Małe klawiatury gamingowe. TKL, Compact czy 60%?

I która z klawiatur dla graczy jest najmniejsza? Odpowiedzi na to, co zawarte w tytule i we wstępie udzielę w niniejszym tekście. Jeżeli brakuje Ci miejsca na biurku, to mała klawiatura gamingowa powinna rozwiązać ten problem. Jej rozmiar może mieć jeszcze znaczenie przy innych okolicznościach.

Mała klawiatura gamingowa, czyli jaka?

Klasyczną klawiaturą jest klawiatura pełna z 104 klawiszami. Jednak mała klawiatura, to klawiatura:

  • TKL (tenkeyless) – pozbawiona 10 klawiszy klawiatury numerycznej, umieszczanej po prawej stronie klawiatury;
  • Compact – klawiatura mniejsza, bardziej zbita, może być z klawiaturą numeryczną lub bez;
  • 65% – klawiatura bez Numpada i klawiszy funkcyjnych, ale z klawiszami strzałek i klawiszami Delete czy Insert;
  • 60% – jak wyżej, ale bez strzałek i klawiszy jak Delete czy Insert.
mała kompaktowa klawiatura gamingowa

To, że klawisze funkcyjne nie mają dedykowanych klawiszy na klawiaturze 65% i 60% nie oznacza, że nie można z nich skorzystać. Wówczas zastępują je pozostałe klawisze. Dodatkowe funkcje aktywuje się kombinacją z klawiszem Fn.

Jaką małą klawiaturę gamingową wybrać?

Wybór odpowiedniej małej klawiatury gamingowej zależy od tego, ile masz wolnego miejsca na biurku czy tego, jak często korzystasz z pozostałych klawiszy. Klawiatura TKL to kompromis, który pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca, ale jednocześnie nie pozbawi nas łatwego dostępu do klawiszy funkcyjnych.

Jeżeli nie mamy nic przeciwko nauczeniu się kilku nowych kombinacji, to najmniejsze klawiatury gamingowe 65% lub 60% spisują się znakomicie. Na małym biurku taka klawiatura na pewno nie przeszkodzi nam w przesuwaniu myszką podczas wymagających rozgrywek e-sportowych.

Koniecznie sprawdź też nasz ranking TOP 10: klawiatury gamingowe.

TKL (tenkeyless)

Compact

65%

60%

Korzystasz z małej klawiatury gamingowej?

Daj znać w komentarzach, jak wygląda Twoje stanowisko do gry i czy potrzebujesz na co dzień klawiatury większej od TKL-ki. Osobiście wolę sześćdziesiony. 😉