Kontynuujemy testy telewizorów marki Samsung z gamy modelowej na rok 2020. Tym razem na warsztat bierzemy nie telewizor Crystal UHD, lecz model z najbardziej przystępnej serii QLED. Jeżeli chcecie wiedzieć, czym QLED różni się od Crystal UHD, przeczytajcie recenzję 55-calowego modelu 55Q64TA.
Samsung 55Q64TA jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował najpierw pod kontrolą oprogramowania w wersji 1053, a później 1115, która go znacznie przyspieszyła. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No. 01).
Choć topografia złącz i płyty głównej żywo przypomina tę z modelu 55TU8502, z wyglądu 55Q64TA bardzo przypomina model… 55TU7102. Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego w kolorze szarym (titan gray). Plastikowe nóżki, które podczas montażu po prostu wsuwamy w otwory w obudowie (czytaj: szybko, sprawnie, bezwkrętowo), są ciemniejsze. Jakość elementów oraz ich spasowanie można uznać za całkiem dobre w tej klasie cenowej. Pilot jest metalowy i to właśnie nim (oprócz koloru) seria Q64T różni się od Q60T (tej z plastikowym pilotem).
Ta z pozoru drobna zmiana sprawia dużą subiektywną różnicę w kontakcie z telewizorem: mamy wrażenie obcowania z produktem niemalże luksusowym (notabene, metalowego pilota mają też pokrewne serie Q65T i Q67T).
Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 9 mm, a szerokość samej ramki – 3 mm. Z kolei rozstaw nóżek to 103,1 cm.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.
Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.
W domyślnym trybie standard błędy odwzorowania były wysokie (średnio 10,9).
Z kolei w znacznie lepszym trybie film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 5,0.
To ciut więcej niż w modelu 55TU8502, choć oba wyposażono w podświetlenie Dual LED. Moim zdaniem nie jest ono jednak identyczne, bo przecież, jeśli wierzyć producentowi, QLED-y wykorzystują kropki kwantowe do konwersji światła. Z drugiej strony, zastosowanie drugiego rodzaju diod, tj. czerwonych, powinno w zasadzie eliminować potrzebę stosowania czerwonych kropek kwantowych w folii konwersyjnej QDEF.
Czy w modelu 55Q64TA Samsung użył zatem prostszej w produkcji i tańszej folii z tylko jednym rodzajem kwantokropek (zielonych)? Trudno powiedzieć bez demontażu telewizora, ale kolory są nieco inne niż w również „dual-ledowym” 55TU8502. Zwłaszcza liniowość nasycenia odcieni czerwonego jest inna – nie tak dobra jak w 55TU8502, choć nie są to różnice dramatyczne. W każdym razie technice Dual LED będziemy się bacznie przyglądać podczas testów kolejnych modeli.
Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 6777 K – około 270 K więcej, niż przewiduje norma. To jeden z lepszych wyników, jakie widziałem ostatnio w telewizorach tej marki.
Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA.
W subiektywnej ocenie ogólną reprodukcję barw przez 55Q64TA oceniam pozytywnie, choć niektóre odcienie zieleni i niebieskiego nie wyglądają moim zdaniem w 100% naturalnie w ustawieniach fabrycznych.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło około 87%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.
Jest to wynik niemal identyczny jak w pozbawionym kropek kwantowych 55TU8502, co jest dość zaskakujące, bowiem oczekiwałem istotnej różnicy pomiędzy Crystal LED-em (55TU8502) a droższym QLED-em – na korzyść tego drugiego oczywiście. A tu mamy remis (w obszarze pokrycia szerokiej przestrzeni barw).
Co ciekawe, chociaż dokładność odwzorowania poszczególnych barw w trybie HDR nie była najlepsza, błędy reprodukcji barw były jednak niższe niż w 55TU8502. Krótko mówiąc, QLED Q64TA jest jednak górą w starciu z Crystal UHD.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł aż 5412:1, czyli więcej niż w 55TU8502 (4162:1). To bardzo dobry wynik, który gwarantuje ciemną czerń do oglądania w warunkach kina domowego. Podobnie jak w 55TU7102 i 55TU8502, w ustawieniach fabrycznych trybu film 55Q64TA gubił niestety szczegóły w ciemnych partiach sceny, w związku z czym zalecam opcję szczegóły cieni zmienić z fabrycznego „0” na „3”, aby odzyskać detale w cieniach. Korekta gammy (tj. rozjaśnienie) jest również wskazana.
Telewizor był jaśniejszy niż 55TU8502 i w trybie pełnoekranowym zmierzyłem następujące wartości:
Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 21/50.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła około 365 cd/m^2.
Choć nadal nie jest to jasność wystarczająca, jest to wynik aż o 73% lepszy niż w 55TU8502, co oznacza, że jeśli ktoś szuka lepszego HDR-u niż w modelach Crystal UHD, to w QLED-zie 55Q64TA go znajdzie.
I rzeczywiście: w mojej ulubionej scenie testowej z filmu Zjawa (Blu-ray 4K UHD) widać już było znacznie więcej szczegółów niż w 55TU8502 (choć nadal nie wszystkie).
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
Podobnie jak w 55TU8502, w 55Q64TA zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz. Pomimo tego ostrość obrazów ruchomych była znacznie wyższa: 450 linii (na 1080 maksimum). A zatem kolejny punkt dla QLED-a.
Upłynnianie ruchu działało identycznie jak w 55TU8502.
Samsunga 55Q64TA wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany, już tradycyjnie, promieniują dźwięk ku dołowi.
Choć nie miałem możliwości bezpośredniego porównania brzmienia do 55TU8502, wydaje mi się, że brak większych różnic, a brzmienie jest ogólnie bardzo podobne do flagowego Crystal LED-a (czyli dobre).
Nowości w systemie Tizen 2020 opisałem pokrótce w teście modelu 55TU7102 i aby się nie powtarzać, tam też odsyłam wszystkich zainteresowanych. Obsługa plików multimedialnych przez 55Q64TA jest w zasadzie identyczna jak w 55TU8502 i 55TU7102.
Warto zaznaczyć, że:
Z technicznego punktu widzenia 55Q64TA jest lepszym telewizorem od 55TU8502. Dopłata do podstawowego QLED-a nie jest kwotą małą, ale nie będą to pieniądze zmarnowane. W zamian otrzymamy lepszą czerń, wyższy kontrast, ostrzejsze obrazy ruchome oraz, co najważniejsze, jaśniejszy obraz w trybie HDR. Chociaż Samsung 55Q64TA daje zaledwie przedsmak prawdziwego HDR-u, to różnica pomiędzy nim a sztandarowym modelem z serii Crystal UHD jest widoczna gołym okiem. Czy warto zatem dopłacić do 55Q64TA? Zdecydowanie tak!
.
To co się dzieje z tv Samsunga to dramat. Coraz gorsze matrycę, tanie materiały wykończeniowe, brak Dolby Vision, brak chromcasta i tylko ceny ciągle takie same. Faktycznie ten qled jest lepszy od crystal led ale na tle konkurencji wygląda biednie.
Chciałam go kupić, ale teraz się wacham. Czytałam,że obraz i dźwięk ma poniżej sredniej..I teraz mając 3tys to który tv jest najlepszy?
W kwestii wyboru najlepszego telewizora dla Ciebie skontaktuj się z ekspertami x-kom pod dedykowaym numerem: 34 377 00 91. Tam uzyskasz wszelkie informacje.
Zamierzam kupić QE43Q64T czyli 43 calową wersję opisanego tu TV. Czy będzie miał on podobne parametry ? Szczegolnie chodzi mi o matrycę VA (aby nie była PLS) i szeroką paletę barw. Proszę o więcej recenzji telewizorów 43 calowych. Nie każdy ma duże pokoje.
Z informacji jakie posiadamy w modelu QE43Q64T zamontowano matrycę VA, ale ciężko nam wypowiedzieć się dokładnie na temat parametrów, gdyż nie testowaliśmy tego telewizora. Postaramy się zrecenzować również mniejsze modele.
Witam co lepsze ten 55 Qled Samsung czy LG 55 z Nanocell ….
To zależy od konkretnego modelu oraz tego do czego będziesz wykorzystywał telewizor. Celem doboru najlepszego urządzenia możesz skontaktować się z doradcami pod numerem: 34 377 00 00 lub adresem: x-kom@x-kom.pl.
A lepiej 55 TU8502 z soundbarem za 3000, czy sam tv 55Q64TA?
Dawid, wiele zależy od tego do czego będziesz w większości wykorzystywał telewizor. Skontaktuj się z x-kom pod numerem: 34 377 00 00 lub adresem: x-kom@x-kom.pl. Doradcy pomogą Ci wybrać najlepszy zestaw dla Ciebie.
Ten telewizor nie mach Chromecasta, czy to oznacza, że nie będę mógł z mojego smartfona przesłać np. zdjęcia albo filmu, żeby oglądać je na tym TV? Albo treści z Youtuba nie można przesyłać i oglądać na nim?
Także intetesuje mnie model QE43Q64T/67T . Czekam na recenzje :). Jak się zapatrujecie na 43tu8502? Wart swojej ceny?
Dałem się namówić na ten TV i nie żałuję. W tej cenie jest bezkonkurencyjny. Porównywałem z innymi modelami LG czy Philips (bo Sony to nie ten poziom), wyczytałem chyba wszystkie recenzje TV 50-55 cali w kwocie do 2-3 tyś zł i wybór padł na ten model.
Połączony jest z soundbarem hw-q60T – podłączony 2 kablami hdmi w celu uzyskania dźwięku DTS Virtual: X
Tryb Ambient – to jakaś lipa. Myślałem że ma większą personalizację np. dodanie godziny czy wyświetlanie pogody…a tu można wybrać albo piękne zdjęcie, albo jednolity kolor (lub strukturę) z kalendarzem. Nie znalazłem nigdzie też ustawienia by po wyłączeniu TV przechodziło w tryb ambient z automatu, no bo skoro jest ta opcja to warto z niej korzystać automatycznie a nie jako wybór dodatkowy.
Czy ktoś kalibrował albo jakoś ustawiał ten model ? W trybie standardowym lub naturalnym kolory są dobre ale straszna pixeloza i nie da się oglądać… Przyjemnie się ogląda tylko w trybie FILM żeby wszystko było płynne ale wtedy kolory są strasznie blade…. Dokładny model to qe55q60tau. Dodam iż mój starszy (3 letni) samsung ue55mu6452 ma dużo lepsze i ostrzejszy kolory oraz przyjemnie się ogląda na każdym trybie. Można również włączać i wyłączać tryb HDR a qe55q60tau niestety nie. Na supporcie samsunga uznano że ten tryb włącza się automatycznie… Ktoś z użytkowników ma jakieś spradzone nastawy ?
Sprawdź nasz poradnik -> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-samsung/
Czy ktoś kalibrował ten tv ? Obraz w HD masakra… Jakkolwiek bym go ustawiał, występuje klatkowanie, smużenie, itp. Mój 3 letni Samsung ue55mu6452 ma 10 razy lepszy obraz niż nowy zakupiony qe55q64TAU… Proszę o pomoc gdyż mam problem ze zwrotem w sklepie stacjonarnym…
Witam.Myślę kupić ten sam model ale w wielkości 65″ .Czy mógłby mi ktoś doradzić czy warto
Mam 65′ i jestem zadowolony. Jakoś nie widzę smużenia, ustawiłem go w opcji „film” – nie lubię przejaskrawionych kolorów. Bezproblemowa współpraca z Netflixem, prime video, youtube (korzystam z wifi i nic się nie tnie). Super współpraca z Iphonem. Pilot solidny, wymaga krótkiego przyzwyczajenia. Ma tylko dla mnie jedną wadę – korzystając z pilota, z menu trzeba się dokładnie przyjrzeć, co właściwie się wybrało:) – słabo to się wyróżnia; poza tym jest ok.
Hey, a czy ktoś z Was próbował go zamontować na ścianie? Właśnie go kupiłem i w miejscu, gdzie powinienem wkręcić śruby, brakuje czegoś co by je złapało. Tam powinno być coś w środku? Będę wdzięczny za podpowiedz 🙂
To się montuje chyba za pomocą tzw. tulei montażowych – takich plastikowych, czarnych – można je kupić w necie – u mnie 2 były wsadzone w otwory montażowe (SAMSUNG BN96-43169A TULEJE MONTAŻOWE DO UCHWYTU TV) – to chyba o to chodzi: sądzę, iż pod wpływem wkręcania rozszerzają się i blokują w telewizorze…
Stoję przed tym samym problemem i wydaje mi się, że Samsung sugeruje takie plastikowe wkręty, jakby otoczki, w które potem wkręca się normalne śruby – tak to wynika z ich obrazka – muszę tylko się zastanowić, gdzie je można kupić…
Śruby do przykręcenia tego tv do ściany (4 śrubki montażowe z tyłu) to śruby o gwincie M8 – najlepiej je kupić w zwykłym sklepie ze śrubami bo za 4 sztuki koszt to 2 zł… na alle oryginalne śruby Samsung, które są takie same to koszt ponad 30 zł 🙂
Odpowiednia długość śrub to 45mm gwintu, kupiłem najpierw 40mm i były za krótkie, potem 50mm i były za długie. 45mm jest idealne
Sam miałem z tym problem ale uporałem się z tym właśnie w ten sposób
Chcę zamówić 43 calową wersję tego modelu. Czy jest szansa doczekania się na test ?
Na chwilę obecną nie mamy w planach testu tego modelu. Jeśli tylko będziemy mieli taką możliwość to postaramy się go zrecenzować.
Witam. Kupiłem qe55q67tau tydzień temu. Start udany lecz nie do końca. Nie ma HBO go. I za co najniższe notowania ode mnie ? BRAK OPCJI BUDZENIA w porównaniu do poprzednich moich tv – też Samsung.
DZIEŃ DOBRY. CZY KTOŚ PODPOWIE JAK USTAWIĆ TRYB BUDZENIA ( BUDZIKA) W TV SAMSUNG QE55Q67TAU ? W INNYCH MODELACH TEJ FIRMY NIE MIAŁEM Z TYM PROBLEMU.
Dzień dobry, czy ten TV jest dostosowany do planowanych na 2022 nowych norm telewizji naziemnej?
Od wiosny 2022 r. telewizję będą mogły odbierać jedynie telewizory potrafiące dekodować obraz skompresowany zgodnie ze standardem HEVC, który zmieni dotychczasowy standard AVC (znany także jako MPEG-4 część 10 lub H.264).
Warto upewnić się także, czy telewizor przetwarza dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zapisywanym w instrukcjach obsługi także pod nazwą Dolby Digital Plus lub DD+).
Co ważne, tej funkcji mogą nie mieć nawet obecne w sprzedaży telewizory wyposażone w dekoder DVB-T2.
Tak, ten model spełnia wszelkie kryteria nowych norm telewizji naziemnej.
Co wybrać
SONY 65″ KE65XH8096
Czy
SAMSUNG QE65Q64TAU
Który z nich lepiej radzi sobie ze skalowaniem HD do 4K np. Youtube … Netflix Hbo Go
Cenowo ok 500 zeta do dołożenia do SONY warto nie warto ?
Zaskoczył mnie Pan tym pytaniem, ponieważ są to bardzo odmienne telewizory. Jeśli chodzi o skalowanie to różnica jest niewielka albo praktycznie nieistotna (Sony będzie miał niewielką przewagę, zwłaszcza przy skalowaniu z SD do 4K). Natomiast Samsung będzie miał ogromną przewagę w kwestii czerni i kontrastu ponieważ wyposażono go w wysokokontrastową matrycę typu VA, podczas gdy Sony – w niskokontrastowego ADS-a. Recenzję Sony 65XH8096 znajdzie Pan tutaj >>> https://geex.x-kom.pl/recenzje/ads-czyli-potwora-dla-amatora-test-i-recenzja-telewizora-sony-65xh8096/