudno zgadnąć, że telewizory te generalnie rozczarowywały pod względem czerni i kontrastu, dlatego też Samsung wyciągnął właściwe wnioski i drugie pokolenie QLED-ów z 2018 roku wyposażył już (najlepsze modele) w podświetlenie wielostrefowe. Niektóre szczytowe modele 4K miały nawet aż 480 stref. Niestety, telewizory poległy w kategorii local dimmingu, czyli wygaszania, a raczej ściemniania, bowiem agresywnie ściemniały ciemne sceny, doprowadzając niekiedy do całkowitej utraty … obrazu.
Na szczęście w trzeciej generacji QLED-ów (2019) Samsung poprawił już algorytmy wygaszania, ale jednocześnie postanowił zmniejszyć liczbę stref, a tym samym diod (wiadomo: mniej stref = mniej diod, czyli niższy koszt produkcji). Dlatego z tym dużym zainteresowaniem wyczekiwałem modelu z serii Q80T, zadając sobie w duchu pytanie: „Zmniejszą liczbę stref czy nie zmniejszą? Wykastrują lokal diminga, czy też nie wykastrują?”. Dziś już znam odpowiedź na to pytanie i mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić:
Przypomnę, że model 55Q80R z roku 2019 miał 50 stref w układzie 5 x 10 (pięć w poziomie i dziesięć w pionie). W 55Q80T mamy dokładnie to samo, ale z lepszymi algorytmami.
Algorytm wygaszania ma jeden priorytet: za wszelką cenę nie dopuścić do powstania aureoli wokół jasnego obiektu. Dlatego też aktywna strefa ma po bokach zapalone strefy sąsiednie, tak aby ograniczyć aureole do minimum.
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
Bardzo często zapala się nawet cały poziomy rząd, a strefa aktywna jest najjaśniejsza, a pozostałe ciemniejsze. Widać to szczególnie dobrze, gdy testowy kwadracik porusza się po przekątnej.
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
Jest to bardzo ciekawy w działaniu algorytm, który, choć podobny do tego z Bravii XG i XH, pod jednym względem jest nawet trochę lepszy od tego z telewizorów Sony. Zastosowany w QE55Q80TA algorytm wygaszania nie powoduje tak częstego rozświetlania czarnych pasów na górze i dole ekranu, jak to ma miejsce u japońskich rywali. Nie sądziłem w ogóle, że kiedykolwiek to napiszę, ale wygląda na to, że Samsung uczy się na błędach i III generacja qledowego local dimmingu zaczęła serio zagrażać Japończykom (ci mają za to przewagę w innym obszarze, ale o tym za chwilę).
Korzystając z okazji, chciałbym serdecznie podziękować panu Maciejowi Markowskiemu z firmy Fujifilm Polska za udostępnienie aparatu X100V, dzięki którego wysokiej czułości mogłem uchwycić te niezwykle trudne ujęcia powyżej.
I jeszcze jedno: widoczne na GIF-ach kontury to wynik kompresji w programie do tworzenia animowanych GIF-ów, a nie wytwór aparatu.
Układu wygaszania nie da się niestety wyłączyć (co negatywnie odróżnia Samsunga od rywali w rodzaju LG czy Sony). Spośród trzech opcji local dimmingu, niska daje lepszą widoczność ciemnych detali niż standardowa.
Poza tym QE55Q80TA gubi trochę detali w cieniach, i to nawet w jasnych scenach. Na przykład w filmie Bliźniak (Gemini Man, 2019) w scenie w samolocie cienie na szyi głównego bohatera były zbyt głębokie, co prowadziło do utraty detali.
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcie proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
W związku z tym opcję szczegóły cieni zalecam zmienić z fabrycznego „0” na „1”. Po korekcie jest już znacznie lepiej, a Samsung QE55Q80TA niebezpiecznie zbliża się do najlepszych rywali (czytaj: Sony XG95/XH95).
Mój opis możliwości Samsunga 55Q80T nie byłby kompletny, gdybym swoim zwyczajem nie pokazał Wam zdjęć zrobionych w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Pochodzą one z następujących filmów:
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcie proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
Ben Hur:
Zjawa:
Exodus:
Bliźniak:
Filmy oglądane na 55Q80T w warunkach kina domowego robią naprawdę dobre wrażenie. Nie ulega wątpliwości, że pod względem kontrastu Samsung QE55Q80TA będzie jednym z najlepszych telewizorów LCD dostępnych na rynku w 2020 roku.
Gdybym miał się do czegoś przyczepić, byłoby to odwzorowanie barw w niektórych bardzo wymagających scenach. Było to widać zwłaszcza w filmie Zjawa. Na przykład w scenie nad rzeką, w subiektywnej ocenie i w porównaniu do najlepszych rywali, barwy były lekko ściemnione i ciut zbyt blade. Na szczęście można to skalibrować, choć oczywiście nie będzie to usługa darmowa.
Na koniec wróćmy na chwilę do liczb i pomiarów.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4796:1, co jest bardzo dobrym wynikiem. Z kolei pomiary jasności w trybie SDR na planszy pełnoekranowej dały następujące wyniki:
Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 11/50.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła aż 860 cd/m^2.
Choć pomiar rozpoczął się do wartości 933 cd/m^2, a wykres wyraźnie pokazuje, że jasność w trybie HDR ma w perspektywie czasowej (180 s) tendencję spadkową, nie ulega wątpliwości, że…
W tej kategorii QE55Q80TA również nie rozczarował. Dzięki matrycy klasy 120Hz rozdzielczość dynamiczna wyniosła aż 950 linii (na 1080 maksimum), co jest jednym najlepszych wyników na rynku (oraz identycznym rezultatem jak w 120-hercowym modelu 65Q74T). Brawo!
Upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją działało identycznie jak we wcześniej testowanych QLED-ach (np. ww. 65Q74T).
Testowany model przejawiał lekkie zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE), które jednak nie przeszkadzało np. podczas meczów piłki nożnej.
W ogólnej ocenie ostrość obrazów ruchomych oceniam bardzo dobrze. 120-hercowy panel robi świetną robotę, a tak wysokiej rozdzielczości dynamicznej dawno nie widziałem w telewizorach Samsunga (dodam, że 55Q80T testowałem przed równie dobrym 65Q74T).
Samsunga QE55Q80TA wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany, o bardzo ciekawym wyglądzie górnego resora (innej niż w modelach Crystal LED) już tradycyjnie promieniują dźwięk ku dołowi.
Do dyspozycji są tylko dwa fabryczne nastawy dźwięku: standardowy i wzmocnienie, z których moim zdaniem lepszy jest ten drugi. Ogólnie, brzmienie oceniam jako dobre, z niezłym basem, choć też nieco przebasowionymi dialogami. Da się to, co prawda, poprawić korektorem, ale aby to zrobić, musimy się przełączyć w tryb standardowy, bowiem tylko w nim korektor jest dostępny. Szkoda, że brak trybów mowa/dialogi oraz muzyka.
Po opis funkcji AVA (aktywny wzmacniacz głosu) odsyłam do testu modelu 65Q74T.
Nowości w systemie Tizen 2020 opisałem pokrótce w teście modelu 55TU7102 i aby się nie powtarzać, tam też odsyłam wszystkich zainteresowanych. Obsługa plików multimedialnych przez 55Q80T jest identyczna jak w pozostałych modelach.
Warto zaznaczyć, że:
Mam dwie wiadomości: dobrą i… dobrą. Po pierwsze, pod względem liczby stref wygaszania Samsung QE55Q80TA nie został zubożony w stosunku do ubiegłorocznego modelu 55Q80R. Po drugie, w takich kategoriach jakości obrazu, jak: reprodukcja barw, maksymalna jasność w trybie HDR oraz, a może przede wszystkim, widoczność szczegółów w cieniach, 55Q80T zdecydowanie góruje nad ubiegłorocznym 55Q70R. Dodajmy do tego ostre obrazy ruchome, niski input lag w grach oraz bogate możliwości multimedialne, a obraz tego zaawansowanego telewizora będzie niemal kompletny.
Na koniec muszę przyznać, że Samsung 55Q80T sprawił mi sporo frajdy w trakcie testu, a najprzyjemniejsze w tym wszystkim było to, że telewizor ten nie został pod względem technicznym zdegradowany czy „wykastrowany” jak niektóre tańsze modele tego producenta. Dlatego też uważam, że Samsung w modelu 55Q80T wykonał kawał dobrej roboty i tak udane telewizory tej marki chciałbym widzieć u siebie znacznie, znacznie częściej. Krótko mówiąc: polecam.
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
Dzień Dobry.
Panie Krzysku jak to jest z tym HDRem? w np. w tym telewizorze gdzie jasność zbliża się do około 900 nitów a Lg Oled B9 gdzie jasność wynosi około 550 nitów.
Gdzie ten Hdr będzie bardziej przyjazny dla oka w Lcd czy Oledzie?
Dziekuję za odpowiedź.
Panie Pawle,
im wyższa jasność tym bardziej realny obraz co w późniejszym etapie przekłada się na zmęczenie oczu. Jeżeli będzie Pan oglądał w ciemnym pomieszczeniu to lepiej B9, jeśli w jasnym salonie to LCD.
Czy posiada hdmi 2.1
Tak, ten model posiada HDMI 2.1.
Witam! Mam pytanie jakim odpowiednikiem telewizora qe55q85rat z 2019 jest telewizor z 2020.Pozdrawiam Jacek
Jestem posiadaczem zeszłorocznego 55q80 czy to ta sama klasa HDR i jasność matrycy? Czy mój jest jaśniejszy.
Niestety nie testowaliśmy zeszłorocznego modelu więc ciężko nam dokładnie porównać oba telewizory.
Model q80r to obecny q90t – Samsung zmienił oznaczenie modeli. Testowany tutaj q80t jest następcą q70r.
A zatem jak brzmi odpowiedź na pytanie?
Panie Tomaszu,
Zastanawiam się nad zakupem telewizora 55 cali do bardzo jasnego salonu (okna od południa, światło z nich pada bezpośrednio na TV). Aktualny stary telewizor LCD sobie nie radzi i refleksy światła pozbawiają przyjemności z oglądania TV w dzień. Po przeczytaniu różnych recenzji, bardzo spodobała mi się opcja Sony KD-55XG9505 (z bardzo pozytywną recenzją od Państwa). Wygląda, że Q80TA daje podobne możliwości w technologii QLED, która jest bardzo rekomendowana do jasnych pomieszczeń. Czy Pana zdaniem warto dopłacić około 1000 zł do tego telewizora zamiast XG9505? Czy myśli Pan, że sama jasność którą daje Sony już załatwi sprawę refleksów światła?
Dziękuje za odpowiedź.
Telewizor jest źródłem światła, podobnie jak „okna od południa”. W tej rywalizacji zwycięzca może być tylko jeden i nie pomoże tu ani wysoka jasność telewizora, ani wyrafinowany filtr ekranowy. W związku z tym środki przeznaczone na dopłatę radzę przeznaczyć na elektryczne, sterowane pilotem rolety, które dadzą Panu pełen komfort optyczny bez niepotrzebnego podkręcania jasności telewizora i skracania jego żywotności. A i żona będzie dodatkowo zadowolona, że zainwestował Pan w wyposażenie domu. Polecam – sam mam i nie wyobrażam sobie bez nich życia latem.
Dzięki za odpowiedź, to pod nowe konsole w sam raz jak wyjdą 🙂
Witam ,mam dylemat co wybrac , testowany wyzej Samsung QE55Q80TA czy Sony 55XG9505? Prosze o pomoc 😉
Doprecyzuj do czego głównie będzie używany telewizor. Czy zamierzasz podłączyć którąś z konsol nowej generacji?
Codzienne ogladanie TV, YT + plus konsola i telewizor bedzie stal w dosc mocno doswietlonym salonie. Dzieki 🙂
Bardzo dobrą opcją w tym przypadku będzie testowany model -QE55Q80TA ze względu na matrycę z wysokim odświeżaniem – 120 Hz i niskim input lagiem, co na pewno będzie miało ogromne znaczenio podczas gry na konsoli. Ten model posiada również bardzo wysoką jasność w trybie HDR.
Dla seriali/filmów „nie-akcji”, dajmy na to Peaky Blinders, Ozark, Narcos, Wikingowie, lepszym rozwiązaniem będzie testowany Q80T czy może Sony XF9005, który ma 1200 hdr, DV? A może różnica będzie żadna? I analogicznie czy Q80T poradzi sobie z takimi pozycjami zauważalnie lepiej niż Q70T?
Ciężko nam jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie testujemy każdego z telewizorów w konkretnych produkcjach filmowych. Na pewno ze względu na zastosowanie Dolby-Vision telewizor Sony lepiej sprawdzi się przy odtwarzaniu materiałów z Netflixa. Naszym zdaniem będzie to też bardzo dobry wybór do kina domowego.
Witam serdecznie,
proszę nie odebrać mojego wpisu źle sam się mocno zastanawiałem na ubiegłorocznym modelem
Q80R.
Nadmienię, że posiadam plazmę ST60 i jej naturalnym następcą powinien być OLED.
Co spowodowało moje zaciekawienie LCD ? Otóż tylko i wyłącznie doskonała w zeszłorocznym modelu powłoka antyrefleksyjna – to coś fantastycznego i nie wiem jaka firma chyba żadna nie ma takiej, a już na pewno NIE MA jej tegoroczny kastrat Q80T.
Posiada ją dopiero model Q85T (który pewnie u nas się nie pojawi) oraz wyższe modele.
To nie tylko brak odbić ale również bardzo dobre kąty widzenia, których również Q80T nie ma.
Jak można było o tym nie napisać ?
Moje spostrzeżenie jest następujące: LCD do nocnych seansów oczywiście lepiej jest zastąpić OLED`em, a jeżeli już ma być LCD (bo ktoś się boi wypaleń OLED`a i słusznie) to tylko i wyłącznie taki model, który czymś przewyższy OLED`a czyli z powłoką antyrefleksyjną.
Pozdrawiam
I może to być powodem wysokich ocen modeli zeszłorocznych w USA. Filtr powoduje brak jakichkolwiek odbić światła przez co obraz zachowuje ostrość i kontrast bez względu na warunki oglądania. Tam q80r jest oceniany wyżej niż tegoroczny Sony serii H.
Dzień Dobry
Zastanawiam się nad zakupem modelu Samsung QLED QE65Q80TAT czyli po prostu większego .
Pytanie czy parametry będą na podobnym poziomie co testowany przez Pana model ?
Najprawdopodobniej parametry będą zbliżone, aczkolwiek postaramy się też przetestować model 65-calowy, aby to potwierdzić.
Cześć. Stoję przed wyborem telewizora i opisany tutaj model jest jedną z opcji. Drugą opcją jest SONY KD55XG8505. Czy mógłbym prosić o jakieś podpowiedzi który byłby lepszym wyborem?
Telewizor używany w jasnym salonie, za dnia używany sporadycznie, głównie wieczorem do netflixa i konsoli. Dodam jeszcze, że telewizor zawiśnie na ścianie i będzie oglądany pod jakimś kątem.
Dzień dobry,
W jaki sposób na tym tv można oglądać z dźwiękiem materiały video z dysku USB kodowane za pomocą x.264, HVEC ze ścieżką dźwiękową kodowaną np. DTS, DTS-X7.1, DTS-HD.MA5.1, ATMOS7.1? Stare Samsungi radziły sobie z DTS, teraz czytam w specyfikacji, że ten nie obsługuje DTS i Dolby Atmos. Czy sprawę rozwiąże jakaś przystawka/odtwarzacz? Jeśli tak to jaka? Proszę o radę.
Słyszałem też, że z materiałami video z zewnętrznych dysków aktualnie lepiej radzi sobie sprzęt od SONY. Parę lat wstecz mówiło się, że to właśnie Samsung odtworzy każdy format pliku video, okazuje się, że teraz już niekoniecznie odtworzy go z dźwiękiem.
Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby sam TV radził sobie z odtwarzaniem plików video, czy w takim przypadku lepszym wyborem jest wspominany tu wcześniej Sony KD-55XG9505?
Z mojego doświadczenia największe możliwości poprawnego odtworzenia plików wideo dają telewizory z systemem Android. Nie dlatego, że Android jest najlepszym systemem, ale po prostu dlatego, że obok standardowego można instalować dodatkowe odtwarzacze multimediów, np. VLC czy Kodi. Jeżeli to nie pomoże, pozostaje spróbować z zewnętrznym urządzeniem (np. odtwarzaczem Blu-ray), chociaż najwygodniej jest oczywiście mieć telewizor z obsługą DTS. Aby, sprawdzić jak to wygląda w praktyce, pobrałem 3 pliki z audio w DTS i sprawdziłem na redakcyjnym odtwarzaczu Panasonic DP-UB820 oraz akurat testowanym telewizorze Philips 55PUS9435. Odtwarzacz nie obsłużył żadnego z nich, podczas gdy 55PUS9435 wszystkie. Z tego, co wiem, konkurencyjny Sony X800 mkII powinien teoretycznie pliki z DTS-em obsługiwać, ale 100% pewność będę miał, jak sprawdzę to własnoręcznie.
Witam. Jakie oznaczenie ma najwyższy model LCD Samsunga 55 cali na 2020 rok? Widziałem oznaczenia Q80, Q90, chyba nawet Q95, Ceny rosną im więcej po Q co by znaczyło że TV oferuje więcej.
aaaaaaaaaa
Witam serdecznie
Bardzo dziękuję za profesjonalne recenzje! Wielokrotnie z nich korzystałem, są rzeczywiście bardzo trafne. Teraz proszę o rozstrzygnięcie problemu, który był wcześniej sygnalizowany: co wybrać Samsunga 55Q80T, czy Sony 55XH9505 do oglądania tv, kina domowego, sportu, ale bez gier!
Pozdrawiam
To niełatwy wybór, zwłaszcza, że telewizory dzieli obecnie spora różnica w cenie: 1000-1200 złotych. Jednakże ze względu na lepsze barwy w ciemnych scenach, niegubienie ciemnych detali, obsługę Dolby Vision, możliwość zabezpieczenia aplikacji i złącz HDMI hasłem, szybszą obsługę oraz sortowanie plików na dysku sieciowym wybrałbym droższy model (tj. Sony). Pomimo tego, nie da się ukryć, że są to aktualnie dwa najlepsze 55-calowe telewizory na rynku w swoich klasach cenowych.
Panie Tomaszu
Szukam TV 55 cali na którym zamierzam ogladac głównie sport, pewnie jakis film , serial ,(ogólnie telewizja ). miejsce TV usytuowane bedzie w saloie przy oknie na południowej stronie . Ogladane bedzie za dnia i nocą . zastanawiam się nad 2 modelami modelami ; Samsung QLED55 Q80T ,Sony KD55 9096 . niech Pan napisze czy to dobre typy i na który warto postawic ,a może Pan podsunie jakis lepszy model . cenowo miedzy 2700 a 4000 . z góry dziekuje
To dobre typy w tej półce cenowej. 55Q80T ma jasność 473 cd/m^2 w SDR (pełny ekran) i 860 cd/m^2 w HDR (okno 10%). Z kolei Sony 55XH9096 nie testowałem, ale powinien być identyczny jak 55XH9005. Ten ostatni ma ww. parametry odpowiednio 454 cd/m^2 oraz 586 cd/m^2. Wynika stąd, że 55Q80T jest jaśniejszy i powinien lepiej się sprawdzić w warunkach, które ma Pan u siebie.
Witam.
Do konsoli PS5 oraz filmów lepszy będzie Samsung QLED Q90R czy Q90T?
Doczytałem też, że liczba stref podświetlenia w Samsungach w zależności od rozmiaru TV jest różna – dla 55″ (240 stref), dla 65″ (480 stref). Czy będzie miało to wpływ na jakość czerni?
Czy lepiej dopłacić do 65″?
Proszę o pomoc.
Nie testowałem jeszcze modeli z serii Q90T więc trudno mi się definitywnie wypowiadać na ten temat, ale myślę, że na sygnale 4K/60Hz oba się będą nadawać (co do 4K/120Hz to niestety nie wiem). Co do liczby stref to ma Pan rację. Z reguły im więcej stref tym lepiej, ale proszę pamiętać, że na ostateczny rezultat mają wpływ algorytmy analizujące obraz i sterujące pracą podświetlenia – to one decydują, które strefy i kiedy wyłączyć lub przyciemnić. Samsung poprawia te algorytmy z roku na rok i obecnie są na dobrym poziomie. Wiem, że 65Q90R miał aż 480 stref, 55Q90R – 240 stref ale w 65Q90T jest ich już tylko 120. Pomimo tego jest to i tak lepiej niż w telewizorach z podświetleniem krawędziowym. Proszę tylko pamiętać, że w przeciwieństwie do rywali lokalnego wygaszania nie da się w Samsungach wyłączyć.
Ja rozważałem pomiędzy 80T a sony H90 (też ma już HDMI 2.1). Cenowo są bardzo blisko. H95 podobno lepszy ale 1000 zł różnicy to zbyt dużo w mojej opinii. Wybrałem jednak samsunga.
Pytanie od laika.
Zakupiłem ten telewizor po lekturze powyższej recenzji. Żona niezadowolona… bo za mały…
Natomiast w kwestii bardziej merytorycznej: tryb Film jest w moich ustawieniach niedostępny, gdy w dekoderze ustawiona jest automatycznie rozdzielczość telewizora 4K (2160). Aby ustawić ten tryb należy zmienić ustawienie dekodera na 1080i.
Czy w związku z tym powinienem tak właśnie to ustawić i czy nie stracę w ten sposób na jakości obrazu?
Powiem szczerze, że nie spotkałem się z sytuacją, w której tryb film byłby niedostępny w telewizorze marki Samsung. Nie wiem też, jak to wygląda w praktyce: czy on po prostu znika z listy trybów obrazu czy jest przyszarzały i nie można go wybrać. Na Pana miejscu zrobiłbym kilka rzeczy: zaktualizował oprogramowanie w obu urządzeniach, potem ustawił w dekoderze rozdzielczość sygnału wyjściowego (najlepiej) na oryginalną (wtedy dekoder nie będzie przeskalowywał sygnału), albo, jeśli to nie jest możliwe, twardo na 4K (2160p). Jeżeli to nie pomoże i tryb film nadal nie będzie dostępny, spróbowałbym podłączyć dekoder do innego gniazda w TV. Odpowiadając na Pańskie pytanie: jeżeli oryginalny sygnał jest w jakości 4K, to ustawiając dekoder na 1080i traci Pan jakość obrazu. Dlatego jeszcze raz zalecam ustawić nie na „automat”, lecz sztywno na 4K lub „oryginalny”, jeśli taka opcja jest w dekoderze.
Witam wszystkich.
Gwiazdka za pasem i czas wybrać się na zakupy:)
Zastanawiam się nad wyborem Q55 80t kontra KD 55xh9005/9096 i męczy mnie jedna sprawa.
W wielu ocenach telewizora Sony podnoszona jest sprawą aktualizacji Androida w modelu XH.
Raz, że dzieje się to bardzo często, samoczynnie, sprawia kłopoty przy codziennym użytkowaniu.
Dwa, że w skrajnych przypadkach dochodzi do stanu, kiedy telewizor się zawiesza „na Amen”.
Opinie o pomocy z Sony Center są oględnie mówiąc słabe.
Jakie są Pana doświadczenia w tej materii?
Czy jest to „choroba wieku dziecięcego” tego modelu i można mieć nadzieje, że zostanie to już niedługo opanowane?
Czy może wybrać model zeszłoroczny XG?
Dziękuję z góry za odpowiedź Pana lub któregoś z użytkowników forum
Pozdrawiam
Przyznam, że z usług Sony Center (tj. z ich pomocy) jeszcze nie korzystałem więc trudno mi się wypowiadać na ten temat. Aktualnie oprogramowanie i jego jakość są kluczowymi aspektami decydującymi o komforcie użytkowania telewizora. Problem w tym, że aktualizacja oprogramowania może poprawić lub niestety pogorszyć sytuację. W moich testach TV Bravia zauważyłem, że oprogramowanie wymaga dopracowania w niektórych obszarach (zwłaszcza w odtwarzaczu multimediów), ale nie zetknąłem się z tak drastycznymi przypadkami jak zawieszanie się, resetowanie czy samoczynna zmiana kanałów. Takie rzeczy rzeczywiście mogą wkurzyć, dlatego bezpieczniejszym zakupem jest zawsze model zeszłoroczny, którzy miał już kilka, kilkanaście aktualizacji i działa stabilnie. Jeśli chodzi o Sony, to choć ich oprogramowanie nie zawsze jest dopracowane, to w przeciwieństwie do kilku innych marek aktualizują system w TV sprzed 3-4 lat, co jest rzeczą bardzo dobrą. Myślę, że seria XH też kiedyś będzie miała wszelkie problemy za sobą, ale kiedy to nastąpi trudno mi powiedzieć.
Panie Tomaszu, czy Redakcja planuje test Samsung QE55Q90TA ?
Planuje zakup TV 55″ i mam dylemat pomiędzy Samsung QE55Q90T a 55XH9505 czyli (prawie) najwyzsze modele obu producentów.
Sprawdzimy, co da się zrobić i postaramy się zrecenzować ten model.
Od 2 tygodni mam QLED55 80TA. Co do obrazu i dźwięku nie mam najmniejszych zastrzeżeń . Ale mam uwagi eksploatacyjne. Na pilocie przycisk OK rzadki kordy wywołuje opis programu. Nie wim może to wina stacji. Oprócz tego ukazująca się informacja o programie, filmie nie zawiera ani roku powstania, występujących aktorów. Jest goły opis co zupełnie nie wystarcza. DUŻY minus do ocent testowej.
Witam, posiadam od kilku dni QE55Q80TAT. Będę wdzięczny za porady odnośnie kilku kwestii:
– w trybie film obraz jest jakby zamglony (w trybach standardowy i naturalny również, ale jest to mniej widoczne)
– kolory wydają się być trochę pastelowe, zwłaszcza w trybie film
– problem z nasyceniem koloru czerwonego, w większości obrazów czerwony wydaje się mniej lub bardziej wpadający w brąz
– migający obraz na obiektach typu ściana z cegły, mury
– nie jednakowy poziom głośności w zależności od oglądanego programu
Zaznaczam, że nie dokonywałem żadnych w ustawieniach fabrycznych.
Z góry dziękuję za poradę.
Witam, a jak z energooszczędnością tego tv? Zastanawiam się nad 65, a jest to już klasa b. Czy warto brać to pod uwagę? Boję się że rachunki w porównaniu z starym full hd 48 znaczaco wzrosną.
Jakub, biorąc pod uwagę, że są to modele podświetleniem LED, pobór prądu nie będzie większy i same rachunki nie powinny również wzrosnąć.
Panie Tomaszu, rozumiem, że najprawdopodobniej nie miał pan okazji przetestować wersji 50 calowej (Samsung QLED QE50Q80TAT) jako, że nie jest obecna w sklepie x-kom czy jednak ewentualne różnice między modelami byłyby znaczące i mniejsza wersja byłaby gorsza? Pytam jako laik i z tego co czytałem na państwa stronie niektóre mniejsze wersje innych modeli okazywały się być lepsze od ich większych wariantów. (Samsung 50TU8502 w porównaniu do Samsung 55TU8502) Pozdrawiam.
Tak, to prawda, że nie testowałem (jeszcze) 50Q80T, ale nie sądzę, aby wybór 50Q80T zamiast 55Q80T wiązał się z ryzykiem jakichś niemiłych niespodzianek. Najważniejszej rzeczy możemy być pewni: tj. tego, że w 50Q80T będzie wysokokontrastowa matryca VA. Z kolei nie możemy być pewni tego, czy liczba stref podświetlenia będzie taka sama (moim zdaniem nie), ani tego, że jasność maksymalna w trybie HDR będzie identyczna. W każdym razie w przypadku serii Q80T nie liczyłbym na to, że mniejszy model będzie lepszy niż większy – tak mówi mi mój nos. W każdym razie to tylko moje przypuszczenia, a na 100% mógłbym to stwierdzić dopiero po teście niestety.
Panie Tomaszu,
próbuje uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy telewizor (QE55Q80TAT) posiada twa tunery, umożliwiające korzystanie z PIP?
Wg moich informacji 55Q80T oferuje tzw. ograniczony PIP, w którym nie jest możliwe oglądanie dwóch kanałów TV naraz z anteny podłączonej do TV. Możliwe jest za to oglądanie obrazu z zewnętrznego źródła np. odtwarzacza DVD/Blu-ray na głównym (dużym) ekranie i transmisji TV w oknie (z anteny podłączonej do telewizora). Istnieją jednakże ograniczenia dotyczące rozdzielczości (musi być ona poniżej 4K, a niekiedy nawet poniżej Full HD, zależnie od kombinacji sygnałów „duży ekran-okno”). Szczegóły znajdzie Pan w instrukcji obsługi (do pobrania ze strony samsung.pl).
Witam
Mam spory dylemat. Szukam 55′ do ok 4tys zł.
Po przeczytaniu recenzji wciąż nie umiemi podjąć decyzji 😛
Telewizor SONY KD-55XH9005 czy Telewizor SAMSUNG QE55Q80TAT
Telewizor do oglądania głównie Netflix, HBO Go, sporadycznie TV z satelity, oraz na ten moment PS4 a za pare tygodni PS5.
Prosiłym o pomoc w wyborze!
Mam ten sam dylemat, bardzo ciężka decyzja 😒😟🤔 ale jest parę rzeczy które warto zauważyć… jeśli masz jasny pokój i oglądasz dużo w dzień to przewaga na rzecz Samsunga przez lepszą powłokę antyrefleksyjną i to że jest jaśniejszy. Jeśli więcej oglądasz na wieczór lub masz ciemny pokój to raczej Sony. Samsung ma lepsze kąty widzenia jeśli oglądacie w wiele osób lub z boku. Generalnie Samsung chyba ciut lepszy ale nie wiem czemu bardziej się skłaniam ku Sony. Po wielu tygodniach czytania forum, testów itp.itd widzę że pomimo tego że „na papierku” Samsung jest lepszy to dużo ludzi się decyduje na Sony. Nadal jednak nie wiem co zrobić 🙄
„to przewaga na rzecz Samsunga przez lepszą powłokę antyrefleksyjną ”
Wydaje mi się że model QE55Q80TAT nie ma powłoki antyrefleksyjnej, ma ją model wyższy 90TAT
Z informacji, jakie posiadamy, ten model będzie miał również matrycę 120 Hz.
Witam
czy ten modeli ma VRR ?? i jak przedmówca Andrzej również dołączam do pytania ?
Jaki telewizor SONY KD-55XH9005 czy Telewizor SAMSUNGQE55Q80TAT
Pozdrawiam Serdecznie
Nadmienię że posiadam konsole Xbox series X jak i w głównej mierze będzie na nim oglądany netflix
W chwili gdy piszę te słowa Sony 55XH9005 najprawdopodobniej nie obsługuje jeszcze VRR – ma się to pojawić później w drodze aktualizacji oprogramowania. Z kolei Samsung 55Q80T obsługuje VRR oraz FreeSync, ma też podobno dostać aktualizację do G-Synca. Jednakże jak ta „obsługa” wygląda w praktyce (podczas grania na konsoli) nie miałem jeszcze okazji sprawdzić. Proszę pamiętać, że teoria to jedno, a praktyka – drugie. Większość telewizorów 4K obsługuje (teoretycznie) HDR, ale jakość tej „obsługi” jest często bardzo niska.
Czym różnią się: tv QLED 55″ Q80T / Q80TA / Q80TAT??? Za każde słowo na temat baaardzo wielkie thx 🙂
to samo
Witam
Przymierzam się do kupna tego TV w rozmiarze 75 cali. Mam parę pytań w związku z tym:
1) Na stronie Rtings jest screen gdzie jest pokazana czarna plansza z białym krzyżykiem na środku. I są dwa screeny – jeden z włączonym Local Dimmingiem drugi z wyłączonym. Wszystko fajnie tylko, że…. według tej recenzji nie da się wyłączyć Local Dimmingu s Samsugnu – w przeciwieństwie do Sony XH np. To da się w końcy czy nie? Wiem o różnicach w antyrefleksach i szerokim koncie na US.
2) Czy będą duże różnice w obracie pomiędzy takim Q70T a Q80T?
3) Myślałem również o Bravii XH9096 (też 75 cali) ale opinie o tym TV są bardzo różne. Sporo ludzi pisze o problemach z synchronizacją obrazu z dźwiękiem, o samoczynnych resetach, o nie działaniu HDMI 2.1 czy o oszukanych 120Hz . Ogólnie który TV byście polecili? Sony czy Samsung?
4) Przejrzałem rynek, ale może ktoś coś podpowie – czy jest jeszcze coś ciekawego w tej cenie -tj. do 7500 – warunek 75 cali. Proszę nie pisać weź Oleda mniejszego.
Z góry dzięki
Pozdrawiam
Panie Łukaszu…stoję przed tym samym dylematem ale szala przelewa się raczej w stronę samsunga 60% do 40%
kilka stówek staniał sony w porównaniu d samsunga…mowię o 75 calach… to tak na marginesie
Witam…No też stanąłem przed wyborem albo sony xh9096 albo samsung q80t …myśle o 75 calach…i nie wiem…studiowałem za i przeciw na wszystkich forach w tym obcojęzycznych też…i co wbrać!? duży dylemat
Witam Panie Tomku. Jestem przed zakupem tv i mam dylemat . Będzie mi służył głównie do ogladania platformy nc+,bajki sport ,piłkę nożną, filmy,rozrywka itd. Oraz netflix. Przez około 8-9 godzin dziennie ,okna od zachodu ,czyli wielkiej jasności nie ma . Wytypowalem lg oled55cx3 , Samsung qe55q80t sony kd55xh9096 . Dźwięk będzie z soundbar. Samsung z czego zauwazylem w parametrach zużywa dużo więcej prądu, a oled problem wypalania i powidoków (u mnie tv chodzi dość dużo jak napisałem wyżej)
W zasadzie każdy w ww. telewizorów nadaje się do Pańskich celów. Najbardziej uniwersalny jest moim zdaniem 55Q80T. Ponieważ rzeczywiście zużywa trochę więcej prądu (klasa B, a nie A jak w Sony czy LG), a OLED jednak nadal obarczony jest ryzykiem wypalenia, co Pan sam zaznaczył, obu ww. wad pozbawiony jest 55XH9096. Mimo wszystko, jeżeli nie chce Pan ryzykować z OLED-em, to ze względu na jakość obrazu proponuję jednak rozważyć 55Q80T i nie spisywać go z góry na straty. Zużycie prądu można przecież kontrolować i znacznie je obniżyć wyłączając np. tryb Ambient, używać kabla zamiast Wi-Fi, wyłączyć funkcję włączania z urządzenia mobilnego, a nade wszystko obniżyć jasność podświetlenia z wysokich fabrycznych 27/50 w tym modelu na 10-11/50, bowiem w ustawieniach fabrycznych 55Q80T rzeczywiście świeci bardzo jasno. No i wyłączyć czujnik światła, bo w przypadku nagłego wyjścia słońca zza chmur będzie on chciał zwiększyć jasność podświetlenia. Poza tym 55Q80T gra całkiem dobrze, więc do bajek, wiadomości i publicystyki spokojnie będzie Pan mógł wyłączyć także i soundbar, co także pozwoli zaoszczędzić trochę prądu.
Wiem mam soundbar z dolby atmos czy jestem w stanie uzyskać ten efekt na tym tv ?
Na którym złączu HDMI uzyskuje się obraz w 4k? Mam podłączony ultrabox z cyfry. W ustawieniach dekodera maksymalna rozdzielczość to 1080, choć powinna być wykrywana wyższa. Czy wpływ ma na to niewłaściwy przewód HDMI, czy też podłączenie dekodera przez amplituner Yamaha RX-475?
Wczoraj kupiony 55Q80T. Chyba jakiś koszmar. Miałem 2,5 roku oleda LG w którym niestety matryca sie już wypalać zaczęła ale ta ostrość i kolory… chyba moje oczy za bardzo przyzwyczaiły się do oled. ( napisy bardzo wyraźne na pasku informacyjnym np. Polsat News) Chyba, że kalibracja pomoże – profesjonalna? może ktoś doradzi jak ustawić.
Witam Panie Tomaszu,
Dopiero co nabyłem model qe75q80tat wyprodukowany na Węgrzech i również posiada przejaśnienie jak ten model pokazany przez Pana. W związku. Powyższym pytanie do eksperta, co z tym robic? Reklamować? Darować sobie bo można trafić gorzej?
Przykro mi, że trafił się Panu akurat egzemplarz z wadą. Szkoda też, że nie mogę zobaczyć jak wielkie jest to prześwietlenie i w którym miejscu ekranu się ono znajduje. Na Pana miejscu oczywiście zareklamowałbym tę wadę, ale zanim to Pan zrobi, proponuję spróbować rozwiązania, które czasem może pomóc. Zastosowałem je kilka razy w testowanych telewizorach Samsunga i w większości wypadków pomogło. Proszę wziąć miękką szmatkę, najlepiej taką, która się nie elektryzuje (ja używam żółtej Viledy do zbierania kurzu). Następnie proszę włączyć telewizor, ustawić podświetlenie na maksimum i pozwolić telewizorowi się rozgrzać: w pokoju o temp. 22 stopni 30 minut powinno wystarczyć. Następnie zgasić światło, zasunąć zasłony i rolety tak, aby pokój był całkowicie zaciemniony – wtedy będzie lepiej widać wszelkie wady. Następnie wyświetlić planszę pokazującą bardzo ciemną szarość lub czerń ale w tym drugim przypadku z jasnym obiektem w środku – to sprawi, że telewizor nie wygasi obrazu całkowicie. Jeżeli nie ma Pan takiej planszy proszę ją zrobić samemu np. w programie Paint w Windows, zapisać jako plik jpg, zgrać go na flaszkę/pendrajwa/pamięć USB i wyświetlić na ekranie. Następnie po zlokalizowaniu przejaśnień proszę za pomocą ww. szmatki delikatnie pocierać ekran w tych miejscach: proszę to robić z wyczuciem – nie za lekko, nie zbyt mocno, ale na tyle mocno aby widać było zwiększoną emisję światła w pocieranych miejscach. Proszę obserwować co się dzieje z przejaśnieniami. Jeżeli nic, proszę powtórzyć cały cykl, ale po wyłączeniu telewizora i pozwoleniu mu aby się ochłodził. Jeżeli dwie-trzy próby nie dadzą żadnego rezultatu, pozostanie serwis.
Witam. Jak się objawia to przejaśnienie? Jak to sprawdzić?
Witam,
Czy można mieć pewność, że model 50-cio calowy tego telewizora będzie posiadał matrycę VA?
Dla 100% pewności warto przed zakupem potwierdzić to ze sklepem.
Różne sklepy podają różne wartości dla częstotliwości odświeżania modelu 50″ 50/100Hz. Jest jakiś sposób żeby upewnić się jaka częstotliwość jest faktyczna? Co ciekawe dla obu Picture Quality Index wynosi 3200.
Testowany przez nas model, dostępny w sklepie x-kom, posiada matrycę 120 Hz. Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić skąd rozbieżności na stronach innych sklepów.
Witam mam zamiar zakupic tv samsung qled qe 50q80t w salonie samunga powiedzieli ze nie robja 50 calowych a teraz zobaczyłem taki 50 cali czy to taka sama jakość jak przez pana opisywany
Tomek, w zależności od wielkośći ekranu telewizory mogą się różnić – nawet w tej samej serii.
W którym miejscu menu QLED QE55Q70TAT można znaleźć informację o sile sygnału?
Panie Tomaszu czy jest szansa aby w najbliższym czasie zrobił Pan test tego TV w rozmiarze 50 cali tj. qe50q80??? W mojej ocenie ten TV wypełnia lukę pomiędzy 49xh8505 a 49xh9505 i zapewne wiele osób jest mocno zainteresowana tym modelem z uwagi na mniejszy pokój i max 50 cali do niego 🙂 Rożnica pomiędzy tymi TV to około 500 zł, zatem jak mówi powiedzenie ,,jak nie widać różnicy to po co przepłacać :)”. Oczywiście ten qled ma 50Hz ale czy naprawdę w ,,normalnym” użytkowaniu (70% – kablówka w HD, 30% – Netflix, zarówno w dzień i wieczorami) ktoś zauważy różnicę pomiędzy tymi modelami (qe50q80 vs 49xh905)? Pozdrawiam
Sprawdziłem w sklepie x-kom i niestety telewizor ten nie jest już dostępny. Przyznam, że również chciałbym sprawdzić, co on sobą reprezentuje, zwłaszcza ile ma stref, jaką ostrość obrazów ruchomych i jak jasno świeci w trybie HDR. Przyznam, że prywatnie bardzo lubię ten calaż, dlatego tym bardziej mi szkoda, że nie będę mógł go przetestować. No chyba, że coś się zmieni z dostępnością, ale to raczej mało prawdopodobne.
Telewizor jest dostępny obecnie w sklepach, pod nazwą QE55Q80AAT. To generalnie ten sam model, ale z większą ilością funkcji.
Czy wersja 50” również posiada matrycę 120hz?
50-calowy model może się różnić pod tym względem, dlatego przed zakupem polecamy bezpośredni kontakt ze sklepem celem potwierdzenia.
Szybkie pytanie: czy kupować Telewizor SAMSUNG QLED QE85Q80T ? Interesują mnie tylko telewizory 85 calowe. Czy może czekać co przyniesie kolejny rok?
Dzień dobry, jestem laikiem w temacie, ale po lekturze recenzji dochodzę do wniosku, że modele 55Q74TA, 55Q75TA i 55Q80TA różnią się od siebie tak nieznacznie, że ciężko zdecydować który wybrać. Czy warto dopłacić 600 zł do wielostrefowego podświetlania, czy lepiej zaoszczędzić i mieć metalowy pilot? 😉 Czy mogę prosić o jakieś podpowiedzi? Dziękuję
Obecnie w użyciu mamy 55RU8002, czy kupując któryś z wymienionych powyżej odczujemy znaczną różnicę w odbiorze?
Przejście z 55RU8002 na 55Q80TA da przede wszystkim dużą i widoczną gołym okiem różnicę na treściach HDR (chodzi o jasność). Jeżeli ogląda Pan sporo tego typu treści, to moim zdaniem warto rozważyć zakup 55Q80TA.
Panowie z geex, co myslicie? czy kupować Telewizor SAMSUNG QLED QE85Q80T ? Interesują mnie tylko telewizory 85 calowe. Czy może czekać co przyniesie 2021 rok? Budzet taki w granicy 10 tys zł. Czekam z niecierpliwościa na każdy komentarz! Dziękuję
Czas nagli, kończy sie dostępność telewizorów SAMSUNG QLED QE85Q80T w akceptowalnej cenie! Dajcie Panowie komenty czy kupować co i jak widzicie te sprawę? Dziękuję!
Niestety nie testowaliśmy jeszcze żadnego modelu 85 calowego, któy mogłby być alternatywą dla wskazanego Samsung. Mogą również występować znaczące różnice w jakości obrazu w porównaniu do 55-calowego modelu z recenzji. Warto w tym przypadku zrobić rozeznanie jak wygląda możliwość zwrotu sprzętu po zakupie (w x-kom jest to 15 dni) i przetestować w tym czasie telewizor we własnym zakresie.
To jak więcej cali to będzie obraz gorszy niż ten sam model w mniejszym rozmiarze?
Nie koniecznie gorszy, ale może się różnić pewnymi parametrami.
Proszę eksperta o odpowiedź. Jestem użytkownikiem 55 Q80 T od trzech tygodni. Obraz w 4K jest akceptowalny, chociaż np. podczas transmisji z meczów zdarza się sekundowy efekt błyskawicy wokół piłki lub zawodnika, kiedy szybko się przemieszcza. Widoczne też lekkie drgania obrazu. Na filmach w 4K telewizor czasami sam zmniejsza sobie poziom jasności.
Obraz skalowany do 4k z HD jest natomiast fatalny. Najgorzej jest na przekazie ze studia np. podczas informacji, kiedy twarz spikera (uwidacznia się to na drugim planie) jest zamazana i nakłada się na niej kilka migoczących stref. Mniej lub bardziej jest to widoczne w zależności od trybu. Ale nawet w trybie „Film” zjawisko to zachodzi.
Czy takie zachowanie matrycy nadaje się do reklamacji?
Piotr, sprawdź nasz poradnik z ustawieniami telewizora Samsung -> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-samsung/. Jeśli problem będzie w dalszym ciągu występował to polecamy bezpośredni kontakt z serwisem producenta.
Witam. Szukam telewizora 55′ mieliśmy już 2 podejścia pierw zakupiliśmy LG 55NANO867NA- niestety porażka, bardzo złe podświetlenie matrycy, złe odwzorowanie barw pomimo uporczywych własnoręcznych ustawień obrazu efekt był mizerny. Co potwierdził nawet sprzedający w sklepie, że jest to wada tego modelu. Telewizor wymieniliśmy na inny model z całkowicie innym podświetleniem matrycy tj LG55NANO917NA z opcją profesjonalnej kalibracji przez pracownika sklepu.
Niestety telewizor również nie spełnił naszych oczekiwań czerwień była pomarańcza, w ciemnych sceneriach mało widoczne detale, jasne scenerie wypalały oczy. Odtwarzanie gry po przez ps4 było najgorszym przeżyciem, obraz powodował bóle oczu po 20min gry. Nie dało się ustawić odpowiednich barw w TV żeby były przyjazne dla oka.
Polecono nam tv do wyboru min. Samsung QE55Q80T oraz SONY KD-55XH9096BAEP.
PROSZĘ O PORADĘ BO MAM JUŻ DOŚĆ ZAMAWIANIA I ODSYŁANIA TV.
Absolutnie nie kupuj Q80T. Ja juz 5 miesiac probuje ustawic ten tv i nie da sie nic z nim zrobic. Ma zepsute VRR, bo po wlaczeniu go po ekranie na szarosciach i czerniach plyna paski i kolory staja sie wyprane. Telewizor jest sztucznie rozjasniony, ma jakby mgłe i zepsute kolory, co ratuje tylko wlaczenie niskiego poziomu czerni hdmi, ale wtedy ciemne sceny sa czarne jak smoła (ps4) i nic nie widac. Detale w cieniach, gamma, nic nie pomaga. Telewizor ten ma fatalny kontrast. Polecam na YT obejrzec Q80t vs TU8500, Q70, sony xh90. Cokolwiek. W gears of war nawet zamiast czerwonego koloru jest rozowy. Zamiast pomaranczowego tez rozowy. I to nie moj model a wszystkie. Polecam obejrzec na TY. Do tego banding kolorow, ghosting w uplyniaczach. Nikt o tym nie wspomina u nas. Niestety polscy recenzenci widocznie biora pieniadze od samsunga, bo to jest nieprawdopodobne jak kłamią w tych recenzjach.
Błagam pomocy!!!!!!
kupiłem we85q80t i boje sie otwierać pudełka, a telewizor stoi juz drugi tydzień! Co radzicie? Zwrócić do sklepu póki jest nienaruszony??? Bo jak otworze to nie wezmą bo będzie używany! Co robić?!!
Jeżeli kupiłeś przez internet to masz 14 dni na zwrot o ile sprzęt będzie w idealnym i nienaruszonym stanie, jeżeli kupiłeś w sklepie to tu już dobra wola sklepu czy ci go przyjmą. W każdym razem polecam oddać i na spokojnie zastanowić się nad odpowiednim odbiornikiem
Ten telewizor to jest bicz na OLEDY jak wskazuje artykuł ekspertów z x-kom. Ponadto wszelakie recenzje są mega pozytywne dla telewizorów samsung serii q80t więc nie ma co szukać lepszego za te pieniądze, bo nie ma lepszego w tej cenie. Tylko na jakiś filmikach łebki coś mamroczą, że obraz nie taki jak by chcieli, bo że czerń jest za czarna… heh śmieszni są.
Jak ktoś chce coś lepszego, to są telewizory po 30 tys. zł a nawet po 100 tys. zł i tam szukajcie lepszych wrażeń wzrokowych. Za te pieniądze to liczy się tylko samsung q80t !
Poproszę o recenzję QE55QN91AAT 🙂
Czy nowy model SAMSUNG QE55Q80AA posiada również matrycę VA?
Ten model również posiada matrycę VA.
Wszędzie w testach najnowszy model Q80AA wypada gorzej od Q80T bo właśnie NIE MA matrycy VA. Kto nie zdążył kupić Q80T niech żałuje, zostaje jedynie kupno wyższego modelu Q90A, bo Q80A nie warto.
Nigdzie nie mogę odszukać informacji na temat :
Jakie formaty video i audio odtwarza telewizor Samsung Q90T.Jak ktoś ma taka informacje to proszę o wklejkę.
Witam,
Czy telewizor Samsung 65Q90T odsługuje dysk twardy 4TB po złączu USB?
To zależy od dysku, jedno USB ma limit 1A, drugie tylko 0,5A. Jeśli Twój dysk pobiera więcej energii, to nie będzie działał. Telewizor obsługuje systemy plików FAT, exFAT i NTFS.
Witam
Zastanawiam się co wybrac Samsung qe65q80aatxxh czy hisense 65u8gq??? A może hisense 65u8qf? Tv do oglądania głównie wieczorem oraz Netflix. Proszę o poradę
Dzień dobry.
W 2019 zakupiłem QE55R80. Jakie ustawienia należy zmienić względem fabrycznych i na jakie wartości, żeby uzyskać optymalną jakość obrazu?
W szczególności obserwuję drażniące dwa efekty:
– w ciemnych scenach, gdy pojawia się jasny (biały) detal, to obraz „głupieje” – jasne poświaty i to „schodkowe” i/lub jasne linie pionowe etc.
– od czasu do czasu obraz na ułamek sekundy „przycina” (jakby animacja była na poziomie 5 kl./sek), po czym płynność obrazu powraca; efekt ten powtarza się w miarę systematycznie.
Sygnał z CATV (MM) – dekoder zewnętrzny.
Pozdrawiam,
Krzysztof.
Pierwszy problem, który zauważyłeś jest związany z działaniem strefowego podświetlenia matrycy, zmniejsz opcję local dimmingu na niski tryb.
W drugiej kwestii warto sprawdzić, czy przywrócenie ustawień fabrycznych pomoże.
„zmniejsz opcję local dimmingu na niski tryb” – to w ustawieniach zaawansowanych, serwisowych, użytkownika?
Ok, było w ustawieniach eksperckich 🙂
Dziękuję i pozdrawiam.