Ranking pojazdów dla dzieci. Jaki jeździk i rowerek wybrać?

Być może powiedzenie, że ruch to podstawa mocno spowszedniało, ale cóż zrobić skoro jest prawdziwe. Jeśli do tego ruchu dodamy jeszcze świeże powietrze, przyjemną alejkę w parku oraz szalejące na przeróżnych pojazdach maluchy, to chyba mamy przepis na przyjemne i zdrowe popołudnie. Sprawdźcie ranking pojazdów dla dzieci i dowiedzcie się, dlaczego warto sprawić je pociechom.

Jeździki dla dzieci

To od nich zazwyczaj maluchy zaczynają swoją przygodę z pojazdami. Rodzice często decydują się na kupno jeździka jako pierwszego pojazdu ze względu na bezpieczeństwo i mnogość funkcji i które jeździki oferują. Jeździki dla młodszych dzieci wyposażone są w specjalne zabezpieczenia. Dzięki temu maluch, który dopiero niedawno nauczył się trzymać równowagę, będzie miał podparcie dla pleców, by mógł czuć się pewnie podczas pierwszych podróży. Niektóre modele posiadają również boczne barierki (zazwyczaj zdejmowane), które zabezpieczą dziecko przed chwianiem się na boki, minimalizując tym samym ryzyko upadku i kontuzji.

Oprócz bezpieczeństwa, jeździki dla dzieci oferują także wiele dodatkowych funkcji, na przykład możliwość przewożenia napojów, miejsce na przechowywanie zabawek czy panele grające, które urozmaicą malcom podróże. Ciekawym rozwiązaniem są też jeździki ogrodowe, które charakteryzują się szerokimi antypoślizgowymi kołami i osłaniającym przed deszczem i nadmiernym słońcem daszkiem. Jeździki przeznaczone są dla dzieci zazwyczaj od pierwszego roku życia, aż do momentu wyrośnięcia.

Rowerki dla dzieci

Pojazd w postaci jeździka dla mniejszych brzdąców mamy już rozpoznany. Pora sprawdzić, co przyda się trochę starszym maluchom, by zachęcić je do ruchu na świeżym powietrzu i tym samym zadbać o ich zdrowie i prawidłowy rozwój.

Rowerek biegowy

Rowerki biegowe od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Dlaczego? Sprawdźmy najpierw, czym dokładnie jest ten jednośladowy pojazd dla dzieci. Nie trzeba robić wnikliwej analizy, bo już sama nazwa pojazdu rozwiewa większość wątpliwości. Rowerek biegowy nie posiada pedałów ani innego napędu. Dziecko porusza się na nim, odpychając się stopami od podłoża. Gdy nabierze wprawy i chce rozwijać większe prędkości, musi biec, oczywiście jednocześnie siedząc na siodełku. Taka postawa doskonale przygotowuje malucha do późniejszej nauki jazdy na tradycyjnym rowerze.

Ale późniejsze ułatwienie jazdy na rowerze z pedałami, to nie jedyny pozytyw płynący z posiadania przez malucha rowerka biegowego. Jazda na tym pojeździe, poprzez naprzemienny ruch nogami oraz koncentrację na utrzymaniu równowagi, ćwiczy mózg naszego malca. W tym procesie powstają nowe połączenia nerwowe i synchronizują się półkule, a więc poprzez ruch pozytywnie wpływamy na rozwój intelektualny dziecka.  

Dlaczego jeszcze warto kupić dziecku taki pojazd? Rowerek biegowy idealnie się nada nawet na dalsze wycieczki i to po trudniejszym terenie. Dzięki niskiej wadze pojazdu (nie przekracza ona 4 kg) maluch doskonale poradzi sobie z podniesieniem go po ewentualnym upadku czy z wniesieniem rowerka na krawężnik. Niewielkie gabaryty ułatwią także opiekunom transport na przykład w samochodzie lub nawet (trzeba brać pod uwagę każdą ewentualność i zmianę nastroju malca) przeniesienie pojazdu w drodze powrotnej do domu.

Rodzaje rowerków biegowych i jak je dobrać

Jak idealnie dobrać rowerek biegowy do naszego dziecka? Aby pojazd był dobrze dopasowany, na samym początku przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę umiejętności motoryczne, wiek i wzrost malca. 

pedałówZaczynając od umiejętności, możemy wybierać między rowerkami trzykołowymi i dwukołowymi. Biorąc pod uwagę konstrukcję, rowerki trzykołowe mogą mieć podwójne koła z przodu lub z tyłu. Mało tego, niektóre modele mają możliwość połączenia dwóch tylnych kół, dzięki czemu rowerek daje nowe możliwości, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo malucha. Niektórzy producenci w konstruowaniu rowerków posuwają się jeszcze o krok dalej i dają możliwość późniejszego montażu pedałów w pojazdach.

Rowerki biegowe zazwyczaj przeznaczone są dla dzieci od drugiego do czwartego roku życia, a więc dla małych rajdowców o wzroście między 80 cm a 110 cm. Przy dobieraniu rowerka ważne jest, aby młody użytkownik miał całą stopę położoną na podłożu, przy jednoczesnym podparciu tułowia na siedzisku. 

Jeśli rowerek biegowy ma służyć przez dłuższy czas, to warto postawić na modele z możliwością regulacji siodełka oraz kierownicy. Dzięki temu pojazd będzie rósł razem z naszą pociechą.

Sprawdź polecane modele rowerków biegowych


Poznaj wszystkie jeździki i rowerki dla dzieci dostępne w sklepie al.to