iPhone 2G. Pierwszy smartfon bez klawiatury od Apple

iPhone pierwszej generacji nie miał klawiatury ani rysika. Co więcej, kosztował krocie, a gdy Steve Jobs wkroczył z nim na konferencję, niemal wszyscy wróżyli mu porażkę. Jak się później okazało zupełnie niesłusznie – mieli bowiem przed sobą telefon, który z powodzeniem wyznaczył nowe trendy i już na zawsze zmienił rynek smartfonów. Wróćmy zatem do 2007 roku, przyglądając się bliżej iPhone 2G od Apple.

Innowacyjny ekran iPhone 2G

Zaprezentowany 9 stycznia 2007 model posiada całkowicie dotykowy ekran, a jego przekątna to imponujące 3,5” o rozdzielczości 320 x 480 p. Wyświetlacz, jak na tamten czas i w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, jest po prostu ogromny. Wszystko dzięki temu, że klawiatura fizyczna została zminimalizowana do zaledwie jednego przycisku – „Home”. W ogólnym rozrachunku smartfon wyposażony jest jednak jeszcze w trzy przyciski, znajdujące się na obudowie: głośności, wygaszenia i wyłączenia dzwonka.

apple iphone 2g 1st generation
Źródło: Apple

Ale na tym nie koniec. Tak naprawdę, ekran iPhone’a 2G wprowadza rewolucję przez to, że jako pierwszy w całości obsługuje interfejs urządzenia poprzez przesuwanie po nim palców i bez konieczności używania rysika. Jest to zasługą zastosowanej w nim premierowo technologii Multi-Touch. Pozwala ona np. chwycić obraz za pomocą dwóch palców i powiększyć go, poszerzając ich rozstaw. Analogicznie, możemy również pomniejszyć grafikę, zmniejszając rozstaw palcy. Takiego rozwiązania, mimo że dziś jest powszechne, nie zastosował do tamtego momentu żaden z producentów telefonów na rynku.

Zaplecze możliwości iPhone 2G

Potencjał iPhone’a pierwszej generacji

Finalnie, iPhone pierwszej generacji wszedł do sprzedaży 29 czerwca 2007 roku. Urządzenie można było zakupić w wersji z pamięcią 4,8 i 16 GB, ale wyłącznie w Apple Store. Sprzęt działa w udoskonalanym do dziś systemie iOS. iPhone 2G otrzymał również rozbudowany moduł Wi-Fi oraz predefiniowaną przeglądarkę Safari. Smartfon łączył się z siecią EDGE, w standardzie 2G (stąd nazwa potoczna). Miał również zainstalowane dedykowane widgety: pogodę, giełdę oraz notatnik. 

apple iphone 2 g 1st generation
Źródło: thinkapple.pl

Genialne ułatwienia

Kolejnymi innowacjami wprowadzonymi w tym modelu były aż trzy czujniki: zbliżeniowy, światła i przyspieszenia. Pierwszy odpowiadał za wygaszanie ekranu i jego odpowiednią pracę, gdy telefon był przyłożony do twarzy. Drugi z kolei dostosowywał jasność wyświetlacza, przez co jego czytelność była lepsza, bez względu na warunki świetlne. Ostatni, przyspieszenia, odpowiadał za weryfikację położenia urządzenia (poziom-pion) i adekwatną zmianę orientacji wyświetlacza.

Jakie funkcje oferował pierwszy iPhone?

Warto wspomnieć, że do wpisywania tekstu w iPhone 2G służy już wirtualna klawiatura, znana z teraźniejszych modeli Apple, a ekran smartfona jest wzbogacony o korektor pisowni i słownik. Pierwszy iPhone to również odtwarzacz multimedialny podobny do iPoda, ale z innowacyjną funkcją Cover Flow, pozwalającą na przeglądanie okładek w poziomie. Muzyki posłuchamy na nim poprzez słuchawki podłączone do gniazda mini-jack. Piosenki i filmy, które chcemy odtworzyć umieszczamy w pamięci za pomocą aplikacji iTunes, zupełnie tak samo jak w iPodzie. Telefon obsługuje pliki mp3 oraz mpeg. 

iPhone 2G – co jeszcze warto wiedzieć?

Pierwszego iPhone’a można było kupić wyłącznie w Apple Store, ale aby używać go do komunikacji GSM, konieczne było podpisanie dwuletniej umowy GSM z AT&T. Wykonana z aluminium obudowa iPhone 2G nie pozwalała na ściągnięcie tylnej klapy i samodzielną wymianę baterii – od początku zalecano robienie tego w autoryzowanym serwisie, co niestety generowało dodatkowe koszty. Smartfon posiadał jedną kamerkę główną 2 Mpix – a ta,  pozwalała wyłącznie na robienie zdjęć, bez kręcenia filmów. 

iPhone 2G nie został zaprezentowany w Polsce. Pierwszym iPhone’m, którym mogliśmy cieszyć się na rodzimym rynku, był dopiero iPhone 3G. 

Zainteresował Was temat smartfonów od Apple? Zobaczcie również Flashback: Historia iPhone’a. Modele od 2007 do 2019 roku

Źródło: Apple, thikapple.pl, wikipedia.pl

Zobaczcie też iPhone 3G