Samsung 55TU7102 – test i recenzja przystępnego telewizora 4K

Najbardziej przystępne telewizory 4K marki Samsung na rok 2020 znajdziemy w seriach TU7000 i TU7100. Do naszych testów trafił 55-calowy model z wyższej z tych serii i od razu sprawił kilka niespodzianek. Czy były to pozytywne, czy też raczej negatywne zaskoczenia, tego dowiecie się poniżej, ze szczegółowej recenzji.

Samsung 55TU7102 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. Przyjechał do testu, działając pod kontrolą oprogramowania w wersji 1053, a wyjechał mając na pokładzie dużo szybciej działającą 1113. Warto zaznaczyć, że testowaliśmy telewizor w wersji sprzętowej nr 2 (Version No. 02). Czy na rynku równolegle istnieje również wersja nr 1? To na razie jest tajemnicą producenta.

Design

Obudowę telewizora wykonano w całości z tworzyw sztucznych, podobnie jak jego smukłe nóżki. Jedynym wyjątkiem jest ramka, która jest metalowa, co pozytywnie zaskakuje, bowiem nie jest normą na tej półce cenowej. Jakość elementów oraz ich spasowanie nie wzbudziły moich zastrzeżeń. Pilot jest plastikowy i ma tradycyjną liczbę i układ przycisków. Ogólnie stylistykę oceniam jako nowoczesną i atrakcyjną.

Ciekawostka dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 9,5 mm, a szerokość samej ramki to 8 mm.

Jakość obrazu Samsunga 55TU7102

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA.

wygląd matrycy telewizora samsung 55tu7102

Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano nie podświetlenie krawędziowe, lecz bezpośrednie, i to w „lepszej”, tj. smukłej wersji (ang. slim direct).

rodzaj podświetlenia telewizora samsung 55tu7102

Było to dla mnie sporym zaskoczeniem, bowiem rozpakowując Samsunga 55TU7102, byłem przekonany, że to „krawędziowiec”. A tu, proszę, niespodzianka. I to miła, bo telewizor jest naprawdę smukły.

samsung 55tu7102 widziany z profilu
Źródło: Samsung

Kolory

W domyślnym trybie standard błędy odwzorowania były wysokie (średnio 9,5).

Po przełączeniu się w znacznie lepszy tryb film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,1.

Największe błędy dotyczyły w pełni nasyconego koloru czerwonego, który miał nasycenie większe, niż przewiduje norma. Jeśli chodzi o pozostałe barwy, to miały one mniej więcej poprawny odcień i nasycenie, a wszelkie odstępstwa od normy były wynikiem zbyt małej lub zbyt dużej jasności danej barwy. Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 6327K, a więc nieco poniżej normy, co daje „cieplejszy” obraz.

Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowe dla matryc LCD typu VA.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło około 74%, co oznacza brak szerokiej palety barw (norma w tej klasie cenowej). Znajdziemy ją np. w wyższej serii TU8502.

Brak szerokiej palety skutkuje wysokimi błędami odwzorowania barw w trybie HDR, co oznacza, że 55TU7102 pokaże się od swojej lepszej strony na materiałach o standardowym zakresie dynamiki tonalnej (SDR).

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3898:1, co jest dobrym wynikiem. W ustawieniach fabrycznych trybu film telewizor gubi trochę szczegółów w cieniach, dlatego wprowadzoną w 2020 roku nową opcję menu o nazwie szczegóły cieni trzeba zmienić z fabrycznego „0” na „1”.

W ciemnych scenach 55TU7102 stosuje przyciemnianie całego kadru (ang. frame dimming), ale jest ono bardzo delikatnie i nie ma negatywnego wpływu na napisy, co widać na animowanych zdjęciach poniżej (Zjawa, 2015, płyta Blu-ray Full HD).

Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.

scena z filmu zjawa na ekranie telewizora samsung 55tu7102

Z kolei jasność w trybie pełnoekranowym wyniosła:

  • maksymalnie: 230 cd/m^2 (50/50),
  • domyślnie 218 cd/m^2 (40/50),
  • minimalnie: 10 cd/m^2 (0/50).

Wzorcowy poziom jasności do kina domowego (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 30/50.

Przypominam raz jeszcze, że opcję szczegóły cieni należy zmienić z fabrycznego „0” na „1”, aby odzyskać część ciemnych detali. Korekta opcji gamma jest również wskazana.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja wyniosła po trzech minutach pomiaru około 262 cd/m^2.

Ten ewidentnie niski wynik pokazuje, że pomimo możliwości rozpoznawania kilku formatów HDR (HDR10, HLG i HDR10+), poprawna reprodukcja treści HDR nie jest atutem Samsunga 55TU7102, co też widać na zdjęciach poniżej (Zjawa, 2015, ale tym razem płyta Blu-ray 4K UHD).

Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.

hdr na ekranie telewizora samsung 55tu7102

Dlatego będę się upierał przy stwierdzeniu, że 55TU7102 nadaje się dobrze do treści SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

W 55TU7102 zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych wyniosła 450 linii (na 1080 maksimum). To jeden z najlepszych wyników, jaki może osiągnąć telewizor z 60-hercową matrycą. Opcja „wyraźny ruch (LED)” podwyższa ten wynik do 650 linii, ale kosztem migotania obrazu i silnego „echa” (tj. powielenia konturów) z lewej strony ruchomych obiektów.

Jako jeden z nielicznych producentów Samsung oferuje upłynnianie ruchu nawet w swoich tańszych modelach. Nie inaczej jest w 55TU7102. Jeżeli zdecydujemy się na tryb Auto, upłynnianie będzie bardzo duże, ale już w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań”, która pozwala, na regulację płynności od 0 do 10. Trzeba przyznać, że domyślna wartość „3” to dobry kompromis pomiędzy płynnością a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań.

Jedynym minusem układu reprodukcji ruchu wydaje się być sporadyczne szarpanie ruchu widoczne na niektórych treściach SD, ale ten mankament był także obecny w serii RU z 2019 r.

Jakość dźwięku

Samsung 55TU7102 wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany mają długość ok. 6 cm i promieniują dźwięk ku dołowi.

głośnik telewizora samsung 55tu7102

Brzmienie nie rozczarowuje, co jest to zasługą basu, który jest dobrze słyszalny, miękki, całkiem zręczny i dobrze podkreśla resztę pasma. Tryb dźwięku standardowy brzmi raczej mało atrakcyjnie, natomiast dobrze wypadają dwa pozostałe: dopasowujący się dźwięk oraz wzmocnienie. Ten ostatni jest moim zdaniem nieco zbyt agresywny, dlatego też telewizor użytkowałem w trybie dopasowującym się. W sumie jest nieźle, ale to przecież zasługa specjalistów z kalifornijskiego Samsung Audio Lab.

Funkcje smart telewizora Samsung 55TU7102

55TU7102 pracuje pod kontrolą systemu Tizen w ulepszonej wersji na rok 2020. Zmian jest sporo, ale są ewolucyjne i mają raczej charakter porządkowy bądź kosmetyczny:

  • ikony aplikacji są kwadratowe, a nie prostokątne,
  • menu nie jest już białe, lecz niebieskie (nadal można je zmienić na czarne, jeśli ktoś sobie tego życzy),
  • zmieniono nazwy niektórych funkcji (podświetlenie to teraz jasność, Auto Motion Plus to teraz wyrazistość obrazu, jasność to szczegóły cieni itp.),
  • przeniesiono niektóre funkcje w inne miejsca menu (czystość obrazu jest teraz pod wyrazistością).

Niewykluczone, że zmianom w menu telewizorów Samsung 2020 poświęcimy odrębny artykuł.

55TU7102 obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mp4, mov, tp, wmv i wiele innych. Niestety, nie obsługuje plików 4K o rozdzielczości pionowej większej niż 2160 pikseli, co potrafi większość rywali. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

złącza telewizora samsung55tu7102

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 2
  • USB – 1
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 3898:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,1
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 74
  • input lag (ms) – 9,3

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag telewizora samsung 55tu7102

Podsumowanie

Samsung 55TU7102 jest stosunkowo prostym telewizorem klasy budżetowo-podstawowej, który sprawdzi się najlepiej na treściach standardowych (SDR). Dzięki dobremu kontrastowi nadaje się do kina domowego, a dzięki niskiemu opóźnieniu sygnału – również do gier. Ponadto, ładna, smukła stylistyka, niezłe multimedia oraz przyjazny użytkownikowi system operacyjny sprawiają, że 55TU7102 jest atrakcyjną propozycją w cenie około dwóch tysięcy złotych.

wygląd telewizora samsung 55tu7102

Minusy

Plusy

geex rekomendacja
Kliknij w odznakę i dowiedz się, co oznacza

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 4/10
Gry: 5/10

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.