Unia Europejska wprowadza oznakowanie dla pojazdów elektrycznych i ładowarek. Co będzie oznaczać?

Unia Europejska nie zwalnia i w dalszym ciągu reguluje prawo dla pojazdów elektrycznych. Każdego miesiąca otrzymujemy nowe zmiany. Tak będzie i 20 marca, ponieważ tego dnia w życie wchodzi ujednolicone naklejki identyfikujące pojazdy elektryczne i ładowarki EV.

Przejrzyste naklejki na pojazdach elektrycznych

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2014 roku o tworzeniu infrastruktury paliw alternatywnych otrzymujemy coraz to nowsze zmiany. Tym razem urzędnicy postanowili zabrać się za ujednolicenie etykiet, jakimi będą oznakowywane zarówno pojazdy elektryczne jak i ładowarki. Nie musicie się jednak martwić, jeśli posiadacie elektryka bez żadnych oznaczeń, to nowe przepisy nie będą na Was wymuszały dostosowywania naklejek.

Jak wyglądają nowe naklejki na pojazdach elektrycznych?

Będą one musiały być umieszczane jedynie na wszystkich nowo wyprodukowanych samochodach, motocyklach, motorowerach, ciężarówkach i autobusach, które są hybrydami typu plug-in lub w pełni zasilane energią elektryczną. Nowe etykiety będą obowiązywać od 20 marca 2021 roku we wszystkich 26 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Norwegii, Lichtensteinie i Islandii) oraz w Turcji, Szwajcarii, Serbii oraz Macedonii.

Gdzie jest umieszczane oznakowanie infrastruktury dla elektryków?

Bardziej przejrzyste i przede wszystkim ujednolicone naklejki, tak jak wspomniałem, będą musiały być stosowane na gniazdach ładowania każdego pojazdu elektrycznego wyprodukowanego po 20 marca 2021 roku, każdym kablu, a nawet wtyczce do ładowania.

Naklejki na pojazdach i ładowarkach elektrycznych

Stacje ładowania także będą miały obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu nowych oznaczeń, przede wszystkim obok gniazda wyjściowego oraz miejsc, w których przechowywane są przewody do podłączenia do prądu. Dodatkowo nowe wzory będą umieszczane w instrukcjach obsługi i podręcznikach, a także w salonach samochodowych posiadających w swojej ofercie elektryki.

Co oznaczają naklejki na samochodach elektrycznych i ładowarkach?

Nowe naklejki stosowane na pojazdach elektrycznych, hybrydach oraz ładowarkach są estetycznymi oktagonami z literką w środku. Mają one na celu pomóc użytkownikom upewnić się, że korzystają z odpowiedniego dla swojego pojazdu gniazda ładowania. Wielokrotnie zdarzały się przypadki, gdzie samochody były „karmione” prądem o złym napięciu, co zbytnio obciążało akumulator i doprowadzało do jego szybszego zużycia lub całkowitego zniszczenia.

Oznakowanie przybiera formę białego symbolu na czarnym tle lub czarnego symbolu na białym tle.

Niewątpliwie nowe oznakowanie ułatwi codzienne funkcjonowanie użytkownikom, którzy dopiero co kupili samochody elektryczne lub dużo podróżują i korzystają z niesprawdzonych ładowarek. Tyczy się to także osób, które wypożyczają elektryki lub korzystają z aut firmowych.

Zmiany są przede wszystkim na plus dlatego, że ujednolicają one oznaczenia praktycznie na terenie całej Europy oraz w państwach z nią sąsiadujących, dzięki czemu nie zostaniemy zaskoczeni. Nie wiadomo jednak, czy nowe przepisy będą respektowane i ile czasu potrwa ich wdrożenie. Nie jestem przekonany, czy już 20 marca 2021 roku wszystkie ładowarki będą posiadały odpowiednie oznaczenia.

Przeczytaj także: